گیلانیان
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 7 December , 2022
ژانویه 19, 2016 کد خبر : 45200 خبر ها

استاندار گیلان:

سرمایه‌گذاران جمهوری چک برای حضور در استان گیلان اعلام آمادگی کردند

سرمایه‌گذاران جمهوری چک برای حضور در استان گیلان اعلام آمادگی کردند

گیلانیان : استاندار گیلان گفت: در دیدار هیئت تجاری، اقتصادی و اعضای اتاق بازرگانی جمهوری چک، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در استان گیلان بررسی شد.
محمدعلی نجفی در دیدار با هیئت بلندپایه  اقتصادی جمهوری چک که حدود سه ساعت به طول انجامید، با ابراز خرسندی از این دیدار اظهار داشت: گیلان در بخش‌های مختلف عمرانی، صنعت، راه آهن، کشاورزی، صنایع غذایی و کشتیرانی آماده همکاری در راستای توانایی‌های موجود برای سرمایه‌گذاری است.

وی به اظهار علاقه‌مندی کشور جمهوری چک برای اطلاع از پتانسیل‌های گیلان برای سرمایه‌گذاری اشاره و تصریح کرد: با فضایی که پس از موفقیت‌های کشورمان در بحث برجام، برداشته شدن تحریم‌ها و آماده شدن بانک‌های خارجی برای فاینانس و گشایش ال سی ایجاد شد شرایط برای انجام سرمایه‌گذاری و انتقال دانش تکنولوژی به داخل کشور بسیار مطلوب است.

استاندار گیلان به ابراز تمایل هیئت سرمایه‌گذاری جمهوری چک برای ورود به پروژه‌های راه آهن، محیط زیست، زباله‌سوز و آب و فاضلاب اشاره و خاطرنشان کرد: امیدواریم با سفری که هیئت سرمایه‌گذاری به گیلان دارند در راستای تحقق این مذاکرات گام‌های مؤثری برداشته شود.

وی به تأکید رئیس جمهور درباره تسریع در اجرای پروژه مهم راه آهن رشت آستارا با توجه به اهمیت آن و اقتصادی بودنش اشاره کرد و افزود: آمادگی لازم در انجام مذاکرات با شرکت زیرساخت و بازدید از مسیر پروژه راه آهن رشت به آستارا به طول ۱۶۵ کیلومتر که تکمیل کننده راه نستراک است برای سرمایه‌گذاری از سوی جمهوری چک وجود دارد.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: سد پلرود نیز یکی از سدهای در حال اجرا است که در راستای توسعه بخش‌های آبی استان قابلیت سرمایه‌گذاری در آن وجود دارد.

وی گیلان را استانی با طبیعتی بکر، زیبا و توریستی عنوان کرد و اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که استان از آن رنج می‌برد بحث تولید زباله و مسائل زیست محیطی آن است که البته در حال حاضر اقدامات مختلفی در تفکیک از مبدأ و نصب زباله‌سوز آغاز شد.

استاندار گیلان به تولید محصولاتی همچون برنج، بادام زمینی، فندق، چای، زیتون، میوه‌های سردرختی، مرکبات،کیک و کلوچه و آبزیان و ماهیان خاویاری اشاره و تصریح کرد: گیلان می‌تواند در صورت اعلام آمادگی کشور چک نسبت به صادرات محصولات استان برای تأمین نیاز آنان اقدام کند.

رئیس اتاق بازرگانی چک و ایران در این نشست، ضمن تبریک برداشته شدن تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران گفت: با توجه به شرایط جدید و ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و محصولات موجود در استان گیلان، اتاق بازرگانی جمهوری چک ارتباط خود را با استانداری گیلان تقویت می‌کند.

یان کاوان این مذاکرات را در راستای تبادل نیازها بین دو کشور و ارتقای سطح تعاملات اشاره و خاطرنشان کرد: کشور جمهوری چک یکی از بزرگ‌ترین و معروف‌ترین سازنده‌های لوکوموتیو در دنیا است که می‌توانیم در بخش‌های مختلف پروژه ریلی رشت به آستارا سرمایه‌گذاری کنیم و برای ادامه مذاکرات فنی و پیشنهاد فاینانس در این‌ باره تیم مشترک تشکیل می‌شود.

یان کاوان از ابراز تمایل تجار و بازرگانان کشورش درباره آغاز سرمایه‌گذاری در بخش‌های نیروگاهی، محیط زیستی و ریلی گیلان خبر داد و افزود: این اطمینان را به مسئولان گیلانی می‌دهیم که در بخش‌های مختلف از شروع تا بهره‌وری با پتانسیل بالا آماده سرمایه‌گذاری هستیم و در مقابل خواهان جذب محصولات و تولیدات کشاورزی آن استان برای تأمین نیازمندی‌های کشورمان هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی چک و ایران افزود: از وجود شرکت‌های بسیار با تجربه چک در زمینه‌های محیط زیست، تصفیه آب، انرژی‌های تجدیدپذیر، حمل و نقل، راه آهن،‌ معدن، صنایع داروسازی، توربین‌های آبی، پتروشیمی و صنایع نفت و گاز  و صنایع غذایی بهره می‌بریم که می‌تواند زمینه‌ساز افزایش همکاری‌ها میان دو کشور باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم در هیئت تجاری و اعضای اتاق بازرگانی جمهوری چک، صاحبان شرکت‌های محیط زیستی، ساخت نیروگاه، لوکوموتیو، ریل، واگن، قطارهای دیزلی و برقی و صنایع غذایی حضور داشتند که در بخش‌های مختلف با معرفی تولیدات و دستاوردهای خود به مذاکره با هیئت گیلانی پرداختند./ منبع : روابط عمومی استانداری گیلان

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی