گیلانیان
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ Thursday, 1 December , 2022
اکتبر 18, 2012 کد خبر : 13619 گفت و گو

از مسئولین می خواهم بیشتر به کاراته توجه کنند

سعید حسنی پور قهرمان کاراته جهان ، مهمان گیلانیان

سعید حسنی پور قهرمان کاراته جهان ، مهمان گیلانیان

اختصاصی گیلانیان _ در پی درخواست های مکرر شما همراهان همیشگی ” گیلانیان ” بخش گفت و گو و ورزش گیلانیان هم آغاز به کار کرد.

زین پس سعی می شود هر از چند گاهی سری به یکی از افتخارت گیلانی گیلان در حوزه های مختلف بزنیم و مصاحبه ای اختصاصی با آن عزیزان انجام بدهیم تا شاید توانسته باشیم در راستای پیشرفت و توسعه گیلان قدمی هر چند کوچک برداریم. اکنون اولین گفتگوی اختصاصی سرویس ورزشی گیلانیان با سعید حسنی پور، قهرمان گیلانی کاراته جهان را خواهید خواند:

در ابتدا برای گیلانیان خودتان را کمی معرفی کنید 

سعید حسنی پور ۲۴ ساله و متولد شهر رشت هستم.دو تا برادر دارم که من فرزند بزرگ خانواده هستم  یکی از برادرام به نام وحید حسنی پور عضو تیم ملی بزرگسالان و برادر کوچکم کاراته کار است.

تحصیلات مهندسی عمران دارم ،شش ماه هم است که فارغ التحصیل شدم و از هشت سالگی کاراته را زیر نظر آقای نویدی در باشگاه الکتریک رشت شروع کردم که الان تخریب شده است.دوران قهرمانی خودم را پیش آقای رهنما بودم و الان حدود ۱۲ سال است که افتخار شاگردی ایشان را دارم.

در سایه تلاش خود تا کنون چه عناوین و مدال های به دست آوردید ؟

قهرمانی های مختلف کشور دارم ، مسابقات بین المللی هم عناوین مختلفی به دست آوردم،اولین بار  سال ۸۴  در مسابقات قهرمانی جوانان جهان در قبرس مدال طلا گرفتم، سال ۸۵ در مسابقات قهرمانی امیدهای آسیا در سنگاپور برنز گرفتم، در مسابقات امید های جهان در ترکیه سال ۸۶ نقره گرفتم ، در سال ۸۷  امیدهای آسیا در مالزی برگزار شد که دو مدال طلا گرفتم. تورنمت های مهمی هم که در سال ۸۷ در مارسی فرانسه بود توانستم طلا بگیرم،سال ۸۹ در مسابقات اُپن پاریس مدال نقره گرفتم، همان سال عضو تیم ملی بزرگسلان ایران در مسابقات جهانی صربستان بودم بعد از آن مصدومیتی داشتم که عمل جراحی انجام دادم و یک سال از دنیای کاراته دور بودم.

در سوپرلیگ کاراته در تیم دانشگاه آزاد بازی می کنم و با این تیم مقام دوم و سوم سوپرلیگ کشور را بدست آوردم و با همین تیم به مقام پنجم باشگاه های جهان رسیدیم.

خاطره انگیزترین مدالی که به دست آوردید؟

همان سالی که قهرمان جوانان جهان شدم.

وقتی می خواهی اولین بار عضو تیم ملی جوانان شوی خیلی سخت است،من هم خیلی تلاش کرده بودم و روزی سه جلسه تمرین می کردم و برای اولین بار بود که به مسابقات جهانی می رفتم.

همیشه در تلویزیون دیده بودم که شخصی قهرمان می شود  بر روی سکو می رود.وقتی من بر روی سکو رفتم و سرود ایران پخش شد و لحظه ای که مشاهده کردم ۱۲۰ کشور دنیا به احترام سرود کشورم بلند شدند احساس غرور به من دست داد.

قبل از من دو نفر دیگر هم مدال طلا کسب کرده بودند و چون همیشه در جوامع بین المللی به ایرانی ها کم لطفی می کنند بهانه آورده بودند که سی دی سرود ایران خط دارد،به همین دلیل ایرانی هایی که آن جا حضور داشتند خودشان سرود را خواندند.ولی به یکباره وقتی من روی سکو رفتم مثل اینکه سی دی درست شده بود و سرود را پخش کردند و لحظه ی شیرینی برای من بود.

وضعیت کاراته گیلان را چه طور می بینید ؟

آیا آینده سازانی در این رشته ورزشی وجود دارند؟

گیلان همیشه قهرمانان زیادی در رشته کاراته داشته و آینده سازان خوبی هم بعد از ما خواهند آمد. در حال حاضر آقای اصغریان،ریاست هیئت کاراته استان را بر عهده دارند و در قسمت فنی هم مربیانی مانند آقای رهنما که سرمربی تیم ملی بودند

الان هم سرمربی تیم زیر ۲۳ سال هستند، آقایان همرنگ و سلیمی از مربیان تیم ملی نقش ایفا می کنند .

کاراته کارهای گیلانی زیادی هم مثل آقای ویشگائی،آقای همرنگ،زیگساری،وحید حسنی پور،قاسم اجدادی،غروبی و … داشته و داریم در جوانان و امید هم پشتوانه های خوبی داریم که انشاالله بتوانند برای گیلان افتخار آفرینی کنند.

 شرایط کاراته گیلان از لحاظ امکانات و سالن های تمرینی چگونه است

قرار بود خانه کاراته تاسیس شود به کجا رسید؟

خانه کاراته ای که نداریم،ولی سالنی که قبلا پایگاه قهرمانی بود  اکنون آکادمی کاراته شده و در اختیار کاراته کارها است که خدا را شکر از لحاظ سالن تمرین هیچ مشکلی نداریم .

مشکل ما سالن کاراته نیست!

پس مشکل کاراته گیلان چیست؟

مشکل ما نبودن اسپانسر است! این همه قهرمان که برای شما نام بردم همه در تیم های دیگر و خارج استان بازی می کنند!

 یعنی در سوپرلیگ نماینده ای نداریم؟

نماینده داریم ولی هیج اسپانسری پشت تیم هیئت کاراته گیلان نیست و قهرمانانی که اسم بردم ناچاراند در تیم های دیگر بازی کنند تا مشکلات مالی خودشان را برطرف کنند و متاسفانه بردهایشان برای استان های دیگر مایه افتخار می شود!

باشگاه داماش هم به کاراته ورود کرده بود؟ نتیجه اش چه شد ؟

بله،دو سال پیش تیم داری کرد که بدون حضور قهرمانان گیلانی، نائب قهرمان لیگ برتر کشور شد! و مطمئن باشید اگر قهرمانان بودند حتما قهرمان کشور می شد. اما متاسفانه مشکلاتی برای این باشگاه بوجود آمد که کلا قید تیم داری را زدند.

به خوانندگان گیلانیان بگویید که چرا رشته کاراته ، المپیکی نیست؟

کاراته باید دو سه المپیک قبل تر ، حتی زودتر از تکواندو در المپیک سهمیه می گرفت ولی به دلیل یک سری اختلافات در کمیته ملی المپیک و فدراسیون جهانی کاراته ، این رشته ، المپیکی نشد و ما همچنان ضربه همین المپیکی نبودن کاراته را می خوریم.

چرا به این رشته ی ورزشی ورود کردید؟ با آنکه این رشته المپیکی هم نبود

وقتی که من وارد این رشته شدم هشت سالم بیشتر نبود و چون یک علاقه ی قلبی وجود داشت وارد این رشته شدم. از طرف دیگر خانواده ما همه کاراته کار هستند و آن زمان هم آقای رهنما عضو تیم ملی بودند و مدال های مختلفی می گرفتند.

گیلان همیشه در رشته های فردی موفقیت های خوبی به دست آورده است.

از نگاه یک کاراته کار گیلانی،این امر نشاَت گرفته از کجاست؟

گیلانی ها در زمان میرزاکوچک جنگلی و قبل و بعدش همیشه نشان دادند انسان های تواندمندی در هر رده هستند. اگر از لحاظ علمی هم نگاه کنید ما گیلانیان پرفسور سمیعی و خیلی از بزرگان دیگر را داریم.

به نظر من تنها دلیل موفقیت رشته های فردی گیلان ، عدم نیاز به اسپانسر خوب می باشد چون در رشته های انفرادی ورزشکار برای خودش کارهایش را انجام می دهد، در کشورهای دیگر دنیا بحث حمایت مالی از ورزش های انفرادی هم وجود دارد ولی در ایران نیست و ما هم فقط به خاطر عشقی که به گیلان و به خصوص شهرمان رشت داریم وارد مسابقات شدیم.

در سالیان گذشته به کاراته کارهای عنوان دار رشتی به نسبت کاراته کاران سایر شهرستانها مثل انزلی ، صومعه سرا و … کمتر توجه شده است ! خوشبختانه به کاراته کارهای شهرستان های دیگر همه نوع امکانات داده اند ولی متاسفانه به امثال  حامد زیگساری ، وحید حسنی پور و باقی کاراته کاران رشتی که قهرمانان صاحب نام و عنوانی حتی در سطح جهان نستند بها لازم  داده نشده است !

الگوی ورزشی سعید حسنی پور؟

الگوی ورزشی و زندگی من آقای مسعود رهنما هستند که خیلی در زندگی من تاثیرگذار بودند.

به فوتبال هم علاقه دارید؟

بله

خودتان هم بازی می کنید؟

بله، حتی در اردوها گاهی مواقع فوتبال بازی می کنم.

طرفدار کدام تیم هستید؟

طرفدار داماش گیلان هستم و حتی در بازی با پیکان که پنج تا زد در استادیوم بودم.البته ملوان را هم دوست دارم،چون هر دو نماینده گیلان هستند ولی داماش را بیشتر دوست دارم چون تیم شهر ماست.

اما برسیم به سوالات غیر ورزشی و شاید حاشیه ای ، سعید حسنی پور مجرده ؟

بله

چرا مجرد ؟

شاید شرایطش را نداشتم و یک سری چیزها هم هست که باید در زندگی به دست بیاورم و فکر می کنم متاَهل شوم شاید ورزش حرفه ای مشکل بشود.

به جز کاراته ، به شغل دیگری مشغول هستی؟

متاسفانه نه .

استاندار گیلانی سابق استانمان ، به ما ( کاراته کاران گیلانی عضو تیم ملی ) گفته بودند شما مدرک تحصیل تان را بگیرید با توجه به نگاه ویژه ریاست محترم جمهور  به قهرمانان و مدال آوران ، تلاش می کنم شما مشغول به کار شوید بنابراین شما با خیال راحت فقط به فکر کسب افتخار برای ایران اسلامی باشد.

من و دیگر دوستان هم در تیم ملی کاراته تمام تلاشمان را صرف افتخار آفرینی برای ایران و گیلان در میادین بین المللی و جهانی کردیم فارغ التحصیل هم شدیم ولی متاسفانه وعده داده شده عملی نشد و نمی دانیم چه کسی می تواند قدمی موثر برای ایجاد اشتغال قهرمانان و مدال آوران کاراته در استان بردارد ؟!

 یکی از دلایل اصلی ازدواج نکردن من و دیگر دوستان نیز این است که شغل ثابتی با امنیت شغلی نداریم.

حرفی پایانی سعید حسنی پور قهرمان گیلانی کاراته جهان ؟

از مسئولین استان می خواهم بیشتر به ورزش استان توجه کنند چون همیشه ورزشکاران گیلانی نشان داده اند که پتانسیل زیادی در عرصه های مختلف دارند برای مثال تیم ملی ایران در مسابقات جهانی سه مدال طلا به دست می آورد که یکی از آن ها هم متعلق به گیلان است .

همچنین از پدر و مادرم و از آقای رهنما و تمام کسانی که برای من زحمت کشیدند ، از برادرم و آقای زیکساری که همیشه پشتیبانم بوده و هستند تشکر می کنم.

از شما و پایگاه تحلیلی خبری گیلانیان بعنوان پایگاهی که دغدغه اش رسیدن گیلان به پیشرفت و توسعه است ممنونم که این فرصت را به من اختصاص دادید .

/a

اخبار مرتبط

نظرات

  • مرسی از این مصاحبه عالی.امیدوارم با دیگر ورزشکاران گیلانی هم مصاحبه ای در سایتتون ترتیب بدین.گیلان پر استعداد ترین استان ایران باید قدر ورزشکارانمون رو بدونیم.

  • خدایی، این جوان خیلی زحمت کشید و علی الخصوص استاد راهنما ، در آموزش این جوان و برادرش تلاشهای فراوانی را انجام دادند ، خداوند این قهرمانان رو به سلامت نگه دارد.

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی