گیلانیان
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ Sunday, 5 February , 2023
ژانویه 13, 2014 کد خبر : 23673 خبر ها

طی ۹ ماه نخست امسال

رشد ۴۰ درصدی صادرات از مسیر منطقه آزاد انزلی

رشد ۴۰ درصدی صادرات از مسیر منطقه آزاد انزلی

گیلانیان : رضا مسرور، رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل منطقه آزاد انزلی، با اشاره به رشد ۴۰درصدی ارزش ارزی صادرات از مسیر این منطقه طی ۹ماهه نخست امسال به نسبت مدت مشابه سال گذشته اظهار داشت: در سال جاری ارزش ارزی صادرات از مسیر این منطقه به ۱۳۳ میلیون دلار رسید، که در سال قبل این میزان ۹۵ میلیون دلار بوده است.

 وی با اعلام رشد ۱۱۵ درصدی ارزش وزنی صادرات از مسیر منطقه در این مدت افزود: در نه ماه اول سال ۹۱ میزان صادرات از مسیر این منطقه ۱۹۱ هزار تن بوده و این درحالی است که در همین مدت در سال ۹۲ وزن صادرات صورت گرفته از طریق منطقه به ۴۱۱ هزار تن افزایش یافته است.

 مدیرعامل منطقه آزاد انزلی ارزش ارزی ترانزیت خارجی صورت گرفته از طریق این منطقه در ۹ماهه نخست سال جاری را ۱۷۲ میلیون دلار اعلام کرد و درخصوص ترانزیت داخلی از مسیر منطقه به سرزمین اصلی گفت: ارزش ریالی ترانزیت داخلی در طی این مدت درحدود ۲۶۷ میلیارد ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال پیش ۱۵۳ درصد رشد داشته است.

 وی ادامه داد: میزان واردات کالا از طریق منطقه آزاد انزلی در این مدت یک میلیون و ۲۱۶ هزار تن با ارزش ۸۴۹ میلون دلار بوده است.

 مسرور تصریح کرد: بیشترین مبادلات تجاری، ترانزیتی این منطقه با کشورهای حاشیه دریای خزر، قفقاز و حاشیه جنوبی خلیج فارس، اروپای شمالی و شرقی، آمریکای لاتین و آفریقاست.

 وی درخصوص کالاهای صادر شده از مسیر منطقه آزاد انزلی ابراز کرد: عمده کالاهای صادراتی غیرنفتی شامل محصولات کشاورزی، معدنی و مصنوعات آن، محصولات صنایع شیمیایی، پلاستیکی، محصولات صنایع غذایی و نساجی است و مواد اولیه مصرفی کارخانجات استان و کشور نیز عمده واردات از طریق این منطقه را در بر می‌گیرد.

 مدیرعامل منطقه آزاد انزلی از تمامی سرمایه گذاران و تجار به منظور حضور در این منطقه به منظور بهره گیری از تمامی مزایای قانونی و فرصت‌های سرمایه گذاری دعوت کرد و اذعان داشت: برطرف کردن مشکلات تولیدکنندگان و فعالین اقتصادی محدوده منطقه، قرار گرفتن این منطقه در مسیرکریدور شمال جنوب، امکان فعالیت بانک‌ها و شرکت‎های بیمه داخلی با همکاری شرکت‌ها و بانک‌های بین المللی، معافیت از پرداخت هرگونه حقوق گمرکی و سود بازرگانی برای واردات مواد اولیه، ماشین آلات و قطعات یدکی برای تولیدکنندگان منطقه از دیگر مزایای قانونی فعالیت تجاری-اقتصادی در منطقه آزاد انزلی است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی