گیلانیان
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023
اکتبر 20, 2012 کد خبر : 13742 دسته‌بندی نشده

سال ۹۰ : برنجکاری گیلان از حرف تا عمل

سال ۹۰ : برنجکاری گیلان از حرف تا عمل

اختصاصی گیلانیان :

 ۱۳۹۱/۱/۲۸

عرضه کود شیمیایی تقلبی به کشاورزان در گیلان/ کودها را از مراکز مجاز بخرید

رشت – خبرگزاری مهر: معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان نسبت به خرید کود شیمیایی تقلبی به کشاورزان هشدار داد.

ایرج بنیادی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: برخی افراد سودجوء کود پتاسه تقلبی را به کشاورزان عرضه می کنند که باعث آلودگی محیط زیست می شود.

وی اظهارداشت: این کود تقلبی علاوه بر وارد کردن ضرر و زیان مالی به کشاورزان به محیط زیست نیز آسیب می رساند و آلودگی خاک و محصولات کشاورزی را به دنبال دارد.

معاون جهاد کشاورزی گیلان گفت: کشاورزان کودهای مورد نیاز خود را از طریق سازمان تعاون روستایی و یا مراکز مجاز فروش نهاده های کشاورزی تهیه کنند.

وی همچنین از کشاورزان خواست در صورت مشاهده کود تقلبی مراتب را به اداره های جهاد کشاورزی اطلاع دهند.

بنیادی ادامه داد: کودهای شیمیایی معتبر با نشان شرکت خدمات حمایتی کشاورزان وابسته به وزارت جهاد کشاورزی عرضه می شود.

تاکنون ۸۰ هزار تن انواع کودهای شیمیایی بین کشاورزان گیلانی توزیع شده است

 

ایران به جمع چهار کشور دارای فناوری برنج هیبرید پیوست 

۲ مرداد ۱۳۹۰

با پیوستن ایران به جمع چهار کشور تولید کننده تجاری برنج هیبرید، کشت نخستین رقم برنج هیبرید در ایران با نام «دیلم» با استقبال کشاورزان در شالیزارهای گیلان آغاز شده که میانگین عملکرد دانه این رقم با دوره رشد ۱۲۵ تا ۱۳۰ روزه بیش از دو برابر میانگین ارقام بومی است.

مهندس غلامرضا خانکشی پور، عضو هیات علمی موسسه تحقیقات برنج کشور با اعلام این مطلب گفت: فناوری برنج هیبرید یکی از گزینه های مهم برای افزایش تولید در واحد سطح معرفی شده‌ و در راستای رسیدن به اهداف خودکفایی برنج، کشت رقم امید بخش برنج هیبرید دیلم – معرفی شده در سال گذشته – در کشور اجرایی شده است.

وی افزود: کشت این رقم با استقبال خوب کشاورزان رو به رو شده است.

حمید درستی، یکی دیگر از اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات برنج کشور نیز در خصوص رقم دیلم خاطرنشان کرد: این رقم هیبرید با دوره رشد ۱۲۵ تا ۱۳۰ روزه دارای متوسط عملکرد دانه ۵٫۸ تا ۷ تن در هکتار می‌باشد که بیش از دو برابر میانگین ارقام بومی است.

وی تصریح کرد: فناوری تولید برنج هیبرید در کشور بومی سازی بوده و ایران پنجمین کشور تولید کننده تجاری برنج هیبرید در جهان است. این رقم هیبرید نسبت به بیماری بلاست برگی و خوشه متحمل بوده و نیاز به هیچ گونه سمپاشی ندارد. همچنین در برابر ورس مقاوم می‌باشد. از نظر بازار پسندی و کیفیت پخت نیز مطابق با ذائقه مصرف کنندگان کشور می‌باشد و همانند ارقام کیفی (بومی) پس از پخت دارای عطر و طعم است.

وی با بیان این که رقم جدید «دیلم» پر محصول در ردیف ارقام برنج تیپ دانه بلند (صدری) قرارداشته و از لحاظ رویت ظاهری و بازار پسندی بسیار مناسب است به ایسنا گفت: دیلم از عطر و طعم بالایی همانند ارقام بومی برخوردار بوده و کیفیت پخت و خوراک آن نیز مطلوب می باشد. همچنین پس از پخت نرم باقی می ماند.

درستی تصریح کرد: میانگین راندمان تبدیل این رقم بیش از ۷۱ درصد است که حدودا ۴۰ درصد بیشتر از رقم اصلاح شده (خزر) و بیش از دو برابر میانگین ارقام محلی نظیر «بی‌نام» و «هاشمی» است و البته عملکرد بیش از ۱۰ تن در هکتار هم تحت شرایط کشت ایده آل دور از انتظار نخواهد بود. میزان بذر مورد نیاز برای کشت یک هکتار ۲۰ کیلو گرم است در حالی که برای رقم اصلاح شده خزر ۶۰ کیلوگرم و برای ارقام محلی (بی‌نام و هاشمی) ۸۰ تا ۱۲۰ کیلوگرم استفاده می‌شود. استفاده از این رقم را می توان به عنوان یک استراتژی در افزایش سقف تولید برای کمک به تغذیه جمعیت در حال افزایش طی سال های آینده دانست.

وی با بیان این که صفت نرم ماندن پس از پخت از فاکتورهای مهم در پذیرش یک رقم توسط کشاورزان محسوب می شود، خاطرنشان کرد: آزمون پخت رقم دیلم با حضور ۱۱۵ کارشناس، مروج و کشاورزان پیشرو در موسسه تحقیقات برنج انجام شده که رضایت کامل آنان را جلب کرده است.

گفتنی است این رقم ۱۹ اسفندماه سال گذشته به شماره ۸۹٫۱۶۷۹ در مرکز اطلاعات و مدارک علمی کشاورزی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به ثبت رسیده است.

منبع خبرگزاری دانشجویان ایران

۱۰/۶/۹۰

انجمن دفاتر پیشخوان روستائی استان گیلان

اطلاعیه کشاورزی

تاریخ ارسال : پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۰

سلام همکاران گرامی جهت ثبت نام در سیستم هوشمند شناسنامه بهره بردار مر کز جهاد کشاورزی بر روی لینک زیر کلیک کنید

طبق اطلاعیه مرکز جهاد کشاورزی

بدینوسیله به اطلاع میرساند از این به بعد کلیه خدمات حمایتی از جمله حواله های کود شیمیایی به کسانی اختصاص خواهد یافت که در سامانه سیستم هوشمند جهاد کشاورزی ثبت نام نمایند حداکثر تا تاریخ ۱۵/۰۶/۹۰جهت ثبت نام به دفاتر ICTروستایی مراجعه نمایند.

برای ثبت اطلاعات کشاورزان اینجا کلیک کنید

 

۹۰/۰۷/۲۵

استاندار گیلان خبر داد:

خودکفایی ایران در تولید برنج در آینده‌ای نزدیک

خبرگزاری فارس: استاندار گیلان گفت: با تولید بذر جدید در استان‌های گیلان و مازندران، در آینده‌ای نزدیک کشور در تولید برنج‌های داخلی خودکفا می‌شود.

مهدی سعادتی در حاشیه سفر به مازندران و شرکت در همایش محرومیت‌زدایی شهرستان بابل در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بابل اظهار داشت: حداقل تا پایان آبان ماه ورود برنج‌های خارجی به داخل کشور ممنوع است و با متخلفان به شدت برخورد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: برای دستگاه‌های خدماتی و رفاهی نیز مصوب شده از برنج ایرانی و شمالی استفاده کنند.

استاندار گیلان بیان داشت: کشور ما با ۷۰۰ هزار تن تولیدی با کمبود برنج مواجه است که با تدابیری که در سازمان تحقیقات برنج در گیلان انجام شده است بذر جدیدی در گیلان مورد آزمایش قرار گرفت که میزان تولید برنج را از سه تا چهار تن در هکتار به هشت تا ۱۲ تن در هکتار افزایش می‌دهد.

وی تصریح کرد: امیدواریم در آینده نزدیک با گسترش کشت آن در گیلان و مازندران که ۸۰ درصد برنج کشور را تولید می‌کنند در تولید برنج به خودکفایی رسیده و از واردات برنج خارجی بی‌نیاز شویم.

استاندار گیلان در بخش دیگری از سخنانش، طرح ۳۰ شب و ۳۰ مسجد را گامی موثر در فرهنگ‌سازی و سلامت جامعه  برشمرد و افزود: دستاورد مهم این طرح نمونه و بسیار ارزشمند در سال جهاد اقتصادی به جا گذاشتن کاری ماندگار برای سلامت جامعه و برداشتن بار بزرگی از دوش مردم بوده چرا که ۲ هزار نفر زیرپوشش این طرح به صورت رایگان ویزیت شدند.

سعادتی گفت: توجه و خدمت به مردم کاری ماندگار برای پزشکانی بود که در این طرح از خواب و استراحت خود گذشته تا با حضور در مساجد زکات علم خود را بپردازند چراکه اقشار جامعه پزشکی ما چه در جنگ تحمیلی و چه در دوران جهاد اقتصادی به وظیفه خود که رساندن جامعه به قله موفقیت است نقش ارزنده‌ای داشتند .

وی متذکر شد: امیدواریم این طرح ارزنده دانشگاه علوم پزشکی بابل که از سوی جامعه بسیجی دانشگاه علوم پزشکی بابل شکل گرفته است در سطح ملی تداوم یابد و ما شاهد اجرای آن به ویژه در مناطق محروم کوهپایه‌ای و جنگلی کشور باشیم.

سعادتی از اجرای طرح ۳۰ شب ۳۰ مسجد در استان گیلان خبر داد و اذعان داشت: با توجه به اینکه این طرح یکی از طرح‌های موفق کشور برای محرومیت‌زدایی و کمک به افراد نیازمند بوده است کمک می‌کنم این طرح به‌زودی در استان گیلان اجرایی شود.

شبکه خبری صنایع غذایی ایران    

در خصوص وضعیت برنج استان

… رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در خصوص وضعیت برنج استان، آن را مطلوبتر از سالهای گذشته عنوان و اظهار کرد: در سال جاری پیش بینی می شود بیش از ۷۵۰ هزار تن برنج سفید در استان گیلان تولید شود و خسارت های اندکی که به دلیل بارندگی به وجود آمد به وسیله بیمه جبران خواهد شد …

وی افزود: کشاورزان نیز آگاهی های بیشتری نسبت به نوع کشت و برداشت برنج و حتی کاه و کلش کسب کرده اند به طوری که آتش سوزی های کاه و کلش از ۵۰ درصد به ۳۰ درصد تا سال گذشته تقلیل یافته بود و امیدواریم در سال جاری شاهد کاهش کمتر از ۳۰ درصدی سوزاندن کاه و کلش باشیم …

وی تصریح کرد: کشت دوم و کشت راتون نیز در اراضی شالیزاری استان رو به افزایش است که علاوه بر افزایش میزان تولید برنج و گام برداشتن در جهت خودکفایی برنجموجب رفاه اقتصادی کشاورزان خواهد شد ادامه …

   منبع : شبکه خبری صنایع غذایی ایران     تاریخ : ۲۳   مرداد   ۱۳۹۰    شاخه : اقتصادی

تعرفه واردات برنج تا پایان شهریور ۹۰ درصد خواهد ماند

 شنبه ۲۹/۵/۹۰

تعرفه واردات برنج تا پایان شهریور ۹۰ درصد خواهد ماند

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان گفت: با توجه به تصمیم دولت، تعرفه واردات برنج تا پایان فصل درو یعنی شهریور ماه، ۹۰ درصد خواهد ماند.

اردشیر روحی ماسوله، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در گفتگو با خبرنگار موج با اعلام این مطلب اظهار داشت: در سال جاری ۲۳۸ هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت برنج رفته است.

وی افزود: با توجه به شرایط آب و هوایی حاکم، بهترین سال زراعی برای تولید برنج بوده و استان گیلان ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تن شلتوک از شالیزارهای خود برداشت خواهد کرد.

روحی ماسوله، تصریح کرد: با توجه به حجم شلتوک برداشت شده، در مجموع ۷۵۰ هزار تن برنج سفید در استان گیلان تولید خواهد شد.

وی خاطر نشان ساخت: در سال زراعی جاری میزان تولید برنج استان ۱۵-۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با اشاره به تصمیم دولت برای افزایش تعرفه واردات برنج، گفت: در جلسه ای که با مدیریت وزیر صنعت، معدن و تجارت و حضور وزیر جهاد کشاورزی همچنین استانداران سه استان شمالی برگزار شد، افزایش تعرفه واردات برنج به تصویب رسید.

وی اذعان داشت: با توجه به تعیین تعرفه ۹۰ درصدی تا پایان فصل درو، ورود برنج به کشور توجیه نخواهد داشت.
روحی ماسوله افزود: بر اساس تصمیم دولت مبادی ورودی مدیریت خواهد شد و نظارت ها بر بازار برنج نیز تشدید می شود.

وی از ممنوعیت تبلیغ برنج های خارجی خبرداد و گفت: از این پس ذی حسابان دستگاه های دولتی نبایستی فاکتور برنج های خارجی را بپذیرند و تغییر در تعرفه برنج بایستی به تصویب کارگروه مربوطه در دولت برسد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان اضافه کرد: استان های شمالی با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت بایستی نیاز مصرفی سایر استان ها به برنج را تامین کنند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر ۸۵ درصد شلتوک های برنج در استان گیلان رسیده و عملیات برداشت در بیش از ۵۴-۵۳ درصد از شالیزارهای کشور در دست انجام است.

روحی ماسوله در پاسخ به سئوالی در خصوص وضعیت خرید تضمینی برنج، گفت: واحدهای خرید تضمینی برنج با همکاری سازمان تعاون روستایی و وزارت صنعت، معدن و تجارت در سطح استان مستقر شده اند.

وی ادامه داد: ۸۵ درصد برنج تولیدی استان گیلان متعلق به ارقام محلی بوده و فقط ۱۵ درصد بومی است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان، تصریح کرد: دولت قادر است به هر میزان که تولیدکنندگان مایل به فروش ارقام پرمحصول باشند، نسبت به خرید تضمینی همکاری کند.

وی با اشاره به وجود قیمت های توافقی برای برنج های بومی، اذعان داشت: در حال حاضر هر کیلو برنج صدری به قیمت ۲ هزار و ۷۰۰ تومان به فروش می رسد.

روحی ماسوله افزود: این برنج به بهای ۳ هزار تا ۳ هزار و ۱۰۰ تومان در بازار تهران قابل عرضه است.
وی از انجام فعالیت های تحقیقاتی روی لاینی امید بخش معروف به گوهر خبرداد و گفت: طی ۲ سال گذشته این لاین در شالیزارهای گیلان کشت شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان ادامه داد: در سال جاری ۲۴۰ هکتار از اراضی شالیزاری زیر کشت این لاین رفته و میانگین عملکرد در هکتار آن، ۸ تن است.

وی تصریح کرد: با توجه به کیفیت مناسب رقم گوهر، عطر و طعم خوب و بازارپسندی این رقم، شعار وزیر جهاد کشاورزی در دستیابی به خودکفایی برنج، به راحتی قابل تحقق خواهد بود.

روحی ماسوله اظهار امیدواری کرد: لاین امید بخش موسوم به گوهر تا سال آینده به صورت رسمی رونمایی شود.

شهریور ۱۳۹۰

اجرای طرح خودکفایی در تولید برنج تا ۲ سال آینده

خبرگزاری موج – سعادتی با اشاره به فعالیت های زیرساختی صورت گرفته در شالیزارهای کشور بویژه شمال ایران ، از اجرای طرح خودکفایی در تولید برنج تا ۲ سال آینده خبر داد.

به گزارش موج، سعادتی استاندار گیلان در کارگاه منطقه ای اولویت های تحقیقاتی برنج کشورهای آسیای غربی و میانه اظهار داشت: محصولات مهم و استراتژیک برنج و گندم ۲ غله ی اصلی تأمین کننده ی کالری مردم ایران به شمار می روند.

وی با اشاره به تنوع اقلیمی ایران در ۶۰۰ هزار هکتار از حاصلخیزترین زمینهای کشاورزی ۱۶ استان گفت: سالیانه افزون بر۳ میلیون تن شلتوک برنج تولید می شود که نیاز غذایی حدود ۸۰ درصد از جمعیت کشور را تأمین می کند . استاندار گیلان همچنین با تاکید بر سابقه ی ۲ هزار ساله ی کشت برنج در استان ادامه داد: گیلان با تولید بیش از یک میلیون تن محصول برنج از قطب های اصلی زراعت در کشور محسوب می شود.
سعادتی با اشاره به سابقه ی غنی علمی و تحقیقاتی مؤسسه تحقیقات برنج کشور افزود: همکاری خوب این مرکز با مؤسسه ی تحقیقات بین المللی برنج باعث شده است که گیلان به نمایندگی از کشورمان توان رهبری طرح توسعه جهانی این محصول در آسیاس میانه و غربی را بدست آورد .

وی افزود: عزم ملی برای حمایت از نتایج کارگاه منطقه ای اولویت های تحقیقاتی برنج دردولت جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.
گفتنی است در مراسم افتتاحیه ی این گردهمایی معاون سازمان همکاری اقتصادی « ECO» نماینده بانک توسعه ی اسلامی « IDB» معاون تحقیقات مؤسسه تحقیقات بین المللی برنج ‌« IRI » رئیس دفتر سازمان خواربارجهانی برنج « FAO» در ایران و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در مورد مباحث مختلف برنج و طرح های تحقیقاتی این محصول سخنرانی کردند

 

۱۴/۷/۹۰

اجرای طرح خودکفایی برنج در کشور

اکونیوز: مسئول طرح خودکفایی برنج از اجرای طرح خودکفایی برنج تا دو سال آینده در کشور خبر داد

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir)، “بهمن ناصحی” در جلسه کانون هماهنگی دانش و صنعت برنج گیلان در موسسه تحقیقات برنج کشور اظهار داشت: ۴۱ درصد تولید برنج کشور در گیلان تولید می‌شود.
وی با اشاره به تولید ۴۲ درصدی برنج کشور در استان مازندران، افزود: تولید برنج باید اقتصادی و تجاری شود.

ناصحی خارج نشدن زمین‌های زراعی از چرخه تولید در استان‌های شمالی را نیازمند اقتصادی شدن تولید برنج دانست و تصریح کرد: اراضی کشاورزی استان‌های شمالی در کشور جایگزین ندارد.

مسئول طرح خودکفایی برنج کشور با بیان اینکه کانون هماهنگی دانش و صنعت برنج در حفظ اراضی شالیزاری رسالت سنگینی به عهده دارد، گفت: کاهش هزینه تولید موجب می‌شود کشاورزی به فکر تغییر کاربری زمین نباشد.

وی به طرح خودکفایی برنج در کشور اشاره کرد و گفت: طرح خودکفایی برنج تا دو سال آینده در کشور اجرایی می‌شود.

ناصحی بر ضرورت فرهنگ‌سازی در زمینه مصرف برنج تاکید کرد و اذعان داشت: هزینه تولید برنج با تدوین برنامه صحیح کاهش می‌یابد.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان نیز در این جلسه بحث فرآوری پس از تولید را در اختیار وزارت جهاد کشاورزی دانست و گفت: بحث خوشه ادوات کشاورزی در گیلان را دنبال می‌کنیم.

محمدحسین اصغریان به احداث کارخانه ضایعات برنج در گیلان اشاره کرد و افزود: ۳۰ میلیون یورو ارزش ماشین‌آلات این کارخانه برآورد شده است.

وی با بیان اینکه این کارخانه قابلیت جمع‌آوری ۱۰ درصد ضایعات برنج گیلان را دارد، تصریح کرد: بحث خوشه ادوات کشاورزی را در استان دنبال می‌کنیم و در این زمینه با پارک علم و فناوری در حال انعقاد قرارداد هستیم.

اصغریان با تاکید براینکه کشاورزی باید از خرده مالکی خارج شده و مکانیزه شود، ابراز داشت: مکانیزه شدن مزارع مقدمه خارج شدن اراضی کشاورزی از خرده مالکی است.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان به رتبه ۱۳ استان در شاخص‌های توسعه یافتگی اشاره کرد و یادآور شد: گیلان از نظر اشتغال رتبه نهم و از نظر تعداد واحدهای صنعتی رتبه هشتم کشور را دارد.

ثبت نام در سایت بهره بردار کشاورزی سازمان جهادکشاورزی

محمدرضا نیک نژاد – روز یکشنبه ۱٧ مهر ۱۳٩٠

مدیرعامل محترم شرکت تعاونی تولید روستائی…….(کلیه شرکتها)

باسلام

بدینوسیله به اطلاع میرساند پیرو هماهنگیهای بعمل آمده و نیز بازگشائی سایت  سازمان جهادکشاورزی با همکاری شرکت خدمات حمایتی جهت سازماندهی و ارائه خدمات و تسهیلات یارانه دار دربخش نهاده های کشاورزی نظیر کود شیمیائی ضروریست کشاورزان عزیز هرچه سریعتر نسبت به ثبت نام در سایت وزارت جهادکشاورزی (shenasnameh.maj.ir)تحت نام بهره بردار کشاورزی عضو  گردند تا ازاین پس یارانه بخش کشاورزی از این کانال دریافت گردد.لذا انتظار میرود در این راستا شرکتهای تعاونی تولید در مناطق تحت پوشش خود اطلاع رسانی دقیق و شفاف صورت دهند تا اعضای این شرکتها دچار سردرگمی نگردند.

                                                                                                                                               باتشکر- محمدرضا نیک نژاد

                                                                                                                                            مدبرعامل اتحادیه استان گیلان

 

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی