گیلانیان
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ Friday, 30 October , 2020
می 7, 2020 کد خبر : 78429 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

مدیرکل شیلات گیلان :

رشد ۴۱ درصدی تولید خاویار در گیلان؛ پرورش ماهی در قفس توسعه می‌یابد

رشد ۴۱ درصدی تولید خاویار در گیلان؛ پرورش ماهی در قفس توسعه می‌یابد

مدیرکل شیلات گیلان گفت: سال گذشته ۳ هزار و ۵۷۲ کیلوگرم خاویار پرورشی در گیلان استحصال شد که این میزان در مقایسه با سال ۹۷ حدود ۴۱ درصد رشد داشت.

عظیم مدبری با بیان اینکه در سال ۹۷ حدود ۵۴۶ تن گوشت و ۲ هزار و ۵۲۱ کیلوگرم خاویار پرورشی در گیلان تولید شده است اظهار داشت: سال گذشته ۳ هزار و ۵۷۲ کیلوگرم خاویار پرورشی در گیلان استحصال شد که این میزان در مقایسه با آمار سال ۹۷ حدود ۴۱ درصد رشد داشته است.

مدیرکل شیلات گیلان پتانسیل و ظرفیت‌های موجود در استان جهت تولید و پرورش انواع ماهیان گرمابی، سردابی و خاویاری را بسیار قابل توجه خواند و عنوان کرد: طبق آمارهای موجود شیلات، سال گذشته ۵۱ هزار و ۱۲۹ تن ماهی پرورشی، ۵ هزار و ۹۸۸ تن ماهی سردابی و ۶۳۳ تن ماهی خاویاری در استان گیلان تولید شد.

مدبری تولید ۳۳ میلیون قطعه ماهی زینتی و قرمز در گیلان را از دیگر ظرفیت‌های استان خواند و ضمن تأکید بر اشاعه فرهنگ مصرف آبزیان و افزایش سرانه مصرف ماهی ابراز داشت: تجهیز و مکانیزاسیون مزارع، صدور مجوزهای جدید و افزایش تولید در واحد سطح از جمله مهم‌ترین عوامل تولید در حوزه پرورش آبزیان به شمار می‌رود.

وی استفاده از سازه های جدید شامل سازه‌های پیش ساخته و پرورش ماهی در قفس دریایی را از دیگر شاخصه‌های مهم تولید در بخش آبزیان اعلام کرد و بیان داشت: مجموعه شیلات استان گیلان در سال ۹۹ و با توجه به شعار جهش تولید که توسط مقام معظم رهبری اعلام شد برای تحقق این هدف برنامه‌های ویژه‌ای را تدارک دیده است.

مدیرکل شیلات گیلان ماهی‌دار کردن آب بندان‌های مستعد استان و استفاده بهینه و چند منظوره از آن‌ها را یکی از برنامه‌های محوری شیلات گیلان برای تحقق شعار جهش تولید دانست و گفت: ماهی‌دار کردن تالاب انزلی، صادرات آبزیان و توسعه پرورش ماهیان خاویاری در اراضی ساحلی از دیگر برنامه‌های شیلات گیلان است.

مدبری توسعه پرورش ماهی قفس دریایی در کنار اصلاح و بهبود روش‌های پرورش آبزیان را از دیگر اولویت‌های کاری شیلات استان گیلان در سال جهش تولید تلقی کرد و اظهار داشت: طرح‌ها و پروژه‌های شیلاتی یکی از مزیت‌های عمده گیلان به شمار می‌روند که نقش بسیار تعیین کننده در توسعه اقتصادی استان برعهده دارند.

وی با بیان اینکه صید غیرمجاز و به تور انداختن ماهیان مولد روند بازسازی ذخایر ماهیان استخوانی خزر را با مشکلات بسیار عدیده‌ای مواجه می‌کند عنوان کرد: با وجود تمام مشکلات یاد شده شیلات گیلان برای اقتصادی ماندن کسب و کار صیادان استان برنامه تکثیر و رهاسازی ماهیان استخوانی را همه ساله در برنامه خود دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

یادداشت شریعتمداری :

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

سید عبدالله میرحسینی مقدم، مشاور فنی صندوق چای کشور

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

رشت- علی کشت پرور بین کلایی

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

سرمایه گذاری ۲۵۰۰ میلیاردی در گیلان/ ۶۰ هزار شغل ایجاد می شود

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) :

سرمایه گذاری ۲۵۰۰ میلیاردی در گیلان/ ۶۰ هزار شغل ایجاد می شود