گیلانیان
جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ Friday, 23 April , 2021
فوریه 25, 2021 کد خبر : 81294 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

استاندار گیلان :

زراعت چوب، طرح راهبردی توسعه پایدار زیست محیطی گیلان است / بهترین راه تأمین نیازمندی‌های صنایع سلولزی، زراعت چوب است

زراعت چوب، طرح راهبردی توسعه پایدار زیست محیطی گیلان است / بهترین راه تأمین نیازمندی‌های صنایع سلولزی، زراعت چوب است

گیلانیان : نماینده عالی دولت در گیلان زراعت چوب را طرح راهبردی توسعه پایدار زیست محیطی استان و بهترین راه تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنایع سلولزی و بخش‌های وابسته به این حوزه ذکر کرد و گفت: طی دو سال اخیر، سطح زیر کشت زراعت چوب، افزایش و میزان استحصال نیز رشد داشته است.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع امروز (چهارشنبه) در جلسه ستاد زراعت چوب استان که با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و ارتباط تصویری با فرمانداران و شماری از مدیران دستگاه‌های اجرایی برگزار شد؛ اظهار داشت: وظیفه مهم زراعت چوب از تأکیدات رئیس‌جمهوری در راستای حفاظت از محیط‌زیست و جنگل‌هاست که اقدامات موثری انجام شده و با جدیت استمرار دارد.

وی طبیعت بکر، جنگل‌های هیرکانی و اقلیم متنوع را از موهبت‌های الهی و ظرفیت‌های ارزشمند گیلان ذکر و خاطرنشان کرد: به عنوان وارثان این میراث گرانبها موظفیم تا در راستای حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی گام برداریم.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه توسعه پایدار بدون حفظ منابع طبیعی و محیط زیست امکان‌پذیر نیست، گفت: به سبب ضرورت توجه به ارتقاء شاخص ها در همه ابعاد توسعه به‌ویژه اقتصادی، بشر ناگزیر به انجام فعالیت‌های گوناگون و گسترش صنعت است.

وی به تأمین نیاز پنج میلیون متر مکعب مواد اولیه مورد نیاز صنایع سلولزی و بخش‌های وابسته به این حوزه گیلان به عنوان قطب تولید MDF و ورق های چوبی اشاره و خاطرنشان کرد: به سبب محدودیت واردات چوب و اجرای طرح تنفس جنگل، انتخاب طرح زراعت چوب، بهترین مسیر برای تأمین نیازمندی‌هاست.

استاندار به پیش‌بینی اجرای طرح زراعت چوب در شش هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی گیلان در اسناد بالادستی و قانون برنامه ششم توسعه نیز اشاره کرد و گفت: با تلاش‌های صورت گرفته؛ اجرای طرح مذکور در سطح دو هزار و ۵۰۰ هکتار انجام شده و دوهزار هکتار نیز در سال آتی اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه فارغ از نقش‌آفرینی مهم زراعت چوب در تأمین مواد اولیه، اقتصاد، اشتغال و معیشت در بی‌نیازی از واردات و افزایش میزان صادرات نیز اثرگذار است، گفت: موضوع زراعت چوب به عنوان یک طرح راهبردی و یک اصل انکارناپذیر مورد توجه ماست و باید در کنار پیش بینی برنامه ششم، در ادامه نیز با جدیت ادامه پیدا کند.

دکتر زارع توجه به آموزش، تحقیقات، ترویج و مشارکت مردم را مؤلفه هایی مهم در اجرای موفق اهداف این طرح ارزیابی کرد و افزود: انجام مطالعات جدید، استمرار تحقیقات، تقویت نظارت جدی و حمایت های لازم در تأمین ماشین آلات و امکانات مورد تأکید است.

وی ادامه داد: اقدام موثر رئیس سازمان جنگل‌ها در برداشت از صنوبرهای دیرزیستی با استفاده از ظرفیت قانونی بسیار تسهیل گر بود که با استقبال مردم با فرهنگ گیلان و به دور از هرگونه آسیب اجتماعی، اجرا شد.

نماینده عالی دولت در گیلان خواستار بازگشت ۱۰ درصدی عایدات ناشی از برداشت چوب در سطوح واگذار شده به استان برای امور مرتبط با این حوزه شد و گفت: پیشنهاد ایجاد صندوق خاص برای این موضوع نیز در دست بررسی قرار می‌گیرد.

وی بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌های مختلف برای انجام طرح زراعت چوب باتوجه به محدودیت عرصه‌ها تأکید و تصریح کرد: استفاده از بالغ بر پنج هزار هکتار اراضی مستثنیات و نیز اراضی تحت مالکیت نهادهایی همچون ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)، بنیاد شهید، کمیته امداد، بنیاد مستضعفان و نیروهای مسلح با تأمین نهال مورد نیاز، امکان‌پذیر است.

استاندار گیلان یادآور شد: شرایط بررسی، جانمایی و احداث اسکله در آستارا، تالش، انزلی و بندر کاسپین برای واردات چوب با پوست و رفع نگرانی های انتقال آفات و رعایت ملاحظات برای تأمین بخشی از مواداولیه وجود دارد.

وی به رشد ۱.۷ درصدی سطح زیرکشت زراعت چوب استان در اراضی مستثنیات در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ اشاره‌ کرد و گفت: این میزان در سال ۹۹ شاهد رشد ۳.۲ درصدی بوده و میزان استحصال نیز در همین مدت ۷.۶ رشد را نشان می‌دهد.

دکتر زارع فرمانداران را موظف به تشکیل جلسات متناظر ستاد استانی زراعت چوب در سطح شهرستانی کرد و ادامه داد: امیدواریم در سال ۱۴۰۰ شاهد جهش خوبی در حوزه زراعت چوب باشیم.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

مرغ کیلویی۲۵۰۰۰ تومان چون  تعاونی توزیع نمی شود

قابل توجه اداره صمت و اتاق اصناف گیلان:

مرغ کیلویی۲۵۰۰۰ تومان چون تعاونی توزیع نمی شود

آقای احمدی! در مورد بورس صورت مسئله را پاک می کنید !؟

یکی از کرامات نماینده رشت:

مدیر مسئول :

آقای احمدی! در مورد بورس صورت مسئله را پاک می کنید !؟

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

یادداشت شریعتمداری :

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

سید عبدالله میرحسینی مقدم، مشاور فنی صندوق چای کشور

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

رشت- علی کشت پرور بین کلایی

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “