گیلانیان
جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ Friday, 19 August , 2022
ژوئن 26, 2022 کد خبر : 83713 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

قائم مقام رئیس‌کل دادگستری استان گیلان :

زمان رسیدگی به پرونده‌های قضایی در استان گیلان کاهش یافت

زمان رسیدگی به پرونده‌های قضایی در استان گیلان کاهش یافت

گیلانیان : قائم مقام رئیس‌کل دادگستری استان گیلان گفت: میانگین زمان رسیدگی به پرونده‌ها سال ۱۳۹۹ در گیلان ۹۴ روز بود و در سال ۱۴۰۰ این مدت زمان ۱۳ روز کاهش یافت.

مجید الهیان شامگاه سه‌شنبه در جمع خبرنگاران درباره اقدامات دستگاه قضایی برای مقابله با مفاسد و متخلفان اقتصادی اظهار داشت: جهت حمایت از تولید دادستان‌ها و بازرسی کل کشور گزارشات را مورد بررسی قرار داده، این امر را رصد می‌کنند و آرای محکمی هم برای این افراد صادر و وجوه از دست رفته باز می‌گردد.

قائم مقام رئیس‌کل دادگستری استان گیلان تصریح کرد: با توجه به لزوم توجه به معیشت مردم پس از اصلاح اقتصادی و مردمی‌سازی یارانه‌ها به دادستان‌های کشور مأموریت داده شد تا این موضوع را پیگیری کنند و تعامل خوبی با تعزیرات حکومتی استان در این حوزه برقرار است.

وی درباره ایجاد تحول در ارائه خدمات دستگاه قضایی گفت: کارگروه‌های مختلفی در مسائل مختلف راه‌اندازی شده و تحول در مراحل رسیدگی به پرونده‌های قضایی نظیر گسترش خدمات الکترونیک را دنبال می‌کنند؛ ۹۰ درصد ابلاغ‌ها اکنون الکترونیکی است و گواهی عدم سوءپیشینه اکنون از طریق اپلیکیشن قابل بررسی است.

الهیان در مورد اقدامات دستگاه قضایی برای تحقق شعار سال ابراز داشت: انجام اقدامات لازم در راستای حمایت از تولید و اشتغال سال‌های گذشته در قوه قضاییه بوده و امسال شدت گرفته است اما مشکل بیشتر واحدهای تولیدی در استان گیلان کمبود سرمایه در گردش است که آن‌ هم با تشکیل کارگروه‌هایی با بانک‌ها در حال پیگیری است.

قائم مقام رئیس‌کل دادگستری استان گیلان درباره اقدامات دستگاه قضایی برای مقابله با زمین‌خواری در استان خاطرنشان کرد: بسیاری از اراضی تصرف شده در استان گیلان توسط دستگاه قضایی استان آزاد شده و حتی ساختمان‌های احداث شده در عرصه‌ها تخریب شد لذا این موضوع با جدیت پیگرد می‌شود‌.

وی درباره اقدامات دستگاه قضایی برای برخورد با احداث ساختمان‌های غیرمجاز و بدون پروانه گفت: بررسی این موضوع با کمیسیون ماده ۱۰۰ و مرجع رسیدگی به اعتراض آن مرجع تجدیدنظر کمیسیون ماده ۱۰۰ و دیوان عالی عدالت اداری بوده و دادگستری ناظر این امر است.

الهیان با بیان اینکه نظارت بر عدم احداث ساختمان‌های غیرمجاز در حوزه روستایی باید توسط دهیاری‌ها باشد که متاسفانه کمتر شاهد این نظارت هستیم عنوان کرد: در صورت نظارت و جلوگیری از احداث، بیت‌المال نیز هدر نمی‌رود اما دستگاه قضایی ناچار به تخریب بنا براساس قانون است.

وی درباره شمار پرونده قضایی در گیلان افزود: تعداد پرونده‌های قضایی در مراجع استان هر ساله ۹ درصد افزایش می‌یابد ۵۲۵ هزار و ۴۶۱ پرونده سال گذشته وارد شعب دادگستری استان و از این تعداد حدود ۵۲۰ هزار پرونده‌ مختومه شد؛ میانگین زمان رسیدگی به پرونده‌ها سال ۱۳۹۹ در گیلان ۹۴ روز و در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۳ روز کاهش یافت.

الهیان در مورد روند اجرای مجازات‌های جایگزین حبس در گیلان افزود: کارگروه‌هایی بعد از صدور احکام برای صلح و سازش اقدام می‌کنند که در این زمینه عملکرد موفقی داشتند؛ حدود ۵ هزار و ۳۷۳ مورد رأی برای جایگزینی حبس در گیلان صادر شد که ۶۶۰ مورد از این تعداد تحت مراقبت با پابند الکترونیکی بود.

قائم مقام رئیس‌کل دادگستری گیلان درباره اقدامات دستگاه قضایی استان در زمینه آموزش عمومی به مردم عنوان کرد: معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری و حوزه امور فرهنگی این بخش را برعهده دارند و همچنین با حضور همکاران در مساجد آموزش‌ها به مردم ارائه می‌شود اما نقش صدا و سیما نیز در این عرصه مهم و اساسی است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی