گیلانیان
چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ Wednesday, 3 June , 2020
آوریل 1, 2016 کد خبر : 47417 خبر ها

روحانی:مسئله سوئیفت حل شده است/ عسگراولادی: لغو تحریم سوئیفت دروغ است

روحانی:مسئله سوئیفت حل شده است/ عسگراولادی: لغو تحریم سوئیفت دروغ است

گیلانیان : بازگشایی سوئیفت از جمله مسائلی بود که با شروع مذاکرات هسته‌ای بین کشورمان و گروه ۱+۵ زمزمه‌های آن به گوش می‌رسید.وعده‌ای که در صورت عملی شدن، می‌توانست راه‌گشای بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور باشد. اما بازگشایی، عدم بازگشایی و نیمه‌کاره ماندن بازگشایی سوئیفت از جمله مسائلی است که مسئولان صحبت‌های ضدونقیضی را در خصوص آن ارائه می‌دهند.
بازگشایی سوئیفت از جمله مسائلی بود که با شروع مذاکرات هسته‌ای بین کشورمان و گروه ۱+۵ زمزمه‌های آن به گوش می‌رسید.

وعده‌ای که در صورت عملی شدن، می‌توانست راه‌گشای بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور باشد. اما بازگشایی، عدم بازگشایی و نیمه‌کاره ماندن بازگشایی سوئیفت از جمله مسائلی است که مسئولان صحبت‌های ضدونقیضی را در خصوص آن ارائه می‌دهند.

اسدالله عسگراولادی عضو اتاق بازرگانی ایران در خصوص مسئله سوئیفت گفته بود: ممکن است به صورت نمادین ۱۰۰۰ درخواست برای بازگشایی ال سی به وجود آمده باشد، اما بازگشایی ال سی نیاز به مقدماتی مانند پرفرم دارد. برای داشتن پرفرم هم نیاز به سوئیفت داریم، بنابراین وقتی تحریم سوئیفت هنوز برقرار است و تازه شاید ۱۰ روز دیگر برداشته شود، چگونه باید انتظار بازگشایی ال سی داشته باشیم.

عسگر اولادی خاطرنشان کرد: متاسفانه علی رغم اخبار منتشر شده درباره لغو تحریم‌های سوئیفت، تحریم سوئیفیت همچنان پابرجاست و لغو آن دروغ است.

اما مسئله اظهارنظرها تنها به عسگراولادی ختم نمی‌شود و یک روز پس از آنکه روحانی در نشست خبری از حل شدن مسئله سوئفت خبر داده بود، علاء میرمحمد صادقی نایب رئیس اتاق بازرگانی تهران در خصوص مشکل اتصال بانک‌های ایرانی به سوئیفت و بازگشایی ال سی علی رغم گذشت ۴۷ روز از اجرای برجام اظهار داشت: این طور که دولتمردان اعلام می کنند برخی از بانک‌ها در کشورهای اروپایی ارتباط خود را با بانک‌های ایرانی از طریق سوئیفت و ال سی برقرار کرده اند و تعدادی ال سی هم باز شده، ولی بعضی از بانکهای اروپایی احتیاط می کنند و هنوز آماده همکاری با بانکهای ایران نیستند.

وی افزود: اگر ارتباط ما با بانکهای سوئیس برقرار شود چون اکثر بانکها در این کشور هستند، ممکن است باقی بانکها و موسسات مالی اروپایی، این احتیاط کنونی را کنار بگذارند. در حال حاضر مقداری ال سی باز شده و دسترسی به سوئیفت به وجود آمده، اما این مسئله هنوز برای همه بانکهای ما جامع نیست و عمومیت ندارد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی گفت: با توجه به فعالیت بازرگانان و برخی از دولتمردان ممکن است به تدریج بی اعتمادی بانکهای اروپایی برطرف شود و ما امیدواریم که این مسئله هرچه زودتر محقق شود.

میرمحمدصادقی خاطرنشان کرد: مشخص است که آمریکا هیچ تضمینی به بانکهای اروپایی نمی دهد ولی همین که مسئولان آمریکایی اعلام کنند که بانکهای اروپایی می تواند با بانکهای ایرانی همکاری کنند می تواند تاثیر گذار باشد.

وی تصریح کرد: برخی دولتمردان طوری وانمود کردند تا برجام اجرا شود همه موسسات مالی و اقتصادی اروپا و فروشندگان مواد اولیه آماده اند تا به ما خدمت رسانی کنند و همه تحریمها برداشته می شود، اما در واقعیت چنین اتفاقی نیفتاد و هیچ بانک و موسسه اقتصادی در اروپا جرات همکاری با ایران را ندارد. ولی مقدمات کار انجام شده و تعدادی ال‌سی باز شده و من فکر می کنم در آینده نزدیک این مشکل حل شود.

از طرف دیگر ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی هم در خصوص وضعیت برقراری سوئیفت می‌گوید: در خصوص انتشار اخباری مبنی بر عدم اتصال بانک‌های ایرانی به سوئیفت، اظهار داشت: سوئیفت یک وسیله پیام‌رسانی است و در حال حاضر در کلیه بانک‌های ایران برقرار شده است.

وی افزود: همه نقل و انتقالات مالی و معاملات در دست انجام است و LCها نیز باز شده است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه تنها ۹ بانک تحریمی در گذشته وجود داشت که آنها نیز به سوئیفت متصل شده‌اند خاطرنشان کرد: به محض اجرای برجام، سوئیفت متصل شد اما به دلیل مسائل فنی در برخی از بانک‌ها شرایط به گونه‌ای شد که آنها با تاخیر فعالیت خود را آغاز کردند.

وی در خاتمه تاکید کرد: هیچ ابهامی در این زمینه وجود ندارد و پیام‌رسانی مالی از طریق سوئیفت در حال انجام است.

حال باید دیدی که آیا سوئیفت برقرارشده یا خیر، یا اینکه مسئولان درحال انجام مقدمات این‌کار هستند، هرچند برخی از مسئولان هم معتقدند که مسئله سوئیفت تنها برای بخشی از بانک‌ها حل و فصل شده و تعدادی از بانک‌های کشورمان همچنان امکان استفاده از سوئیفت را ندارند.
منبع:راه دانا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

گام عملی جهش تولید با تصویب لایحه توسعه منطقه آزاد انزلی برداشته شد

رئیس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت استان گیلان :

گام عملی جهش تولید با تصویب لایحه توسعه منطقه آزاد انزلی برداشته شد

سیاست دولت نه حفظ موجود بلکه بهبود شرایط است

رئیس سازمان برنامه و بودجه :

سیاست دولت نه حفظ موجود بلکه بهبود شرایط است

روند تخریب‌های ناشی از بحران‌های طبیعی با برنامه‌محوری مدیریت شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان :

روند تخریب‌های ناشی از بحران‌های طبیعی با برنامه‌محوری مدیریت شود