گیلانیان
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ Tuesday, 27 September , 2022
مارس 8, 2014 کد خبر : 25417 خبر ها

سکونت۲۷هزار خانوار در جنگل های گیلان

سکونت۲۷هزار خانوار در جنگل های گیلان

گیلانیان : رحمت الله رحمانی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان به مناسبت هفته منابع طبیعی اظهار کرد: هر توسعه‌ای که در گیلان ایجاد می‌شود بخشی از ساخت وسازها با اظهار نظر و مجوز این اداره کل صورت گیرد و همه به نحوی با این اداره کل در ارتباط هستند.

وی افزود: استان گیلان با مساحت یک میلیون و ۴۷۱ هزارهکتار که از این مساحت یک میلیون و ۱۱۷ هزار هکتار آن تحت حفاظت منابع طبیعی قرار دارد که ۵۶۵ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل داده است.

رحمانی با بیان اینکه گیلان ۸۰درصد منابع طبیعی دارد افزود :۱۲ هزار بهره بردار جنگل و ۱۲ هزار مرتع دار دراستان شناسایی شده است.

مدیر کل منابع طبیعی گیلان اظهار کرد: ۲۷ هزار خانوار در داخل جنگل های گیلان سکونت دارند که ۸۰درصد مایحتاج زندگی آنها از منابع طبیعی تامین می‌شود.

وی به سکونت مردم در منابع طبیعی پرداخت و گفت: اکثر شهرستانهای استان در داخل خود طبیعت قرار دارنداز جمله ماسال ، سیاهکل ، ییلاقات دیلمان ،رحیم آباد و جواهر دشت و ….. که در داخل طبیعت قراردارند.

این مقام مسئول تصریح کرد : ۱۱ شرکت تعاونی بهره بردار در داخل جنگل شناخته شده است که بیش از ۳ هزار شغل شرکتهای بهره بردار در استان ایجاد کرده اند.

وی به توفیقات کشوری منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: بهترین نهال در حال حاضر در استان ما تولید می شود که از نظر زراعت چوب استان گیلان رتبه اول کشوری را دارد . همه استانها برای زراعت چوب باید از آبیاری استفاده کنند در صورتی که گیلان برای تولید و پرورش چوب نیزی به آبیاری ندارد.

رحمانی در ادامه افزود: گیلان مقام دوم مرتع داری و مقام اول یگان ویژه منابع طبیعی را داراست و در حال حاضر ۱۳ هزار جنگل کاری در گیلان انجام شده است.

وی افزود: منابع طبیعی گیلان در راه حفاظت از منابع طبیعی دو شهید و ۱۷ نفر مجروح داشته است.

لازم به ذکر است: ۱۵ تا ۲۱ اسفند هفته منابع طبیعی نام گذاری شده است. /منبع : شبستان

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی