گیلانیان
یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ Sunday, 31 May , 2020
می 14, 2019 کد خبر : 73210 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

معاون میراث فرهنگی گیلان :

شواهدی مبنی بر وجود شهر زیرزمینی در جیرنده رودبار

شواهدی مبنی بر وجود شهر زیرزمینی در جیرنده رودبار

گیلانیان : معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: شواهدی مشاهده شده که شهر زیر زمینی در جیرنده رودبار وجود دارد.

وی افزود : شواهدی مبنی بر کشف شهر زیرزمینی در جیرنده رودبار مشاهده شده است که بررسی های اولیه نشان می دهد قدمت آن به سال های اولیه دوره اسلامی بر می‌گردد.

وی با بیان اینکه این سازه ها شامل راهروهایی است که بصورت زنجیروار کنده شده است افزود: احتمال دارد این راهروها برای معدن یابی، مسیر آبرسانی و سکونت گاه های موقتی کنده شده باشد.

معاون میراث فرهنگی با بیان اینکه در جوانب این سازه، نورگیرهایی جهت تامین روشنایی مورد نیاز تعبیه شده که در نوع خود جالب توجه است ادامه داد: در اطلاعات محلی و بررسی‌های صورت گرفته گویای وجود سازه‌های مشابه و متعدد دیگری در این منطقه است که کاربری‌های مختلفی همچون مخفی‌گاه، سکونتگاه فصلی، مکان مذهبی و یا تونل‌های معدن یابان برای آن مطرح شده که این موارد نیز همچون تاریخگذاری، مساحت و پلان این سازه‌ها نیازمند بررسی و پژوهش‌های هدفمند باستان‌شناسی بوده است.

وی با اشاره به پتانسیل‌های گردشگری بالای شهر جیرنده خاطرنشان کرد: کشف این سازه زیرزمینی در جیرنده در آینده می‌تواند این شهر را به مناطق موفق در جذب گردشگر در گیلان و کشور تبدیل شود.

وی همچنین اظهار کرد: تاکنون یک تیم کارشناسی برای بررسی موضوع به جیرنده رودبار اعزام شده و یک تیم دیگر هم به زودی برای تسریع کشفیات به منطقه اعزام خواهد شد.

وی گفت: بررسی ها همچنان ادامه دارد و هنوز نمی توان در خصوص وجود یک شهر زیر زمینی در جیرنده رودبار اظهار نظر قطعی کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

اسناد دفاع‌ مقدس رزمندگان استان گیلان منتشر می‌شود

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان :

اسناد دفاع‌ مقدس رزمندگان استان گیلان منتشر می‌شود

امنیت سرمایه‌گذاری را در استان تأمین می‌کنیم

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری :

امنیت سرمایه‌گذاری را در استان تأمین می‌کنیم