گیلانیان
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 1 October , 2022
آگوست 12, 2014 کد خبر : 28950 خبر ها

به مناسبت روز دریای خزر :

سوت کشتی ها در بندر آستارا به صدا درآمد

سوت کشتی ها در بندر آستارا به صدا درآمد

گیلانیان : به مناسبت روز دریای خزر سوت کشتی ها در بندر چند منظوره آستارا با حضور امام جمعه ، فرماندار و جمعی از مسوولان محلی این شهرستان به صدا در آمد.

این آیین نمادین که به مناسبت روز دریای خزر برگزار شد ، جمعی از نیروهای مسلح شهرستان آستارا نیز حضور داشتند.

فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا در این آیین گفت: روز دریای خزر روز بزرگی است چرا که بهانه ای در جهت یادآوری گرامیداشت این نعمت خدادادی محسوب می شود.

سیروس شفقی پیام ساحل نشینان پنج کشور حاشیه خزر را پیامی آکنده از صلح و دوستی خواند و افزود: این پیام یک پیام انسانی است و باید با پیاده کردن آن در عمل جهانیان را نسبت به صلح ، امنیت و آرامش آگاه سازیم.

وی با بیان اینکه در قبال حفظ و صیانت از دریای خزر همه افراد مسوول هستند ، اضافه کرد: نگهداری شرایط زیست محیطی دریای خزر از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

وی اضافه کرد: طی سال های اخیر نگرانی هایی در زمینه مسائل زیست محیطی دریای خزر ایجاد شده است.

وی ادامه داد: بزرگی نام خزر را باید با پاک نگهداشتن آن بشناسانیم.

امروز به مناسبت روز دریای خزر مسابقات شنا ، قایقرانی در ساحل سفیر امید و نیز مسابقات مقاله نویسی و نقاشی با موضوع دریای خزر توسط تشکل های مردم نهاد در حال برگزاری است.

۲۱ مرداد ماه سال ۱۳۸۵، کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزر موسوم به کنوانسیون تهران برای پنج کشور ساحلی لازم الاجرا شده و این روز توسط برنامه محیط زیست سازمان ملل به عنوان روز دریای خزر نامگذاری شد.

دریای خزر با طول ۱۲۰۰ کیلومتر و به عرض متوسط ۳۳۰ کیلومتر در میان پنج کشور ایران ، جمهوری آذربایجان ، روسیه ، قزاقستان و ترکمنستان واقع شده و بیشترین عمق آن ۱۰۲۵ متر است.

وسعت دریای خزر حدود ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع و وسعت حوضه آبگیر آن سه میلیون و ۷۷۰ هزار کیلومتر مربع می باشد.

طول خط ساحلی کل دریای خزر با جزایر حدود ۷۰۰۰ کیلومتر ، طول خط ساحلی کشورمان در سه استان گیلان ، مازندران و گلستان حدود ۸۶۰ کیلومتر است.

دریای خزر دارای بیش از ۵۰ جزیره است که مساحت آنها ۳۵۰ کیلومتر مربع برآورد شده است.

رودخانه های مهم منتهی به خزر عبارتند از : ولگا ، اورال ، اترک ، سولاک ، سمور ، کورا و سفیدرود.

عمده مسایل و مشکلات دریای خزر شامل نوسانات دریای خزر و مشکلات پیش بینی های مرتبط به آن، استفاده بی رویه از منابع زیر بستر دریا و آلودگی های آلی ناشی از آن ، کاهش ذخایر ماهیان خاویاری و تهدیدهای تنوع زیستی ، فقدان تبادل آمار و اطلاعات و همکاری های علمی بین کشورهای حاشیه دریای خزر است.

شهرستان ۸۵ هزار نفری آستارا در منتها الیه غربی دریای خزر و در جوار مرزی جمهوری آذربایجان واقع شده و دارای ۱۸ کیلومتر خط ساحلی در غرب این دریاست./منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی