گیلانیان
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ Monday, 28 November , 2022
مارس 2, 2016 کد خبر : 46620 خبر ها

مدیرکل فنی استانداری گیلان:

رسوب‌برداری از سلکه ۶۰درصد پیشرفت دارد

رسوب‌برداری از سلکه ۶۰درصد پیشرفت دارد

گیلانیان : مدیرکل فنی استانداری گیلان گفت: رسوب برداری از ۱۵هکتار منطقه سلکه که از چند ماه پیش آغاز شده است، تاکنون ۶۰درصد پیشرفت کار دارد. 

تالاب رنجور انزلی سال‌ها که حال خوشی ندارد و طبیبان بسیاری بر بالینش آورده و نسخه‌های بسیار پیچیده شده اما با تن تبدار همچنان چشم انتظار درمان است.

کاهش عمق این تالاب به دلیل حجم ورود رسوبات از چالش های جدی این اکوسیستم ارزشمند محسوب می‌شود.

رسوب‌برداری از ۱۵هکتار در حیات وحش سلکه تالاب که در جنوب بخش مرکزی تالاب انزلی واقع شده است  در سفری که دکتر ابتکار در شهریور ماه سالجاری به گیلان داشتند آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

مهندس شوقی مدیرکل دفتر فنی استانداری گیلان امروز در حاشیه بازدید از روند رسوب برداری این منطقه به خبرنگار ایسنا گفت: روند کار رسوب برداری در سلکه مطلوب است، تاکنون ۶۰درصد پیشرفت کار داشته است و برداشت رسوبات تا عمق ۵۰سانتی‌متر در حال انجام است و  سرعت کار نیز خوب است.

مهندس شوقی خاطر نشان کرد: پس از اتمام رسوب برداری از این ۱۵هکتار،برداشت رسوبات از ۲۰هکتار بعدی آغاز خواهد شد.

محمدپور مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان نیز در ادامه این گفت‌و‌گو خاطرنشان کرد: علاوه بر برداشت رسوبات در وسعت ۱۵ هکتار که از چند ماه گذشته در منطقه سلکه آغاز شده،نی زدایی به وسعت ۲۵ هکتار در حال انجام است.

وی احیاء آبراهه های دارای شرایط اضطراری برای کمک به آمد و شد افراد محلی و معیشت مردم منطقه و گردشگری را نوید داد و افزود:بر اساس تحقیقات تائیدشده، اهمیت هر هکتار تالاب به لحاظ ارزش اقتصادی، اجتماعی و گردشگری ۱۰ برابر یک هکتار زمین کشاورزی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به ورود انواع فاضلاب‌ها، رسوبات ورودی از رودخانه‌ها ، فقدان آبخیزداری مناسب، برداشت بی رویه جنگل در بالادست و تصرفات اراضی تالابی بعنوان تهدیدات متوجه تالاب، تاکیدکرد: بر ما فرض است که برای حفظ تالاب برنامه مدون داشته باشیم.

وی مسائل دیگری مانند برداشت بی رویه آب، کاهش تراز آبی ۱٫۲ درصدی خزر و در نتیجه کاهش آب و خشک شدن تالاب و ورود گیاهان مهاجم غیربومی همچون آزولا و سنبل آبی را از دیگر مشکلات مبتلابه تالاب انزلی عنوان کرد.

محمدپور گفت: برای مدیریت تالاب طرح های خوبی تعریف شده که از آن جمله می شود به احیاء مجدد حوزه آبخیز تالاب با احداث تله های رسوبگیر اشاره کرد.

وی ایجاد تالاب مصنوعی برای پایش طبیعی رسوبات و فلزات سنگین را از اقدامات آغاز شده از چند ماه پیش برشمرد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد