گيلانيان - .وبگاه حاميان پيشرفت و توسعه گيلان
ما نگوئیم بد و میل به ناحق نکنیم    جامه کس سیه و دلق خود ازرق نکنیم
امروز سه شنبه,۲۶ام دی ۱۳۹۶ - آخرین بروزرسانی سه شنبه,۲۶ام دی ۱۳۹۶

آیا شالیکوبی های استان با ماشین آلات (چینی) نوسازی می شوند !؟

اختصاصی گیلانیان : رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان در نشست خبری مورخه اول آبان ۹۶ اعلام کرد : شالیکوبی‌های استان گیلان نو‌سازی می‌شوند .

به دلیل اهمیت موضوع هرگز فراموش نمی شود زمانی که زمزمه نوسازی شالیکوبی ها با تسهیلات دولتی بر سر زبانها افتاده بود به اتفاق یک کارخانه دار شالیکوبی به مسئول واحد صنعت جهاد کشاورزی استان مراجعه کردیم تا همراهم در مورد شرط اخذ تسهیلات و من در خصوص نوع ماشین آلات مورد نظر واحد صنعت سازمان کسب اطلاع نماییم .

مسئول وقت به کارخانه دار گفت چند نفر از همکاران شما تا کنون با استفاده تسهیلات بیش از ۲۰۰ میلیون تومان ماشین آلات مورد نیازشان را از خارج وارد و در حال استفاده هستند ، جهت کسب اطلاع بیشتر و بهتر می توانید از همین کارخانجات وارداتی فعال در املش و یک شهر هم ذر غرب استان که اسمش دقیقا در نظر نیست، دیدن نموده سپس اقدام به درخواست تسهیلات نمایید .

وقتی از مسئول بخش مربوطه سوال شد سازمان چه نوع دستگاهی را توصیه می نماید با کمال تاسف پاسخ داد : کارخانه دار باید کارخانه را وارد کند و ما عملکردش را ببینیم تا از میان شان بهترین را انتخاب کنیم !!؟

یعنی کارشناس مربوطه از نوع مطلوب کارخانه بی اطلاع بوده و می خواست کارخانه دار با تحمل بار مالی کمرشکن تحت عنوان تسهیلات دولتی ماشین آلاتی را وارد نماید که برای کارشناس مربوطه و وارد کننده ناشناخته است و در حقیقت چندین فقره سرمایه بیش از ۲۰۰ میلیون تومانی این مملکت را قربانی آزمون و خطای کارشناسی کند که از کارشناسی فقط عنوانش را یدک می کشد ؟!

این نگرش باعث شد از مجموع ۱۸۵۰ واحد شالیکوبی استان عملا ۳۰۰ تا ۳۵۰ واحد شالیکوبی تعطیل شد و حالیه ۱۵۰۰ واحد شالیکوبی در سطح استان با ۲۳۸ هزار هکتار شالیزاری باقیمانده است !

نه مقاله من در روزنامه جهان اقتصاد آن روز کار گشا شد و نه آن کارخانه دار که امروز همچنان کارخانه دار است به دنبال تسهیلات کذایی کارشناس محترم رفت و و نوسازی کارخانجات شالی هم همچنان در برزخ بلا تکلیفی ماند تا اینکه در مصاحبه اخیر به گفته رییس سازمان جهاد کشاورزی فقط ۲۰ درصد کارخانجات نوسازی شدند .

ولی چیزی باعث تحریر این مطلب شد این است که در مراجعه به کارخانه نوبنیاد شالیکوبی در روستای … برای تبدیل شلتوک به برنج سفید رفته بودم به مدیر کارخانه بابت تصمیم نوسازی شالیکوبی ها تبریک گفتم که جواب شنیدم حتما می خواهند ماشین آلات (چینی) وارد کنند .

وقتی دلیل این اظهار نظر را جویا شدم گفت : کلیه امکانات و ماشین آلات این کارخانه ایرانی است، حسب فرموده رهبری ما هم در راستای کمک به اشتغال از تولیدات داخلی استفاده کردیم ولی با کمال تاسف کارشناس سازمان جهاد کشاورزی تا کنون دوبار از این کارخانه بازدید کرد و هر دو بار گفت : چرا ماشین آلات چینی وارد نکردید ؟

خواستم نظر کارشناس را توجیه کنم که نامبرده می خواسته از مزیت و کیفیت برتر کالای ایرانی مطلع شود ولی نامبرده با یک نگاه عاقل اندر سفیه و تبسمی کرد و چیزی نگفت؟! که لازمه این حرکت سوال برانگیز سکوت بود ولاغیر !؟؟  

 


کانال تلگرام گیلانیان
نظرات

نظری ثبت نشده است شما می توانید اولین نفر باشید

از انتشار نظرات توهین آمیز و خلاف ارزش های دینی و عرفی معذوریم
کلمات مشاهده شده در عکس را در کادر زیر آن وارد نمائید

 

*


پایگاه گیلانیان طبق مجوز صادره از سوی هیات نظارت بر مطبوعات و طبق قانون مطبوعات فعالیت می نماید

کلیه حقوق این پایگاه برای صاحبان آن محفوظ می باشد استفاده از مطالب گیلانیان با ذکر منبع بلامانع است.


رفتن به نوارابزار