گیلانیان
یکشنبه ۳ مهر ۱۴۰۱ Sunday, 25 September , 2022
آوریل 6, 2013 کد خبر : 18010 خبر ها

مدیر عامل آب منطقه ای خبر داد :

رها سازی آب کشاورزی با سر ریز شدن سد

رها سازی آب کشاورزی با سر ریز شدن سد

گیلانیان : مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت: با سرریز شدن آب سد مخزنی سفیدرود، آب گذاری کانال های کشاورزی استان از هفته پیش رو آغاز می شود.

ˈسیف الله آقابیگیˈ گفت : هم اینک یک میلیارد و ۵۰ میلیون متر مکعب آب پشت سد سفیدرود جمع شده که این میزان، معادل صد درصد گنجایش سد است.

وی با بیان اینکه سرریز شدن آب سد سفیدرود حدوداً ۱۲ روز زودتر از سال قبل آغاز شده، افزود: ۱۸۰ هزار هکتار از شالیزارهای گیلان، آب خور این سد هستند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان بارش های مناسب جوی در حوزه آب ریز سد سفیدرود را یکی از مهمترین عوامل سرریز شدن تنها سد مخزنی استان زودتر از سال های گذشته عنوان کرد.

وی امسال را یکی از سال های نادر ۵۰ ساله سد سفیدرود ذکر و اضافه کرد: برنامه آبیاری دقیقی برای اراضی پائین دست سد در نظر گرفته شده تا مشکلی از لحاظ آبیاری نداشته باشند.

آقابیگی با بیان اینکه کشاورزان شخم شالیزارها و خزانه گیری برنج را آغاز کرده اند، ادامه داد: علاوه بر آب ذخیره شده سد سفیدرود، ایستگاه های پمپاژ و رودخانه ها و چاه ها نیز به عنوان تامین کننده اراضی کشاورزی آماده تامین آب شالیزارها هستند.

وی تصریح کرد: باید طوری برنامه ریزی کنیم که حداکثر تا پایان مردادماه که غالباً کشت برنج نیاز به آب دارد، تامین آب لازم انجام شود تا در آن مقطع گرم سال، با کمبود آب مواجه نشویم.

سد مخزنی سفیدرود در یکصد کیلومتری دریای خزر کمی پایین تر از شهر منجیل در محل تلاقی دو رودخانه قزل اوزن و شاهرود، از مهمترین منابع تامین کننده آب در مصارف کشاورزی، صنعت، شرب و زیست محیطی در گیلان است.

استان گیلان با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، دومین تولیدکننده برنج در کشور می باشد. منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی