گیلانیان
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ Monday, 15 August , 2022
می 26, 2013 کد خبر : 19054 خبر ها

سد شهر بیجار آب شرب ۲۲۰ روستای گیلان را تأمین می‌کند

سد شهر بیجار آب شرب ۲۲۰ روستای گیلان را تأمین می‌کند

گیلانیان : مدیر عامل آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه سد شهر بیجار مراحل نهایی را طی می‌کند، گفت: سد شهربیجار آب شرب ۲۲۰ روستای گیلان و ۱۳ شهر را تأمین می‌کند.

سیف‌الله آقابیگی در جریان بازدید از روند اجرای پروژه سد مخزنی شهر بیجار «آیت‌الله بهجت»، اظهار کرد: سد مخزنی شهر بیجار بزرگ‌ترین سد cfrd ایران است.

وی با بیان اینکه این سد آب شرب ۱۳ شهر و ۲۲۰ روستای گیلان را پس از تکمیل تأمین می‌کند، گفت: این سد اکنون با تلاش شبانه‌روزی پرسنل مستقر مراحل انتهایی ساخت را طی می‌کند.

مدیر عامل آب منطقه‌ای گیلان با اشاره به اینکه ساخت این سد حاصل تلاش سال‌های بی‌شمار افراد خدوم است، افزود: این سد دارای اهمیت ویژه‌ای است.سد سفیدرود ۵۰ سال پیش به بهره‌برداری رسید و اکنون از تمام کارگران و پرسنل آن سد به واسطه اثرگذاری تاریخی به نیکی یاد می‌شود.

آقابیگی با تصریح بر اینکه سفیدرود به نقطه اتکای توسعه گیلان تبدیل شده است، خاطرنشان کرد: به طور یقین مطمئناً تلاش‌های صورت گرفته برای احداث سد شفارود نیز در تاریخ گیلان برگ زرین دیگری را ثبت می‌کند.

به گفته وی، سد مخزنی شهر بیجار تنظیم آب به میزان ۱۶۵ میلیون مترمکعب در سال را برای تأمین آب شرب ۱۳ شهر و بالغ بر ۲۲۰ روستای گیلان را دارد.

این مسئول متذکر شد: تأمین آب ۱۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی منطقه و تولید ۲۷ گیگاوات ساعت برق در سال نیز از اهداف دیگر ساخت سد شهر بیجار محسوب می‌شود.برای تکمیل مراحل نهایی اجرای پروژه سد شهر بیجار تمام پرسنل مستقر در محل کارگاه در دو شیفت و به صورت شبانه‌روزی مشغول به کار هستند.

آقابیگی درباره وضعیت تأمین آب کشاورزی گیلان تصریح کرد: در شرایط فعلی و با توجه به مدیریت راهبردی صورت گرفته و مشارکت کشاورزان در مصرف بهینه آب، در بالغ بر ۹۴ درصد اراضی شالیکاری استان عملیات نشای برنج انجام شده است.

وی اضافه کرد: تاکنون در فصل کشاورزی بیش از ۵۳۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز کشاورزان تأمین شده است.

مدیر عامل آب منطقه‌ای گیلان استمرار تأمین آب به روش نوبت‌بندی و نیز مشارکت شالیکاران پرتلاش در مصرف بهینه آب مورد نیاز مزارع با رعایت حداکثر صرفه‌جویی را در کاهش تلفات آب مهم دانست.

وی خاطرنشان کرد: با بهره‌گیری از تمام منابع آبی استان مانند چاه‌های محلی، ایستگاه‌های پمپاژ و آب‌بندان‌ها ضمن تأمین آب مزارع تا پایان فصل زراعی امیدواریم دوره کشت حاصلخیز و پر محصولی را پیش رو داشته باشیم./ منبع : فارس

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی