گیلانیان
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 1 October , 2022
سپتامبر 20, 2014 کد خبر : 29930 خبر ها

برجی:

سالانه ۱۰۰ هزار متر مکعب پساب کشاورزی وارد تالاب انزلی می شود

سالانه ۱۰۰ هزار متر مکعب پساب کشاورزی وارد تالاب انزلی می شود

گیلانیان : مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: در حال حاضر تالاب بین المللی انزلی در بدترین وضعیت زیستی خود قرار دارد از اینرو می طلبد مسئولان به این مهم توجهی جدی داشته باشند.

محمد رضا برجی ظهر شنبه در جلسه بررسی وضعیت تالاب انزلی افزود: پساب، زباله، انواع فاضلاب و آزولا بلای جان تالاب بین المللی انزلی شده است تالابی که از اهمیت زیست محیطی، اقتصادی و گردشگری زیادی برخوردار است.

وی همچنین با بیان اینکه گیاه آزولا یکی از عوامل مهم نابودی و مرگ تالاب بین المللی انزلی است، اظهارداشت: مهمترین عامل رشد بی رویه گیاه آزولا در تالاب بین المللی انزلی ورود انواع پساب های کشاورزی به این تالاب است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت:  طی سه دهه گذشته به دلیل ورود رسوبات، فاضلاب، سموم کشاورزی و رشد بی رویه آزولا میانگین عمق آب این تالاب از ۱۱ متر به کمتر دو متر کاهش پیدا کرده است.

برجی در ادامه از ورود سالانه ۱۰۰ هزار متر مکعب پساب کشاورزی به تالاب انزلی خبرداد و اظهارداشت: علاوه بر کودهای شیمیایی روزانه انواع فاضلاب های انسانی، صنعتی و بیمارستانی شهر رشت از طریق رودخانه ها به این تالاب می ریزد.

وی با بیان اینکه روزانه افزون بر ۴۰۰ هزار متر مکعب فاضلاب به تالاب بین المللی انزلی می ریزد، اذعان داشت: از تالاب های مهم ایران و جهان ” تالاب انزلی ” واقع در استان گیلان است که در حفظ اکوسیستم منطقه نقش برجسته ای داشته وزیستگاهی مهم برای تخمریزی و تکثیر ماهیان و نیز زمستان گذرانی و جوجه آوری گونه های زیادی از پرندگان آبزی و کنارآبزی محسوب می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از انعقاد تفاهم نامه ای با آژانس همکاری های بین المللی ژاپن ( جایکا) برای طرح مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی اشاره کرد و گفت: این تالاب یکی از نقاط استثنایی و بسیار متنوع از نظر اکولوژیک و زیستی در سطح جهان است.

وی افزود: تالاب ها و اکوسیستم های آبی هر کشور ارزش های فراوانی به ویژه از جنبه زیست محیطی دارند و به عنوان سرمایه های ملی و بین المللی باید از آنها حفاظت کرد.

برجی یادآورشد: معضلات تالاب بین المللی انزلی امروزه بیشتر از گذشته ذهن مسئولان را در گیر و عزم شان را برای نجات این تالاب جزم کرده است.

مدیرکل شیلات گیلان نیز گفت: سالانه شش تا هفت هزار تن انواع ماهیان از تالاب بین المللی انزلی صید می شد یعنی معادل آن چیزی که امروز از دریای خزر صید می شود.

 اسحاق شعبانی افزود: ماهیان با ارزش ترین گونه های آبزی تالاب و دارای اهمیت اکولوژیک و اقتصادی خاصی هستند.

وی ادامه داد: بهره وری درست و مستمر از منابع طبیعی با روش های صحیح و مدیریت آگاهانه تضمین می شود./منبع : مهر

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی