گیلانیان
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ Thursday, 1 December , 2022
آوریل 16, 2020 کد خبر : 78145 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان :

رشد ۱۱ درصدی صادرات غیرنفتی بنادر گیلان در سال ۹۸

رشد ۱۱ درصدی صادرات غیرنفتی بنادر گیلان در سال ۹۸

گیلانیان : مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان از افزایش ۱۱ درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی از بنادر استان در سال گذشته خبر داد .

حمیدرضا آبایی عصر پنجشنبه  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت : با وجود تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران اسلامی، در حوزه تجارت دریایی آمارهای سال گذشته بیانگر رشد قابل توجه صادرات کالا در بنادر استان و عملکرد خوب این بخش است.

وی با اشاره به رشد پنج درصدی مجموع صادرات نفتی و غیر نفتی در بنادر گیلان طی سال ۹۸ افزود: با توجه به اینکه بنادر گیلان توانایی پهلودهی تمام کشتی‌های حامل کالاهای دریای خزر را دارد، پارسال یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن کالا در بنادر استان تخلیه و بارگیری شد.

وی تاکید کرد: ایران اسلامی بیشترین سهم مبادلات تجاری خود را از طریق دریا انجام می دهد و با این وجود در دومین سال اعمال تحریم ها ، تامین مایحتاج کشور از طریق حمل و نقل دریایی بدون وقفه و با قوت به انجام رسید.

آبایی در ادامه با اشاره به ساخت یک اسکله تخلیه غلات  و ۲ پست اسکله دلفین سوختی برای پهلوگیری کشتی ها تا طول ۱۸۰ متر به عنوان اقدامات مهم بنادرگیلان گفت: عقد قرارداد سرمایه گذاری برای احداث سیلوی غلات ۳۰ هزارتنی در مجتمع بندری انزلی به مبلغ ۴۰۴ میلیارد ریال از جمله اقدامات این مجموعه در سال گذشته است.

  وی الحاق اراضی ۴۰ هکتاری ضلع شرقی مجتمع بندری انزلی به محدوده منطقه آزاد ، اخذ کد گمرکی منطقه ویژه اقتصادی بندر آستارا، تهیه قرارداد ۱۰ ساله واگذاری عملیات بندری به تک اپراتور ، ادغام نیرو های فعال سه شرکت در یک مجموعه، توسعه زیرساخت های بندر با بهره گیری از فرصت های ایجاد شده و هماهنگی با گمرک برای ترخیص کالاها را بخشی از اقدامات سال ۹۸ اداره کل بنادر و دریانوردی استان است.

آبایی با بیان اینکه سازمان بنادر و دریانوردی تعامل بین شهر و بندر را به عنوان یکی از وظایف خود در دستور کار قرار داده است، افزود : با توجه به شیوع کرونا از اوایل اسفندماه پارسال با هماهنگی های بعمل آمده با سازمان بنادر ودریانوردی، خرید و اهدای پنج دستگاه تنفس مصنوعی(ونتیلاتور) برای تجهیز بخش مراقبت های ویژه و ۱۵ دستگاه مونیتورکاملا پیشرفته برای بیمارستان های بندرانزلی و بندرآستارا با اعتبار بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان صورت گرفت.

وی با اشاره به اقدامات این سازمان در راستای عمل به شعار سال بیان کرد: یک هزار و ۶۰۰میلیارد تومان به صنایع دریایی کشور برای تأمین ناوگان عملیاتی سازمان بنادر و دریانوردی در سال جهش تولید تزریق می شود .

وی انجام مطالعات تکمیلی پروژه راه دسترسی بندر به کنارگذر شهر انزلی و شبکه ریلی کشور و ایجاد اراضی پشتیبانی ریلی در محدوده مجاور کمربندی و ایستگاه تشکیلاتی راه آهن بندرانزلی به عنوان مهمترین اهداف و برنامه های بندری و دریایی در دستور کار اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان درسال ۹۹ از جمله اقدامات ذکر کرد.

وی گفت: پیگیری و راه اندازی مجدد خط لوله سراسری انتقال مواد سوختی بندرانزلی به رشت و تهران و اتصال آن به اسکله های دلفین جدید، لایروبی و ساخت تله های رسوبگیر تالاب انزلی، پیگیری و اجرای طرح های بهسازی، زیباسازی و ترویج فرهنگ دریانوردی و بندری در راستای طرح تعامل شهر و بندر،هوشمند و بهینه سازی سیستم های تجهیزات خشکی و دریایی، بازنگری قراردادهای سرمایه گذاری، بهره گیری از توان بخش خصوصی در تاسیس و راه انداری ساخت و تعمیر شناورهای تفریحی و تجاری را از مهم ترین اهداف تعریف شده این اداره کل در سال جدید است.

وی با اشاره به حجم بالای بارشها در بندرانزلی و آستارا یادآور شد: با توجه به کند شدن سرعت تخلیه و بارگیری غلات در روزهای بارانی در تلاشیم با احداث ترمینال های سرپوشیده از ظرفیت های این بندرها در تمام فصول و به بهترین شکل ممکن استفاده شود .

بندرانزلی در ۴۰ کیلومتری  غرب مرکز گیلان واقع شده و بندرگاه این شهر ساحلی به عنوان یکی از قدیمی ترین بنادر کشور محسوب می شود و همچنین بندر مرزی آستارا نیز در غربی ترین نقطه استان گیلان و در همسایگی جمهوری آذربایجان واقع است .

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی