گیلانیان
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023
آگوست 4, 2012 کد خبر : 11270 خبر ها

کوچکی نژاد ارم‌ساداتی مطرح کرد:

سرنوشت دانشجویان خارج از کشور در گرو ارز تحصیلی

سرنوشت دانشجویان خارج از کشور در گرو ارز تحصیلی

گیلانیان : رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه تاکنون به‌طور رسمی اظهار نظری مبنی بر حذف ارز دانشجویی مطرح نشده، گفت: این ارز تحصیلی در حال حاضر کفاف هزینه‌های تحصیل در خارج از کشور به صورت بورسیه و یا آزاد را نمی ‌دهد و مشخص نیست با حذف ارز تحصیلی چه سرنوشتی در انتظار این دانشجویان است؟

جبار کوچکی‌نژاد ارم ساداتی در رابطه با احتمال حذف ارز دانشجویی، اعلام کرد: طرح ۹ ماده‌ای ارزی، برای سامان‌دهی وضعیت ارزی کشور در مجلس مطرح شد و این طرح به برخی مسائل ارزی در کشور اشاره داشت.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اما تاکنون در این طرح به‌طور رسمی اظهار نظری مبنی بر حذف ارز دانشجویی عنوان نشده است. وی با مد نظر قرار دادن اولویت‌های اقتصادی کشورافزود: طبق ماده یک این طرح، به منظور استفاده بهینه از ظرفیت‌های اقتصادی کشور و کاهش نیازهای ارزی و تکیه بر توانایی‌های تولید داخل و حذف نیازهای غیرضروری ارزی از جمله واردات کالاهای تجملی، ارز مسافرتی و نظایر آن حذف خواهند شد.

این نماینده مجلس نهم بیان کرد: ارائه ارز دانشجویی به ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور، کمک شایانی می‌کند و به نوعی از فرزندان کشورمان در غربت حمایت می‌شود.

کوچکی‌نژاد ارم ساداتی تصریح کرد: حتی اگر یک درصد این دانشجویان به کشور بازگردند نباید این حمایت‌ها از دانشجویان قطع شود زیرا رشد و پیشرفت‌ آنها منجر به افزایش خدمت به مردم خواهد شد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس (رهروان ولایت) یادآور شد: این ارز تحصیلی در حال حاضر کفاف هزینه‌های تحصیل در خارج از کشور به صورت بورسیه و یا آزاد را نمی‌د‌هد و مشخص نیست با حذف ارز تحصیلی چه سرنوشتی در انتظار این دانشجویان است؟

رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: این کمیسیون به عنوان یک کمیسیون فرعی به بررسی این مساله خواهد پرداخت و نخواهد گذاشت حقی از دانشجویان ضایع شود.

زمزمه حذف ارز تحصیلی در حالی در میان برخی دانشجویان ایرانی خارج از کشور بر سر زبان‌ها افتاده که هنوز مقامات بانک مرکزی به صورت رسمی در این باره موضع‌گیری نکرده‌اند.

پس از حذف ارز مسافرتی در روزهای اخیر، این بار برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر حذف ارز دانشجویی خبرساز شده و این مسئله نگرانی دانشجویان ایرانی خارج از کشور را در پی داشته است.

در حالی که معاونت بورس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تقریبا هر هفته اقدام به توزیع هزاران معرفی نامه دریافت ارز تحصیلی می کند؛ چنین به نظر می‌رسد که مصائب ارز دانشجویی در کشور تمامی ندارد.

همچنین حسن مسلمی نائینی معاون بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم در این‌باره اعلام کرد که حذف ارز تحصیلی هیچ ارتباطی به وزارت علوم ندارد و اصلاً دلیلی برای حذف این ارز نمی‌تواند وجود داشته باشد.

باید منتظر ماند و دید مقامات بانک مرکزی گمانه‌زنی‌ها درباره حذف ارز دانشجویی پس از ارز مسافرتی – به غیر از عتبات عالیات- را تایید کرده و یا با تکذیب آن، نگرانی دانشجویان ایرانی حاضر در خارج از کشور را رفع می‌کنند./

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی