گیلانیان
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023
اکتبر 20, 2012 کد خبر : 13722 دسته‌بندی نشده

سال ۸۸ برنجکاری گیلان از حرف تا عمل ؟!

سال ۸۸ برنجکاری گیلان از حرف تا عمل ؟!

اختصاصی گیلانیان :

روزنامه ایران  شماره ۴۲۳۹ تاریخ ۳۰/۳/۸۸ – صفحه۱۹ – ایران زمین

تولید یک میلیون تن برنج در گیلان

با کشت ۲۳۸ هزار هکتار از اراضی استان امکان پذیر شد .

پریسا عظیمی: شهرستان رشت با سطح زیر کشت حدود ۶۳ هزار هکتار، بیشترین سطح برنجکاری و تولید برنج کشور را به خود اختصاص داده است.

امسال پیش بینی می شود تا پایان فصل برنجکاری ۲۳۸ هزار هکتار از اراضی برنجکاری استان گیلان زیر کشت این محصول برود و بالغ بر یک میلیون و ۹۶ هزار تن برنج نیز در استان تولید شود.

مهندس شایگان ادیبی، مدیریت زراعت و دفتر برنج استان گیلان با اعلام این خبر گفت: در صورت تحقق این امر نسبت به سال گذشته حداقل ۴ درصد افزایش تولید محصول برنج را خواهیم داشت.وی با اشاره به پیشرفت فیزیکی نشاکاری در استان در گستره ۲۳۸ هزار هکتاری برنجکاری گیلان گفت: پیشرفت فیزیکی نشاکاری تاکنون معادل ۹۴ درصد است که نسبت به زمان مشابه سال گذشته حدود ۱۰ درصد افزایش دارد.

مهندس ادیبی با بیان این که در کلیه شهرستان های گیلان برنجکاری حرفه و شغل اصلی غالب مردم محسوب می شود، تصریح کرد: شهرستان رشت با سطح زیر کشت حدود ۶۳ هزار هکتار بیشترین سطح برنجکاری و تولید برنج کشور را به خود اختصاص داده است، ضمن آنکه کمترین سطوح برنجکاری نیز با سطحی حدود ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار مربوط به شهرستان مرزی آستارا است.وی درباره عرضه برنج گیلان به سایر نقاط کشور گفت: سالانه حدود ۵۳۰ هزار تن مازاد تولید برنج استان به اکثر نقاط ایران عرضه می شود. همچنین، بازاریابی و صادرات برنج گیلان به سایر کشورها به صورت انبوه کاملاً محسوس است و پیشنهاد می کنیم بخش های مسئول در این خصوص برنامه ریزی جدی داشته باشند.

مدیر زراعت و دفتر برنج استان گیلان تعیین قیمت برنج در شرایط عادی را تابع سازوکارهای بازار دانست و اظهار داشت: واردات، بیش از کسری نیاز داخلی و توزیع آن در مبادی عمده مصرف حتی تولید اثرات منفی در پایداری تولید داخلی خواهد داشت و وضعیت فعلی برنج اثرات مثبت کمتری بر درآمد زارعین در مقایسه با زمان عرضه محصول در پائیز دارد، بر این اساس این نوسانات قیمت نیز به نوعی اثرات منفی در روند تولید بویژه هزینه های تولید خواهد گذاشت. ضمن آنکه فشار مضاعفی را نیز بر مصرف کننده تحمیل می کند، در صورتی که در مقایسه با ارقام بدون کیفیت خارجی موجود در بازار، قیمت بسیار پائین است. به طور کلی قیمت ارقام کیفی نوعاً قیمت توافقی بوده و بر اثر مداخله بخش های دولتی از ارائه مجوزهای وارداتی بیش از کسری تولید، قیمت فوق به ضرر تولیدکننده تمام می شود و در رابطه با ارقام پرمحصول برنج نیز دولت همه ساله قیمت تضمینی (قیمت کف) تعیین می کند و چون متناسب با هزینه های تولید برای تولیدکننده نیست، از این قیمت عموماً استقبال نمی شود و زارعین به ناچار به بازار متوسل می شوند.

مهندس ادیبی از استان گیلان به عنوان استانی مناسب برای تولید بهترین و باکیفیت ترین ارقام برنج دنیا یاد کرد و افزود: سالانه انواع ارقام صدری ممتاز، دم سیاه، دم زرد، دم سرخ، هاشمی و… و همچنین ارقام اصلاح شده و بعضاً پرمحصول خزر، درفک، کادرس و اخیراً هیبرید کشت می شود. در حال حاضر قیمت انواع ارقام کیفی استان در بازارهای عمده فروشی ۱۸۰۰ و۲۱۰۰ تومان به ازای هر کیلوگرم و قیمت ارقام پرمحصول نیز در شرایط کنونی ۱۵۰۰ و ۱۸۰۰ تومان است.

این مقام مسئول در سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان به میزان بارندگی در سال جاری اشاره و بیان کرد: هرچند از ابتدای سال زراعی تاکنون (از مهرماه ۸۷) میزان بارندگی ها به نسبت سال گذشته و میانگین بلندمدت به ترتیب ۶۵ و ۱۶ درصد افزایش را نشان می دهد، اما متاسفانه بیشترین بارندگی در نیمسال دوم بوده و استفاده مستقیمی در زراعت برنج از آن نمی شود. بنابراین توزیع و پراکنش نامناسب بارندگی و عدم تناسب با فصل کشت و کار برنج ایجاب می کند که دولت تلاش جدی را برای ذخیره آب های خارج از فصل انجام دهد. وی پایداری در تولید برنج و اقتصادی کردن تولید، ضرورت نگرش جامع به زراعت برنج در قالب نظام شالیزاری را اجتناب ناپذیر دانست و افزود: در سازمان جهاد کشاورزی اولویت برنامه های زراعت برنج حول محورهای تجهیز و نوسازی، پروژه های تامین آب، مکانیزاسیون، تقویت تشکل های مرتبط، توسعه کشت محصولات مختلف به عنوان کشت دوم بعد از برداشت برنج شکل دهی و هدایت می شود.

مهندس ادیبی به بیمه محصول برنج در استان اشاره کرد و افزود: خوشبختانه زارعین گیلانی از نظر رویکرد و پذیرش بیمه محصول برنج در کشور مقام اول را دارا هستند و فرهنگ پذیرش بیمه در زراعت برنج استان تقریباً عمومی شده و بالغ بر ۸۰ درصد زراعت برنج در استان تحت پوشش صندوق بیمه کشاورزی قرار می گیرد.
وی همچنین یادآور شد: براساس آمارهای موجود، واردات بیش از دو برابر کسری تولید داخل، اثر خود را کاملاً بر تولید داخلی گذاشته و شرایط را همواره برای برنجکاران نگران کننده کرده است.


 

۷۲۰ هزار تن برنج سفید در گیلان تولید می شود

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اعلام این مطلب در گفتگو با ایانا گفت: امسال وضعیت برداشت برنج مطلوب است و تاکنون در بیش از ۳۵ درصد مزارع برداشت انجام شده است.

ایرج بنیادی افزود: بیش از ۱۴ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری را ارقام پرمحصول تشکیل می دهد.
وی خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود که تولید امسال شلتوک برنج به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن برسد که تقریبا رقمی معادل سال گذشته خواهد بود.

بنیادی از کشت ۲۴ هزار هکتاری مکانیزه در گیلان خبر داد و تصریح کرد: بیش از ۶۰ هزار هکتار از اراضی استان گیلان به صورت مکانیزه برداشت می شود.

وی ادامه داد: استان گیلان تولیدکننده بیشترین مقدار ارقام محلی و کیفی است و سعی خواهد شد مراکزی برای خرید توافقی ارقام بومی راه اندازی شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان درباره برنجهای انباری سال گذشته تاکید کرد: با توجه به تمهیدات اندیشیده شده و برنامه ریزی برای واردات برنج به صورت مشخص و با توجه به موجودی انبارها، امسال پیش بینی می شود که مشکل خاصی وجود نداشته باشد.

منتظر اولین باران برای کشت دوم هستیم

بنیادی یادآور شد: با توجه به آنکه برداشت برنج در برخی از مزارع به اتمام رسیده است، کشاورزان همزمان با اولین باران، کشت دوم را آغاز می کنند.

وی اظهار داشت: برداشت گندم و جو نیز در استان به اتمام رسیده و کشت دوم پس از برداشت برنج با کشت محصولاتی چون سبزیجات، راتون، حبوبات و علوفه انجام خواهد شد./

منبع :خبرگزاری کشاورزی ایران ، کشاورزی     تاریخ : ۲۰  مرداد   ۱۳۸۹    شاخه : حبوبات و غلا

 

 

۸۸/۰۵/۱۷

عضو هیات مدیره انجمن برنج در گفت‌وگو با فارس:

سه برابر نیاز کشور برنج وارد شد

خبرگزاری فارس: عضو هیات مدیره انجمن ایران گفت: در حالی که حداکثر نیاز به برنج خارجی ۴۰۰ هزار تن در سال است، سال گذشته بیش از ۳ برابر از این مقدار یعنی ۱٫۳ میلیون تن برنج وارد کشور شد.

غلامعلی قربانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با بیان این که سالانه ۲٫۲ میلیون تن برنج در کشور تولید می‌شود، گفت: حداکثر نیاز واردات برنج سالی ۴۰۰ هزار تن است، در حالی که طبق آمار گمرک سال گذشته یک میلیون و ۳۸۳ هزار تن برنچ سفید خارجی، یعنی بیش از ۳ برابر نیاز وارد کشور شده است.

عضو هیات مدیره انجمن برنج ایران افزود: در حالی که دین اسلام و همه بزرگان ما را از اسراف و تبذیر بر حذر داشته‌اند، اما هر سال در مراسم عیدها، مناسبت‌ها و میهمانی‌ها برنج طبخ شده (پلو) به مقدار قابل توجهی اسراف می‌شود، در شرایطی که برای تولید برنج زحمت فراوان کشیده شده است.

قربانی گفت: در حالی که ابتدای کار وزیر جهاد کشاورزی در دولت نهم شعار خودکفایی در تولید برنج داده شد، اما هنوز این محقق نشده است گر چه از دید ما نیاز واقعی برای واردات سالانه ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار تن برنج است، اما هر سال در عمل ۳ برابر این مقدار واردات انجام می‌شود، با این حال قیمت برنج هم کاهش پیدا نمی‌کند.

رئیس انجمن برنج استان گیلان گفت: برای رسیدن به خودکفایی در تولید برنج باید از خرد شدن بیشتر زمینهای کشاورزی جلوگیری شود، همان گونه که اگر یک خودرو ۵۰ میلیون تومانی از پدری به ارث برسد، آن را سه تکه نمی‌کنند، بلکه یک نفر آن را خریداری و سهم بقیه را می‌پردازد، در مورد زمین شالیزار هم باید این گونه عمل شود و هر روز زمین شالیزار به عنوان کارخانه تولید غذای مردم کوچک‌تر نشود.

قربانی گفت: تنها در برخی روزهای محرم در هرشهر ۲ تا ۳ تن برنج پخته شده دور ریخته می‌شود، در حالی که در تعالیم همه بزرگان دین از اسراف و تبذیر منع شده و باید علما راهکاری برای جلوگیری از اسراف و تبذیر برنج در مراسم مذهبی و اعیاد ارائه کنند.

وی گفت: هر روز در رستورانها چندین پرس غذای آماده به علت عدم رعایت الگوی مصرف دور ریخته می‌شود، در حالی که کشورهای لاییک دستور شرع مبنی بر منع اسراف و تبذیر رعایت می‌شود ما که مسلمانیم به درستی این دستورات را رعایت نمی‌‌کنیم.

عضو هیات مدیره انجمن برنج ایران با انتقاد از واردات بی رویه برنج خارجی گفت: ‌همان گونه که واردات بی‌رویه چای خارجی اسانس‌دار و رنگ‌دار، ذائقه مردم را عوض کرد و مردم دیگر چای ایرانی نمی‌خورند، کم‌کم ذائقه مردم در برنج هم عوض می‌شود و برنج تولید داخل کم‌کم از سبد مصرف مردم غایب می‌شود.

قربانی با اشاره به هزینه بالای تولید برنج در کشور گفت: مسئولان وزارت بازرگانی برای کاهش هزینه تولید و افزایش صرفه اقتصادی شالیکاری باید فکری کنند و گرنه از یک طرف واردات برنج ارزان دامپینگ شده خارجی باعث تغییر ذائقه مردم می‌شود و از طرف دیگر عدم صرفه اقتصادی شالیکاری کم کم کشت برنج بی‌رونق می‌شود.

رئیس انجمن برنج گیلان گفت: برای جلوگیری از مهاجرت کشاورزان شمالی به حاشیه شهرها و ماندن در روستا و تولید برنج، باید صرفه اقتصادی و درآمد کشاورزان ارتقاء یابد.

قربانی با اشاره به صحبت معاون وزیر بازرگانی مبنی بر عدم صدور و حواله واردات برنج گفت:نیاز کشور به واردات برنج ۴۰۰هزار تن است که از طریق تعاونیهای مرزنشینان انجام می‌شود، از طرفی واردات قاچاق هم صورت می‌گیرد اما با این حال گمرک آمار رسمی واردات ۱٫۳ میلیون تن را تایید کرده است.

قربانی گفت: اگر وزارت بازرگانی فکری به حال تنظیم بازار و واردات برنج نکند، در استانهای شمالی شامل گیلان، مازندران، و گلستان فاجعه رخ می‌دهد و کشاورزان شالیکار بیکار شده و روانه شهرها می‌شود.

عضو هیات مدیره انجمن برنج ایران با اشاره به این که از سال گذشته حدود ۴۰۰ هزار تن برنج تولیدی در انبار کارخانه‌های شالیکوبی موجود است، گفت: از ۱۰ روز آینده برنج داخلی هم وارد بازار می‌شود و اگر انبار کارخانه‌ها خالی نشود، توان پذیرایی شلتوک جدید را نخواهند داشت.

قربانی در مورد میزان برنج موجود در انبارها گفت: بین ۱۵ تا ۲۰ درصد برنج داخلی در انبارها مانده و به جای آن برنج هندی، پاکستانی و تایلندی حتی در روستاهای گیلان هم رسوخ کرده است.

وی گفت: خود کشاورزان هم تا ۸ تا ۱۰ درصد برنج تولیدی را در خانه‌های خود نگه داشته‌اند و برنج در انبار کارخانه‌ها به دلیل نبود شرایط بهداشتی قابل نگهداری در دراز مدت نیست.

قربانی تولید برنج در استان گیلان را ۷۵۰ هزار تن و در کل کشور ۲٫۲ میلیون تن در سال ذکر کرد و گفت: همواره ۱۰ تا ۱۵ درصد برنج مصرفی کشور در انبار تجارت‌خانه‌ها موجود است.

عضو هیات مدیره انجمن برنج ایران خاطرنشان کرد: با احتساب برنج موجود در منازل کشاورزان، انبار تجار و انبار کارخانه‌ها حدود ۴۰ درصد برنج تولیدی کشور در انبارها موجود است و برنج خارجی در شهر و روستاها به وفور یافت می‌شود.

قربانی گفت: در سه ماه اول سال گذشته ۲۵۰ هزار تن برنج، به ارزش ۹۰ میلیون دلار وارد کشور شد، در حالی که در سه ماه اول امسال ۳۶۸ هزار تن برنج به ارزش ۳۱۰ میلیون دلار وارد شده است.

رئیس انجمن برنج استان گیلان تصریح کرد: کشت برنج در ۲۱ استان کشور به مساحت ۶۱۵ تا ۶۲۰ هزار هکتار انجام می‌شود که عمده برنج تولیدی در سه استان گیلان، مازندران و گلستان انجام می‌شود.

قربانی با اشاره به وجود ۷۰ میلیون نفر در کشور گفت: بر اساس آمار واردات بهداشت و درمان سرانه مصرف هر فرد روزانه ۱۰۰ گرم و سالانه ۳۶٫۵ کیلوگرم برنج است که در مجموع ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار تن کل مصرف برنج کشور برآورد شود و با احتساب تولید ۲٫۲ میلیون تن برنج سفید حداکثر نیاز ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار تن برنج در سال خواهد بود.

قربانی خاطرنشان کرد: البته وزارت بازرگانی نیاز کشور را سرانه ۴۰ کیلوگرم در سال اعلام کرد که بر اساس این آمار کل نیاز سالانه برنج ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن خواهد بود که و نیاز به واردات ۶۰۰ هزار تن است، اما واردات، یک میلیون و ۳۸۳ هزار تن بیش از نیاز واقعی است.

رئیس انجمن برنج استان گیلان در مورد درآمد شالیکار از یک هکتار شالیزار گفت: اگر کشاورزی بتواند درآمد کافی برداشت کند، زمین شالی را همچون کوجودی ارزشمند محترم نگه می‌دارد، این که مشاهده می‌شود، زمین پدری را به بهای ناچیز می‌فرودش به خاطر این است که درآمد کافی برداشت نمی‌کند.

قربانی گفت: سود اصلی از درآمد برنج را دلالی می‌برد که موقع برداشت با بهای اندک برنج خریداری و انبار می‌کند و در مقطع نبود محصول به بهای دو چندان می‌فروشد.

۸۸/۰۷/۰۱

استاندار گیلان:

۵/ ۱ سال دیگر برنج گیلان به خودکفایی می‌رسد

خبرگزاری فارس: استاندار گیلان گفت: ۵/۱ سال دیگر بحث خودکفایی برنج کشور را در گیلان اعلام می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، روح‌الله قهرمانی‌چابک بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران در بازار ماهی‌فروشان امید گیلان، این استان را در امر تولید چای و برنج مستعد دانست.

وی با اشاره به برنج وارداتی اظهار داشت: استفاده از این برنج به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، زیرا معتقد هستیم که برنج باید سالم و بدون به کارگیری از سم تولید شود و شناسنامه‌دار باشد.

قهرمانی‌چابک با بیان اینکه تولید برنج کشور ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن است، افزود: نیاز به واردات برنج فقط ۶۰۰ هزار تن است، در حالی که چند برابر این رقم وارد می‌شود.

وی ادامه داد: برای اینکه حتی یک گرم از برنج خارجی وارد نشود، برنامه‌ریزی کرده‌ایم که تولید برنج خشکه از جمله آن است.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه تولید برنج خشکه نیاز به آب کمتری دارد، تصریح کرد: می‌توان تا سقف یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن علاوه بر میزان تولید برنج مذکور، برنج خشکه را تولید کرد و به این ترتیب نیاز به واردات برنج نخواهد بود.

وی ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی را از برنامه‌های مهم عنوان کرد و گفت: ایجاد امنیت غذایی به عنوان یک اصل مهم است و تا ۵/۱ سال دیگر بحث خودکفایی برنج کشور را در گیلان اعلام می‌کنیم.

قهرمانی‌چابک کشت دوم را از برنامه‌های مهم خواند و افزود: امسال از ۲۳۰ هزار هکتار شالیزار استان، ۱۵۰ هزار هکتار به کشت دوم اختصاص می‌یابد. وی با بیان اینکه باید روی کشت سوم نیز برنامه‌ریزی انجام شود، اضافه کرد: در حال حاضر کشت سوم نیز در ۴۰ هکتار اراضی موسسه تحقیقات برنج کشور در حال انجام است.

قهرمانی‌چابک در ادامه به وضعیت چای اشاره کرد و گفت: وضعیت چای نسبت به گذشته بهتر شده و قیمت خرید تضمینی برگ سبز درجه دو از ۱۹۰ تومان به ۲۹۰ تومان و برگ سبز درجه یک از ۳۴۰ تومان به ۵۴۰ تومان در هر کیلو افزایش یافته است. وی تولید چای خشک را ۴۰ هزار تن و نیاز مصرف را ۱۲۰ هزار تن اعلام کرد و افزود: وزارت بازرگانی دوره قبل می‌توانست بهتر عمل کند و بر نحوه واردات نظارت بیشتر داشته باشد. استاندار گیلان موضوع بسته‌بندی چای را از مشکلات این محصول نامید و خاطر‌نشان کرد: به زودی بزرگ‌ترین مجتمع فرآوری و بسته‌بندی چای در لاهیجان افتتاح می‌شود، ضمن اینکه اصلاح باغ‌های چای نیز از برنامه‌های ما است.

خودکفایی در تولید برنج ظرف مدت ۲ سال با بذر اصلاح شده

تاریخ ۲۹ آبان ۱۳۸۸

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان گفت: با معرفی بذر جدید برنج توسط مؤسسه تحقیقات برنج کشور خودکفایی کشور ظرف دو تا سه سال محقق می شود.

اردشیر روحی ماسوله در گفت وگو با فارس، در مورد خودکفایی تولید برنج گفت: یک نوع بذر جدید برنج توسط مؤسسه تحقیقات برنج کشور به دست آمده است که ۸ تن در هکتار عملکرد دارد، در حالی که برنج معمولی ۴ تن در هکتار و برنج خزر۵٫۵ تا ۶ هکتار عملکرد دارد.

وی گفت: رقم جدید برنج از نظر پخت از برنج رقم خزر هم خوش پخت است و هنوز برای آن اسم انتخاب نشده و دنبال نامهای بومی هستیم تا به کشاورزی برای استفاده کمک کند، کشاورزان از نامهای غیرمتعارف برنج هراس دارند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در مورد زمان معرفی این نوع برنج گفت:به احتمال ۹۰ درصد این برنج از سال آینده به کشاورزان معرفی می شود و در نقاط مختلف استان گیلان کاشته می شود.

روحی ماسوله گفت: اگر ۴۰ درصد شالیزارها از این نوع برنج کاسته شود، کشور در تولید برنج خودکفا می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان میزان نیاز به واردات را سالانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: انتظار کشاورز فقط این است که اگر برنج تولید کرد، بدون دغدغه به فروش رساند و این عامل انگیزه ای برای تولید و رسیدن به خودکفایی است.

روحی افزود: ظرف دو سه سال اول برنامه پنجم به احتمال ۹۰ درصد تولید برنج با این بذر جدید خودکفایی حاصل می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با اشاره به اقدام دولت در ممنوع کردن تبلیغات برنج خارجی در صداوسیما گفت: با این کار برنج محصول داخلی وضعیت مناسب برای فروش در کشور پیدا کرد و در حال حاضر برنج محلی گیلان بسته به کیفیت از کیلویی ۱۸۰۰ تا ۲۳۰۰ تومان و برنج دم سیاه دودی تا ۲۵۰۰ تومان به فروش می رسد.

وی با اشاره به این که برداشت برنج از نیمه مرداد شروع می شود، گفت: ابتدای فصل برداشت، برنج وارداتی فراوان بود و کشاورزان مشکل فروش برنج داخلی داشتند ولی با سیاست مجلس و دولت در ممنوعیت تبلیغ برنج خارجی،خرید توافقی برنج ایرانی شروع شد.

روحی گفت: براساس اطلاعات کسب شده دولت ورود برنج خارجی را ممنوع کرده و در سال جاری به قدر کافی برنجوارد شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در مورد تولید سال جاری گفت: یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن شلتوک با رشد ۵ درصدی نسبت به سال گذشته برداشت شد که حاصل آن ۷۳۰ هزار تن برنج سفید در گیلان است

وی یکی از سیاستهای جهاد کشاورزی را اقدامات فنی برای افزایش عملکرد و کاهش هزینه تولید دانست و گفت: باید جلوی ضایعات و پرتی برنج گرفته شود و با به کارگیری کمباین های جدید به جای ۵درصد ریزش ۱٫۵ درصد ریزش کمباین و به جای ۲۵ درصد شکستگی در شالیکوبی های قدیمی این رقم به ۱۳ درصد در شالیکوبی های جدید کاهش پیدا کند.

روحی تصریح کرد: برنج خود رو در شالیزار موسوم به راتون که در هر هکتار ۸۰۰ کیلوگرم و در برخی مزارع یک تا ۱٫۵ تن عملکرد دارد بعد از برداشت ۱۵ مردادماه با حفاظت از مزرعه در آبان ماه می توانند مجددا تولید و برداشت شود.

وی گفت: کیفیت و مرغوبیت برنج راتون از برنج اولی کاشته شده بسیار بهتر است چون کود و سم ناچیز مصرف می شود و عطر و طعم بهتری دارد.

منبع :لقمه  تاریخ ۲۹ آبان ۱۳۸۸ – شاخهاقتصادی صنایع غذایی

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی