گیلانیان
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 7 December , 2022
مارس 29, 2016 کد خبر : 47332 دسته‌بندی نشده

رشد چشمگیر تخلیه و بارگیری در بندرگاه انزلی پس از برجام

رشد چشمگیر تخلیه و بارگیری در بندرگاه انزلی پس از برجام

گیلانیان : مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان از رونق فعالیت های تخلیه و بارگیری در بندرگاه انزلی پس از به ثمر نشستن برجام خبر داد.

سید علی نعیمی روز سه شنبه اظهار کرد: در ماه های دی و اسفند پارسال با توجه به جریانات برجام، شاهد افزایش تردد شناورها به بندرگاه انزلی بودیم .

وی خاطرنشان کرد : تنها در اسفندماه پارسال، ۱۱۶ شناور در بندرگاه انزلی پهلو گرفت و ۳۲۸ هزار و ۳۵۴ تن کالا تخلیه کرد که این در سال گذشته، بی نظیر بود.

نعیمی یاداور شد : پارسال در مجموع ۸۴۶ فروند شناور وارد بندرگاه انزلی شد و دو میلیون و ۳۵۳ هزار و ۲۸۰ تن کالا تخلیه کرد .

به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان، گرچه این میزان تخلیه و بارگیری در مقایسه با دو میلیون و ۶۹۷ هزار و ۶۸ تن سال ماقبل نشان از کاهش ۱۲٫۷ درصدی است، اما پس از برجام تحول چشمگیری در فعالیت های بندری صورت گرفت.

نعیمی در ادامه از ۲۱۲ هزار و ۳۶۸ تن ترانزیت مواد نفتی در سال گذشته و رشد ۱۰۵ درصدی آن در مقایسه با ۱۰۳ هزار و ۱۹۲ تن سال ماقبل خبر داد.

وی خاطرنشان کرد: میزان مواد نفتی وارده در سال گذشته، سه هزار و ۶۵۸ تن بود در حالی که سال ۹۳ هیچ وارداتی در این زمینه نداشتیم.

نعیمی با اشاره به ۱۰۱ هزار و ۷۵۳ تن صادرات سال گذشته از این بندرگاه و کاهش جدود ۷۷ درصدی آن در مقایسه با سال ماقبل، بر لزوم توجه مسئولان ذیربط برای تلاش در جهت افزایش آن تاکید کرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان یادآور شد: موجودی کالا در انبار و محوطه ها نیز در پایان سال گذشته، ۹۹ هزار و ۱۸۰ تن بود که در مقایسه با سال ماقبل حاکی از سه دهم درصد رشد است.

به گفته نعیمی، با این همه افزایش پهلوگیری کشتی ها و رشد فعالیت های تخلیه و بارگیری از کشش خوب بازار حکایت دارد.

وی افزود: با توجه به موفقیت برجام، مدیران ارشد شرکت های خارجی از کشورهای نروژ، هلند، چین، ترکیه، کره و روسیه از بندرانزلی دیدار کرده و در ارتباط با سرمایه گذاری مذاکراتی انجام داده اند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان ابراز امیدواری کرد که حاصل این مذاکرات، منجر به رشد بیش از پیش فعالیت های بندری، اشتغالزایی و درآمدزایی در این بخش برای کشور باشد.

وی با اشاره به رشد قابل ملاحظه سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندرگاه انزلی تصریح کرد: از طریق بخش خصوصی موفق به عقد چند قرارداد ساخت انبار تخصصی، سیلوی غلات و مخازن روغن به ارزش ۷۶۰ میلیارد ریال شدیم .

به گفته نعیمی، با توجه به این میزان جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی که در چند سال اخیر صورت گرفت، امیدواریم این روند بیش از پیش ادامه یابد.

وی خاطرنشان کرد: بنادر گیلان به ویژه بندرانزلی و آستارا ، از ظرفیت های بالایی در جذب کالا و سرمایه گذاری بخش خصوصی برخوردار است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با اشاره به موقعیت راهبردی بندرگاه انزلی یاداور شد: در سال ۹۴ ترانزیت سوخت از بندرانزلی بیش از صد درصد افزایش داشته و مواد سوختی به کشورهای ترکیه و عراق ترانزیت می شود.

نعیمی با اشاره به وجود پایانه و اسکله مسافری مجهز در بندرانزلی و متقاضی برای فعالیت در بخش کشتیرانی مسافری گفت: ظرفیت خوبی برای فعال کردن کشتیرانی مسافری وجود دارد .

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان ابراز امیدواری کرد که با حمایت مسئولان کشوری و استانی در سال جاری، مسافرت های دریایی از بندرانزلی به سوی کشورهای حاشیه خزر آغاز شود.

بندرگاه انزلی با ۱۰ پست اسکله با ارتقای زیرساخت های صورت گرفته طی سال های اخیر، امکان تخلیه و بارگیری ۱۲ میلیون تن کالا در سال را دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی