گیلانیان
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ Wednesday, 8 February , 2023
اکتبر 20, 2012 کد خبر : 13711 دسته‌بندی نشده

سال ۸۶ : برنجکاری گیلان از حرف تا عمل

سال ۸۶ : برنجکاری گیلان از حرف تا عمل

اختصاصی گیلانیان :

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان:

طرح خودکفایی برنج سه سال در نوبت تصویب مجلس است

 روزنامه رسالت : شماره ۶۳۱۲ به تاریخ ۱۷/۹/۸۶، صفحه ۲۰ شهرستانها

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در گفتگو با خبرنگاران با بیان این مطلب که تقویت تشکل های کشاورزی و تشکیل صندوق توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی از جمله برنامه ها و سیاست های وزارت جهاد کشاورزی می باشد افزود: با تقویت این تشکل ها می توان اجرای پروژه ها را به آنان واگذار کرد.

مهندس سیدمحمدی با بیان اینکه تعیین سطوح تولید محصولات اساسی کشاورزی از دیگر اقدامات وزارت جهاد کشاورزی می باشد افزود: براساس این برنامه محصولات اساسی که نقش تعیین کننده ای در سطح ملی دارند سطوح تولید آنها توسط وزارتخانه مشخص شده و سازمان جهاد کشاورزی استان ها متعهد به اجرا و تحقق آن می باشند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: تجهیز اراضی کشاورزی، توسعه باغات و همچنین بحث های مربوط به ترویج و انتقال یافته ها در بخش کشاورزی از جمله اقدامات زیربنایی سازمان جهاد کشاورزی گیلان می باشد افزود: تاکنون پنجاه هزار هکتار از اراضی گیلان تجهیز شده است.

مهندس سیدمحمدی در ادامه گفت طرح خودکفایی برنج از سه سال قبل توسط وزارت جهاد کشاورزی تهیه و تنظیم شده اما متاسفانه تاکنون توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب نرسیده است.

وی افزود: آموزش و تحقیقات ناظرین، کشت و برداشت مکانیزه و مدیریت مزرعه از جمله پروژه های طرح خودکفایی برنج است که برای اجرای کامل این طرح نیاز به اعتبارات کافی می باشد.

 

 

۸۶/۱۱/۰۸

دهه فجر امسال

۷۹ طرح کشاورزی گیلان به بهره‌برداری می‌رسد

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از بهره برداری ۷۹ طرح کشاورزی دهه فجر امسال در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، سیدنصیر سیدمحمدی امروز در نشست خبری با نمایندگان خبرگزاری‌ها برنامه های جهاد کشاورزی استان در دهه فجر امسال را برشمرد. وی افزود: ۱۲ طرح تجهیز و نوسازی اراضی، توسعه باغات زیتون در منطقه رودبار، ایستگاه پمپاژ، حفر چاه، کانال، احداث بند انحرافی شفت و غیره با اعتباری معادل ۳۷۶ میلیون تومان مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

سیدمحمدی ادامه داد: با بهره‌برداری طرح‌های مذکور ۳۷ روستا با ۵ هزار و ۶۲۰ خانوار از مزایای آن بهره مند می شوند.

وی اظهار داشت: همچنین ۶۷ پروژه نیز توسط بخش خصوصی در دهه فجر امسال مورد بهره برداری قرار می گیرد. وی اضافه کرد: این تعداد طرح با اعتبار ۶ میلیارد و ۲۷۹ میلیون تومان از محل تسهیلات بانکی و میزان اشتغال زایی ۲۳۶ نفر برای بهره برداری در دهه فجر امسال آماده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در بخش تخصیص اعتبارات این نهاد در سال جاری یادآور شد: امسال در بخش اعتبارات ملی ۱۲۳ میلیارد ریال و استانی ۱۲۷ میلیارد ریال به این سازمان اختصاص یافته است.

وی تصریح کرد: همچنین اعتبار هزینه‌ای سازمان جهاد کشاورزی استان ۲۷ میلیارد و ۶۸ میلیون ریال و در مجموع ۲۷۷ میلیارد و ۶۰ میلیون ریال میزان اعتبارات ما است.

سیدمحمدی به وضعیت تولید برنج در گیلان اشاره کرد و گفت: در سال ۵۷ میزان شلتوک در گیلان ۳۰۰ هزار و ۷۹۳ تن بود که این میزان در سال ۸۶ به یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن رسیده است.

وی با بیان اینکه ۳۷ درصد میزان برنج بومی است، خاطرنشان کرد: بحث خودکفایی برنج از مهم‌ترین اهدافی است که کشاورزی استان آن را دنبال می کند.

وی ادامه داد: نیاز برنج وارداتی کشور ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تن است که باید با رسیدن به خودکفایی برنج این عدد را به صفر برسانیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از افزایش تولید زیتون و کاهش گندم در استان خبر داد. وی افزود: در سال ۵۷ میزان سطح زیرکشت گندم بیش از ۱۹ هزار تن بود که در سال ۸۶ به ۱۶ هزار و ۳۳۱ تن تقلیل پیدا کرده که طبق بررسی تحقیقاتی، نوع سازگاری و شیب‌دار بودن مناطق کوهستانی از جمله دلایل کاهش گندم عنوان شده است.

وی اضافه کرد: گندم در مناطق رودبار، سیاهکل و رودسر کشت می‌شود که به علوفه کاری تبدیل شده است.

وی اظهار داشت: در حال حاضر گیلان به دلیل کمبود علوفه، بالای ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن علوفه از سایر استان‌ها وارد می‌کند که در واقع ۷۵ درصد علوفه مورد نیاز دام‌های گیلان خارج از استان تامین می‌شود.

سیدمحمدی متذکر شد: در سال ۵۷ کشت و تولید زیتون ۶ هزار تن بود که در سال ۸۶ به ۱۰ هزار تن رسیده است.

وی گفت: در سال ۵۷ میزان برگ سبز چای ۸۶ هزار و ۴۰۰ تن بود که این میزان در سال ۸۶ به ۱۸۰ هزار تن رسیده است.

این مسئول در پایان از راه اندازی فروشگاه‌های عرضه مستقیم کالا در شهرستان های گیلان طی دهه فجر امسال خبر داد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی