گیلانیان
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 4 December , 2022
اکتبر 19, 2012 کد خبر : 13681 دسته‌بندی نشده

سال ۸۵ ، برنجکاری گیلان از حرف تا عمل ؟!

سال ۸۵ ، برنجکاری گیلان از حرف تا عمل ؟!

اختصاصی گیلانیان

 مسئول دفتر برنج سازمان جهاد کشاورزی گیلان:

تولید برنج در گیلان افزایش یافت

۸۵/۰۶/۰۱

خبرگزاری فارس:مسئول دفتر برنج سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت:امسال تولید برنج در گیلان ۶ درصد افزایش داشت و تاکنون از ۶۵ درصد اراضی گیلان، برداشت برنج انجام گرفته است.

شایگان ادیبی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت افزود:امسال سطح زیر کشت برنج در گیلان ۲۳۸ هزار هکتار بوده که این سطح مربوط به حاصلخیزترین اراضی استان است که انواع ارقام برنج در آن کشت شده است. وی در خصوص تاثیر شرایط جوی و نیز کمبود آب در سال جاری بر میزان تولید برنج تصریح کرد:با وجود کم‌آبی ۲ درصدی امسال، شرایط مطلوب و ویژه آب و هوایی، بهترین موقعیت را برای کشت برنج در استان فراهم آورده است.

ادیبی با بیا‌ن ‌اینکه ۹۸ درصد اراضی گیلان، دارای میانگین ا‌فزایش تولیدی ۶ درصدی بوده است اظهار داشت:با توجه به این افزایش، پیش‌بینی می‌شود تولید میزان محصول در سال جاری، بالغ بر یک میلیون و ۸۰ هزار تن باشد که نسبت به سال گذشته دارای رشد ۶ درصدی است.

ادیبی ادامه داد:با این پیش‌بینی کشاورزان سخت کوش گیلانی در سال جاری موفق به تامین نیاز غذایی حدود ۲۰ میلیون نفر از جمعیت کشور شده‌اند.

وی با اشاره به علل افزایش تولید برنج در سال جاری اظهار داشت: علیرغم بارندگی‌های مداوم ابتدای زمان نشاء کاری که سبب تاخیر ۱۰ روزه در رشد برنج در مقایسه با سال گذشته شد، اما در ادامه فصل به خصوص در مرحله پنجه‌زنی، به دلیل افزایش قابل ملاحظه ساعات آفتابی نسبت به سال قبل و نیز سال‌های زراعی بلند مدت و همچنین حادث شدن شرایط دمایی مطلوب در مرحله گل‌دهی، پتانسیل‌های مطلوب تولید برای گیاه برنج در سال جاری فراهم آمده است.

ادیبی تصریح کرد: مکانیزاسیون زراعت برنج، تغذیه گیاهی، به کارگیری مهندسان ناظر شالیزار و طرح استفاده از کودهای مواد بیولوژیک در راستای تولید سالم از جمله مهم‌ترین طرح‌های سازمان جهاد کشاورزی گیلان است.

وی درباره اینکه چرا استان گیلان با وجود داشتن نخستین سطح زیر کشت در کشور دارای رتبه دوم تولید برنج است،خاطرنشان کرد: شرایط کلی آب و هوایی در گیلان برای توسعه ارقام پرمحصول که طول دوره رسیدن آن باید از ۱۲۰ روز بیشتر باشد، مناسب نیست،لذا براساس تجربیات سال‌های گذشته و نیز واقعیت‌های موجود، زارعان گیلانی از ارقام پرمحصولی استقبال می‌کنند که ضمن داشتن کیفیت نسبی، میان‌رس بوده و افزایش عملکرد آن نیز قابل رقابت با ارقام کیفی در استان است.

ادیبی در پایان با اشاره به اقدام سازمان جهاد کشاورزی استان برای تحقق طرح‌ها و برنامه‌های فوق گفت: این سازمان برنامه‌های خود را به عنوان یک نیاز و اولویت تحقیقاتی به مؤسسه تحقیقات برنج کشور اعلام کرده و امیدواریم در سال‌های آینده شاهد معرفی ارقامی با خصوصیات مذکور از سوی این مؤسسه باشیم.

طرح خودکفایی برنج آماده شد

تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۸۵

محمد رضا اسکندری گفت : تولید شلتوک در سال گذشته‌۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بود که در سال جاری با ۴۰۰ هزار تن افزایش به ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تن افزایش پیدا کرده است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: طرح خودکفایی برنج تهیه و سازو کارهای اجرایی آن نیز فراهم شده است .


 به گزارش واحد مرکزی خبر، محمد رضا اسکندری گفت : تولید شلتوک در سال گذشته‌۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بود که در سال جاری با ۴۰۰ هزار تن افزایش به ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تن افزایش پیدا کرده است.

وی از تلاش های موثر برای تامین امنیت غذایی در ایران خبر داد و گفت: امنیت غذایی به معنی دسترسی دائم و اقتصادی همه مردم به غذای کافی و سالم و مغذی است به طوریکه نیازهای یک رژیم تغذیه‌ای سازگار برای یک زندگی فعال و سالم فراهم شود.

محمد رضا اسکندری گفت : امنیت غذایی به عنوان یکی از مهمترین وظایف بخش کشاورزی نه تنها مستلزم عرضه کافی مواد غذایی در سطح کلان بلکه ناظر بر توزیع عادلانه غذا به منظور دستیابی همگان به این مهم نیز است.

وی تاکید کرد : درکشور ما مسئولیت تنها بخشی از جز اول مفهوم امنیت غذایی یعنی تولید کافی مواد غذایی داخلی برعهده وزارت جهاد کشاورزی قراردارد و بقیه اجزای این رسالت مهم در حوزه اختیار دیگر وزارتخانه ها و سازمانهای اجرایی است.

وزیر جهاد کشاورزی گفت : برای اندازه گیری امنیت غذایی از شاخص های‌متعددی استفاده می شود که یکی ازمهمترین آنها که می تواند نشانگر عملکرد وزارت جهاد کشاورزی دراین زمینه باشد ضریب خودکفایی محصولات غذایی است که در یکسال گذشته از ۸۲ درصد به ۹۵ درصد ارتقا یافته است.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: خرید گندم مازاد بر مصرف کشاورزان امسال به یازده میلیون و ۴۰۰ هزار تن رسید که نسبت به خرید سال گذشته ۴۴۳ تن افزایش دارد و ۳۰۰ هزار تن بیش از نیاز مصرف داخلی است.

اسکندری گفت : انتظار می رود با ادامه این روند و با توجه به تمهیدات به عمل آمده در سال آتی تولید گندم باز هم افزایش یابد.

وی گفت: خودکفایی در گندم پس از رسیدن به مرز خودکفایی روند پایداری را طی خواهد کرد.

وزیر جهاد کشاورزی از دستاوردهای خودکفایی در محصولات استراتژیک خبر داد و گفت: این تلاش ها برنامه عملیاتی برای دسترسی به امنیت غذیی از بعد عرضه آن است.

 جهاد کشاورزی یارانه سود و کارمزد تسهیلات طرح خودکفایی برنج را تامین می کند

تاریخ : ۵ دی ۱۳۸۵

هیات دولت، وزارت جهاد کشاورزی را موظف کرد یارانه سود و کارمزد مبلغ ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات مورد نیاز طرح خودکفایی برنج و بازسازی و نوسازی کارخانه‌های شالیکوبی را در طول برنامه چهارم توسعه تامین کند.

به گزارش روز سه‌شنبه روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت جهاد کشاورزی همچنین موظف شد یارانه سود و کارمزد مبلغ ۲۷ میلیارد ریال تسهیلات ساخت انبارهای چندمنظوره را در سال۱۳۸۵ تامین کند.

به موجب همین مصوبه، اختصاص مبلغ ۶۵ میلیارد ریال برای ساماندهی خروج دام و جنگل نشینان از عرصه‌های جنگلی شمالی در سطح استان مازندران و پیش بینی اعتبار در لایحه بودجه سال ۸۶ از دیگر وظایف وزارت جهادکشاورزی است.

این وزارتخانه هچنین وظیفه دارد نسبت به واگذاری زمین مورد نیاز و آماده‌سازی زیرساخت برای احداث ۱۶ شهرک دامپروری در سطح استان مازندران با هماهنگی استانداری در سال های ۸۵ و ۸۶ اقدام کند.

مطالعه شبکه زهکشی ۲۳۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان مازندران، واگذاری زمین‌های بانک زمین در بهشهر و گلوگاه، اختصاص ۲۰ میلیارد ریال برای احداث بندهای کوچک در ۱۰ شهرستان دارای حوزه آبریز کوهستانی و بررسی خسارتهای وارده به کشاورزان وظایف دیگری است که وزارت جهاد کشاورزی در استان مازندران انجام خواهد داد.

 منبع : شبکه خبری صنایع غذایی ایران – تاریخ : ۵ دی ۱۳۸۵ شاخه : غلات

 


آفتاب

بذر اصلاح شده برنج هیبرید در صومعه سرا کشت شد

دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۸۵

برای نخستین بار در گیلان، امسال بذر اصلاح شده برنج هیبرید در شالیزارهای صومعه سرا کشت می شود

مهندس پادیاب ـ مدیر جهاد کشاورزی صومعه سرا ـ با بیان این که این بذر در ۳ هکتار از شالیزارهای این شهرستان کشت می شود، افزود: با کشت این نوع برنج در هر هکتار به طور میانگین ۱۴ تن شلتوک برداشت می شود.

برنج هیبرید از نوع برنج دو رگه ای و با خصوصیت ژنتیکی متفاوت است و استفاده از آن موجب افزایش عملکرد ارقام اصلاح شده به میزان ۱۵ تا ۲۰ درصد می شود. استفاده از این نوع بذر به عنوان مهم ترین راه خودکفایی در رسیدن به محصول برنج مطرح شده است.

استان گیلان دارای ۲۳۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری است و سالانه بین ۶۰۰ تا ۷۵۰ هزار تن برنج سفید در استان تولید می شود.                                                           

منبع ایسنا

اعتبار طرح خودکفایی برنج تعیین شد

تاریخ : ۲۰ دی ۱۳۸۵    

… با تصمیم هیات وزیران، اعتبار لازم برای اجرای طرح خودکفایی برنج تعیین شد …

به گزارش ایلنا, وزارت جهاد کشاورزی موظف است با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و با رعایت مقررات قانونی نسبت به تامین یارانه سود کارمزد به مبلغ ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات مورد نیاز طرح خودکفایی برنج, بازسازی, نوسازی کارخانجات شالی کوبی طی سال های برنامه چهارم توسعه اقدام کند …

این گزارش حاکی است, بررسی مرکز درمانی طیور در شهرستان قائم شهر, تامین زمین مورد نیاز طرح های صنعتی در استان مازندران, اختصاص ۲۰ میلیارد ریال برای احداث بندهای کوچک در ده شهرستان دارای حوزه آبریز کوهستانی, واگذاری زمین هفت هکتاری منابع طبیعی واقع در رامسر و بررسی خسارت های وارده به کشاورزی ناشی از اجرای طرح مشارکت در تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی از دیگر وظایف وزارت جهاد کشاورزی است

… به گزارش نشریه برنامه ، انجام مطالعات فاز ۱ و ۲ مربوط به زهکشی اراضی پایاب سدهای شهید رجایی, البرز, هراز و گلودر در قالب طرح مطالعات جامع و منابع آب در حوزه شرکت آب منطقه ای مازندران در سال ۸۵ با هماهنگی وزارت نیرو و پیش بینی اعتبار مورد نیاز در لایحه بودجه سال ۸۶ از دیگر اقدامات وزارت جهادکشاورزی براساس تصمیم هیات وزیران است.

 منبع : شبکه خبری صنایع غذایی ایران تاریخ : ۲۰ دی ۱۳۸۵ شاخه : غلات

 

ساز و کارهای خودکفایی برنج فراهم نشده است

تاریخ : ۱۴ بهمن ۱۳۸۵    

… «جمیل علیزاده شایق» با انتقاد از عدم فراهم شدن ساز و کارهای خودکفایی برنج، گفت: «با توجه به شرایط فعلی بعید به نظر می رسد که بتوان در مدت تعیین شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی (سه سال) در تولید برنج خودکفا شد … »

دبیر انجمن برنج کشور در گفت-وگو با خبرگزاری مهر در مورد اجرایی شدن طرح خودکفایی برنج در کشور گفت: «طرح خودکفایی برنج برنامه-ای پیچیده نیست و برای اجرایی شدن آن نیاز به پیگیری-های مستمر مسئولان دارد … »

علیزاده شایق با اشاره به فراهم نشدن ساز و کارهای طرح خودکفایی برنج در کشور، افزود: «اگر چه مسئولان اعلام می-کنند که طرح خودکفایی برنج در راستای افزایش سطح زیر کشت ارقام پرمحصول، توسعه مکانیزاسیون و کاهش هزینه-های تولید انجام خواهد شد؛ اما تا کنون هیچ پیشرفتی در موارد مذکور حاصل نشده است … »

به گفته-ی وی، تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی برنج در سال-های گذشته تاثیرات بسیاری در سطح زیرکشت ارقام پرمحصول داشته است؛ به طوری که اعلام نرخ خرید تضمنی برنج در روزهای آخر سال ۸۴ موجب کاهش سطح زیر کشت ارقام پر محصول در سال ۸۵ شد … »

علیزاده شایق تصریح کرد: «این در حالی است که هم اکنون و با توجه به ماه-های پایانی سال، تا کنون هیچ تصمیمی در زمینه-ی قیمت تضمینی برنج در سال آینده گرفته نشده است.

وی مشکل تامین آب را یکی دیگر از معضلات اساسی در خودکفایی برنج دانست و گفت: «بارها از مسئولان خواسته-ایم که با اجرای طرح های کوچک و ذخیره-سازی آب در زمستان، مشکلات کم آبی شالیزارهای برنج را در تابستان کاهش دهند.»

علیزاده شایق واردات بی-رویه برنج را یکی دیگر از موانع پیش روی خودکفایی برنج دانست و گفت: «با وجود اظهار نگرانی در زمینه-ی واردات بی-رویه-ی برنج مرزهای کشور باز و انواع برنج خارجی بازار را اشباع کرده است.»

به گفته-ی وی، این درحالی است که دولت می-تواند با تحقیق در زمینه-ی کشت ارقام پرمحصول با کیفیت، اعلام به موقع نرخ خرید تضمینی برنج و توسعه مکانیزاسیون با راه-اندازی کارگاه-ها و شرکت-های تولید ماشین آلات کشاورزی در مناطق شمالی، خودکفایی در برنج را سهل تر کند.

منبع : شبکه خبری صنایع غذایی ایران تاریخ : ۱۴ بهمن ۱۳۸۵ شاخه : اقتصادی

 ۱۳/۱۱/۸۵

دبیر انجمن برنج کشور در گفتگو با “مهر”

سازو کارهای خودکفایی برنج فراهم نشده است

جمیل علیزاده شایق با انتقاد از عدم فراهم شدن ساز و کارهای خودکفایی برنج، گفت:‌با توجه به شرایط فعلی بعید به نظر می رسد که بتوان در مدت تعیین شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی (سه سال )‌در تولید برنج خودکفا شد.

دبیر انجمن برنج کشور درگفتگو با خبرنگار مهر درمورد اجرایی شدن طرح خودکفایی برنج درکشور گفت:‌ طرح خودکفایی برنج برنامه ای پیچیده نیست و برای اجرایی شدن آن نیاز به پیگیری های مستمر مسئولان دارد.

جمیل علیزاده شایق با اشاره به فراهم نشدن سازوکارهای طرح خودکفایی برنج درکشور،‌ افزود:‌ اگرچه مسئولان اعلام می کنند که طرح خودکفایی برنج درراستای  افزایش سطح زیرکشت ارقام پرمحصول ،‌ توسعه مکانیزاسیون و کاهش هزینه های تولید انجام خواهد شد اما تا کنون هیچ پیشرفتی درموارد مذکور حاصل نشده است .

به گفته وی، تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی برنج درسال های گذشته تاثیرات بسیاری درسطح زیرکشت ارقام پر محصول داشته است به طوریکه اعلام نرخ خرید تضمنی برنج درروزهای آخرسال ۸۴ موجب  کاهش ‌سطح زیر کشت ارقام پرمحصول درسال ۸۵ شد.

علیزاده  شایق تصریح کرد: این در حالی است که هم اکنون و با توجه به ماه های پایانی سال،‌ تا کنون هیچ تصمیمی در زمینه  قیمت تضمینی برنج در سال آینده گرفته نشده است .

وی مشکل تامین آب را یکی دیگر ازمعضلات اساسی در خودکفایی برنج دانست و گفت: بارها از مسئولان خواسته ایم که با اجرای طرح های کوچک و ذخیره سازی آب در زمستان ، مشکلات کم آبی شالیزارهای برنج را در تابستان کاهش دهد.

علیزاده شایق واردات بی رویه برنج را یکی دیگر ازموانع پیش‌روی خودکفایی برنج دانست وگفت:‌ باوجود اظهار نگرانی  درزمینه واردات بی رویه برنج  مرزهای کشور باز و انواع برنج خارجی بازار را اشباع کرده است.

به گفته وی، این درحالی است که دولت می تواند با تحقیق درزمینه کشت ارقام پرمحصول با کیفیت ، ‌اعلام به‌موقع نرخ خرید تضمینی برنج  و توسعه مکانیزاسیون با راه اندازی کار گاه ها و شرکت های تولید ماشین آلات کشاورزی در مناطق شمالی ،‌ خودکفایی در برنج را سهل‌تر کند.

 

طرح خودکفایی برنج سال ۸۶ به تصویب می رسد

تاریخ : ۲۷  بهمن   ۱۳۸۵    

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، تامین نشدن اعتبار را علت به تصویب نرسیدن طرح خودکفایی برنج در سال ۸۵ اعلام کرد.

سیدنصیر سیدمحمدی با بیان این که طبق برنامه وزارت جهاد کشاورزی قرار است در سال ۸۷ به خودکفایی در تولید برنج برسیم، به خبرنگار کشاورزی ایسنا، گفت: طرح خودکفایی برنج که امسال اولین سال اجرایی آن بود به دلیل تامین نشدن اعتبار تنها با۲۰ درصد اعتبارات داخلی به اجرا درآمد.

وی افزود: با این میزان اعتبار مرحله اول کار تولید بذر هیبرید در استان انجام شد که این بذر نقش مهمی در افزایش تولید برنج و رسیدن به خودکفایی در تولید آن دارد.

سید محمدی گفت: هم چنین قرار بود با توجه به اجرایی شدن طرح خودکفایی برنج، امسال ۳۵۰ نفر نیروی ناظر طرح در استان داشته باشیم که به دلیل تامین نشدن اعتبار، این تعداد به ۱۱۰ نفر کاهش یافت.

او تصریح کرد: طرح خودکفایی برنج سال ۸۶ به تصویب می رسد و در قالب آن ۶ طرح از جمله تولید بذر، به کارگری ناظران برنج، اشتغال، پژوهش و تحقیقات به اجرا گذاشته می شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: برای اولین بار در کشور امسال، ۱۵ تن بذر f1 هیبرید با همکاری بخش خصوصی در استان تولید شد که یک افتخار و سرمایه ای برای استان است.

وی با بیان اینکه گیلان یکی از قطب های کشاورزی کشور است که کشت غالب آن را برنج تشکیل می دهد، اظهار کرد: کاشت این برنج در افزایش تولید داخلی و خودکفایی موثر است و با توجه به خودکفایی در تولید برنج و به منظور ترویج استفاده از این نوع بذر در سال زراعی جاری ۹۰۰ تن بذر این نوع برنج در بین کشاورزان استان توزیع و در سطح ۸۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری کشت شد.

سید محمدی گفت: این آمادگی وجود دارد که در سال ۸۶ ، بین هزار تا هزار و دویست تن بذر هیبرید تولید و در اختیار کشاورزان قرار دهیم.

وی با اشاره به تولید برنج هیبرید، افزود: این نوع برنج که از تلاقی ۲ رقم با خصوصیت ژنتیکی متفاوت به وجود می آید، توسط موسسه تحقیقات برنج کشور تولید شده و میزان تولید آن در هر هکتار ۳ تا ۴ برابر سایر ارقام بومی مانند صدری، علی کاظمی و هاشمی است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان یادآورشد: با وجود سرمای شدید در آغاز کاشت برنج و آسیب دیدن خزانه های برنج، خشکسالی در زمان داشت برنج، امسال میزان تولید ارقام پرمحصول برنج ۲۳٫۷ درصد و ارقام بومی ۳٫۴ درصد و میزان تولید شلتوک برنج در استان ۴۶ هزار تن نسبت به پارسال افزایش یافته است.

وی گرمای مناسب هوا، نور و آفتاب مناسب و به کارگیری ناظران طرح خودکفایی برنج را از علل افزایش تولید محصول برنج نامبرد.

استان گیلان دارای ۴۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی است که از این میزان ۲۳۰ هزار هکتار آن به کشت برنج اختصاص دارد و سالانه بین ۶۵۰ تا ۷۵۰ هزار تن برنج سفید در استان تولید می شود.

منبع :شبکه خبری صنایع غذایی ایران – تاریخ : ۲۷ بهمن ۱۳۸۵ شاخه : غلات ،حبوبات و دانه های روغنی

strong

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی