گیلانیان
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 27 November , 2022
آوریل 23, 2012 کد خبر : 8288 خبر ها

استاندار گيلان خبر داد :

سرای تجاری ایران در داغستان ایجاد می شود

سرای تجاری ایران در داغستان ایجاد می شود

گیلانیان : سعادتی استاندار گیلان به سفر اخیر هیئت تجاری و تعدادی از مدیران گیلان به داغستان و آستراخان روسیه اشاره کرد و اظهار داشت: جمهوری داغستان دارای ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری برای تجار و صاحبان واحدهای تولیدی ایران است. وی، داغستان با مرکزیت بندر ماخاچ‌کالا را از جمله جمهوری‌های مسلمان‌نشین در روسیه فدراتیو عنوان کرد و افزود: اشتراک‌های دینی و فرهنگی موجود بین جمهوری داغستان و جمهوری اسلامی ایران بستری مناسب برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی را فراهم کرده است.

سعادتی با بیان اینکه نیاز وارداتی و ثبات مناسب بازارهای هدف در منطقه به‌ویژه در جمهوری داغستان فرصتی مناسب را برای تجار و بازرگانان ایرانی فراهم کرده است، تصریح کرد: نزدیکی مرزهای جغرافیایی دو کشور و بازگشایی مسیر ارتباطی داغستان برای وسایل حمل و نقل ایرانی در گسترش بازار منطقه موثر است.

استاندار گیلان، جمهوری داغستان را یکی از مناطق در حال توسعه و شکوفایی اقتصادی بین جمهوری‌های فدراتیو روسیه دانست و خاطرنشان کرد: توسعه شهرسازی، صنعتی و بهبود فناوری‌های تولید کشاورزی در این منطقه مشهود است.

وی ادامه داد: بررسی مقطعی قیمت مصالح ساختمانی، مواد غذایی، قطعات خودرویی و پوشاک در جمهوری داغستان نشان دهنده امکان حضور گسترده و چشمگیر کالاهای ایرانی و کسب حاشیه سود بالا در این منطقه است.

سعادتی با اشاره به اینکه سرعت دسترسی قابل توجه به بازار هدف امکان مناسبی را برای بازرگانان ایرانی فراهم کرده است، ابراز داشت: دسترسی زمینی و دریایی امکان حضور دایمی، پر سود و آسان تجار و تولیدکنندگان ایرانی و گیلانی در بازار هدف جمهوری داغستان را نشان می‌دهد.

استاندار گیلان به توافق‌های رئیس دانشگاه گیلان با رئیس دانشگاه دولتی ماخاچ‌کالا اشاره کرد و گفت: تبادل استاد و دانشجو در رشته زبان روسی و دیگر رشته‌ها از کارشناسی تا دکترا، اعطای بورس به چهار نفر از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای داغستانی از طرف دانشگاه گیلان، اعطای بورس به تعدادی از شیعیان داغستانی در مقطع کارشناسی، همکاری مشترک دو دانشگاه در زمینه محیط زیست و همکاری مشترک در مورد چاپ مقاله‌ها و برگزاری همایش‌ها از جمله توافق‌های انجام شده است.

وی با بیان اینکه موافقت شده که دانشگاه‌های اتحادیه خزر و دانشگاه شناور خزر در تمام رشته‌های تحصیلی مورد علاقه دوطرف همکاری کنند، بیان داشت: یادداشت همکاری بین شرکت خوراک دان وحدت گیلان با یک شرکت داغستانی برای خرید ماهانه ۳۰ هزار تن غلات از داغستان و دیگر جمهوری‌های فدراتیو روسیه به‌ویژه در زمان برداشت این محصول از مزارع منعقد شده است.

سعادتی توافق بین شرکت‌های تولیدی سیمان از جمهوری اسلامی ایران با شرکت‌های داغستانی برای صادرات سیمان به این کشور، توافق به منظور ساخت و راه‌اندازی کارخانه‌های تولید سیمان توسط متخصصان ایرانی در داغستان و همکاری مشترک بین شرکت‌های ایرانی و داغستانی برای تولید نیروگاه‌های با مقیاس کوچک را از توافق‌های هیئت تجار و مدیران گیلانی در سفر اخیر اعلام کرد.

استاندار گیلان توافق به منظور راه‌اندازی نمایندگی فروش خودروهای ایرانی در ماخاچ‌کالا با توجه به تقاضای طرف داغستانی را از دیگر توافق‌های منعقد شده برشمرد و اذعان کرد: سرای تجاری گیلان در ماخاچ‌کالا ایجاد می‌شود ضمن اینکه سرای تجاری داغستان نیز در منطقه آزاد صنعتی – تجاری بندر انزلی ایجاد می‌شود./فارس

اخبار مرتبط

نظرات

  • محمود عسکری مجد

    تحقق شعارتولید ملی ، حمایت از کار و سرمایه ایرانی در سال ۹۱ نیاز به حمایت از نخبگان و پژوهشگران استانی دارد که با صرف وقت کم و هزینه جزئی امکانپذیر می باشد، ولی شاهد آنیم که استاندار محترم برخلاف سایر استانداران با وجود مشخص شدن اسامی پژوهشگران برتر عرصه های اجرایی تاکنون اقدامی صورت نداده اند، در حالیکه ازپژوهشگران نمونه دانشگاهی استان گیلان در آذرماه سال ۹۰ تجلیل به عمل آمده و در سطح کشور و استانهای همجوار نیز بطور منظم و هرساله این رسالت به انجام می رسد، لذا به نظر می رسد که ابراز زبانی اعتقاد به اهمیت پژوهش و پژوهشگر باید همراه با عمل باشد.

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد