گیلانیان
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 1 October , 2022
اکتبر 11, 2014 کد خبر : 30430 خبر ها

معاون سازمان میراث فرهنگی کشور:

ساختار اداری سازمان میراث فرهنگی اصلاح می‌شود

ساختار اداری سازمان میراث فرهنگی اصلاح می‌شود

گیلانیان : معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ساختار اداری این سازمان اصلاح می‌شود.

 اسداله درویش امیری در شورای اداری میراث فرهنگی این استان، با اشاره به ظرفیت های عظیم سه حوزه تخصصی این سازمان، اظهار کرد: راه خروج از رکود اقتصادی، تقویت گردشگری؛ به ویژه فراهم ساختن زیرساخت های مناسب برای توسعه گردشگری ورودی است.

وی با تاکید بر لزوم اصلاح ساختار اداری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تحقق این مهم را زمینه ساز نیل به اهداف اصلی این سازمان برشمرد و تصریح کرد: با توجه به تولی‌گری این سازمان در زمینه حفظ صنایع دستی، تاریخ و تمدن کهن ایران، اهمیت برون رفت از وضعیت فعلی در زمینه همگون سازی تخصص فعالان و کارشناسان اداری با اهداف بالادستی به خوبی احساس می‌شود.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اشاره به اختصاص ۳۶۰ شاخه صنایع دستی به ایران از مجموع ۴۵۰ رشته در جهان، وجود این ظرفیت منحصر بفرد را فرصتی طلایی برای افزایش ورود ارز به کشورمان عنوان کرد و گفت: هریک از این شاخه ها نمایانگر تمدنی کهن هستند که علاوه بر تقویت وضعیت اقتصادی، در معرفی هرچه بیشتر فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی به جهان نیز می توانند موثر واقع شوند.

درویش‌امیری از وجود زمینه های مساعد و نگاه مثبت دولت و مجلس به مقوله گردشگری و لزوم تقویت آن گفت و اظهار داشت: صنعت گردشگری امروزه به عنوان فرصتی سرمایه ساز در سطح دنیا مطرح شده و دولت یازدهم نیز با درک درست خود از این وضعیت، تقویت ساختار و زیرساخت های گردشگری را در دستور کار خود قرار داده و مجلس شورای اسلامی نیز نقش خود را به عنوان یکی از حامیان اصلی این صنعت تشریح نموده است.

وی با اشاره به روند رشد پرسرعت این صنعت در جهان افزود: موفقیت با کشوری است که زمینه لازم را برای جذب و توسعه گردشگری فراهم کرده است.

درویش امیری از رایزنی های لازم با معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در بحث تخصیص اعتبارات این سازمان گفت و تصریح کرد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، تخصیص کامل اعتبارات، با ارایه برنامه جامع گردشگری کشور به معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور امکان پذیر است.

نماینده مردم شهرستان لنگرود در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این نشست با اشاره به نگاه مثبت مدیران به صنعت گردشگری تصریح کرد: گردشگری باید به عنوان یک صنعت پویا در کنار صنایع دیگر مورد توجه قرار گیرد.

مهرداد لاهوتی با اشاره به اهمیت شهر رشت به عنوان مرکز یک استان گردشگر پذیر تصریح کرد: این شهر می بایست از تاسیسات گردشگری با سطح کیفی بالا برخوردار شود تا رضایت گردشگران ورودی بخوبی جلب و فرهنگ غنی گیلان به آنها معرفی و منتقل شود.

وی از وجود منابع عظیم گردشگری در گیلان گفت اظهار داشت: گردشگری روستایی از جمله مهمترین شاخه های این صنعت به شمار می رود که با توجه به ماهیت اکوتوریستی استان می تواند در ارتقای سطح رفاه گردشگران موثر باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان نیز در این نشست، با اشاره به مطرح شدن صنعت گردشگری به عنوان عاملی تعیین کننده در وضعیت اقتصادی کشور، تحقق این مهم را زمینه ساز توسعه پایدار در حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برشمرد.

رضا علیزاده مشکلات اعتباری این سازمان را یکی از موانع اصلی توسعه این صنعت دانست و اظهار داشت: با رایزنی های بعمل آمده از طریق معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، سازماندهی مطلوبی در زمینه اصلاح ساختار اداری و ساماندهی نیروی انسانی صورت پذیرفت.

وی با تاکید بر لزوم مشارکت سازمان های ذیربط در توسعه گردشگری، حمایت بانک ها در زمینه پرداخت تسهیلات گردشگری با نرخ بهره کمتر  و استفاده از مکانیزم حمایتی آنها را در تحقق این مهم موثر عنوان کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان با اشاره به شرایط اقلیمی استان گیلان و تاثیر این مقوله بر آسیب پذیری بناها و آثار باستانی، ضرورت بحث حفاظت از ابنیه ها و نیز حمایت های لازم در این راستا را خاطرنشان کرد./منبع : امور فرهنگی و ارتباطات میراث فرهنگی گیلان

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی