گیلانیان
جمعه ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ Friday, 17 August , 2018
تیر ۱۵, ۱۳۹۵ کد خبر : 50309 خبر ها

زکات فطریه

زکات فطریه

گیلانیان : نماینده ولی فقیه در گیلان در خصوص زکات فطریه  گفت : یکی از ویژگی های روزه این است که روزه داران از حال نیازمندان و گرسنگان خبردار شوند .

آیت الله زین العابدین قربانی افزود : وقتی انسان روزه می گیرد ، گرسنگی و تشنگی را لمس می کند ، می فهمد که بر گرسنگان چه می گذرد فلذا در دعاهای هر روزه ماه رمضان می خوانیم : اَللّهُمَّ اَغْنِ کُلَّ فَقیرٍ اَللّهُمَّ اَشْبِعْ کُلَّ جایِعٍ اَللّهُمَّ اکْسُ کُلَّ عُرْیانٍ . خداوندا ! هر نیازمندی را بی نیاز کن، هر گرسنه ای را سیر کن و هر برهنه ای را بپوشان .

وی ادامه داد : این دعا فقط برای خواندن و ثواب بردن نیست بلکه هشداری است که در جامعه شما نیازمندان و فقرا ، گرسنگان ، برهنگانی هستند باید آنها را بی نیاز و سیر کنید و بپوشانید .

آیت الله قربانی گفت : فلذا وقتی ماه رمضان تمام می شود باید یک مقدار بودجه را در راه فقرا و نیازمندان مصرف کرد و آن زکات فطریه هست که برای هرکس حدود سه کیلو تعیین شده است .

وی افزود : کسیکه می تواند هزینه زندگی خود را ولو با کارگری و حقوق بگیری تامین نماید باید برای خود و عائله اش، یعنی کس یا کسانیکه تحت تکفلش هستند به ازای هر نفر سه کیلو از قوت غالبش را بعنوان زکات فطریه بدهد .

وی ادامه داد : قوت غالب در میان ما گندم و برنج است . ممکن است در بعضی از جاهای دیگر : گوشت ، ماهی ، سیب زمینی و غیره باشد که قوت غالب منطقه ما برنج و گندم است .

نماینده ولی فقیه در گیلان گفت : مقام معظم رهبری ، مراجع تقلید قیمت سه کیلو گندم ۶ هزار تومان و برنج را با توجه به اختلاف قیمتی که دارد حدود ۱۵ هزار تومان اعلام کردند .

وی افزود : مومنین و مومنات قبل از رفتن به نماز عید اگر فقیر و نیازمندی در دسترس دارند باید این زکات را بدهند و اگر در دسترس نداشتند مبلغ زکات فطریه را کنار بگذارند تا بعد نماز به اهلش برسانند .

وی همچنین گفت : مستحقین زکات اول در درجه اول نیازمندان ، فقرا و مساکین هستند یعنی کسانی که نمی توانند هزینه زندگی خود را تامین نمایند .

وی گفت : البته ارگانها و نهادهایی هم هستند مثل : سالمندان ، دارالایتام، بهزیستی ، کمیته امداد و غیره که زیر مجموعه فقرایی دارند در صورتی که بدانی زکات فطریه را می گیرند در راهش مصرف می کنند زیرا این پول باید در راه نیازمندان صرف شود و در غیر اینصورت صحیح نیست .

نماینده ولی فقیه در گیلان گفت : انشاء الله روز عید که ما برای نماز عید فطر می رویم زکات فطریه خود را پرداخت و یا کنار گذاشته باشیم . والسلام

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*