گیلانیان
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ Saturday, 10 December , 2022
ژانویه 28, 2016 کد خبر : 45407 خبر ها

ساخت‌وساز غیر مجاز در مناطق باستانی تالش

ساخت‌وساز غیر مجاز در مناطق باستانی تالش

گیلانیان : مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از ساخت‌وساز غیر مجاز در مناطق باستانی «آق‌اولر» و «مریان» در تالش خبر داد.

رضا علیزاده بعد از ظهر امروز در جریان بازدید از پروژه‌های تاریخی و گردشگری این شهرستان اظهار کرد: مشکلاتی برای مناطق گردشگری و ییلاقی «آق‌اولر» و «مریان» ایجاد شده و ساخت و سازهای غیر متعارف، غیر ضابطه‌مند و بدون مجوز در محوطه تاریخی «آق‌اولر» انجام شده است.

وی بر برطرف کردن مشکل مناطق مذکور تاکید کرد و افزود: رفتار حقوقی دستگاه‌های اجرایی درباره ساخت و ساز در منطقه «آق‌اولر» باید مشخص شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان، روستای گردشگرپذیر و ییلاقی «مریان» را باستانی خواند و بیان کرد: روستای مذکور دارای پیشینه بسیار ارزشمند است.

علیزاده با بیان اینکه تصرف غیر ضابطه‌مند نباید در مناطق ییلاقی «آق‌اولر» و «مریان» اتفاق بیفتد، تصریح کرد: تمام افراد در عرصه حفظ میراث گذشتگان باید خود را مطیع ضوابط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بدانند.

وی تامین منافع جامعه محلی را مهم عنوان کرد و گفت: شرایط ساخت و سازها در منطقه باستانی «آق‌اولر» باید طبق ضوابط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تعیین شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با اشاره به اینکه تعیین حریم‌ و محدوده‌ها در قالب شورای فنی پیگیری می‌شود، خاطرنشان کرد: حفظ مناطق باستانی از جمله برنامه‌های سازمان مذکور است.

علیزاده در ادامه به برگزاری «نوروز بازار» در ۱۲ استان اشاره کرد و یادآور شد: میراث معنوی نوروز یکی از آیین‌ها و رویدادهای مهم محسوب می‌شود و به ثبت جهانی رسیده است.

وی، برگزاری آیین‌های بومی محلی، غذاهای محلی، سفره‌های هفت‌سین و عروسک‌های ساخته شده در مناطق را از جمله پژوهش‌های انجام شده در «نوروز بازار» ذکر کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه «نوروز بازار» ۲۴ تا ۲۸ اسفندماه امسال در شهرهای رشت و لاهیجان برگزار می‌شود، اظهار کرد: کمیته راهبردی جشنواره مذکور تشکیل شده و در حال برنامه‌ریزی است./ منبع : فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی