گیلانیان
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ Monday, 28 November , 2022
آوریل 3, 2016 کد خبر : 47465 خبر ها

ساکنین حاشیه رودخانه های رشت به مسکن مهر می روند

ساکنین حاشیه رودخانه های رشت به مسکن مهر می روند

گیلانیان : مدیرکل راه و شهرسازی گیلان گفت: ۲۰۰واحد مسکن مهر برای جایگزینی و تخلیه ساکنین حاشیه های رودخانه رشت اختصاص یافته است.

دو رودخانه زرجوب و گوهررود که زمانی به دلیل زلالی و پاکیزگی نامهای زیبایی چون گوهر و زر بر این شاهرگ های حیاتی شهرستان رشت گذاشته شده بود ومردم در آن ها به تفرج و ماهی گیری می پرداختند این روزها به کانال حمل فاضلاب تبدیل شده اند.

از سوی برخی از طبیعت دوستان گیلان نیز پیشنهاد شده است اگر قرار نیست کسی این رودخانه ها را نجات دهد حداقل نام گوهر رود به گل رود و نام زرجوب به زهر جوب تغییر پیدا کند زیرا این رودخانه ها از عوامل اصلی افزایش سرطان در گیلان شناخته شده اند.

این همه آلودگی رودخانه های رشت به دلیل سرازیرشدن انواع فاضلاب های صنعتی،بیمارستانی،کشاورزی وخانگی وارد شده است و به خصوص در هوای گرم تابستان گیلان بوی بسیار بد این رودخانه مردم و مسافرین استان را رنج می دهد.

آلودگی علاوه بر ایجاد بوی متعفن این رودخانه ها،مناظر زشتی در حاشیه این رودخانه ها بوجود آورده است و موجب شده مشکلات شهری برای مردم بوجود آید.

علی خاوری مدیرکل راه وشهرسازی گیلان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا گفت: درحال حاضر رودخانه های رشت اصلا وضعیت مناسبی ندارند و اگر متولیان ساماندهی این رودخانه ها به موقع برای نجات و احیای این رودخانه ها اقدام می کردند،اداره کل راه و شهرسازی گیلان نیز در حوزه کاری خود می توانست اقدامات جدی برای از بین بردن مناظر نامناسب حاشیه این رودخانه ها انجام دهد.

وی خاطر نشان کرد:برای دور کردن ساکنین حاشیه رودخانه های رشت ۲۰۰واحد از واحدهای مسکن مهر رشت را در اختیاری شهرداری رشت گذاشته ایم و این کار برای اولین بار در کشور انجام شده است.

خاوری افزود:در صورت جایگزینی متخلفان و ساکنان حاشیه رودخانه های رشت در مسکن مهر حریم رودخانه آزاد می شود و می توان کارهای مطالعه شده را اجرایی کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا،دکتر آخوندی وزیر راه وشهر سازی نیز در سفر خود به گیلان در ایام نوروز با اشاره به اهمیت نقش مهم رودخانه‌های شهر در ایجاد طراوت و جذب گردشگر گفت: رودخانه‌های رشت اکنون از وضعیت مناسبی برخوردار نیستند و در بازآفرینی شهر باید این امر لحاظ شود.

وی با بیان اینکه در بازآفرینی شهرها هدف اصلی اصلاح و ساخت محله‌های قدیمی ناهنجار است، افزود: برای بازآفرینی شهرها باید‌ به موضوعات رفاهی، تجاری و … توجه شود و جایگاهی ایجاد‌ می‌شود تا مردم لحظات استراحت خود را به خوبی سپری کنند.

آخوندی خاطر نشان کرد:برای اجرای پروژه پیاده‌راه فرهنگی رشت یک محور بسیار طولانی از غرب و شرق در نظر گرفته شده است./ منبع : ایسنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد