گیلانیان
شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ Saturday, 24 September , 2022
سپتامبر 7, 2014 کد خبر : 29614 خبر ها

تقوی:‏

سیستم الکترونیکی طرح اظهار از راه دور در گمرکات گیلان راه اندازی می شود

سیستم الکترونیکی طرح اظهار از راه دور در گمرکات گیلان راه اندازی می شود

گیلانیان :  ناظرگمرکات گیلان و مدیرکل گمرک انزلی از راه اندازی سامانه اظهار از راه دور در رویه های واردات و صادرات در گمرکات استان خبر داد.

پرویز تقوی ظهر یکشنبه در جلسه گمرکات استان افزود: این سامانه در راستای اجرای طرح تکریم ارباب رجوع، تسریع در انجام تشریفات گمرکی و فرآیند ترخیص در گمرکات استان فعال و تمامی فعالیت‌ های صادرات و واردات از طریق سامانه مزبور انجام می‌ شود.

وی اظهار داشت: واردکنندگان و صادرکنندگان از این پس می توانند کالاهای خود تنها با دسترسی به اینترنت و از محل کار یا منزل خود به گمرک اظهار کنند.

ناظر گمرکات گیلان و مدیرکل گمرک انزلی درباره مزایای مهم این سامانه گفت: اظهار از راه دور تحت وب بوده و در نتیجه زمان ترخیص کالا را به حداقل رسانده و علاوه بر سرعت و سهولت ترخیص کالا، دقت و اطمینان از صحیح انجام شدن تشریفات گمرکی، تعیین ارزیاب خودکار توسط سیستم و انتخاب مسیر کالا و صرف‌جویی در وقت و هزینه خدمت‌ گیرندگان از دیگر مزایای این طرح است.

وی افزود: سیستم الکترونیکی طرح اظهار از راه دور هم اکنون در ۱۷ گمرک کشور راه اندازی و طی شهریور ماه امسال در استان عملیات می شود.

تقوی اظهارداشت: سامانه های موجود در گمرکات استان شامل سیستم ارزش وب بنیاد، سامانه مجوزها، سامانه ارتباط با دبیرخانه بین سازمانی سایر دستگاه ها، سامانه هوشمند ترانزیت، سامانه اعطای معافیت مسافری و سامانه شناسه واریز  است.

وی در ادامه از راه اندازی سیستم جامع گمرکی در گمرکات استان طی سال جاری خبر داد و افزود: فاصله گرفتن از سیستم‌ های دستی و سنتی افزایش سرعت‌ بخشی به کارها، کاهش خطای انسانی، شفافیت در ارائه مجوزها و اظهارنظرها از ویژگی‌های این سیستم است.

ناظر گمرکات گیلان و مدیرکل گمرک انزلی بیان داشت: کاهش مدت‌ زمان صدور مجوز و ترخیص کالا، امکان اظهار نظر الکترونیکی کالاها به صورت آنلاین و هر زمان از دیگر شاخص‌ های این سامانه جامع است.

وی همچنین گفت:  از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۷۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار کالای غیر نفتی با وزن ۷۰۰ هزار تن از گمرکات گیلان (انزلی، آستارا و حسن رود ) صادر شده که این مقدار از نظر وزنی ۱۸ درصد افزایش داشته است.

تقوی تصریح کرد: در مجموع  ۳۲۵ هزار و ۵۸۲ تن از کالاهای مزبور از گمرک انزلی، ۳۷۲ هزار ۱۲۹ تن از گمرک آستارا و بقیه از گمرک حسن رود صادر شده  است.

وی عمده کالاهای صادر شده از گمرکات گیلان را محصولات نباتی، محصولات معدنی و مصنوعات از آن، محصولات صنایع شیمیایی عنوان کرد و افزود: این کالاها به بیش از ۳۰  کشور دنیا صادر شده است.

ناظر گمرکات گیلان و مدیر کل گمرک انزلی تصریح کرد: صادرات گمرکات استان  اغلب به کشور روسیه، آذربایجان و عراق انجام می شود.

وی افزود: در این مدت افزون بر ۸۸۷ هزار و ۶۰۰ تن کالا به ارزش ۵۷۳ میلیون دلار از طریق گمرکات استان گیلان به کشور واردات قطعی شده است.

تقوی بیان داشت: همچنین ۷۲ درصد وزنی و ۷۱ درصد ارزشی کالاهای وارداتی از استان گیلان را فلزات معمولی و مصنوعات از آن تشکیل می دهد.

وی ادامه داد: عمده واردات گمرکات گیلان از کشور فدراسیون روسیه، قبرس، امارات متحده عربی، اتریش و غیره است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی