گیلانیان
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ Tuesday, 27 September , 2022
جولای 5, 2014 کد خبر : 28244 خبر ها

روزه داران بخوانند: خوردنی ها و نخوردنی های ماه مهمانی خدا

روزه داران بخوانند: خوردنی ها و نخوردنی های ماه مهمانی خدا

گیلانیان : روزه داری علاوه بر آثار مثبت روحی و معنوی فواید جسمانی نیز دارد و روزه داران در صورتی می توانند از فواید جسمی روزه بهره مند شوند که اطلاعاتی در رابطه با رژیم غذایی مناسب در ماه مبارک رمضان داشته باشند و به آن عمل کنند .

برای برخورداری از فواید جسمانی روزه ، باید تغذیه در وعده های افطار ، شام و سحر منطبق با یک رژیم متعادل ، متناسب و متنوع باشد .

در ماه مبارک رمضان مانند سایر ایام استفاده از برنامه غذایی متنوع و متعادل شامل چهار گروه اصلی غذایی ˈ نان و غلات ، میوه ها و سبزی ها ، گوشت و حبوبات ، تخم مرغ ، شیر و لبنیات ˈ ضروری است .

متاسفانه برخی از سفره های افطاری در طول این ماه با انواع غذاهای چرب و شیرین از جمله حلوا ، کاچی ، شله زرد ، شیربرنج چرب ، زولبیا و بامیه و شامی رنگین می شود و در نهایت برخی از روزه داران پس از یک ماه روزه داری ، نه تنها وزن کم نمی کنند ، بلکه با چند کیلو اضافه وزن نیز مواجه می شوند .

این در حالی است که چاقی از عوامل زمینه ساز بیماری های مزمن مانند افزایش فشار خون ، چربی خون ، دیابت ، بیماری های قلبی و عروقی و بعضی از سرطان هاست .

کارشناسان تغذیه می گویند : افطار مناسب بهتر است مانند یک وعده صبحانه کامل یا یک وعده شام سبک باشد ، مانند نان ، پنیر ، سبزی ، انواع کوکو و کتلت که زیاد چرب نباشد .

به گفته این کارشناسان ، از آن جا که معده در طول روز برای مدت طولانی خالیست بهتر است که افطار را با خوردن یک مایع گرم ˈ نه داغ ˈ مانند چای ، سوپ رقیق یا شیرگرم آغاز کنیم .

کارشناسان تغذیه بیان می کنند که آش های سنگین برای وعده افطاری و شروع بازکردن روزه اصلا مناسب نیست .

برای کسب اطلاعات بیشتر از تغذیه درست در ماه مبارک رمضان به سراغ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان رفتیم .

ˈ محمد رضا نقی پور ˈ با تاکید بر ضرورت توجه به رژیم غذایی درست در ماه مبارک رمضان گفت : با توجه به روزهای بلند تابستان و افت نسبی قند خون در طول روزه داری ، بهتر است برای شروع افطار پس از مصرف مایعاتی مانند آب گرم یا شیرگرم از شیرینی های طبیعی مانند خرما ، انجیر ، کشمش و سایر میوه های شیرین استفاده شود زیرا با خوردن این میوه ها ، مایعات و قند به بدن روزه دار می رسد .

وی استفاده از غذاهای ساده مانند نان تازه ، پنیر ، مغزگردو ، سبزی ، خیار و گوجه فرنگی را در وعده افطاری مناسب دانست و اضافه کرد : این قبیل مواد غذایی موجب رفع گرسنگی فرد روزه دار می شود و یک ساعت بعد از این وعده نیز می تواند مقداری میوه بخورد و نیم ساعت بعد شام میل کند .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان ادامه داد : روزه داران علاوه بر وعده های افطاری و سحر در زمان بین افطاری و سحری نیز باید آب کافی بنوشند .

وی یادآور شد : در ماه های گرم سال ، روزانه حدود ۱۰ لیوان آب و الکترولیت های بدن از دست می رود ، به همین دلیل بهتر است علاوه بر آب ، چند لیوان شربت آبلیمو یا خاکشیر کم شیرین یا آبمیوه های تازه و طبیعی نیز نوشیده شود .

* توجه به وعده سحری / سحری مانند وعده ناهار باشد

کارشناس مسوول واحد تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان گفت : وعده سحری بهتر است مانند وعده ناهار باشد و غذاهای اصلی در آن صرف شود .

ˈ منیره امینیان ˈ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، افزود : انواع چلو خورشت ها و پلوهای مخلوط با حبوبات و سبزیجات ˈ عدس پلو ، لوبیا پلو و سبزی پلو ˈ به همراه مرغ ، ماهی یا گوشت و سبزی های تازه مانند سبزی خوردن یا سالاد و ماست برای وعده سحری مناسب است .

وی بیان کرد : در هنگام سحر از خوردن غذاهای خشک مانند کوکو سیب زمینی ، کوکو سبزی ، کتلت ، انواع کباب و از مصرف زولبیا و بامیه ، حلوهای شیرین و چرب و غذاهای تهیه شده با ادویه جات زیاد شامل سس مایونز ، خامه ، سوسیس ، کالباس و سایر غذاهای آماده بایستی خودداری شود .

وی اظهار داشت : از نوشیدن زیاد چای در وعده سحری بایستی خودداری شود زیرا موجب افزایش ادرار و دفع مواد معدنی مورد نیاز بدن و بروز تشنگی در طول روز می شود .

وی خاطر نشان کرد : از مصرف زیاد قندهای ساده ˈ انواع شیرینی ˈ در وعده سحری نیز بایستی پرهیز شود زیرا موجب ترشح زیاد انسولین و افت قند در طول روز می شود .

کارشناس مسوول واحد تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان ادامه داد : مصرف سحری برای نوجوانان اهمیت بیشتری دارد و بایستی از غذاهای پروتئین دار و رانرژی استفاده شود .

وی بیان داشت : روزه داران بلافاصله بعد از صرف غذا نخوابند و برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش چند دقیقه پیاده روی کنند .

* راه های مقابله با تشنگی در طول روز

در مواقعی که ماه مبارک رمضان با روزهای بلند تابستان مقارن می شود ، یکی از مشکلات اساسی روزه داران بروز تشنگی در طول روز است .

محدود کردن مصرف نمک در وعده های افطار و سحر برای جلوگیری از بروز تشنگی بسیار مهم و کمک کننده است .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان گفت : توصیه می شود به غیر از مقدار نمک اندکی که برای طبخ غذا لازم است ، هیچ مقدار اضافه تری سر سفره به غذا اضافه نشود .

ˈ محمد رضا نقی پور ˈ در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، افزود : علاوه بر آن مصرف میوه و سبزی کافی می تواند در طول روز از بروز تشنگی زودرس جلوگیری کند .

وی بهترین زمان برای تامین آب بدن را در فاصله افطار و شام یا هنگام خواب دانست و اظهار کرد : بهتر است میوه در فاصله افطار تا سحر و سبزی در هر دو وعده افطار و سحر مصرف شود .

وی با بیان اینکه میوه و سبزی در وعده سحری موجب رفع مشکل یبوست نیز می شود ، اظهار کرد : سبزی هایی مانند کاهو ، خیار ، کرفس و سبزی خوردن به دلیل اینکه آب را در خود نگه می دارند موجب استمرار و تداوم آبرسانی به بدن می شوند .

وی یادآور شد: در کنار نوشیدن آب در فاصله های بین افطار تا سحر می توان از نوشیدنی های سنتی ، چای کمرنگ و آب میوه های مختلف استفاده کرد .

وی بیان داشت : نوشیدنی هایی سنتی مانند شربت آبلیمو ، خاکشیر ، تخم شربتی ، سکنجبین و بید مشک در کاهش تشنگی و عطش در ماه مبارک رمضان موثر است .

وی با بیان اینکه خاصیت خاکشیر خنک کننده و ضد عطش است ، خاطر نشان کرد : دانه های خاکشیر می تواند آب را درون خود نگه داشته و به تدریج آن را به بدن تحویل دهند و در نتیجه نیاز بدن را به مدت طولانی تر نسبت به آب تامین کند .

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان گیلان بیان داشت : تخم شربتی نیز مانند خاکشیر با نگه داشتن آب در داخل خود باعث می شود روزه دار دیرتر احساس تشنگی کند ، البته بهتر است بدون شکر یا با شکر کم مصرف شود .

فرد روزه دار در صورتی می تواند از فواید جسمی روزه بهره مند شود که رژیم غذایی درستی را در ماه مبارک رمضان رعایت کند ، افرادی که در اثر داشتن رژیم غذایی نادرست وزن زیادی را در مدتی کوتاه از دست می دهند ، در واقع تا حدودی عضلات خود را از دست می دهند و سلامت خود را به مخاطره می اندازند .

ماه مبارک رمضان ، فرصتی برای سلامت جسم و روان است ، فرصتی برای استراحت بدن و پالایش روح ، فرصتی برای تزکیه نفس و تقویت اراده و تمرینی برای زندگی سالم و معنوی است قدرش را بدانیم ./منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی