گیلانیان
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023
اکتبر 20, 2012 کد خبر : 13746 دسته‌بندی نشده

سال ۹۱ : برنجکاری گیلان از حرف تا عمل ؟!

سال ۹۱ : برنجکاری گیلان از حرف تا عمل ؟!

اختصاصی گیلانیان :

www.berenge.com

دوشنبه ۴/۱/۹۱

توزیع بذر برنج پرمحصول رقم گوهر در گیلان آغاز شد

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان از توزیع بذر برنج پرمحصول، پر ظرفیت و خوش کیفیت گوهر برای نخستین بار در استان خبر داد.

شایگان ادیبی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: با کشت این رقم می توان از هر هکتار شالیزار هشت تن برنج

 کیفی برداشت کرد.

وی همچنین با اشاره به اینکه گسترش کشت این رقم گامی مهم در خودکفایی برنج است، اظهارداشت: برنج یک محصول راهبردی و تاثیرگذار در اقتصاد کشور می باشد.

مدیر زراعت جهاد کشاورزی گیلان افزایش ۳۵ درصدی عملکرد نسبت به ارقام بومی، مقاوم بودن به ورس یا خوابیدگی، کیفیت خوب نسبت به ارقام پرمحصول معرفی شده قبلی در استان را از ویژگی های مهم این رقم ذکر کرد.

وی در ادامه از کشاورزان گیلانی خواست تا بیستم فروردین ماه جاری به مراکز جهاد کشاورزی سراسر استان مراجعه و نسبت به دریافت حواله و بذر اقدام کنند.

ادیبی یادآورشد: این رقم با یارانه و مساعدت سازمان جهاد کشاورزی استان برای کشاورزان فراهم شده است.
گیلان ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار دارد.


 

۹۱/۰۱/۳۱

طی ۱۰ روز آینده

کود شیمیایی کشاورزان رشت توزیع می‌شود

خبرگزاری فارس: رئیس اداره تعاون روستایی شهرستان رشت از توزیع کود شیمیایی مورد نیاز کشاورزان در مدت ۱۰ روز آینده در این شهرستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمد خشنود صبح امروز در جمع مدیران دستگاه‌های اجرایی این شهرستان اظهار داشت: ۲۷ درصد اراضی کشاورزی گیلان در رشت قرار دارد.

وی با بیان اینکه یک سوم اراضی کشاورزی استان در شهرستان رشت قرار دارد، افزود: سهمیه کود شیمیایی سال زراعی جدید رشت ۱۲ هزار تن است.

خشنود به جذب ۵ هزار و ۴۰۰ تن کود شیمیایی تا کنون اشاره کرد و گفت: بخش مرکزی رشت با ۲۲ درصد اراضی زیر کشت تا کنون ۳۸ درصد کود شیمیایی را جذب کرده است.

رئیس اداره تعاون روستایی رشت سطح زیر کشت بخش کوچصفهان را ۱۹ درصد اعلام کرد و بیان داشت: ۴۴ درصد کود شیمیایی کوچصفهان تا کنون جذب شده است.

وی با اشاره به اینکه ۱۵ درصد اراضی زیر کشت شهرستان رشت در بخش لشت‌نشاء قرار دارد، تصریح کرد: ۴۳ درصد کود شیمیایی لشت‌نشاء تا کنون جذب شده است.

خشنود، سطح زیر کشت بخش خمام را ۱۷ درصد ذکر کرد و ابراز داشت: ۴۵ درصد کود شیمیایی خمام تاکنون جذب شده است.

رئیس اداره تعاون روستایی رشت، هشت درصد سطح زیر کشت این شهرستان را در بخش خشک‌بیجار دانست و خاطرنشان کرد: ۶۵ درصد کود شیمیایی این بخش تا کنون جذب شده ضمن اینکه بخش سنگر با داشتن ۱۹ درصد سطح زیر کشت شهرستان رشت تا کنون ۳۱ درصد کود مورد نیاز خود را دریافت کرده است.

وی به تصمیم‌های اتخاذ شده در جهاد کشاورزی گیلان مبنی بر توزیع کود شیمیایی بین کشاورزان اشاره کرد و افزود: مشکلات کود شیمیایی کشاورزان شهرستان رشت تا ۱۰ روز آینده برطرف می‌شود.

خشنود، تعاون روستایی را توزیع کننده کود شیمیایی معرفی کرد و یادآور شد: شرکت خدماتی حمایتی تامین کننده کود مورد نیاز کشاورزان است و جهاد کشاورزی استان سیاستگذاری‌ها را انجام می‌دهد.

۹۱/۰۲/۱۱

استاندار گیلان:

غوغاسالاری مسئولان را از مسیر منحرف نکند

خبرگزاری فارس: استاندار گیلان با اشاره به سیاه‌نمایی بعضی از افراد گفت: غوغاسالاری نباید مسئولان را از مسیر اصلی منحرف کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، مهدی سعادتی بعد از ظهر امروز در جمع اعضای شوراهای شهر و روستای شهرستان رشت با گرامیداشت روز معلم و کارگر اظهار کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران مردمی‌ترین نظام الهی است و مردم همواره در صحنه‌های مختلف انقلاب حضور دارند.

وی با بیان اینکه از آسیب‌های دوران انقلاب باید درس گرفته شود، افزود: اگر میزان ولایت باشد تمام موارد برطرف می‌شود.

سعادتی منحرف شدن بعضی از افراد از مسیر انقلاب را به دلیل خارج شدن از راه ولایت دانست و تصریح کرد: غوغاسالاری نباید مسئولان را از مسیر اصلی منحرف کند.

استاندار گیلان خدمت به مردم را عبادت نامید و خاطرنشان کرد: تمام توفیق‌های دولت با همراهی مردم کسب شده ضمن اینکه اراده جمعی موجب توفیق نظام شده است.

این مسئول، وضعیت کشاورزی گیلان نسبت به استان‌های همجوار را مطلوب خواند و ابراز داشت: کود شیمیایی برای توزیع بین کشاورزان به صورت مستقیم وارد استان می‌شود.

وی به ورود ۹ هزار تن کود شیمیایی به گیلان اشاره کرد و گفت: دو هزار تن کود شیمیایی دیگر تا چند روز آینده وارد استان می‌شود.

سعادتی با تاکید براینکه نعمت نظام الهی نباید نادیده گرفته شود، یادآور شد: بعضی از افراد سیاه‌نمایی را دوست دارند و فتنه‌گران هنوز می‌خواهند در صحنه حضور داشته باشند اما مردم به آنها میدان نمی‌دهند.

استاندار گیلان هدف فتنه‌گران را از بین بردن انقلاب عنوان کرد و بیان داشت: کشورهای غربی از آنها حمایت می‌کردند.

وی، مردم را معیار انتخاب‌ها دانست و اذعان کرد: شوراها یکی از تشکیلات خدمات‌رسان به مردم و نظام الهی هستند.

سعادتی با بیان اینکه مدیران دارای عملکرد بد باید کنار بروند، اظهار کرد: مسئولیت‌ها ارزش نیست و باید به معیارهای الهی توجه شود.

این مسئول، خواستار انسجام بیشتر شوراها شد و افزود: شوراها باید قدر و توان خود را بدانند و با روحیه جهادی از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنند.

استاندار گیلان شوراها را بهترین پل ارتباطی بین مردم و مسئولان خواند و تصریح کرد: فصل جدیدی برای شهرستان رشت باز شده است.

وی ادامه داد: تمام دستگاه‌های مختلف باید برای توسعه رشت تلاش کنند و این شهرستان با اقتدار توسعه می‌یابد.

سعادتی با تاکید براینکه اختلاف بین مسئولان ممنوع است، ابراز داشت: سلامت مالی، اخلاقی و فکری مسئولان برای ما مهم است.

استاندار گیلان به دستاوردهای سفر هیئت ایرانی به داغستان و آستراخان اشاره کرد و گفت: دروازه جدیدی با تفاهمنامه‌های انجام شده، برای ایران و گیلان در عرصه بین‌المللی باز شده است.

به گفته وی، ۸۰ درصد مردم روسیه به ملت ایران به دلیل ایستادگی در مقابل نظام سلطه افتخار می‌کنند.

سعادتی با اشاره به انتخابات دور دوم مجلس در حوزه‌های انتخابیه رشت و تالش در گیلان، خاطرنشان کرد: نمایندگان مجلس باید قوانین خوب را تصویب کنند و امور اجرایی را به عهده مسئولان بگذارند.

این مسئول، انتقال مشکلات مردم را از طریق نمایندگان عنوان کرد و یادآور شد: امور اجرایی مربوط به دولت است.

استاندار گیلان در ادامه شهر رشت را نیازمند یک ورودی در شان مردم این استان دانست و افزود: میدان شهرداری رشت تا پایان سال جاری ساماندهی می‌شود.

وی به زد و بندهای انجام شده در شهرداری رشت در سال‌های گذشته اشاره کرد و ابراز داشت: سال‌های گذشته تخلف‌هایی در شهرداری رشت صورت گرفته و در حال بررسی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان:

کشاورزی را سیاسی نکنید

فارس ۱۶/۲/۹۱

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: کسانی که آمار ارائه می‌دهند به دنبال سیاسی کردن موضوعات کشاورزی نباشند و آمار را درست اعلام کنند.

اردشیر روحی امروز در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس در رشت، کشاورزی را محور توسعه استان خواند و بیان کرد: همه باید به این بخش توجه ویژه داشته باشند زیرا صنعت، گردشگری و… وابسته به کشاورزی است و نباید کشاورزی گیلان سیاسی شود.

وی یادآور شد: باید کار را به طرفی ببریم که کشاورزی به دور از مسایل سیاسی ادامه یابد و با تمام قوا در راستای توسعه این بخش حرکت شود.

این مسئول، با بیان اینکه دولت عزم خود را برای توجه ویژه به بخش کشاورزی جزم کرده است، افزود: دولت در بخش کشاورزی سرمایه‌گذاری می‌کند و با توجه به اینکه کم‌خطر‌ترین راه اشتغال کشاورزی است، کسانی که شعار توجه به گیلان را سر می‌دهند کاری نکنند که نسبت به بخش کشاورزی بی‌توجهی صورت گیرد.

وی اذعان کرد: کسانی که آمار ارائه می‌دهند به دنبال سیاسی کردن موضوعات کشاورزی نباشند و آمار را درست اعلام کنند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی تاکید کرد: تمام تلاش‌ها بر این بوده که بخش کشاورزی به دور از سیاسی بازی به کار خود ادامه دهد و  با توجه به اینکه کشاورزان در این میان مظلوم‌ترین افراد هستند باید سعی شود تا توزیع کود مورد نیاز آنها با آرامش انجام شود.

وی با اشاره به آخرین وضعیت توزیع کود شیمیایی کشاورزی گیلان اظهار کرد: گیلان دارای ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری بوده و استان دوم در تولید برنج است.

وی با بیان اینکه گیلان از نظر تولید برنج جایگاه ممتازی دارد، افزود: حدود ۳۱۷ هزار نفر بهره‌بردار برنج‌کار در گیلان هستند و با توجه به این تعداد بهره‌بردار نیاز به کار حساب شده و برنامه‌ریزی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان ادامه داد: دو سال است که درباره توزیع نهاده‌های کشاورزی که عمده آن کود مورد نیاز استان است، آزمایش خاک سرلوحه کار قرار گرفته و اگر در این زمینه کار نشود تولید محصول اثر منفی دارد و کشاورزان باید بر اساس آزمایش خاک کود را تعریف و آن را دنبال کنند.

وی، با اشاره به اینکه سال گذشته شناسنامه بهره‌برداران به استان‌ها ابلاغ شد، تصریح کرد: از طرف وزارت جهاد کشاورزی توزیع کود با ثبت نام افراد انجام می‌شود.

روحی اضافه کرد: از دی ماه سال گذشته به صورت مکرر و بارها از طریق رسانه‌ها تذکر لازم داده شد که کشاورزان با مراجعه به سامانه وزارت جهاد برای دریافت کود مورد نیاز ثبت‌نام کنند اما تنها ۷۵ درصد اقدام به ثبت‌نام کردند و ۲۵ درصد افراد هنوز ثبت‌نام را انجام نداده‌اند.

وی با تصریح بر اینکه در سال زراعی ۹۰ مقدار ۴۵ هزار تن کود توزیع شده است، اذعان کرد: امروز تاکنون ۳۸ هزار تن کود بین شالیکاران استان توزیع شده که ۸۵ درصد را شامل می‌شود و این روند همچنان ادامه دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به رهاسازی آب سد سفیدرود در ۲۰ اردیبهشت سال گذشته، اظهار داشت: امسال آب سد سفیدرود در ۱۵ فروردین رهاسازی شد که به دنبال آن کشت محصول برنج ۳۵ روز زودتر انجام می‌شود.

وی، با بیان اینکه به زودی ۹۵ درصد کود مورد نیاز کشاورزان تامین می‌شود، تصریح کرد: این مقدار کود با برنامه‌ریزی در حال توزیع است.

روزنامه کیهان >شماره ۲۰۲۰۹ – ۲۶/۲/۹۱ صفحه ۱۱ شهرستانها

وضعیت حاد کود شیمیایی در گیلان

معضل کمبود کود شیمیایی در استان گیلان شالیکاران گیلانی را در سال جاری همچنان آزار می دهد.

با آنکه افزایش هزینه های شالیکاری در سال۹۱ انگیزه های کشاورزان را برای کشت برنج کاهش داده، اما با این وجود شالیکاران با تحمل این افزایش هزینه کمر همت را برای نشاء برنج محکم بسته اند. در این بین دغدغه تهیه کودشیمیایی و دست کشیدن مداوم از کار آماده سازی شالیزار و مراجعه به مراکز صدور حواله کود، دردسر جدیدی را در سال زراعی جاری برای کشاورزان گیلانی رقم زده است.

هرچند مسئولان استان در جلسه ای که اخیراً به دنبال حاد شدن معضل کود شیمیایی به ریاست استاندار گیلان برگزار شده بود، از رفع مشکل کودشیمیایی در استان تا تاریخ ۱۴اردیبهشت خبر داده بودند؛ اما واقعیت آن است که با گذشت روزها هنوز تعداد زیادی از شالیکاران در مناطق مختلف استان علی رغم کاهش سهمیه، به کود شیمیایی دسترسی پیدا نکرده و اسامی آنان در لیست نوبت دریافت کود شیمیایی قرار دارد.

منحصر کردن کود شیمیایی مورد مصرف شالیکاران در سال جاری به ۲نوع اوره و فسفات و بسته بودن دست کشاورزان در استفاده از انواع دیگر کودهای شیمیایی نظیر پتاس، مشکل دیگری است که فراروی کشاورزان در سال زراعی ۹۱ قرار دارد.

از طرفی عدم توزیع کود غیر یارانه ای در گیلان این خطر را پیش می آورد که با وجود کاهش سهمیه کودشمیایی یارانه ای و کمبود آن، اراضی شالیکاری استان ازنظر مواد آلی فقیر شده و بازدهی محصول آنان کاهش یابد. در این زمینه آقاجانپور مسئول توزیع کود استان گیلان عقیده دارد که عدم عرضه کود غیر یارانه ای در استان به واسطه مغایرت قیمت مصوب دولت به قیمت تمام شده شرکت پتروشیمی است.

درحالی که قیمت تمام شده برای شرکت پتروشیمی به ازای هر کیلوگرم کود شیمیایی ۵۷۰۰ریال است اما مصوبه دولت حکایت از آن دارد که کود غیر یارانه ای باید به قیمت هر کیلوگرم ۴۰۰۰ریال به کشاورزان فروخته شود و در این میان دولت برای پرداخت ۱۷۰۰ریال مابه التفاوت قیمت تمام شده و قیمت مصوب خود تعهدی برعهده نگرفته است.

آقاجانپور همچنین می افزاید که در سال زراعی ۹۱ برخلاف سال گذشته فقط به برنج و گندم کود یارانه ای تعلق گرفته و سهمیه کود یارانه ای برای انواع دیگر محصولات کشاورزی استان نظیر چای حذف شده است.

رشت – خبرنگار کیهان

سه شنبه, ۰۲ خرداد ۱۳۹۱

اطلاعات بیشتر

رو تیتر:بیش از ۹۰ درصد کشاورزان گیلان کود شیمیایی دریافت کردند

به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا) معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت : تا کنون بیش از ۹۰ درصد از کشاورزان استان کود شیمیایی مورد نیاز خود را دریافت کرده اند .

بیش از ۹۰ درصد کشاورزان گیلان کود شیمیایی دریافت کردند

ایرج بنیادی در گفت و گو با ایرنا افزود : یک هزار تن از انواع کودهای شیمیایی از انبارهای سازمان تحویل عاملین توزیع شهرستان ها شده است .

وی اضافه کرد : از ۷۲ هزار و ۵۰۰ کیلو کود وارده به میزان ۶۱هزار و ۵۰۰ کیلو بین کشاورزان با معرفی نامه مراکز خدمات جهاد کشاورزی دهستان ها توزیع شده است .

وی از بیمه شدن زنبورداران و افراد تحت تکفل شان خبرداد و گفت : این طرح از محل اعتبارات هدفمند سازی یارانه ها در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان قرار گرفته است .

بنیادی تصریح کرد : زنبورداران می توانند برای استفاده از فرصت پیش آمده به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان ها و تعاونی زنبورداران شهرستان خود مراجعه کنند .

به بهانه آمار رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان :

برنجکاری گیلان از شعار تا عمل

یکشنبه,۲۸م خرداد ۱۳۹۱

حسین لطفی – مدیر مسئول گیلانیان

اختصاصی گیلانیان قبل از سال های ۱۳۷۹ که هنوز اداره کل کشاورزی و جهاد سازندگی ادغام نشده بود ، دفتر برنج اداره کل کشاورزی گیلان سطح زیر کشت برنج استان را ۲۲۰ هزار هکتار و میزان تولید شلتوک استان را یک میلیون و ۱۲۰ هزار تن اعلام می کرد همیشه بین نویسنده و دفتر برنج در مورد غیر واقعی بودن این آمار اختلاف نظر وجود داشت ولی مسئول وقت دفتر برنج و معاونش که بعدها جانشین وی شد هرگز زیر بار این ادعا نرفت که نرفت !

علیرغم اینکه به مرور زمان تغییر کاربری هائی در اراضی کشاورزی صورت گرفت و مقادیر قابل ملاحظه‌ای از اراضی برنجکاری با اجازه و بدون اجازه به ساخت و ساز مسکن ، استخر ماهی ، بایر و صنوبرستان اختصاص یافت که رئیس سازمان به ناحق از آن کشت ترکیبی نام می برد ! آمار سطح زیر کشت برنج از ۲۲۰ هزار هکتار به ۲۳۸ هزار هکتار افزایش یافت ولی در مقابل میزان تولید شلتوک بنا به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در برنامه (در مسیر توسعه ) شبکه باران به تاریخ ۲۶ خرداد ۹۱ ، از یک میلیون و ۱۲۰ هزار تن به یک میلیون ۷۰ هزار تن رسید که معلوم نیست به زعم ایشان تقلیل تولید شلتوک رشد است یا افت ؟!

یکی دیگر از کارهای محیر العقول سازمان جهاد کشاورزی گیلان این است که علیرغم افزایش قیمت ها در تمام زمینه ها از جمله نهاده های کشاورزی نه تنها توانسته هزینه تولید برنج در هکتار را در دوسال متوالی ۹۰ و ۹۱ در سطح یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان نگهدارد بلکه این مبلغ را با استفاده از وسایل میکانیکی به یک میلیون تومان تقلیل بدهد !؟ و باعث اعجاب نماینده مقام معظم رهبری در گیلان شود تا بگوید : “این عرصه شق القمر ایشان در کدام عرصه واقع شده است” ؟

رئیس سازمان جهاد کشاورزی در هفته جهاد کشاورزی سال ۹۰ در جلسه ای در حضور نماینده مقام معظم رهبری در گیلان هزینه تولید در هکتار را یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام کرد و یک سال بعد نیز در برنامه تلویزیون مورخ یاد شده اعلام کرد : هزینه تولید به روش سنتی در هکتار یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و به شیوه میکانیزه یک میلیون تومان است ؟؟!!

رئیس سازمان جهاد کشاورزی در شرایطی در مورد هزینه های تولید در هکتار بر عقیده خود اصرار می ورزد :

اولا : در سال زراعی جاری هزینه نهاده های کشاورزی علاوه بر رشدی حدود صد درصدی ، به شدت با کمبود مواجه شده و کشاورز ناگزیر شد نیاز خود را از بازار بین سه و نیم تا چهار و نیم برابر قیمت دولتی تهیه نماید .

ثانیا : حدود یک پنجم از اراضی شالیزاری استان میکانیزه شده که آنهم دارای اشکالات عدیده است . علاوه بر آماری که عاشوری ، نماینده مردم فومن و شفت در خصوص بایر شدن بخشی از شالیزارها توسط تجهیز کنندگان در برنامه (در مسیر توسعه ) به رئیس سازمان جهاد کشاورزی ارائه نمود و ایشان حاضر به پذیرش آن نشد .

برای حصول اطمینان به آمار های عاشوری جا دارد ریاست محترم سازمان سری به زمین های تجهیز شده روستای ( گاچرا )ی آستانه بزنند تا برأی العین ببینند که علیرغم گذشت سه سال از تجهیز اراضی این روستا حدود ۳۰ هکتار از زمین های تجهیز شده به دلیل مهندسی نادرست همچنان بایر مانده و قابل کشت و زرع نیست!

با توجه به اینکه میکانیزاسیون اراضی کشاورزی موجب تسریع در کار و کاهش هزینه می شود ولی در مقابل آمار بیکاران بخش کشاورزی را افزایش می دهد و سازمان جهاد کشاورزی در این مورد چه برنامه هائی در مورد بیکاری کشاورزان دارد ؟؟

ثالثا : طبق معمول در محاسبه حد اکثر را مورد توجه قرار می گیرد نه حد اقل را که ایشان خرق عادت می کنند و ملاک محاسبه خود را بر اساس حد اقلی قرار می دهند !

نویسنده برای روشن شدن صحت و ثقم آمار های ریاست محترم سازمان مبادرت به یک تحقیقات میدانی به وسعت روستاهای : (پلکو)ی دارسازی رشت – (مژده) جعفر آباد رشت – نویده کوچصفهان و شیرکوه آستانه اشرفیه در مسافتی به طول ۲۰ کیلومتر در شرق رشت نموده تا هزینه های تولید در هکتار را از زبان کشاورز که عامل و کارنده زمین هستند تهیه نماید . این تحقیق در دو بخش کارهای انجام شده به نرخ روز و انجام نشده ای که باید تا یک ماه دیگر انجام شود ، به نرخ سال قبل به شرح زیر تهیه شده است:

کارهای انجام شده در هکتار  :

۱ – کارگر برای آماده سازی انهار و زمین ، ۵ نفر ، هرنفر ۴۰۰۰۰ تومان ، جمع ۲۰۰۰۰۰ تومان .

۲ – کارگر نشاگر ، ۱۵ نفر ، هرنفر ۳۵۰۰۰ تومان ، جمع ۴۲۵۰۰۰ تومان .

۳ – گارگر وجینگر ، ۱۰ نفر ، هر نفر ۳۵۰۰۰ تومان ، جمع ۳۵۰۰۰۰ تومان .

۴ – کود برای امسال (استثنا) ، ۵ گونی ، هر گونی ۹۰۰۰ تومان ، جمع ۴۵۰۰۰ تومان .

۵ – علف کش ،  ۳ لیتر ، هر لیتر ۹۰۰۰ تومان ، جمع ۲۷۰۰۰ تومان .

۶ – شخم با تیلر ، یک هکتار ، میانگین ۴۰۰۰۰۰ تومان .

۷ – مزد آبیاری ، ۱ نفر ، هر نفر ۱۵۰۰۰۰ تومان.

کارهائی که بعدا باید انجام شود و بر اساس نرخ بدون افزایش با عنایت به تولید شلتوک در هر هکتار ۴ و وزن هر گونی جو ۵۰ کیلو گرم باشد :

۸ – درو ، ۲۰ نفر ، هر نفر ۵۰۰۰۰ تومان ، جمع ۱۰۰۰۰۰۰ تومان

۹ – جمع‌آوری ، ۵ نفر ، جمع ۲۵۰۰۰۰ تومان

۱۰ – خرمنکوب در ازای هر ۱۰ گونی ، مزد ۱ گونی . در ازای ۸۰ گونی ، مزد ۸ گونی به ارزش ۴۸۰۰۰۰ تومان.

۱۱ – حمل ۸۰ گونی به کارخانه ، ۴۰۰۰۰ تومان

۱۲ – هزینه تبدیل به دو روش :

الف – مزد برنجی ۷ درصد از کل برنج سفید بر مبنای ۶۰ درصد تبدیل ، ۱۶۸ کیلو ، جمع ۳۶۹۶۰۰ تومان .  

ب – پولی ، در ازای هر کیلو ، ۱۰۵ تومان ، جمع ۴۲۰۰۰۰ تومان .

۱۳ – آب بهای کشاورزی ، هکتار ، ۱۰۰۰۰۰ تومان .

                                                             جمع کل ۳۸۸۷۰۰۰ تومان 

اگر افزایش قیمت ها در بخش دوم محاسبه شود باید کل هزینه های تولید در هکتار به مرز ۴ میلیون تومان برسد .

اما ماجرای کود شیمیائی :

در مورد کود شیمیائی چه از طریق ثبت نام سامانه رایانه ای وزارت کشاورزی که نرم افزار مربوطه پر از اشکال بود و چه به صورت سنتی که سر انجام به اینجا منتهی شد سازمان جهاد کشاورزی هنوز که هنوز است نتوانسته کود شیمیائی کشاورزان را تأمین و تحویل نماید .

علیرغم اینکه حضرات برای هر هکتار ۲۵۰ کیلو کود حواله صادر کردند که دو کیسه ۵۰ کیلوئی آن معروف به کود سیاه است ولی تا کنون این بخش از کود بسیاری از کشاورزان را نتوانستند تأمین نمایند  و در نهایت برای هر هکتار زمین فقط ۱۵۰ کیلو کود تحویل کشاورز نموده و حواله ۲۵۰ کیلوئی کشاورز را از او گرفتند و اعلام می نمایند دیگر کود داده نمی شود که این عمل خود باعث حرف و حدیث هائی شده است !؟

کشاورز به ناچار کود شیمیائی مورد نیاز خود را از بازار به مبلغ ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان در ازای هر کیسه ۵۰ کیلوئی تهیه نمود که این تفاوت قیمت در هزینه تولید محاسبه نشده است .

سوال مهم کشاورز این است اگر تعاون کود ندارد تا تحویل کشاورز نماید ، این همه کود چگونه و به وسیله چه دست هائی وارد بازار شده که بین سه و نیم تا چهار و نیم برابر قیمت دولتی بفروش می رسد ؟

خدمات ترویجی :

سازمان جهاد کشاورزی اعلام می کند از مجموع ۱۸۶ شرکت خدمات کشاورزی ۸۵ شرکت در سطح روستا استقرار دارد در حالیکه کشاورزان روستاهای مورد مراجعه اعلام می دارند تا کنون کسی به روستایشان مراجعه نکرده تا در مورد نحوه کشاورزی با آنان صحبتی بنماید .

ولی نویسنده  یک شرکت خدمات ترویجی در روستای بالا محله کیسم آستانه را می شناسد که کارکنان آن در داخل ساختمان نشسته مشغول نوشتن حواله کود هستند و تا کنون مشاهده نکرده که عوامل این شرکت به اراضی شالیزارها گذری نموده باشند تا چه رسد به آزمایش خاک !

ناگفته نمند شاهدان زنده فراوانی هستند که می گویند یک سال از اراضی روستایشان آزمایش خاک بعمل آمده ولی جواب آزمایش را یک سال دیگر دادند و بار دوم که آزمایش خاک انجام داده اند اصلا جواب آزمایش را نداده‌اند ؟!

نکته مهم :

در تمام روستاهای مراجعه شده نه تنها از احدی از کشاورزان شنیده نشد که موافق حرف های رئیس سازمان رئیس جهاد کشاورزی استان در برنامه ( در مسیر توسعه ) شبکه باران باشد و یا راضی باشند بلکه به طریقی نارضایتی خود را به انحاء مختلف می نمودند و موافق نظرات نماینده مردم فومن و شفت بودند که در صورت تمایل ریاست سازمان نویسنده حاضر است ایشان را با همه آن کشاورزان مواجهه نماید .

به نظر می رسد کشاورزی استان تمام فعالیت خود را حول محور چند روستای نمونه که فاقد مشکلات و یا کم مشکل بوده متمرکز نموده و با تعمیم آمارهای این روستاها به سطح استان تمام مشکلات کشاورزی استان را حل شده می پندارد و با این تصور در دیدار با نماینده مقام معظم رهبری با صدای بلند اعلام می نماید : ” دیگر کشاورز به دنبال سازمان جهاد کشاورزی نیست بلکه سازمان است که به دنبال کشاورز است” .

آمار های سازمان جهاد کشاورزی استان آنقدر با واقعیت های موجود در روستاها فاصله دارد که نماینده ولی فقیه در گیلان در دیدار با رئیس ، معاونین و کارکنان این سازمان پس از شنیدن گزارشات ریاست سازمان گفت : ” شما که می‌گویید ما شق القمر کردیم این عرصه فعالیت شما در کجاست ؟

البته مشکلات مطروحه به این معنی نیست که سازمان کار مفیدی را به انجام نرسانیده بلکه کم و بیش کارهائی در حد توان به انجام رسانیده که از حقش نمی توان گذشت ولی آنچه مورد اعتراض است قلب حقایق است که از نماینده دولت مهرورز چنین انتظاری خواسته نیست و به قول نماینده مقام معظم رهبری در گیلان در بخش کشاورزی استان : ” ز بسکه کشته فزون است ، کفن نتوان کرد ” !!؟؟

۹۱/۰۳/۲۰

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان:

ایران تا ۳ سال دیگر در تولید برنج خودکفا می‌شود

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: با زیر کشت بردن رقم برنج گوهر در بالغ بر ۶۰ هزار هکتار شالیزارهای گیلان و ۲۰ هزار هکتار در مازندران، ایران تا سه سال آینده در تولید برنج به خودکفایی می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، اردشیر روحی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران به مناسبت فرا رسیدن هفته جهاد کشاورزی و شعار “فرهنگ جهادی، تولید ملی و توسعه زیرساخت‌های بخش کشاورزی”، اظهار کرد: امسال پروژه‌های عمرانی با بیش از ۲۲ میلیارد تومان اعتبار افتتاح می‌شود.

* افتتاح ۷۸ پروژه عمرانی جهاد کشاورزی گیلان

وی با بیان اینکه در سال جاری ۷۷ پروژه عمرانی و هفت طرح اشتغالزایی در حوزه کشاورزی به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: این طرح‌ها در ۹۶ روستای گیلان اجرا می‌شود.

این مسئول، خاطرنشان کرد: امروز کشور برای رسیدن به خودکفایی به این نتیجه رسیده که باید در بخش کشاورزی به خودکفایی برسد به طوری که در دولت نهم و دهم به این مسئله توجه ویژه شده است.

وی با اشاره به ایجاد ۲٫۵ میلیون شغل در سال جدید در کشور، اذعان کرد: ۵۰۰ هزار شغل باید در بخش کشاورزی صورت بگیرد.

روحی، تولید ۱۴۸ میلیون تن محصولات کشاورزی تا سال ۱۴۰۴ را از چشم‌اندازهای این سازمان دانست و تصریح کرد: اکنون کشور توان تامین محصولات کشاورزی برای ۱۵۰ میلیون نفر را دارد در حالی که تا قبل از انقلاب روستاها عقب نگه‌داشته شده بودند.

وی با تاکید بر اینکه برای رسیدن به چشم‌انداز ۱۴۰۴ مسئولان با کت و شلوار نمی‌توانند کاری از پیش ببرند، افزود: همه باید در این عرصه آستین‌ها را بالا بزنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، به توانمندی امروز کشور در بسیاری از عرصه‌های، سیاسی، اقتصادی، علمی، فرهنگی و هنری اشاره کرد و گفت: کار جهادی نیازمند دینداری، عشق و تعهد است.

وی به ایجاد امنیت بر زیر ساخت‌های کشاورزی در گیلان تاکید کرد و ادامه داد: زیر سازی‌های بسیار مهمی مانند کانال‌کشی آب برای مزارع برنج، مکانیزاسیون و فرهنگ‌سازی جلوگیری از سوزاندن کاه و کلش در شالیزار‌ها انجام شده و بسیاری از هزینه‌های کشاورزی را کاهش داده است.

روحی، با بیان اینکه امروزه با گسترش فرهنگ جلوگیری از سوزاندن کاه و کلش در مزارع برنج پسماندها بسته‌ای هفت هزار تومان خرید و فروش می‌شوند، بیان کرد: سازمان جهاد کشاورزی قادر است هر نوع دستگاه با هر اندازه و تعداد را در اختیار کشاورزان قرار دهد زیرا معتقد است جوانان دیگر به روش‌های سنتی در مزارع کار نمی‌کنند و نیازمند ابزارآلات جدید برای کشاورزی در روستاهای خود هستند.

* خودکفایی ایران در تولید برنج تا ۳ سال دیگر

وی درباره تبدیل بذر برنج گوهر به رقم، گفت: این رقم توان تولید ۸ تن در هر هکتار را دارد و با زیر کشت بردن بالغ بر ۶۰ هزار هکتار از زمین‌های شالیکاری در گیلان و ۲۰ هزار هکتار زمین در مازندران، کشور تا سه سال آینده در زمینه تولید برنج به خودکفایی می‌رسد که در این صورت دیگر نیازی به واردات برنج نخواهد بود.

این مسئول، به زیرسازی‌های انجام شده در زمینه گلخانه‌داران، مرغداران و دامداران اشاره کرد و یادآور شد: در بحث پرورش کرم ابریشم و ماهیان خاویاری و تولید ماهی در قفس نیز گام‌های خوبی در استان برداشته شده است.

وی با اشاره به پیشرفت‌هایی در زمینه تولیدات کشاورزی در گیلان، ابراز کرد: تاکنون بیش از ۵۰ تن کود شیمیایی در گیلان توزیع شده که هیچ استانی هنوز به این میزان توزیع دست نیافته است.

* تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی گیلان ممنوع است

روحی با اشاره به بحث تغییر کاربری زمین‌های برنج، چای و ابریشم، افزود: در این راستا محکم روی حرف خود هستیم و با هرگونه تغییر کاربری مخالفت می‌کنیم.

وی به کشاورزانی که بالغ بر سه سال از زمین‌های کشاورزی خود استفاده نکرده‌اند اخطار داد و گفت: با مشاهده زمین‌های بدون استفاده به مدت سه سال طبق رایزنی‌ها با اداره اطلاعات، دادگستری و بازرسی، کل زمین از کشاورز مصادره و برای کشت به کشاورز دیگری اعطا می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، ساخت هرگونه مجتمع مسکونی در مزارع برنج را ممنوع دانست و خاطرنشان کرد: این امر مخالف دستورات جهاد کشاورزی است و اگر مواردی در حال ساخت است حتما از گذشته مجوز دریافت کرده‌اند.

۹۱/۰۴/۲۵

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خبر داد

برداشت مکانیزه ۸۵ درصد شالیزارهای گیلان

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از برداشت مکانیزه ۸۵ درصد شالیزارهای برنج این استان در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از صومعه‌سرا، اردشیر روحی بعد از ظهر امروز در جریان نخستین برداشت مکانیزه برنج در روستای نو خاله بخش تولمات این شهرستان با اشاره به تلاش کشاورزان و مسئولان برای کاهش هزینه‌ها و پرتی‌های محصول برنج، اظهار کرد: برنج محصول پر هزینه‌ای بوده که تنها با اجرای مکانیزه عملیات کاشت، داشت و برداشت می‌توان از میزان آن کاست.

وی با بیان اینکه هر ساله استقبال شالیکاران برای اجرای مراحل کشت و برداشت برنج به صورت مکانیزه افزایش می‌یابد، تصریح کرد: سال گذشته ۳۰ هزار هکتار از اراضی گیلان به صورت مکانیزه کشت شد و بالغ بر ۶۰ هزار هکتار برداشت مکانیزه صورت گرفت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، مساحت بهره‌گیری از دستگاه‌های مکانیزاسیون در سال جاری برای اجرای عملیات کاشت را ۴۰ هزار هکتار دانست و افزود: پیش‌بینی می‌شود امسال بالغ بر ۸۵ درصد از شالیزارهای گیلان به صورت مکانیزه برداشت شوند.

وی به اجرای نشای مکانیزه برنج در سطح کشور اشاره کرد و گفت: امسال حدود ۷۰ هزار هکتار از شالیزارهای کشور به زیر کشت مکانیزه رفتند که از این مقدار بالغ بر ۴۰ هزار هکتار در گیلان عملیاتی شده است.

روحی، اجرای مکانیزه کار کشاورزی را به نفع کشاورز، مصرف کننده و اقتصاد کشور دانست و متذکر شد: با اجرای کشاورزی مکانیزاسیون بالغ بر ۵۰ درصد از هزینه‌های اجرایی کاهش یافته و به سبد درآمد خانوارها باز می‌گردد.

به گفته وی، هم‌اکنون دو هزار و ۵۰۰ دستگاه دروگر در گیلان موجود است که در صدد افزایش این دستگاه و دستگاه‌های مشابه آن هستیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، قدرت کارایی دستگاه‌های مکانیزاسیون را در راستای اجرای دقیق طرح تجهیز اراضی، تکمیل زیر ساخت‌های اراضی، تکمیل بتنی کردن کانال‌های اف ۳ و ۴ برای انتقال سریع‌تر آب کشاورزی موثر خواند و یادآور شد: انتقال آب کشاورزی با لوله نیز برای جلوگیری از پرتی آب و تقویت مکانیزاسیون محصول مناسب است.

وی با اشاره به معضلات سوزاندن کاه و کلش محصول برنج، اذعان کرد: سال گذشته کاه و کلش‌های کشاورزی هر کیلو یک‌هزار و ۵۰۰ تومان به فروش رفت که این مقدار در سال جاری به ۷ هزار تومان افزایش یافته است.

روحی، از کشاورزان خواست امسال از هر گونه عملیات سوزاندن کاه و کلش پس از برداشت برنج جلو گیری کنند و آنها را به دامداران برای تامین غذای دام‌ها بفروشند.

وی، از وجود یک‌هزار و ۸۰۰ کارخانه برنج‌کوبی در استان خبر داد و افزود: کارخانه‌داران برنج‌کوبی باید پرتی‌های برنج را از ۲۵ درصد به زیر ۱۰ درصد کاهش دهند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، با تصریح بر اینکه ۷۰ درصد از کارخانه‌های برنج‌کوبی گیلان در راستای اجرای اصل برنامه پنجم توسعه بازسازی و نوسازی می‌شوند ، ابراز کرد: بالغ بر ۸۰ درصد از هزینه‌های این بازسازی‌ها را سازمان جهاد کشاورزی متقبل می‌شود.

وی، به اجرای تغییر کاربری اراضی اشاره کرد و یادآور شد: گیلان به دلیل شرایط جغرافیایی و نزدیکی به پایتخت و داشتن قابلیت‌هایی مانند اتوبان، راه‌آهن و فرودگاه بین‌المللی بهترین مکان توریستی محسوب می‌شود.

روحی، اجرای طرح تجهیز را یکی از راه‌های جلوگیری گسترده از اجرای تغییر کاربری در گیلان برشمرد و تصریح کرد: ۳۴ درصد از اراضی گیلان تاکنون در حوزه طرح تجهیز قرار گرفته‌اند.

وی، با بیان اینکه اراضی کشاورزی باید هرساله مورد کشت قرار گیرند، تاکید کرد: اراضی کشت نشده طبق شکایت جهاد کشاورزی یا توسط خود مالک به کشت محصول می‌رود و یا با حکم دادگستری به غیر واگذار می‌شود.

این مسئول، از کشت ۲۰ هزار هکتاری محصول برنج گوهر در اراضی گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: از این مساحت زیر کشت برنج گوهر بالغ بر یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شلتوک برداشت می‌شود.

۹۱/۰۵/۲۸

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان اعلام کرد:

خودکفایی تولید برنج کشور در سال ۹۲

خبرگزاری فارس: رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: آمادگی خودکفایی تولید برنج کشور با بذر گوهر در استان‌های گیلان و مازندران در سال ۹۲ را داریم.

اردشیر روحی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به معرفی ۳ هزار و ۳۰۹ طرح کشاورزی با تسهیلات ۱۲ میلیارد تومان به بانک عامل گیلان اظهار کرد: طرح‌های مذکور برای ۴ هزار و ۳۰۶ نفر اشتغالزایی می‌کند.

وی ادامه داد: بررسی اولیه توسط بانک عامل صورت گرفته و ۷۴۳ طرح به مبلغ ۱۹ میلیارد تومان مصوب شده است.

روحی با بیان اینکه ۹ میلیارد تومان برای ۵۳۸ طرح پرداخت شده است، افزود: ۶۱۸ نفر با اجرای طرح‌های مذکور مشغول کار شدند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از پرداخت ۱۶ میلیارد تومان تسهیلات با اشتغالزایی یک‌هزار و ۹۹ نفر تا پایان هفته جاری برای طرح‌های کشاورزی استان خبر داد و تصریح کرد: کشاورزی گیلان اکنون در رتبه ششم کشور است.

وی وجود مواد اولیه، آب، خاک، تنوع آب و هوا، نیروی انسانی و استعداد مجموعه‌های تولید در بخش‌های مختلف اقتصادی را از جمله مزیت‌های گیلان برشمرد و ابراز کرد: بهره گرفتن از فناوری تولید در توسعه زیر کشت تاثیرگذار است.

روحی کشاورزی را بهترین راهکار برای خروج از حصار تحریم‌ها دانست و خاطرنشان کرد: احداث زهکش‌ها، انجام عملیات تسطیح اراضی، احداث سامانه‌های نوین آبیاری، تعیین اراضی برای کشت دوم و ایجاد تشکل‌های تولیدی و برگشت به روحیه جهادی ابتدای انقلاب ما را می‌تواند به اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، برساند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه آمادگی خودکفایی تولید برنج کشور با بذر گوهر در استان‌های گیلان و مازندران در سال ۹۲ را داریم، بیان کرد: کشت بذر پر محصول گوهر در ۱۹۰ هزار هکتار از اراضی گیلان و مازندران با راندمان ۸ تن در هکتار می‌تواند کشور را به خودکفایی برساند.

وی با تاکید بر خرید تضمینی برنج پر محصول توسط مراکز دولتی، نظامی و آموزشی، اذعان کرد: میانگین مصرف سالانه برنج برای هر نفر ۳۶ کیلوگرم در کشور است.

روحی نیاز سالانه واردات برنج کشور را ۵۰۰ هزار تن اعلام کرد و یادآور شد: کشور با کشت برنج پر محصول گوهر از واردات بی‌نیاز می‌شود.

این مسئول به اختصاص ۹۰ میلیارد تومان اعتبارات ملی در سال گذشته به کشاورزی استان اشاره کرد و افزود: رتبه گیلان در تخصیص اعتبارات از رتبه نهم به ششم در کشور ارتقا پیدا کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از رشد ۳۸۶ درصدی اعتبارات ملی در بخش کشاورزی در این استان خبر داد و بیان کرد: رشد اعتبارات استانی در بخش کشاورزی محدود است و انتظار داریم به این بخش توجه ویژه شود.

گوهر درخشان شالیزارهای گیلان

جمعه ۱۰ شهریور ۱۳۹۱

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: افق خودکفایی برنج را با کارنامه درخشان رقم گوهر روشن می‌بینم. گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه گیلان، خودکفایی در تولید محصولات زراعی به ویژه برنج به عنوان سیاست راهبردی، محور فعالیت‌های کشاورزی ایران است، گیلان نیز با تولید سالانه ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی یکی از مهمترین قطب‌های کشاورزی و دامی کشور محسوب می‌شود.

براساس آمار وزارت جهاد کشاورزی در حال حاضر سالانه دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج سفید در ۶۱۵ هزار هکتار از شالیزارهای ۱۶ استان برنج خیز کشور، تولید می‌شود که این مقدار برنج ۷۵ تا ۸۰ درصد نیاز داخلی کشور را تامین می‌کند. کشت گسترده رقم پرمحصول و با کیفیت برنج که با نام «گوهر» در اختیار شالیکاران قرارگرفته، راهکاری مناسب برای افزایش تولید محصول برنج محسوب می‌شود، کشت این رقم پر محصول و با کیفیت، در کنار اصلاح ساختار کشاورزی، کمبود نیاز برنج کشور را جبران می‌کند.

یکی از کشاورزان شهرستان املش که رقم گوهر را در شالیزار خود کشت کرده است در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، گفت: از دو سال پیش با برگزاری کلاس‌های ترویجی جهاد کشاورزی و آشنا شدن با مزایای برنج گوهر تصمیم گرفتم که این رقم را وارد شالیزارم کنم.

فرزند این کشاورز نیز اضافه کرد: برنج گوهر در برابر برخی بیماری‌های برنج و هم‌چنین در مقابل بادهای تند و بارندگی‌های شدید مقاوم است و دچار خوابیدگی نمی‌شود این درحالیست که ارقام بومی در مقابل بارندگی مقاومت چندانی ندارند، چنین ویژگی‌هایی موجب شد تا ما این رقم را برای کشت انتخاب کنیم.

یکی از کشاورزان شهرستان رشت هم در خصوص کشت برنج رقم گوهر اظهار کرد: سال‌های زیادی است که ما رقم‌های بومی را در شالیزارها کشت می‌کنیم و تاکنون نتوانستیم خطر کشت رقم گوهر را امتحان کنیم.

کشاورزی دیگر خاطرنشان کرد: رقم جدید گوهرعلاوه بر مقاومت نسبی نسبت به ارقام بومی – محلی، از نظرمیزان مصرف بذر درهر هکتار نیز به مراتب کمتر از بذر هاشمی است که این امر در کنار افزایش تولید در هر هکتار، برای کشاورز مقرون به صرفه است، لذا این رقم را در مزرعه کاشته‌ام.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان هم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه گیلان در خصوص کشت رقم گوهر گفت: گوهر با عملکرد ۸ تن در هر هکتار از ارضی شالیزاری و با توجه به کیفیت مطلوبی که دارد، می‌تواند ما را به اهداف خودکفایی برنج نزدیکتر کند.

اردشیر روحی افزود: امسال رقم گوهر در ۱۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری گیلان کشت شد و برآنیم در سال زراعی ۹۲ کشت رقم گوهر را در صد هزار هکتار از ارضی شالیزاری گیلان داشته باشیم.

وی خاطر نشان کرد: با زیر کشت رفتن صد هزار هکتار از ارضی شالیزاری گیلان، ۴۰۰ هزار تن به برنج تولیدی کشور افزوده شده و با برداشتن چنین گام‌هایی در کشور، از واردات برنج خارجی بی نیاز خواهیم شد.

وی اظهار کرد: با برنامه‌ریزی‌هایی که وزارت کشاورزی انجام داده است، باید ۶ هزار تن بذر گوهر را از کشاورزان خریداری کنیم.

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد: پرورش راتون از محصولات مهم کشت دوم در گیلان است و در حال حاضر کشاورزان زیادی در گیلان مشغول فعالیت در پرورش این محصول هستند.

وی با اشاره به اینکه رسیدن به خودکفایی در تولید برنج فقط درصورت فراهم شدن تمام زیرساخت‌های آن، از جمله اجرای طرح توسعه، تجهیز، و یکپارچه‌سازی شالیزارها و زهکشی آنها، کاهش هزینه‌های تولید با گسترش مکانیزاسیون کشاورزی، اصلاح ساختارشالیکوبی‌ها، افزایش دانش فنی کشاورزان و حفظ سطوح زیر کشت به نتیجه خواهد رسید، گفت: البته تحقق این امور زمان‌بر و هزینه‌بر است.

روحی اظهار کرد: اما با افزایش سطح تولید ارقام پرمحصول و دستیابی به ارقام زودرس و با کیفیت پخت مطلوب که یکی از مهمترین برنامه‌های اصلاحی کشاورزی است می‌توان کشور را در تولید برنج به مرز خودکفایی رساند.

به گزارش ایسنا، با توجه به اینکه کمبود نیاز کشور به برنج، تا حدی نیست که نتوانیم آن را جبران کنیم، به نظر می‌رسد در صورت تامین زیرساخت‌ها و حمایت‌های همه‌جانبه، رسیدن به خودکفایی این محصول استراتژیک دور از دسترس نباشد، نباید فراموش کرد که برای رسیدن به خودکفایی، افزایش تولید مهم است و این مهم نیزاز طریق کشت ارقام پرمحصول کیفی در مدت زمان کوتاه‌تری امکان‌پذیر است، البته حمایت همه جانبه دولت در سالی که حمایت از تولید ملی نام گرفته، با خرید تضمینی و جلوگیری از واردات بی‌رویه و نابهنگام برنج از جمله اقداماتی هستند که در طرح خودکفایی برنج، نقش مهمی دارند.

توسعه کشت برنج گوهر، گامی به سوی خودکفایی در تولید این محصول

۱۳۹۱/۶/۲۱

رشت- رییس سازمان جهادکشاورزی استان گیلان گفت: توسعه کشت رقم جدید گوهر گام موثری به سوی خودکفایی کشور در تولید برنج است

ˈاردشیر روحی ماسوله ˈروز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برنج گوهر، رقم جدیدی است که هم از نظر کیفی و هم کمی برتر است و از سه سال قبل از سوی محققان کشور معرفی شده و مقدار برداشت این محصول معادل دو برابر ارقام محلی است.

وی تصریح کرد: میانگین برداشت برنج گوهر از شالیزارهای استان گیلان هشت تن شلتوک در هکتار است که از آن پنج تن و ۲۰۰کیلوگرم برنج سفید استحصال می شود.

وی اظهارداشت: برنج گوهر علاوه بر افزایش قابل توجه تولید برنج در واحد سطح ،در افزایش درآمد خانوارهای کشاورزان نقش بسزایی دارد و هم در بعضی مزارع استان کشت توام ماهی و برنج و اردک را به دلیل کوتاه بودن ساقه آسانتر می کند و همچنین از مزایای دیگر آن مقاوم به خوابیدگی برنج و بیماری بلاست است.
روحی گفت: با توجه به نتایجی که امسال از کشت محصول برنج گوهر گرفته شد در سال زراعی آینده یکصد هزارهکتار از اراضی کشاورزی استان گیلان زیرکشت این محصول کمی و کیفی قرار می گیرد.

وی با اشاره به نیاز سالیانه کشور به ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزارتن برنج خارجی وارداتی اظهارداشت: در صورت کشت این رقم در یکصد هزار هکتار از شالیزارهای گیلان و ۹۰ هزار هکتار از شالیزارهای مازندران نیاز کشور به واردات برنج خارجی رفع می شود.

وی یادآورشد: برنج گوهر در سال گذشته در ۱۳۰هکتار از شالیزارهای استان گیلان توسط کشاورزان کشت شد که امسال این میزان به ۱۰ هزار هکتار رسید.

استان گیلان دارای حدود ۲۳۰ هزار هکتار شالیزار و تولید سالانه ۶۵۰ تا ۷۵۰ هزار تن برنج است.

 

 

  

خبر گیلان /

تولید بیش از ۷۲۰ هزار تن برنج سفید در گیلان

تاریخ انتشار: ۲۶ شهریور ۱۳۹۱

با درو بیش از یک میلیون تن شلتوک ، بیش از ۷۲۰ هزار تن برنج سفید امسال در گیلان تولید شد

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران گیلان ،رئیس سازمان جهادکشاورزی گیلان گفت: امسال بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن شلتوک از ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار گیلان برداشت شده است که بیش از ۷۲۰ هزار تن برنج سفید از آن استحصال می شود.

اردشیر روحی افزود:  ۶۵ هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان هم اینک به کشت دوم اختصاص یافته که در مقایسه با پارسال ۲۰ هزار هکتار بیشتر  است.

گیلان ۳۸درصد برنج موردنیاز کشور را هرسال تولید می کند.

تولید بیش از ۷۲۰ هزار تن برنج سفید در گیلان

۲۷ شهریور ۱۳۹۱

فرهیختگان: رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: امسال بیش از ۷۲۰ هزار تن برنج سفید در گیلان تولید شد.

 مهندس اردشیر روحی، با اشاره به پایان برداشت برنج در استان گفت: امسال در گیلان بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن شلتوک از شالیزارهای گیلان برداشت شد. وی با بیان این مطلب که برنج سفید در گیلان سال گذشته کمتر از ۷۲۰ هزار تن بود، افزود: امسال با سال زراعی خوبی که داشتیم شاهد تولید بیش از ۷۲۰ هزار تن برنج سفید در گیلان هستیم.

روحی ادامه داد: هم‌اکنون در بیش از ۶۵ هزار هکتار اراضی شالیزاری استان کشت دوم انجام شده که نسبت به سال گذشته ۲۰ هزار هکتار بیشتر به کشت دوم اختصاص یافته است. وی با اشاره به بارندگی‌های اخیر، خاطرنشان کرد: در صورت مساعدتربودن آب و هوا می‌توانستیم کشت دوم بیشتری داشته باشیم.

روحی با اشاره به اینکه در اغلب اراضی شالیزاری که به کشت دوم اختصاص یافته است، پرورش ماهی به‌خصوص ماهی قزل‌آلا را در شالیزارها داریم، اظهار کرد: بیش از ۱۹ هزار هکتار از این اراضی به پرورش راتون اختصاص دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد: کشت باقلا در سطح وسیع، جو، گندم، برسین و کدوی خوراک دام نیز از دیگر محصولات کشت دوم در استان به شمار می‌رود که توسط کشاورزان استان در حال انجام است.

تاریخ : دوشنبه، ۲۷ شهریور ماه، ۱۳۹۱
موضوع : ماسال,کشاورزی

برنج گوهر و نارضایتی گسترده کشاورزان

ماسال نیوز: با گذشت بیش از دو سال از کشت رقم پر محصول برنج  گوهر در شالیزارهای شهرستان ماسال، نارضایتی گسترده ای از کشت این رقم از برنج در بین شالیکاران ایجاد شده است با این وجود، ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان، بدون در نظر گرفتن نارضایتی ها، وعده افزایش سطح زیر کشت این رقم جدید برنج را میدهد

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ماسال، تعداد زیادی از کشاورزان در گفتگو با خبرنگار ماسال نیوز بیان داشتند که از کشت برنج گوهر SA13 رضایت ندارند و در سالهای آینده این رقم از برنج را کشت نخواهند کرد.

این کشاورزان، برنج گوهر را بسیار ضعیف در برابر آفات دانسته و گفتند این رقم برنج، نیاز به مراقبت شدید دارد.

داریوش نصرتی یکی از شالیکاران بخش شاندرمن می گوید: در زمینه کشت این رقم به جهاد کشاورزی اعتماد کردیم ولی متأسفانه این اعتماد ما منجر به ایجاد خسارت زیاد به ما شد. وی می گوید: محصول دهی گوهر در مزرعه ایشان هیچ تفاوتی با برنج با کیفیت هاشمی نکرده است. این در حالی است که قیمت این برنج، بسیار پایین تر است و برای بازاریابی آن نیز مشکلات بسیار فراوان وجود دارد. وی خاطرنشان کرد: کاه برنج گوهر نیز خریدار ندارد و متأسفانه برنج کوبی ها نیز این شالی را قبول نمی کنند.

نصرتی در مورد کشت برنج تأکید می کند: من تنها بر اساس فرمایش رهبری مبنی بر تولید ملی و نظر کارشناسان جهاد دست به کشت این رقم پر محصول زدم. ولی متأسفانه نظر کارشناسان جهاد در این مورد با نتایج کار بسیار متفاوت بوده است.

رحمان پور دیگر  شالیکاری است که مبادرت به کشت این رقم پر محصول نموده است. وی مسئول خسارت وارده به خود را جهاد کشاورزی می داند و می گوید: ما فریب وعده های جهاد کشاورزی را خوردیم. وی گفت جهاد به ما دعده خرید تضمینی داده بود در حالی که هیچ خریدی فعلا وجود ندارد. وی که در ۸۰۰۰ متر مربع از شالیزار خود رقم گوهر را کشت کرده است می گوید بخش اعظم درآمد خانواده از همین مزرعه بدست می آید ولی متأسفانه محصول بدست آمده هیچ خریداری ندارد.

بهرام فرجزاده شالیکار روستای پاشکم نیز جهاد کشاورزی را مسئول مستقیم این خسارت می داند و می گوید: جهاد موظف است خسارات وارده به ما را جبران کند. وی که دو هکتار از شالیزار خود را به برنج پر محصول گوهر اختصاص داده است می گوید: جهاد کشاورزی خرید محصول را ضمانت کرده بود و کارشناسان جهاد تضمین کرده بودند که محصولی یش از دو برابری را نسبت به رقم های محلی بدست آوریم.

فرجزاده گفت: بذر دریافتی از جهاد کشاورزی از نامرغوب ترین بذرها بود و متأسفانه بسیار ناخالصی داشت. با این وجود ما تمام مزرعه را بر اساس نظر کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان اداره کردیم ولی متأسفانه محصولی کمتر از سالهای گذشته بدست آمد ضمن اینکه محصول مزرعه من هیچ خریداری ندارد.

با وجود همه این نارضایتی ها، رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در گفتگو با خبرنگار ایسنا گفت:سال زراعی آینده صد هزار هکتار از اراضی شالیزاری گیلان زیر کشت رقم گوهر می رود.

مهندس اردشیر روحی  همچنین گفت: رقم گوهر با عملکرد ۸ تن در هکتار موجب افزایش تولید برنج در کشور می شود و حمایت از کشت گوهر حمایت از تولید ملی در بخش برنج است.

این در حالی است که محصول موجود در دست کشاورزان در حال حاضر هیچ خریداری ندارد.

شهبازی از خریداران عمده برنج در این مورد به خبرنگار ماسال نیوز گفت: برنج گوهر فاقد کیفیت مناسب است و بازار این برنج را نمی پسندد. وی همچنین گفت: قیمت این برنج در بازار ماسال و شاندرمن از بین ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان بوده است ولی در حال حاضر هیچ گونه خرید و فروشی از این گونه وجود ندارد.

جمالی از دیگر خریداران عمده شالی نیز در گفتگو با خبرنگار ما گفت: در سال جاری هیچ گونه خریدی از شالی گوهر نداشته است و هیچ تصمیمی برای خرید در آینده نیز ندارد.

پایگاه خبری و تحلیلی ماسال بزودی متن کامل مصاحبه با تعدادی از کشاورزان و خریداران برنج را در زمینه کشت رقم پر محصول گوهر منتشر می کند.

افزایش تولید برنج در دست انداز یکپارچه سازی

۱۳۹۱/۰۷/۰۲

کندی یکپارچه سازی راضی شالیزاری گیلان از دست اندازهای افزایش تولید برنج در استان است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه گیلان،گیلان ۲۳۸ هزار هکتار شالیزار دارد و حدود ۳۵ درصد برنج کشور را تامین می کند.  سالانه بیش از یک میلیون تن شلتوک و ۷۵۰ هزار تن برنج سفید – از مرغوب ترین انواع برنج کشور- در این استان شمالی تولید می شود.اما هزینه زیاد تولید در مراحل کاشت، داشت و برداشت برنج، وجود کرت های کوچک و تعداد زیاد مرزها، نبودجاده دسترسی، مشکل حمل محصول، نبود  کانال های آبیاری و زهکشی، مسطح نبودن شالیزارها و باتلاقی بودن برخی مزارع از جمله مشکلات تولید برنج به روش سنتی است که در دو دهه اخیر منجر به تهیه و اجرای طرح تجهیز، نوسازی و یکپارچه سازی شالیزارها در استان های شمالی کشور شده است.

این طرح یکی از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی برای ایجاد زیر ساخت های لازم در استفاده ی بهینه از منابع آب، خاک، نهاده های کشاورزی و تولید هر چه بیشتر محصول برنج است.طرح تجهیز، نوسازی و یکپارچه سازی شالیزارها از ابتدای دهه ۷۰ به طور رسمی در استان های گیلان و مازندران آغاز شد.

رضا، پ شالیکارصومعه سرایی درگفت و گو باخبرنگار ایسنا با انتقاد از تاخیر در اجرای طرح تجهیز و یکپارچه سازی شالیزارها، گفت:در کشاورزی سنتی برای هر هکتار شالیزار بین ۱۵ تا ۲۰ نشاکار لازم است که با دستمزدهای زیاد کنونی، شالیکار با مشکلات عدیده ای رو به رو می شود.

وی با بیان اینکه  اگر طرح تجهیز و نوسازی در شالیزارهای ما انجام  می شد شاید کشت مکانیزه و تهیه نشاء از بانک نشاء برای ما به صرفه تر بود، گفت:در حال حاضر زمین های ما به دلیل کوچک بودن کرت ها و مسطح نبودن امکان کشت مکانیزه را ندارند.

رمضان.ت،برنج کار اهل شهرستان رشت هم که مالک ۲هکتار شالیزاراست با اشاره به این که فرزندانش به دلیل شاغل بودن در شهرها، فرصت و مهارت کشاورزی سنتی را ندارند ،خاطر نشان کرد:در صورت تسطیح و یکپارچه سازی شالیزارها، مشارکت نسل جوان در کشت مکانیزه برنج به علت سهولت و سرعت کار، بیشتر خواهد  شد.

حامد خاص شیرزادی کارشناس مسایل روستایی گیلان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه مزارع شالی گیلان با بزرگترین مشکلات توسعه همراه است،گفت:مالکیت های کوچک ،قطعات نا منظم و زهکشی مناسب مشکلات عمده ای را بر سر راه تولید برنج استان قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه با اجرای طرح یکپارچه سازی و تجهیز و نوسازی اراضی نه تنها ۱۰ تا ۱۵درصد به سطح زیر کشت اراضی اضافه خواهد شد ، بلکه با بکارگیری ماشین آلات هزینه تولید کاهش می یابد و این فعالیت اقتصادی مقرون به صرفه خواهد بود.

وی با اشاره به تحقیقی که در این زمینه به صورت پرسشنامه انجام داده است،خاطر نشان کرد:نتایج نشان داد ،بین اعتماد کشاورزان به و مشارکت در اجرای طرح یکپارچه سازی و همچنین بین عضویت  در تشکل و مشارکت در اجرای طرح یکپارچه سازی رابطه معنا داری وجود دارد.

اردشیر روحی ماسوله رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به این که افزایش عملکرد،کاهش هزینه های تولید، افزایش راندمان آبیاری و افزایش بهره وری بیشتر۴ مزیت مهم  اجرای این طرح است،گفت:اجرای طرح تجهیز ویکپارچه سازی شالیزارها، پیش نیاز کشت مکانیزه برنج است .

وی افزود: یک کشاورز با روش سنتی برای تولید برنج، در هر هکتاربه طورمیانگین ۱۷ میلیون ریال هزینه می کند که در صورت مکانیزه شدن علاوه بر زمان، میتواند ۵۵ درصد در هزینه نیز صرفه جویی کند.

وی خاطر نشان کرد:دسترسی آسان تر به مزارع، انجام راحت تر مراحل کاشت و تولید برنج،استفاده آسان تر از ماشین آلات کشاورزی باعث افزایش محصول و در نتیجه اقتصادی کردن تولید برنج خواهد شد.

این مقام مسؤل می گوید: علاوه بر بخش اقتصادی، نظارت و کنترل بهتر و آسان تر شالیزار و افزایش رقابت بین کشاورزان،از مهمترین دستاوردهای اجرای طرح تجهیز، نوسازی ویکپارچه سازی شالیزارها است و این امر یکی از مهمترین اهداف سازمان جهاد کشاورزی است که در حال انجام است.

به گزارش ایسنا، اگر در سال های ابتدایی اجرای تجهیز و نوسازی شالیزارها، کشاورزان در مقابل آن مقاومت می کردند و به دلیل نداشتن اطلاعات و تجربه کافی از این طرح استقبال نمی کردند اما امروزه به دلیل افزایش آگاهی های عمومی، اطلاع رسانی رسانه های گروهی، تشریح فواید این طرح برای شالیکاران در کلاس های ترویجی، پرخرج بودن شالیکاری سنتی و مزایای کشت مکانیزه، فرهنگ سازی لازم برای اجرای طرح تجهیز، نوسازی و یکپارچه سازی شالیزارها صورت گرفته است.

به نظر می رسد اجرای این طرح که مقدمه ی گذر از کشاورزی سنتی و روی آوردن به کشاورزی نوین و پیشرفته و از جمله طرح های راهبردی برای حمایت و بقای شالیکاری است باید بیش از پیش مورد توجه متولیان امور کشاورزی در کشور قرار گیرد.

قربانی:

مدیریت ناکارآمد برنج گیلان را محصور کرده است

تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۱

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس با بیان اینکه مدیریت ناکارآمد برنج گیلان را محصور کرده است، گفت : کاهش بازده تولید داخلی از پیامدهای منفی واردات بی رویه در عرصه کشاورزی به شمار می‌آید چرا که واردات بی‌برنامه باعث خواهد شد که بسیاری‌از کشاورزان کار خود را از دست بدهند.

محمد حسین قربانی در گفت وگو با خانه ملت،افزود: واردات بی‌رویه زحمات کشاورزان را به مرز نابودی کشانده است و این در حالی است که مدیریت نامناسب، ازعلت‌های ناتوانی ایران دراستفاده کامل‌ازظرفیت داخلی است.

نماینده مردم  آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی ، تصریح کرد: باید با تکیه بر بخش‌های تولیدی کشور و تلاش در جهت خودکفایی از واردات محصولات گوناگون به ویژه محصولات کشاورزی جلوگیری کنیم.
قربانی با بیان اینکه متأسفانه در سالهای اخیر حجم واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی،عرصه را بر رشد و رونق تولیدات داخلی تنگ کرده است، گفت : واردات بی‌رویه شاخص اقتصادی کشور را به نحو چشمگیری کاهش می‌دهند.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس با بیان اینکه دولت باید نرخ نهاده‌های کشاورزی  را به گونه‌ای در نظر بگیرد که مرغداران بتوانند درآمد کافی را ازاین صنعت رابه دست آورند،افزود : با توجه به شرایط مناسب اقلیمی استان گیلان  ، ظرفیت‌های مناسبی برای توسعه و ارتقای جایگاه صنعت کشاورزی  در این حوزه انتخابیه دارد و انتظار می‌رود دولت نگاه ویژه‌ای به کشت برنج  در این استان داشته باشد.

وی افزود: روش‌های نوین کشاورزی را به جای روش های سنتی استفاده کرد، چرا که این امر موجب می‌شود که کیفیت فرآورده‌های  کشاورزی افزایش یابد.

 عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس با بیان اینکه دارا بودن نیروی کار خوب و داشتن فرصت‌های سرمایه‌‌گذاری زیاد به‌ویژه در بخش صنعت می‌تواند نقش بسزایی در ایجاد اشتغال در استان گیلان  ایفا کند، گفت: یار مهربان اقتصاد تولید داخلی با کیفیت است.

توسعه کشت رقم گوهر از اولویت های مهم مرکز تحقیقات کشاورزی است

۸/۶/۹۱

رشت معاون وزیر و رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: حمایت و توسعه کاشت برنج رقم گوهر از اولویت های مهم این مرکز است.

ایران پرتو اخبار اقتصادی جهانگیر پرهمت عصر روز سه شنبه در حاشیه افتتاح سه طرح مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان در رشت به خبرنگار ایرنا افزود: سال گذشته رقم جدید گوهر را به کشاورزان معرفی کردیم که امسال در حدود ۱۰ هزار هکتار از مزارع کشاورزی گیلان، به کشت این رقم اختصاص داده شده است.

وی با اشاره به برنامه ریزی انجام شده برای توسعه این رقم برنج در کشور اظهار داشت: تلاش می شود تا سال آینده از حدود ۶۰۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری کشور، این محصول در یکصد هزار هکتار کشت شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به آزمایش این نوع رقم برنج در ایستگاه های تحقیقات مازندران، گیلان، گلستان، فارس، خوزستان و اصفهان ادامه داد: در حال حاضر، در حدود ۱۰ هزار هکتار از اراضی شالیزاری گیلان رقم گوهر کشت شده است.

وی خاطرنشان ساخت: سال آینده طرح پایلوت کشت برنج رقم گوهر در استان های مازندران، گلستان و فارس اجرا خواهد شد.

پرهمت با اشاره به مشابهت این محصول از لحاظ کیفیت و طعم به ارقام بومی، میزان متوسط برداشت این رقم را در هر هکتار، هشت تن عنوان و اضافه کرد: این محصول از نظر کیفیت و مزه با ارقام بومی رقابت می کند.
وی متوسط تولید ارقام بومی در هر هکتار را بین ۵ / ۳ تا ۴ هکتار ذکر و خاطرنشان کرد: جایگزینی کشت رقم گوهر به جای بخشی از اراضی ارقام بومی، یکی دیگر از برنامه های وزارت جهادکشاورزی است.

به گفته پرهمت کشت رقم گوهر نقش بسیار مهمی در افزایش تولید برنج در کشور خواهد داشت.
وی تامین بخشی از هزینه کشاورزان استفاده کننده از بذر رقم گوهر، ارائه تسهیلات بانکی و اولویت دادن تامین نهاده های این رقم را از جمله اقداماتی خواند که برای حمایت از توسعه این محصول در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه این سازمان از ابتدای انقلاب تاکنون ۵۰۰ رقم زراعی و باغی جدید را معرفی کرده، گفت: هر رقم جدید، ۱۲ سال کار می برد و مستلزم انجام صدها پروژه تحقیقاتی است.

وی ادامه داد: برای معرفی ارقام زودبازده و پرمحصول، کلکسیون های گیاهی و بانک ژن تشکیل شده است.
پرهمت با اشاره به اهمیت تشکیل بانک ژن افزود: این بانک و کلکسیون های گیاهی، نه تنها ظرفیت و سرمایه ای مهم برای کشور هستند بلکه می توانند نیاز دسترسی به اطلاعات گونه های گیاهی دیگر را تامین کنند.

وی خاطرنشان ساخت: هم اکنون بخش عظیمی از بذر برنج و گندم کشور در داخل تولید می شود و بخشی دیگر آن از مبادلات با مراکز تحقیقاتی بین المللی تامین می شود.

به گزارش ایرنا، ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری در گیلان وجود دارد و سالانه حدود یک میلیون و یکصد هزار تن شلتوک از این اراضی برداشت می شود و از این میزان، بالغ بر ۷۰۰ هزار تن برنج سفید استحصال می شود.

طرح مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان شامل راه اندازی آزمایشگاه های تحقیقاتی، راه اندازی واحد ثبت و گواهی بذر نهال و افتتاح سالن همایش های این مرکز روز چهارشنبه با حضور جهانگیر پرهمت معاون وزیر جهاد کشاورزی در رشت افتتاح شد.

۹۱/۰۷/۰۳ 

معاون استاندار گیلان خبر داد

تولید سالانه یک میلیون تن شلتوک برنج در گیلان

خبرگزاری فارس: معاون برنامه‌ریزی استاندار گیلان از تولید سالانه یک میلیون تن شلتوک برنج در این استان خبر داد و گفت: جایگاه دوم تولید برنج کشور به گیلان اختصاص دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمدحسین اصغریان عصر امروز در نخستین اجلاس کمیته مدیریت فنی مرکز منطقه‌ای تحقیقات و آموزش برنج کشورهای آسیای میانه و غربی اظهار کرد: برنج در کنار گندم یکی از اصلی‌ترین تامین کننده کالری مردم ایران و دنیاست.

وی به وجود ۶۰۰ هزار هکتار اراضی شالیزاری در ۱۶ استان اشاره کرد و افزود: سالانه ۳ میلیون تن شلتوک برنج در ایران تولید می‌شود.

اصغریان با بیان اینکه ۸۰ درصد برنج مورد نیاز ایران در کشور تولید می‌شود، تصریح کرد: امیدواریم با تلاش موسسه تحقیقات برنج کشور بتوانیم پس از گندم در تولید برنج نیز خودکفا شویم.

معاون استاندار گیلان یک سوم برنج تولیدی کشور را متعلق به این استان دانست و خاطرنشان کرد: سالانه یک میلیون تن شلتوک برنج از ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری گیلان برداشت می‌شود.

وی با اشاره به جایگاه دوم گیلان در تولید برنج در کشور، ابراز کرد: یک سوم برنج کشور در گیلان تولید می‌شود.

اصغریان گیلان را دارای ۳۰۰ بهره‌بردار اراضی شالیزاری عنوان کرد و گفت: سد سفیدرود دارای ظرفیت یک میلیارد مترمکعب آب برای کشت برنج است.

معاون برنامه‌ریزی استاندار گیلان وجود ۲ هزار و ۷۰۰ کیلومتر شبکه آبرسانی را سبب توسعه کشت برنج در این استان خواند و بیان کرد: مراکز دانشگاهی متعدد و موسسه تحقیقات برنج کشور در گیلان جایگاه ویژه‌ای در توسعه علم و رشته‌های مربوط به برنج در زمینه تولید و فرآوری صنایع تبدیلی در استان به وجود آورده است.

وی خواستار ارائه دستاوردهای تحقیقاتی در زمینه تولید برنج به دیگر کشورهای منطقه شد و یادآور شد: ۶۰ نفر محقق در موسسه تحقیقات برنج کشور فعالیت می‌کنند.

اصغریان معرفی ۳۸ رقم پر محصول برنج را از جمله موفقیت‌های موسسه تحقیقات برنج کشور برشمرد و اذعان کرد: معرفی برنج پر محصول گوهر و … از جمله تلاش‌های موسسه تحقیقات برنج کشور است.

به گزارش فارس، نخستین اجلاس کمیته مدیریت فنی مرکز منطقه‌ای تحقیقات و آموزش برنج کشورهای آسیای میانه و غربی با حضور نمایندگان کشورهای آذربایجان، ترکیه، عراق، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان، افغانستان و ایران و همچنین نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی فائو، اکو و آی،دی،بی سوم و چهارم مهر جاری در موسسه تحقیقات برنج کشور در رشت در حال برگزاری است.

تاریخ خبر:۱۲/۰۷/۱۳۹۱

استفاده از ظرفیت های اراضی شالیزاری اولویت مهم جهادکشاورزی گیلان است

رشت – مدیر هماهنگی ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: برای تحقق امر مهم اقتصاد مقاومتی، برنامه ترغیب کشاورزان و روستاییان به استفاده حداکثری از ظرفیت های اراضی شالیزاری در دستور کار قرار گرفته است.

ˈعلی اصغر داداش پورˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حوزه ترویج کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان این برنامه را در سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی و تحقق منویات رهبر معظم انقلاب با ایجاد تعامل و همراهی دستگاه های اجرایی استان بویژه مدیران داخلی سازمان در اولویت اجرا قرار داده است.

وی خاطرنشان کرد: در این خصوص ترغیب کشاورزان در قالب کشت های اول با تاکید بر رقم برنج گوهر و توسعه کشت های دوم و سوم دنبال می شود.

داداش پور در ادامه با تاکید بر توجه ویژه به مشاغل خانگی، توسعه و ترویج این مشاغل را نیز از جمله اهداف تحقق این امر در سازمان جهادکشاورزی استان دانست.

وی اظهار کرد: فرایند تولید ماهی قزل آلا در شالیزار به عنوان کشت دوم و مشاغل خانگی توسط کشاورزان و روستاییان از جمله طرح هایی محسوب می شود که در این راستا در حال انجام بوده و این طرح ها از اهداف و برنامه های اصلی سازمان جهاد کشاورزی استان در سال جاری بشمار می روند.

داداش پور تصریح کرد: برای تحقق این امر مهم زمینه همکاری و استفاده از ظرفیت های کنونی بخصوص ظرفیت های رسانه های دیداری، شنیداری و نوشتاری فراهم شده است.

وی با اشاره به همکاری شبکه های استانی صدا و سیمای مرکز گیلان در تولید و پخش برنامه های کشاورزی، گفت: برنامه رادیویی صدای کشاورز و برنامه تلویزیونی سیمای کشاورز استان گیلان از جمله برنامه های پر مخاطبی هستند که در اختیار مدیریت هماهنگی ترویج کشاورزی گیلان برای توسعه و ترویج این امر قرار دارند.

داداش پور یادآور شد: فضای رسانه ای برای ترغیب بیشتر کشاورزان به فعالیت در مشاغل مختلف کشاورزی با ماهیت چند پیشه گی و تغییر در دانش، بینش، نگرش و باور و در نهایت تغییر در رفتار حرفه ای کشاورزان به منظور دستیابی به تولید بیشتر ، درآمد مناسب تر و استمرار در تولیدات متنوع کشاورزی در طول سال استفاده می شود.

وی افزود: شش ساعت برنامه رادیویی در طول هفته اعم از پخش و بازپخش و ۸۰دقیقه برنامه تلویزیونی در طول هفته اعم از پخش و بازپخش از ابتدای سال جاری در مرکز صدا و سیمای استان گیلان در حال اجراست.

وی اضافه کرد: براساس تفاهم نامه سازمان جهادکشاورزی استان با صدا و سیمای مرکز گیلان ، سه هزار و ۶۰۰دقیقه برنامه پخش و بازپخش تلویزیونی سیمای کشاورز و ۱۷هزار و۴۰دقیقه برنامه رادیویی طی یک سال در این استان اجرا خواهد شد.

۹۱/۰۷/۲۳

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور خبر داد

معرفی ۳۸ رقم پرمحصول برنج در موسسه تحقیقات برنج کشور

خبرگزاری فارس: رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور از معرفی ۳۸ رقم پرمحصول برنج در این موسسه خبر داد و گفت: شیرودی، کشوری، کوهسار، گوهر و… جزو جدیدترین نوع محصول برنج هستند.

عباس شهدی‌کومله امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با اشاره به فعالیت موسسه تحقیقات برنج کشور در گیلان اظهار کرد: در این موسسه تاکنون ۳۸ رقم پر محصول برنج معرفی شده است.

این مسئول، جدیدترین نوع برنج معرفی شده در موسسه مذکور را شیرودی، کشوری، کوهسار، گوهر، خزر، درفک، کادوس و… عنوان کرد.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور گفت: برنج شیرودی، کشوری و کوهسار در سطح زیرکشت مازندران بوده و گوهر، درفک، خزر، کادوس و… در گیلان سطح زیرکشت است.

شهدی‌کومله برنج را یکی از مهم‌ترین محصولات غذایی در منطقه آسیای مرکزی و غربی دانست و افزود: تقاضا برای این محصول در حال افزایش است.

وی مصرف برنج در ناحیه آسیای مرکزی و غربی را با افزایش سه برابری عنوان کرد و افزود: اگر چه تولید برنج در هر هکتار آسیای مرکزی و غربی افزایش یافته اما واردات برنج نیز از دو میلیون تن در سال به حدود ۶ میلیون تن در سال ۲۰۰۹ رسیده و پیش‌بینی می‌شود مصرف برنج در این ناحیه از حدود ۹ میلیون تن در زمان حاضر به میزان ۱۲ میلیون تن در سال ۲۰۲۰ و ۱۶٫۵ میلیون تن در سال ۲۰۳۵ افزایش یابد.

این مسئول تولید سالانه محصول برنج در ناحیه مرکزی و غربی را متغیر دانست و تصریح کرد: بسیاری از این نوسانات تولید به دلیل تغییرات اقلیمی و افزایش رقابت برای آب بوده که سیستم‌های تولید برنج را نسبت به کمبود آب، شوری، گرما و دیگر تنش‌های محیطی آسیب‌پذیر می‌کند.

وی با بیان اینکه مگاپروژه جهانی «گریسپ» سه هدف اصلی در مشارکت علمی برنج در دنیا را دنبال می‌کند، خاطرنشان کرد: افزایش بهره‌وری تولید برنج با درنظر داشتن ارزش اقتصادی آن برای فقرا، گسترش سیستم‌های تولید پایدار بر پایاه کشت برنج و توسعه کارایی متوازن در بخش برنج از طریق دسترسی به اطلاعات بهتر توسعه کشاورزی پیشرفته و… از جمله اهداف مذکور است.

شهدی‌کومله با بیان اینکه ایران ۵۴ درصد از وسعت کل منطقه برنج‌خیز ناحیه آسیای مرکزی و غربی را به خود اختصاص داده است، عنوان کرد: حدود ۶۱ درصد مجموع تولید برنج در منطقه مرکزی و غربی آسیا به ایران تعلق دارد.

به گفته وی، تولید برنج در ایران در ۱۰ سال گذشته از طریق افزایش عملکرد برنج در واحد سطح و توسعه مناطق زیرکشت برنج به سرعت توسعه یافته است.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور فعالیت‌های منطقه‌ای آموزش برنج را در بالا بردن علمی و ترویجی ظرفیت‌سازی منطقه آسیای مرکزی و غربی تاثیرگذار دانست.

این مسئول متذکر شد: برای چشم‌انداز مرکز منطقه‌ای تحقیقات و آموزش برنج آسیای مرکزی برنج باید فناوری‌های مدیریتی جدید برای افزایش راندمان مصرف آب و استفاده کارآمد از آب و عناصر غذایی در تولید برنج درنظر گرفته شود.

جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۱

همشهری

نماینده صومعه‌سرا از مشکلات کشاورزان گیلانی می‌گوید:

برنج‌کاری استان‌های شمالی در معرض نابودی

اقتصاد > کشاورزی- مجید دلجو:

واردات بدون محدودیت برنج که از چند سال پیش و در پی افزایش ناگهانی و البته مقطعی قیمت این محصول آغاز شد، این روزها حتی با وجود موضوع بحث بر انگیز برنج‌های آلوده دنبال می‌شود.

 این وضع، معیشت برنج‌کاران استان‌های شمالی کشور را در معرض تهدید قرار داده است، به‌طوری که بسیاری از آنان می‌گویند سیاست‌های تنظیم بازار برنج رفته‌رفته کشاورزی را در استان‌های شمالی در معرض نابودی قرار می‌دهد. در این رابطه با کاظم دلخوش اباتری، نماینده صومعه سرا و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، گفت‌وگو کردیم.

  • با وجود اخطارهای داده شده و گزارش‌هایی که درباره برنج‌های آلوده در مجلس قرائت شد، اخیرا باز هم شایعه ورود این محصولات به کشور شنیده می‌شود؛ به‌نظر شما آیا وزارتخانه متولی، توانایی جلوگیری از ورود برنج‌های غیراستاندارد به کشور را ندارد یا سیاست‌های دیگری در این زمینه حاکم است؟

به هر حال متولی تولید برنج، وزارت جهاد کشاورزی و متولی تنظیم بازار برنج، وزارت بازرگانی است. این ۲ وزارتخانه باید طوری عمل کنند که جلوی قاچاق یا واردات بی‌رویه برنج گرفته شود، همچنین میزان مصرف مردم را واقعی بررسی کنند و براساس مصرف سالانه، تولید محصول و تنظیم بازار را با یکدیگر تطبیق بدهند.

اکنون به‌هم‌ریختگی مدیریتی در این زمینه وجود دارد یعنی نه در تولید برنامه‌ریزی می‌بینیم و در نه در تنظیم بازار و بر همین اساس هم مردم و هم کشاورز دچار مشکل شده‌اند و قیمت برنج غیرواقعی است.
اکنون هزینه تولید برنج از قیمت فروشش بیشتر می‌شود و همین عامل باعث شده است که برنجکاران ما دچار آسیب شوند.

  • اگر بخواهیم مهم‌ترین عواملی را که هزینه تولید برنج در استان گیلان را افزایش داده است، فهرست کنیم، اولویت‌ها چیست؟

کمبود آب و خشکسالی مهم‌ترین آسیبی است که نگرانی‌هایی را به بار آورده است.

کشاورزان با کمبود نهاده‌های کشاورزی نیز روبه‌رو هستند؛ همچنین هزینه‌های کاشت، داشت و برداشت هر سال افزایش می‌یابد.

  • چند سال است که در رسانه‌ها و از طریق تریبون‌های مختلف صحبت‌هایی را درباره مشکلات برنج‌کاران و چایکاران خطه شمال می‌شنویم. با وجود تمام شعارها و وعده‌ها روزبه‌روز حرف و حدیث‌ها در این باره زیاد می‌شود و کشاورزی در این زمینه به رکود می‌نشیند، چرا؟

قیمت بسیاری از محصولات کشاورزی در کشور بی‌ثبات است که شاید یکی از دلایلش افزایش سطح زیرکشت محصولات کشاورزی باشد. این در حالی است که سامانه‌های آبرسانی گذشته، جوابگوی سطح کشت کنونی نیست. نکته دیگر این است که به هر حال، اکنون مراحل کشاورزی از کاشت گرفته تا برداشت از حال سنتی خارج شده و به‌صورت مکانیزه درآمده که مقداری هزینه‌ها را بالا برده است.

تحولات جوی هم گاهی خسارت‌هایی را به کشاورزان وارد می‌کند، اما بخش اصلی مشکل برمی‌گردد به تداخل کار دستگاه‌های اجرایی و نبود برنامه‌ریزی صحیح.

اکنون بیشتر بخش‌های کشاورزی با مشکل مواجهند. مثلا در استان گیلان ۱۵۰ سال پیش شخصی به نام حاج ‌امین الضرب کارخانه ابریشم را راه‌اندازی و صنعت ابریشم را وارد منطقه کرد ولی اکنون با رکود روبه‌رو است.
همچنین سالانه ۱۱۰ هزار تن چای در کشور مصرف می‌شود در حالی که فقط ۲۷ هزار تن در کشور تولید می‌شود. این وضع ناشی از بی‌برنامگی و تداخل کار دستگاه‌های اجرایی است. قطعا، وقتی قیمت محصولات کشاورزی نوسان دارد، دستگاه‌های اجرایی درست بازار را تنظیم نمی‌کنند و هزینه تولید بالاتر از قیمت فروش است که مسلما کشاورز آسیب می‌بیند.

  • بی‌نظمی در بازار برنج معطوف به کدام سطح مدیریتی است؛ استان یا کشور؟

بی‌نظمی به دستگاه‌های ذی‌ربط در کشور بر می‌گردد. ما جلوی تبلیغات نادرست برنج را گرفتیم و در زمینه لایروبی استخرها و دادن تسهیلات برای آبرسانی به مزارع کشور تلاش‌هایی انجام دادیم، اعتباراتی هم برای ساماندهی رودخانه‌ها در نظر گرفتیم، اما باز بی‌نظمی‌ها باعث از بین رفتن تاثیر مثبت اقدامات می‌شود.

*برداشت برنج گیلان در دهه اول مرداد* معاون سازمان جهاد کشاورزی این استان:

برای توسعه کشت دوم در شالیزارها برنامه‌ مدونی داریم

چهارشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۰ – ۰۹:۳۳

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: وضعیت برنج در شالیزارهای گیلان خوب است و پیش بینی می‌شود امسال بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن شلتوک در استان تولید شود.

مهندس ایرج بنیادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه خزر از وضعیت خوب اراضی برنج در شالیزارهای گیلان خبر داد و گفت: با وضعیت مطلوب آب و هوایی استان و دیگر شرایط ، پیش‌بینی می‌شود بیش از ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تن شلتوک در استان تولید شود.

وی با اشاره به اینکه گیلان ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد، افزود: برای مبارزه بیولوژیک در اراضی شالیزاری گیلان ۲۶ هزار هکتار تحت پوشش قرار گرفته که نسبت به سال گذشته ۶ هزار هکتار افزایش یافته است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان تصریح کرد: مبارزه بیولوژیک ضمن تولید محصولات سالم موجب حفظ محیط زیست و کاهش مواد شیمیایی در استفاده از سموم می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برداشت برنج در گیلان در دهه اول مرداد ماه شروع می‌شود، خاطرنشان کرد: پس از برداشت برنج برای توسعه کشت دوم در اراضی شالیزاری برنامه‌های مدونی داریم.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی