گیلانیان
سه شنبه ۵ مهر ۱۴۰۱ Tuesday, 27 September , 2022
آوریل 28, 2014 کد خبر : 26723 خبر ها

استاندار گیلان :

سیستم هماهنگ توسعه یکپارچه منطقه ای بارویکرد برد- برد در خزر ضرورت دارد

سیستم هماهنگ توسعه یکپارچه منطقه ای بارویکرد برد- برد در خزر ضرورت دارد

گیلانیان : استاندار گیلان در نشست مشترک هیأت های بلندپایه گیلان و آستراخان با اشاره به نقاط مشترک دو استان و تشریح توانمندی های گیلان در حوزه های بهداشتی و درمانی ، گردشگری ، تجارت و بازرگانی و سرمایه گذاری ، حمل و نقل و ترانزیت کالا ، کشاورزی ، فرهنگی ، ورزشی و آموزشی و دارابودن منطقه آزاد انزلی گفت : در سایه ی نشست ها و گفتگوهای دوجانبه و چند جانبه ی استانهای مناطق حوضه ی دریای دوستی خزر میتوان بارویکرد برد برد به یک سیستم هماهنگ توسعه ی یکپارچه منطقه ای برای افزایش سطح رفاه مردم دست یافت .

دکتر محمد علی نجفی در این نشست با بیان اینکه یکی از راهبردهای بلند مدت دولت های همجوار و غیر همجوار دوست ، بمنظور کاهش آسیبهای احتمالی و استفاده از فرصت های بوجود آمده ، همگرایی منطقه ای ، دو و چند جانبه گرایی با رویکرد برد برد است گفت : نزدیکی و قرابت تاریخی و جغرافیایی استان ها و مناطق حوزه دریای دوستی خزر ، و موقعیت خاص ژئواکونومیک ، ژئوپولتیک و ژئو استراتژیک منطقه ، این امکان را مهیا نموده تا درسایه نشست ها و گفتگوهای دو جانبه و چند جانبه ، زمینه توسعه یکپارچه منطقه فراهم گردد .

وی افزود : نشست حاضر ، در ادامه نشست های قبلی ، گامی مؤثر در گسترش روابط سازنده بین جمهوری اسلامی ایران با محوریت استان گیلان و روسیه فدراتیو با محوریت استان آستراخان می باشد . با این امید که رهآورد این تعامل ، موجبات بهبود شرایط اقتصادی دو منطقه و ارتقای رفاه عموم مردم را در پی داشته باشد .

دکتر نجفی ادامه داد : ما معتقدیم قرابت های فرهنگی ، مذهبی ، تاریخی و جغرافیایی بین طرفین ، بزرگترین عامل نزدیکی و تعاملات سازنده همه جانبه بوده و لازم است تا مؤلفه های مشترک شناسایی و تقویت گردند .

استاندار گیلان با اشاره به قابلیت های استان گیلان افزود : در حوزه های فعالیت های بالاسری اجتماعی و زیرساخت های اقتصادی ، استان گیلان بواسطه برخورداری از امکانات توسعه یافته حمل و نقل جاده ای ، دریایی ، هوایی و اضافه شدن شبکه حمل و نقل ریلی در آینده نزدیک ، وجود بزرگترین بندر شمال کشور ایران در بندر انزلی ، پشتیبانی حمل و نقل و پایانه ها ، وجود بسترهای سرمایه گذاری در شهر و شهرک ها و نواحی صنعتی ، و منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی و مناطق ویژه اقتصادی لاهیجان و آستارادر کنار وجود بنادر متعدد در پایتخت روسیه در خزر، یعنی آستراخان ، شبکه راه های توسعه یافته زمینی ، هوایی و آبراهه ها ، وجود زیرساخت های صنعتی در زمینه ساخت و تعمیر کشتی و سازه های نفتی ، توانایی خدمات رسانی و ارتقای فعالیت در راستای استفاده از فرصت های بوجود آمده در کریدورهای حمل و نقل بین المللی شمال – جنوب و شرق – غرب را دارا می باشند . از این رو لازم است تا فعالیت های تولیدی صادرات گرا و خدمات ترانزیت زمینی و دریایی بین طرفین گسترش یافته و موانع موجود مرتفع گردند .

استاندارگیلان تولید محصولات کشاورزی زراعی ، باغی ، شیلاتی و دامی از جمله فعالیت های مشترک دو استان دانست و خاطرنشان کرد : ایجاد و گسترش مبادلات تجاری محصولات کشاورزی بین طرفین یکی دیگر از زمینه های همکاری قلمداد می گردد .بویژه اینکه گیلان رتبه اول تولید چای ، فندق ، بادام زمینی ، ابریشم ، و رتبه دوم تولید برنج ، آبزی پروری ، خاویار ، مرغ و زیتون در کشور را دارا می باشد .

وی با بیان اینکه وجود سرمایه گذاری های زیربنایی در امر ساخت و ساز شهرها و شهرک های چند منظوره ، زمینه ساز تعاملی دو طرفه خواهد بود گفت : استان گیلان امکان تهیه و صدور مصالح ساختمانی را دارا بوده و د رمقابل میتواند از توانمند های فنی و مهندسی و امکان تشکیل کنسرسیوم ها و شرکت های سرمایه گذاری مشترک برخوردارمی گردد .

دکتر نجفی پیشنهاد داد : باتوجه به محدودیت استفاده از تجهیزات و ظرفیت های بندری کشورهای منطقه ، می توان با تشکیل کنسرسیوم های سرمایه گذاری ، بنادر مشترکی در منطقه کرد و این امر امکان استفاده مشترک و بلامانع از ظرفیت های بندری یکدیگر را فراهم نموده و منجر به حذف رقابت ناسالم در بازار ترانزیت بار و مسافر می شود و زمینه گسترش سریع صنعت حمل و نقل را فراهم می سازد .

وی تأسیس مراکز و سایت های تجاری حاشیه خزر ، در نواحی ساحلی یکدیگر را زمینه ساز حضور ملموس و فیزیکی در بازارهای هدف دانست و گفت : تأسیس مراکز عالی خدمات بهداشتی درمانی خزر، مراکز آموزش عالی خزر و مؤسسات گردشگری با سرمایه گذاری مشترک می تواند در اولویت تفاهمات قرار گیرد .

نماینده ی عالی دولت در گیلان ادامه داد : درزمینه همکاری های فرهنگی ، استفاده از ظرفیت جراید و نشریات محلی و از همه مهمتر ، توانمندی های صدا و سیمای مرکز دو استان ، می تواند یکی از پایه ای ترین محور مذاکرات باشد .

وی وجود ظرفیت فرودگاهی در استانداردهای بین المللی در دو استان گیلان و آستراخان را زمینه ساز راه اندازی خط یا خطوط پروازمستقیم برشمرد و تأکید کرد : تفاهم طرفین در پیگیری ایجاد خطوط پروازی ، می تواند اولین و مهمترین گام در تبادل مسافر باشد .

استاندار گیلان افزود : در زمینه فعالیت های مشترک علمی ، آموزشی و تحقیقاتی ، باتوجه به سوابق قبلی مبادله اساتید و دانشجویان رشته های مختلف بین دو استان ، و همچنین وجود مراکز پژوهشی نظیر پارک علم و فناوری ، مراکز پژوهشی شیلاتی و آبزیان ، مؤسسات تحقیقاتی محصولات زراعی می توان تعاملات آتی را با گستره و عمق بیشتر توسعه بخشید .

وی بهره گیری از توانمندی های گردشگری دو استان را مهم دانست و خاطر نشان کرد : وجود جلوه های طبیعی و تاریخی در دو استان و زیرساخت های بخش گردشگری در حوزه های مختلف ورزشی ، طبیعی ، تاریخی ، بازرگانی ، سلامت و درمان ، زمینه سازی تبادل گردشگران و راه اندازی تورهای گردشگری در فصول مختلف سال می تواند مطلوب نظر طرفین باشد .

دکتر نجفی افزود : با رویکرد ارتقای اثر بخشی نمایشگاه های عرضه توانمندی های اقتصادی دو استان ، تدوین برنامه مشترک جهت برپایی نمایشگاه های عمومی و تخصصی ، می تواند محور تعامل و مذاکرات نهادهای خصوصی و غیر دولتی بین طرفین قرار گیرد .

استاندار آستراخان نیز در این نشست گیلان را از مهمترین شرکا اقتصادی این استان دانست و گفت : ما بسیار علاقمندیم حجم مبادلات تجاری دو استان افزایش یابد و زیرساختهای این امر درآستراخان کاملا فراهم است .

الکساندر ژلکین با بیان اینکه بسیاری از تجار روسی علاقمند به ارتباط و همکاری اقتصادی با ایران به ویژه گیلان هستند ، افزود : در زمینه توسعه گردشگری بین دو کشور باید کارگروه مشترکی تشکیل شود تا زیرساختهای این امر بویژه ایجاد خط مستقیم هوایی بین دو استان را هرچه زودتر فراهم شود .

وی با ابراز تمایل به همکاری های رسانه ای بین دو طرف اظهار داشت : ما آمادگی داریم تا همکاری بین شبکه دولتی آستراخان و صدا و سیمای گیلان ایجاد شود و حتی پروژه های تلویزیونی مشترکی داشته باشند .

ژیکلین درباره واردات آستراخان از ایران خاطرنشان کرد: سال ۸۴ واردات آستراخان از ایران ۶ میلیون دلار بود و سال ۹۰ به ۲۵۰ میلیون دلار رسید.

استاندار آستراخان روسیه گفت: ۱۶۶ شرکت ایرانی با حضور در آستراخان سرمایه‌گذاری کردند و یک شعبه بانک ایرانی هم در این استان فعال است و آستراخان امکانات بزرگی دارد که می‌توان بین دو استان گسترده شود

وی با اشاره به نشست هفته گذشته اتاق‌های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر در آستراخان، تصریح کرد: بسیاری از بازرگانان آستراخان علاقمند به برقراری ارتباط با جمهوری اسلامی ایران هستند

در پایان این مراسم تفاهمنامه خواهرخواندگی شهرهای رشت و آستراخان توسط «محمدابراهیم خلیلی» شهردار رشت و «ارینا یوریونایوگوروا» سرپرست شهرداری آستراخان امضا شد ./منبع : روابط عمومی استانداری گیلان

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی