گیلانیان
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ Sunday, 25 September , 2022
ژوئن 17, 2014 کد خبر : 27813 خبر ها

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان :

رسانه ها نقش اساسی در مبارزه با پدیده شوم موادمخدر دارند

رسانه ها نقش اساسی در مبارزه با پدیده شوم موادمخدر دارند

گیلانیان : دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان با بیان اینکه خبرنگاران نقش اساسی در جامعه کوچک جهانی امروز دارند، گفت: رسانه ها با تعامل با دستگاه های فعال در مبارزه با مواد مخدر، انعکاس و اطلاع رسانی صحیح، نقش اساسی در مبارزه با این پدیده شوم دارند.

ˈعلی اکبر پر اوزانˈ عصر سه شنبه در نشستی با خبرنگاران گیلان با بیان این که امروز سیطره مواد مخدر بر فضای روانی و آرامش جامعه تاثیرگذار است، افزود: اطلاع رسانی، آموزش، انعکاس اخبار و همکاری با دستگاه ها و نهادهای مبارزه با مواد مخدر، برای موفقیت در این مسیر راهگشاست.

وی با بیان این که گیلان به لحاظ سایت های خبری، نشریات و توسعه فرهنگی از برترین هاست اظهار کرد: طی مدت یک ماه و ۱۰ روز در بررسی مطبوعات کشور، از پنج هزار و ۵۲۷ خبر درج شده در رابطه با مواد مخدر، فقط ۵۵ خبر یعنی حدود یک درصد مربوط به گیلان بوده است.

پر اوزان این آمار را نشان دهنده فقر خبری دانست و گفت: از همه خبرنگاران و خبرگزاری ها برای انعکاس اخبار تلاشگران عرصه مبارزه با مواد مخدر و همکاری با این شورا استمداد می طلبم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان با بیان این که امروزه به دلیل تنوع مواد مخدر فعالیت قاچاقچیان به طور گسترده ای افزایش یافته، تصریح کرد: باندهای قاچاقچیان مواد مخدر برای دوام تشکل هایشان و فروش مواد بدنبال مصرف کننده هستند؛ از اینرو باید فعالیت دستگاه های مبارزه با مواد مخدر نیز افزایش یابد.

وی برخی از آرایشگاه های زنانه و خانه های دانشجویی دختران را مکانی برای توزیع کنندگان مواد مخدر عنوان کرد.

به گفته پر اوزان؛ اندیشه مبارزه با فساد مواد مخدر از بعد اجتماعی کردن است که باید آن را توسعه داد و به خانواده ها ببریم.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت همکاری خانواده ها و حمایت و برنامه ریزی نهادها و دستگاه ها برای عدم بازگشت معتادان درمان شده، اظهار کرد: آیین نامه مراقبت های بعد از خروج از زندان برای آنها وجود دارد اما عدم بازگشت آنها به سمت مواد مخدر، بدون تلاش اجتماعی و کمک خانواده ها و حمایت نهادهایی چون آموزش و پرورش، فنی حرفه ای و کمیته امداد در رابط با اشتغال آنها تحقق نمی یابد.

وی بیان کرد: ۱۱ سازمان مردم نهاد پیشگیری مواد مخدر، ۴۶ مرکز درمان تیپ b ( درمان ۲۱ روزه) و بالغ بر ۳۴۰ کمپ های درمان سرپایی معتادان استان در کنار دستگاه ها و نهادهای دولتی در بخش مبارزه با مواد مخدر همکاری می کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش به از هم پاشیده شدن ۲۶ باند توزیع موادمخدر در استان اشاره و تصریح کرد: این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ، ۷۰ درصد رشد داشته است.

پر اوزان میزان کشفیات را در سه ماه نخست امسال نیم تن عنوان و اظهار کرد: این آمار درحالیست که به طور معمول میزان کشفیات سالیانه یک تن است.

وی اضافه کرد: از حدود ۱۳۰ مرکز نقاط آلوده شناخته شده در استان، بیش از یکصد مرکز پاکسازی شده اند.

پر اوزان از امحای نیم تن مواد مخدر در روز پنجم تیرماه در گیلان خبر داد و بر ضرورت راه اندازی مرکز نگهداری معتادان متجاهر و کارتن خواب بر اساس ماده ۱۱۶ در استان تاکید کرد.

وی خاطرنشان ساخت: برای راه اندازی این مرکز مجوزهایی در حال اخذ شدن است تا از طریق آن، علاوه بر معتادان استان، امکان نگهداری از معتادان استان هایی چون قزوین و زنجان نیز وجود داشته باشد.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر گیلان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پنجم تیرماه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: دایر شدن ۱۵ نمایشگاه در مرکز استان و شهرستان ها، دیدار با خانواده معظم شهدای مبارزه با مواد مخدر، برگزاری مسابقات ورزشی مختلف از جمله برنامه هایی است که از اول تا دهم تیرماه پیش بینی شده است.

وی بازدید از سازمان های مردم نهاد در بحث پیشگیری ، نشست خبری فعالان مبارزه با مواد مخدر ، تجلیل از فعالان عرصه مبارزه با مواد مخدر ، برگزاری همایش بهبودیافتگان با حضور ۵۰۰ نفر از درمان شدگان را از دیگر برنامه های این شورا در مدت مذکور عنوان کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی