گیلانیان
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ Thursday, 6 October , 2022
ژوئن 26, 2014 کد خبر : 28010 خبر ها

رئیس کل دادگستری گیلان :

سال ۹۲ حدود ۴۰۰ هزار پرونده ورودی دادگستری ها و شورای حل اختلاف بود

سال ۹۲ حدود ۴۰۰ هزار پرونده ورودی دادگستری ها و شورای حل اختلاف بود

اختصاصی گیلانیان : رئیس کل دادگستری استان به اتفاق دادستان و معاونین و روسای سازمان های تابعه بمناسبت هفته قوه قضائیه با آیت الله قربانی ، نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت دیدار کرد .

احمد سیاوش پور با اشاره به وجه تسمیه هفته قوه قضائی گفت : هر آنچه را شهید بهشتی بعنوان معمار قوه قضائی نظام جمهوری اسلامی در بخش اداری و قضائی بنیان نهاده همچنان برقرار است .

وی افزود : هم دادگستری و هم سازمان های تابعه امروز با کارهای بسیار زیاد و فشرده مواجه هستند .

وی ادامه داد : در حوزه کاری شورای قضائی استان متشکل از روسای سازمان های تابعه ماهانه یک جلسه  تشکیل می دهیم و سیاست های کلی در مجموعه قوه قضائیه استان که باید شکل بگیرد ، کاستی ها و نقایص را مورد بحث و بررسی قرار می دهیم و با تبادل نظر و هم اندیشی همسوئی ایجاد می نماییم .

سیاوش پور گفت : نکته بعد تعامل است که همه ما معتقدیم استان باید بین همه دستگاههای مجریه و مقننه و قضائیه به ویژه روحانیت باید یک تعامل خوبی وجود داشته باشد تا امور مردم بر اساس همین تعامل و صلح و صفا انجام بگیرد .

رئیس کل دادگستری گیلان گفت : توصیه ما به همکاران و مجموعه ما این است که در راستای پیشبرد امور و توسعه استان حتما باید همفکری داشته باشیم و اگر استاندار محترم در جائی مشکلی دارد ، به یاریش برویم و در بحث های سرمایه گذاری استان ، توسعه استان ، مسایل مربوط به حفظ حقوق بیت المال کمکش نمایم که این روال در همه امور حاکم است .

وی ادامه داد : توقع مردم از قوه قضائی این است که در صدور آراء بی طرفی را مراعات کنند و ما این مهم را آموزش می دهیم

سیاوش پور گفت در سال ۹۲ حدود ۴۰۰ هزار پرونده ورودی دادگستری ها و شورای حل اختلاف بود و علاوه بر این قریب ۱۲ هزار پرونده مختومه شده است که با توجه به جمعیت دو میلیون و پانصد هزار نفری استان روند خوبی نیست .

وی همچنن گفت : در سال گذشته ما در کل استان ۲۹۰ نفر قاضی داشتیم که با اضافه شدن حدود ۳۰ قاضی از مهر سال گذشته جمعیت قضات استان در ۲۶ حوزه قضائی ۱۶ شهرستان به حدود ۳۲۰ قاضی می رسد .1393

وی ادامه داد : با حجم پرونده های ورودی ممکن است به یک قاضی ۱۰ ، ۱۵ پرونده ارجاع شود که کار سنگینی است و قاضی علاوه بر صبح در بعد از ظهر ها و حتی در مواردی نیز در  شب باید به آن بپردازد .

مدیر کل دادگستری گیلان گفت : نکته ای که به آن تاکید داریم و عقلانیت نیز بر آن حکم می کند بحث پیشگیری است زیرا پرونده هائی که تشکیل می شود ریشه اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و بعضا مسایل سیاسی دارد .

وی گفت : در این زمینه ها راهکارهائی را تعریف و پیش بینی کردیم و با دستگاههای اجرائی تعاملاتی کردیم ، شورای نظارت استان که سازمان بازرسی هست ، اداره اطلاعات ، دیوان محاسبات است در مسایلی که می تواند مشکل باشد ورود می کنند ، تذکر می دهند ، ارشاد می کنند ، قوانین را یادآوری می کنند

وی ادامه داد : نظارت را تشدید کردیم و سه ، چهار گروه نظارتی تعیین کردیم که سرزده به حوزه های قضائی ورود می کنند ، از مردم ، از مراجع مطمئن اطلاعاتی را جمع آوری می کنند که مبادا حیثیت قضا خدشه دار شود .

سیاوش پور گفت : در یکی از حوزه هائی که قوه قضائیه بسیار پیشرفت کرده حوزه فناوری و استفاده از تکنولوژی جدید است .  الآن کل دستگاه قضائی کشور به این سیستم مجهز شده است و آیت الله لاریجانی امروز از داخل اتاق خود می تواند به  روند رسیدگی ، زمان رسیدگی و فرایند رسیدگی پرونده ای در اقصا نقاط کشور در لحظه دسترسی داشته باشد.

وی گفت : من در اتاق خود می توانم براحتی کل پرونده ای که در استان هست ببینم. این شبکه بهم پیوسته چند سالی است که در قوه قضائی راه افتاده و در حال تکمیل شدن است .

وی افزود : کار جدیدی که در کشور و همچنین در استان گیلان قرار است اجرا شود دفاتر خدمات الکترونیکی است که اول قرار است در مرکز استان اجرا شود .

وی ادامه داد : روال کار بدین قرار است که مردم قبل از مراجعه به دادگستری جهت ثبت پرونده می توانند در دفاتر خدمات الکترونیک پرونده شان را ثبت نمایند ، جزئیات به سیستم ورود پیدا می کند ، چون سیستم پیوستگی به دادگستری دارد بعد از ثبت ، پرونده برای اجرا و رسیدگی می رود .

مدیر کل دادگستری گفت : در اجرای احکام ما با قاطعیت احکام را اجرا می کنیم ، پرونده های سنگین مواد مخدر و موارد قصاص پس از طی تمام مراحل در گیلان و تهران از سوی ریاست محترم قوه قضائیه تنفیذ و اذن برای اجرا داده می شود ما ناگزیر به اجرا هستیم .

وی با اشاره به اقدامات فرهنگی انجام گرفته در مورد حفظ حقوق بیت المال گفت در مورد مراتع و جنگل و سواحل دریا ورود کردیم ، گروههایی را تشکیل دادیم تا با رعایت توسعه استان هم نظارت بکنند و هم اگر جائی تخلفی وجود داشته باشد ورود نمایند .

وی در مورد شورای حل اختلاف گفت : شورای حل اختلاف یک نهاد مردمی است که الحمد الله کارهای خوبی انجام داده است .

آیت الله قربانی نیز ضمن تشریح ابعاد مختلف شخصیت شهید بهشتی گفت : شهید بهشتی که یک امت بود تئوریسین انقلاب و متحول کننده حوزه و دانشگاه و قوه قضائی بود .

وی خطاب به رئیس کل دادگستری و قضات حاضر در جلسه گفت : من به لقمان نباید حکمت بیاموزم .

وی در ادامه گفت : پیغمبر (ص) به ابوذر می گفت مرا موعظه کن ! پیغمبر نیاز به موعظه نداشت ، من گفتار خدا و پیغمبر را عرض می کنم ،

وی گفت : فراموش نکنید که مردم به هیچ جا جز شما امید ندارند .

نماینده ولی فقیه گفت : همه جا را می توان به طریقی همسو کرد ولی شما بعنوان دستگاه قضا خلیفه الله هستید .

وی افزود : قاضی باید مجتهد متجزی باشد و بتواند در مورد مسایل اظهار نظر کند . شما خیلی مسئولیت دارید و باید مراقب باشید ؛ این برنامه نظارتی که تشکیل دادید بسیار خوب است زیرا اولا : علم ما محدود است ؛ ثانیا : شیطان ما را ول نمی کند .

وی در پایان آرزو کرد که خداوند ما را از شرور انفس حفظ نماید.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی