گیلانیان
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ Sunday, 27 November , 2022
آگوست 28, 2011 کد خبر : 2590 خبر ها

حاشیه ای بر انتشار مطالب " گیلانیان " بدون ذکر منبع آن :

” شمال نیوز ” و ” لاهیگ ” هم ” گیلانیان ” می خوانند

” شمال نیوز ” و ” لاهیگ ” هم ” گیلانیان ” می خوانند

گیلانیان: از آغاز به کار وبگاه حامیان پیشرفت و توسعه گیلان “گیلانیان” چند ماهی بیشتر نمی گذرد ، در این مدت کوتاه همواره سعی داشته ایم تا  فضایی مناسب برای انتشار آراء و نقطه نظرات همه عاشقان گیلان عزیزمان اعم از گیلانی و غیر گیلانی در پرتو انصاف و عدالت باشیم

در این مدت کوتاه رویکرد اصلی این وبگاه تحلیل پدیده های اجتماعی و سیاسی استان و گه گاه هم نقد منصفانه و سازنده در حوزه های مختلف جامعه در حال توسعه و پیشرفت گیلان بوده است . از سویی دیگر در کنار انتشار مقالات تحلیلی به قلم گیلانیان دلسوز و علاقمند به تعالی استان ، این وبگاه همواره سعی در به اطلاع رسانیدن اخبار قابل توجه استان ولو به صورت معدود و کم تعداد داشته است تا بدآنجا که وجه ” تحلیلی ” این وبگاه پر رنگ تر از وجه ” خبری ” آن جلوه کرده است.

“گیلانیان” در نظر دارد به فضای مجازی پاکی با استانداردهای حاکم بر رسانه بر مدار اخلاق اسلامی برای نشر و به اشتراک گذاشتن اندیشه های راه گشای صاحب نظران گیلانی تبدیل شود و  تاکنون نیز در همین راستا گام برداشته و در نتیجه توانسته است روز به روز بر تعداد بازدیدکنندگان خود بیافزاید و این همه نشان از اعتماد و همراهی مستمر شما همراهان گرامی دارد.

هویداست که ” گیلانیان ” توانسته تاثیرات خوبی نیز بر رسانه های مجازی دیگر بگذارد و پایگاههای خبری و تحلیلی همکار در حوزه شمال کشور بویژه در گیلان و مازندران نیز از مقالات منتشره در این وبگاه بهره مند می شوند اما جای تعجب است که چرا :

پایگاههایی مانند “شمال نیوز” مازندران و “لاهیگ” لاهیجان که خود انتشار مطالبشان را در سایت های دیگر تنها با ذکر منبع یعنی نام و لینک سایتشان بلامانع اعلام می کنند مقالاتی را به قلم نویسندگان “گیلانیان ” منتشر نموده ولی ذکر لینک منبع نمی نمایند ؟!

یا در کمال بی دقتی ضمن استفاده از عکسها و تصاویر ممهور به نام “گیلانیان” لقمه را دور سر خوانندگان تیزهوش و آگاه می چرخانند و به نوعی با گذاردن کلاه شرعی و ذکر ننمودن نام “گیلانیان” شاید به جهت ترس از بی مشتری شدن دکانشان و افزودن بر شمار مخاطبان گیلانیان ، تنها به ذکر نام نویسنده و یا نشانی وبلاگ آنها می پردازند ؟! کاری که به دور از اخلاق و قواعد حرفه ای رسانه است و قلب نام وبگاه گیلانیان !

با این همه گیلانیان از داشتن مخاطبانی چون شما به خود می بالد و امیدوار است که پایبندی بر اخلاق و اصول حرفه ای حاکم بر فضای رسانه را در ابتدا ما فعالان رسانه ای از خودمان آغاز کنیم و بعد انتظار پیروی از دیگران داشته باشیم.

 

اخبار مرتبط

نظرات

 • به عنوان یک خواننده دائمی هم “گیلانیان”، هم “لاهیگ” و هم “شمال نیوز” با نظر شما موافقم. ولی به نظرم قیاس “لاهیگ” گیلانی با “شمال نیوز” مازندرانی کمی متفاوت است. تا جایی که من اخبار و مقالات “لاهیگ” را پیگیری می‌کنم، همیشه مطالب خود را با ذکر منبع منتشر کرده و قاطعانه می‌توان گفت هیچ مطلب اقتباس شده بدون ذکر منبعی در آن وجود ندارد. همچنین خوانندگان را به تطبیق محتوایی دو متن اصلی و منتشر شده در “لاهیگ” دعوت می‌کنم؛ تا جایی که حتی این سایت زحمت ویراستاری ادبی مطالب را نیز به گردن گرفته و بر زیبایی نوشتار نویسندگان می‌افزاید. ولی برعکس، همیشه شاهدیم “شمال نیوز” بارها و بارها عین مطالب سایر سایت‌ها و خبرگزاری‌ها را کپی پیست می‌کند و بدون ذکر منبع اصلی آن انتشار می‌دهد. گویا خون مازندرانی‌ها رنگین‌تر از خون گیلانی‌هاست.

 • ضمن احترام به نویسنده این یادداشت انتقادی، باید بگویم که اگر دوستان “گیلانیان” منظورشان دو مقاله‌: “اندر احوالات ایران زمین” و “یک استان و هزار و یک استاندار” باشد که تصویرشان را در این یاددداشت انتقادی آورده‌اند، با یک جستجوی ساده اینترنتی می‌توان پی برد که مقالات هر دوی این نویسندگان در وبلاگشان موجود است و گویا “گیلانیان” بدون ذکر منبع اصلی (که همان آدرس وبلاگ نویسندگان باشد) آن‌ها را بازنشر داده و ادعای این حق را دارد که این نویسندگان، این مطالب را اختصاصاً برای “گیلانیان” نوشته‌اند، که این‌چنین نیست!!! به‌طوری که لینک مطالب استفاده شده آقای نیما حاجتی ضیابری در سایت‌های خبری مختلف، همیشه در کنار مقالات خود ایشان در وبلاگشان موجود است (http://nimahajati.blogfa.com) و چون هم نام این دو نویسنده، هم محتوای مطالبشان و هم لینک وبلاگشان در “لاهیگ” موجود است، از نظر حقوقی، عرفی و اخلاقی محل اشکال نیست.

 • بازدیدکننده گرامی
  جناب آقای رضا قلی زاده
  با سلام و احترام
  از حسن نظر شما به خود می بالیم ، اما شاید زیباتر می بود سایت محترم شمال نیوز هم که مطلب رااز گیلانیان برداشته نه وبلاگ نویسنده محترم ! حتی تصویر طراحی شده توسط طراحان این وبگاه را که منقوش به نام گیلانیان ست استفاده نموده است ! لااقل نام گیلانیان را هم در کنار نام نویسنده محترم می نگاشت
  تا دم خروس داخل مطلب نباشد !
  یکبار دیگر به مطلب منتشره بنگرید:
  http://shomalnews.com/index.php?view&sid=49465

 • وب سایت محترم لاهیگ برای گیلانیان جوابیه زیر را فرستاده اند که عینا درج می گردد:
  مدیریت محترم سایت گیلانیان
  با سلام
  پایگاه خبری تحلیلی لاهیگ همواره خود را مقید به رعایت اخلاق حرفه‌ای و رسانه‌ای می‌داند و تمامی سعی خود را بر پای‌بندی به این منش تا کنون به نمایش گذاشته است
  دو مقاله‌ای که پیش از این در یادداشت انتقادی “شمال نیوز و لاهیگ هم گیلانیان می‌خوانند” مدعی اختصاصی بودن آن‌ها از سوی آن سایت مطرح شده است، هیچ نشانی از اختصاصی بودن ندارند که لاهیگ بر مشی حرفه‌ای خود پای گذارده باشد. این دو مقاله همانند هزاران نوشته و مطلب و مقاله دیگر در وبلاگ نویسندگان‌شان منتشر شده بود و “لاهیگ” هم با رعایت اخلاق حرفه‌ای، هم نام نویسندگان و هم آدرس وبلاگ‌شان را درج نموده است؛ کمااین‌که بسیاری اوقات آقای نیما حاجتی، لینک و خبر جدیدترین مقاله خود را به نشانی لاهیگ برای انتشار ارسال می‌کند
  نظیر همین مسأله درخصوص مقاله آقای محمود نظرنیا است که در ساعت ۲۰:۴۹ روز دهم شهریور ماه به نشانی لاهیگ ارسال شده و گویا برای آن سایت نیز ارسال شده بود. شما هم در ذیل نوشته ایشان نوشته‌اید: “مطلب رسیده به قلم محمود نظرنیا با اندکی جرح و تعدیل.” همچنین مقایسه محتوایی این مقاله در دو سایت هم بر خوانندگان مکشوف خواهد نمود که هر دو عیناً از هم کپی نشده‌اند.
  در پایان دوستان گیلانیان را به سعه صدر، دقت بیشتر و هم‌افزایی دعوت می‌نماییم.
  پایگاه خبری تحلیلی لاهیگ
  ۱۳ شهریور

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد