گیلانیان
سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ Tuesday, 19 February , 2019
بهمن ۲۰, ۱۳۹۵ کد خبر : 56761 خبر ها

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان :

سد سازی برای محیط زیست یک نعمت است

سد سازی برای محیط زیست یک نعمت است

گیلانیان : کاظم لطفی ، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت : همه باید طوری عمل کنیم که گیلان عزیز ما جایگاه خود را در سطح کشور پیدا کند .
لطفی که در نشست اصحاب رسانه گیلان به مناسبت دهه فجر سخن می گفت ، افزود : گفت : چیزی که در حال حاضر همچون طلا با ارزش است و برای تعالی و رشد و توسعه گیلان زمان محدود است و باید از آن به بهترین شکل استفاده کرد.

وی در ادامه افزود : باتوجه به فعالیتهای این شرکت در استان ، رسالت این شرکت در بخش تامین آب شرب و آب زراعی برای همه ملموس است و بزرگترین تصفیه خانه آب کشور که در سنگر هست توسط آب منطقه ای و با اعتبارات دولتی ساخته شد و قریب ۷۰ درصد آب شرب گیلان را پوشش می دهد.

وی در ادامه گفت : تا سال دیگر۹۵ درصد جمعیت گیلان از آب شرب سطحی بهره مند خواهد شد .

مدیرعامل شرکت ادامه داد: در قبل از جنگ جهانی دوم بسیاری از جوامع اروپایی از آبهای سطحی استفاده می کردند که با صنعتی شدن، این آبها آلوده شد و آنها ناگزیر به سمت آبهای زیر زمینی رفتند .

وی گفت : خوشبختانه در گیلان چیزی در حدود۷۵ در صد جمعیت از آبهای سطحی استفاده می کنند و تا سال دیگر تقریبا ۹۵ درصد این جمعیت از آب شرب سطحی بهره مند خواهد شد و در بعد کیفی و کمی آب شرب گیلان بخوبی ورود کرده و هیچ استانی را نمی توانید پیدا کنید که تا پایان برنامه ششم کل استان خود را از آب شرب سطحی بهره مند کند.

وی افزود : در حال حاضر ۱۷۰ هزار هکتار تحت پوشش ابیاری است که این راضی کننده نیست و ما در برنامه ششم بدنبال این هستیم تا از ۳۸۷ هزار هکتار اراضی کشاورزی را تحت پوشش آبیاری مدرن بیاوریم.

کاظم لطفی گفت : از ۵۴ رودخانه که در گیلان به خزر می ریزد قریب به ۶/۵ میلیارد متر مکعب آب جاری به دریا می ریزد که ۲ میلیارد متر مکعب آن از سپیدرود تامین می شود و باید برای بقیه رودخانه های ما برنامه عملیاتی خوبی داشته باشیم تا یک میلیارد متر مکعب آن را مهار کنیم و با انجام اینکار آب منطقه ای گیلان به آرزوی دیرین خود نایل می آید.

وی افزود : در حال حاضر ۴ سد ساخته ایم و پس از اتمام آن چیزی حدود ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب مدیریت خواهد شد.

وی اذامه داد : برای ۶۰۰ میلیون متر مکعب بعدی باید تا پایان برنامه ششم توسعه ۱۱۱ سد دیگر را اجرا کنیم و از این طریق جای جای استان تحت پوشش آب شرب و زه کشی ابیاری مدرن کشاورزی قرار می گیرد. حدود ۱۱۵ میلیارد تومان در سال ۹۵ مجوز عمرانی و اجرایی داریم .

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان همچنین بیان داشت: چیزی که در این مسیر سرعت مارا کاهش داده بحث اعتبارات و مسایل محیط زیستی است .

وی در ادامه گفت : خطاب به دوستان محیط زیست می گویم : عملیات سد سازی برای محیط زیست یک نعمت است و نباید این فرصت گرفته شود و صدور مجوز سد سازی توسط سازمان محیط زیست نه یک تهدید که یک فرصت است.

لطفی در ادامه ابراز داشت: سد شهر بیجار یا آیت الله بهجت یکی از بهترین آب شرب ایران و جهان را دارد و دوستان باید در سد شهربیجار ببینند که وزارت نیرو به چه شکل عمل می کند .

وی افزود : متاسفانه برخی از پروژه های ما برای بریدن ۱۰ درخت مختل می شود و با دیدن سد شهر بیجار به رسالت وزارت نیرو در حفظ محیط زیست پی می برید.

وی همچنین گفت: در بحث اعتبارات ، صد در صد اعتبارات پروژه های مصوب سفر ریاست جمهوری تخصیص پیدا می کند و ۷۴ میلیارد از ۹۴ میلیارد سال ۹۵ بصورت اسناد خزانه و اوراق دستور تخصیص داده شد.

وی ادامه داد: از ۱۷ طرح آب منطقه ای استان ۴ طرح ملی و مابقی استانی است و چیزی در حدود ۱۱۵ میلیارد تومان در سال ۹۵ مجوز عمرانی و اجرایی داریم.

مدیر عامل آب منطقه ای گفت : مدیری موفق است که از ظرفیت های قانونی استفاده کند و هنر این است که افراد از اعتبار خود و سازمان استفاده کنند و با استفاده از ظرفیت های اسناد و اوراق و فاینانس خارجی بتوان اعتبارات جذب کرد که آب منطقه ای گیلان در این خصوص موفق بوده است.

وی همچنین افزود : بدنه کارشناسی آب منطقه ای گیلان زبانزد عام و خاص است و به مردم گیلان قول می دهیم طرح ها را با سرعت بیشتر جلو می بریم.

لطفی با اشاره به مساله کمبود آب در گیلان گفت: سعی می کنیم در سال آینده از ظرفیت سفیدرود بگونه ای استفاده شود که دچار کمبود آب نشویم و با استفاده از آبهای سطحی مزارع را پوشش دهیم و کمبود آن را از سد سپیدرود بگیریم که این عکس روند سالهای گذشته است.

وی همچنین افزود: با توجه به رسالت طرح های زیرساختی در بحث آب شرب شهری اجرا پروژه های خود را در رودسر و املش و لاهیجان ، سیاهکل و آستانه ادامه می دهیم و در غرب هم شهرهای تالش ، رضوانشهر و ماسال است که با قوت به اجرا پروژه ها ادامه خواهیم داد .

مدیرعامل آب منطقه ای گیلان در مورد اظهارات نماینده تالش در خصوص مافیای آب منطقه ای و برکناری سرپرست قبلی نیز گفت: اگر موضوعی مطرح می شود باید مستندات آن موجود باشد ، این کار راحتی است که فقط حرف زد .

وی ادامه داد : آقای شکری از نمایندگان پرتلاش در پیگیری حق مردم منطقه خود و از دوستان ماست و صداقتشان برایمان اثبات شده ولی اگر ایشان مستنداتی در خصوص موارد مورد ادعای خود دارند ارایه دهند تا در اسرع وقت پیگیری شود. لطفی آب

وی ادامه داد: در بحث مدیریت به این معتقدم پدر خوب پدری است که اول با تربیت فرزندان ، درون خانه را آباد کند و بعد در جامعه برای دیگران کدخدای ده شود.

وی افزود : پیشرفت آب و فاضلاب شهری در سال ۹۳ و ۹۴ مرهون تک تک نیروهای انسانی شاغل در آن حوزه بود که با کمال تاسف بدون امانتداری نقل و قولهایی از سازمان خارج و منتشر شده، در حالیکه خانواده ای خوب است که مشکلات و مسایل را در درون خود حل کند. .

لطفی در ادامه خاطرنشان کرد: تا زمانی که پرسنل ، رییس سازمان را قبول نداشته باشند کاری از پیش نخواهد رفت، من برای همین معتقدم که آب منطقه ای را با سرپرست نمی توان اداره کرد .

وی در ادامه با اشاره مراحل سدها در گیلان نیز گفت: در سد پلرود ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی و در سد شفارود ۳۲ در صد پیشرفت فیزیکی داشته ایم، در حال حاضر پیمانکار پلرود ۳۴ میلیارد طلبکار است که تا شب عید ۲۴ میلیارد آن پرداخت می شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

از ابتدای امسال تا کنون ۶۰ اختراع در گیلان ثبت شد

رییس پارک علم و فناوری گیلان :

از ابتدای امسال تا کنون ۶۰ اختراع در گیلان ثبت شد

آغاز توزیع بذرگواهی شده ۳ رقم بومی برنج در گیلان

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان :

آغاز توزیع بذرگواهی شده ۳ رقم بومی برنج در گیلان

…به جوانان عزیزم، در آغاز فصل جدید جمهوری اسلامی

متن کامل بیانیه مهم رهبری خطاب به جوانان به‌مناسبت چهل سالگی انقلاب؛

…به جوانان عزیزم، در آغاز فصل جدید جمهوری اسلامی

سهم گیلان از بودجه سال ۹۸ یک هزار و ۴۲۷ میلیارد تومان است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان :

سهم گیلان از بودجه سال ۹۸ یک هزار و ۴۲۷ میلیارد تومان است

فاز اول طرح گردشگری و پرنده نگری تالاب بین المللی امیرکلایه افتتاح شد

با حضور معاون رئیس جمهور و استاندار گیلان؛

فاز اول طرح گردشگری و پرنده نگری تالاب بین المللی امیرکلایه افتتاح شد