گیلانیان
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ Tuesday, 9 August , 2022
دسامبر 5, 2013 کد خبر : 22853 خبر ها

روستاهای شهرستان رشت تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار می گیرند

روستاهای شهرستان رشت تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار می گیرند

گیلانیان :  رییس شورای اسلامی شهرستان رشت گفت: بیمه آتش سوزی روستاهای شهرستان رشت در دستور کار این شورا قرار دارد

به گزارش ایرنا، ˈاسماعیل حاجی پور ˈ روز پنجشنبه در جلسه علنی شورای اسلامی شهرستان رشت افزود: روستاییان در مقابل آتش سوزی ها از وسایل اطفائیه محروم هستند و بیمه آتش سوزی نیز در این مناطق وجود ندارد.

وی بیمه کردن ساختمان های روستاییان را در مقابل آتش سوزی ها و آموزش روستاییان در استفاده از وسایل مدرن جلوگیری از اطفاء حریق را ضروری دانست.

وی اظهارداشت: با توجه به اینکه در داخل روستاها آتش نشانی وجود ندارد ، بیمه آتش سوزی در روستاها در دستور کار این شورا قرار دارد زیرا اگر آتش سوزی دراین روستا اتفاق بیافتد تمام سرمایه زندگی روستاییان خاکستر شده و هیچ دستگاه متولی نیز وجود ندارد تا به کمک آنها بشتابد.

وی از اعضای شورا به عنوان نمایندگان محلی مردم که برای خدمت کردن آمادگی کامل دارند و هیچ توقع مادی ندارند، یاد کرد و گفت: امیدواریم در پایان چهارساله، اعضای شورا بتوانند کارنامه خوبی به مردمی که چشم انتظار ارایه خدمات هستند، ارایه دهند.

حاجی پور خاطرنشان کرد: اعضای شورای شهرستان رشت هرچه در توان دارند، به کار می گیرند تا در چارچوب قانون حقوق مردم را مطالبه کنند.

وی یادآورشد: ازجلسه بعدی مکان برگزاری جلسات شورای شهرستان رشت مشخص خواهد شد و پیگیری راهکاری برای بیمه آتش سوزی روستائیان ادامه می یابد.

رییس شورای اسلامی شهرستان رشت تصریح کرد:اعضای شورا به عنوان نمایندگان مردم شهرها و بخش های شهرستان رشت می توانند به مدیران کمک کنند و هدف اعضای شورای شهرستان تقویت دستگاه های اجرایی و حل مشکلات شرکت ها و اداراتی نظیر برق ، مخابرات و راه است.

وی اظهار داشت: مدیران دولتی باید باور کنند که شوراها به عنوان نمایندگان و معتمدین مردم مناطق خود می توانند در کنار آنها مشکلات را حل کنند.

وی اظهارداشت: بیش از یک میلیون جمعیت تحت پوشش شورای شهرستان رشت قرار دارد ولی متاسفانه هنوز نقش شورای شهرستان جا نیفتاده و بسیاری هنوز شورای شهرستان را با شورا شهر اشتباهی می گیرند درحالی که هر شهرستان دارای شورای دهستان ، بخش ، شهر و شهرستان است.

وی به وجود زباله ها در روستاها و حاشیه جاده های استان بویژه شهرستان رشت اشاره کرد و گفت: متاسفانه حاشیه جاده های استان بجای اینکه گل و زیبایی دیده شود و پر جاذبه باشد تا مسافران احساس طراوت کنند، مملو از زباله است.

وی یادآورشد: شوراهای مناطق با کمک به اجرای برنامه هایی نظیر طرح ˈورمی کپوست ˈ در بین خانوارهای روستایی هم می توانند به بهداشت محیط زیست و هم به دستگاه های اجرایی در رفع مشکل زیست محیطی کمک کنند و علاوه بر آن منبع درآمدی برای خانوارهای روستایی فراهم آورند.

همچنین مسوولان جمعیت زنان و جوانان حافظ محیط زیست گیلان در این جلسه از اعضای شورای اسلامی شهرستان رشت برای همکاری با این جمعیت به منظور آموزش در اجرای طرح ˈورمی کمپوستˈدرخواست همکاری کردند.

ˈشیرین پارسیˈ رییس هیات مدیره این جمعیت اظهار داشت: هریک از افراد چه در روستا و چه در شهرها اگر باغچه کوچکی در حیاط منزل خود داشتبه باشند می توانند با اندکی آموزشی ، زباله های منزل را تبدیل به کود کرده و از آن طریق هم به پاکسازی محیط و هم به منبع درآمد خانواده کمک کنند.

وی افزود:اجرای این طرح با همکاری دهیاری ها از آذر سال گذشته در استان گیلان شروع شده و زنان روستایی در این امر نقش مهمی دارند.

وی خاطرنشان کرد:روستاییان می توانند علاوه بر زباله ها از کاه و کلش اضافه نیز در ورمی کمپوست استفاده کنند.

وی ادامه داد: از شهرستان رودبار تا رودبنه لاهیجان حدود ۳۰روستا هم اکنون در اجرای طرح ورمی کمپوست مشارکت دارند.

وی اظهار داشت:این طرح در مساجد اجرا می شود و از نظر مکانی مشکلی ندارد ولی به وسایل آموزشی نیازمند است که باید از آن حمایت شود.

وی گفت: آموزش این طرح ابتدا از کودکان سطح مدارس آغاز و سپس از توانمندی زنان و جوانان روستایی در این طرح ها استفاده می شود.

وی افزود: طبیعت گیلان با زیبایی و سرسبزی در عین حال نیز شکننده است و برای نجات گیلان از شر آلاینده ها باید از هر فرصتی استفاده کرد.

ˈمجیدفاتحیˈ عضو شورای اسلامی بخش خشکبیجار و عضو شورای اسلامی شهرستان رشت نیز گفت:حدود ۳۰ هزار نفر جمعیت و ۴۲ روستا بخش خشکبیجار می توانند از این طرح که از نظر زیست محیطی و گردشگری اهمیت دارد، استفاده کنند.

وی افزود: شوراها از طرح ˈورمی کپوستˈ به دلیل ایجاد درآمد و کمک به محیط زیست استقبال می کنند و همه نوع امکانات آموزشی را در اختیار این جمعیت قرار می دهند.

در این جلسه اعضای شورای شهرستان اعلام آمادگی کردند که امکاناتی از قبیل زمین ، ساختمان و امکانات آموزشی برای آموزش زنان و جوانان روستاها در اختیار این جمعیت قرار دهند.

همچنین در این جلسه مصوب شد طی ۱۰ روز در بخش ها و شهرهای تحت فعالیت شورای اسلامی شهرستان رشت مکانی تعیین و برای آموزش در اختیار این جمعیت قرار گیرد تا برنامه ریزی های لازم برای آموزش روستاییان انجام شود./منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد