گیلانیان
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ Wednesday, 8 February , 2023
می 18, 2013 کد خبر : 18868 دسته‌بندی نشده

شورای شهر و نیازهای ضروری ‏

شورای شهر و نیازهای ضروری  ‏

اختصاصی گیلانیان : شهر رشت، به دلیل مقصد بودن برای بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی، به «شورای شهر» و نیز یک «شهردار» مبتکر و توانا نیاز دارد که برای آبادانی آن، از همت والا و اراده ای محکم برخوردار باشد.

گردشگری؛ صنعت پولساز

اکنون سال ها است که «گردشگری» به یک صنعت عظیم و پولساز در جهان تبدیل شده و کشورهای مسلمان نیز مانند مالزی، مصر، ترکیه و… از این طریق درآمدهای کلانی را به دست می آورند.

ایران اسلامی با توجه به قدمت تمدنی قبل و پس از اسلام، قادر است در زمینه جذب گردشگر ـ به ویژه گردشگران مسلمان ـ جایگاه بسیار بالاتری از کشورهای یاد شده داشته باشد، به شرط آن که به طور حقیقی در جهت آماده شدن زیرساخت های لازم، کوشش های جدی و سریع  صورت گیرد.

آمادگی مناسب و قابل قبول

در استان گیلان نیز وضعیت به منوال بالا می باشد و مسئولینی که واقعا مایل به جذب گردشگر و کسب درآمد سرشار برای مردم از این راه می باشند، باید ابتدا مقدمات کار را فراهم ساخته، و از آمادگی های مناسب و قابل قبول، جهت تحقق هدف مذکور برخوردار باشند. امری که در شهر رشت، تنها در حد شعار باقی مانده و تقریبا موردی که قابل اعتناء و استناد باشد، تحقق نیافته است.

آگاهی شهروندان

اینک هر شهروند هشیاری می داند که طرح های متعددی باید در این رابطه اجرا می شد که با پیاده سازی آن ها، قطعا امروزه شاهد ارتقای سطح کمی و کیفی مبلمان شهری، راحتی شهروندان، و رضایت مسافران درون شهری و برون شهری بودیم، در حالی که عملا چنین نیست.

نیازهای ضروری

برخی از این نیازهای ضروری که در حد صحبت باقی مانده و تا عملی شدن، فاصله بسیار زیادی دارند، عبارتند از:

۱ـ مساجد

در یک کشور اسلامی، باید شهرها و روستاها، «مسجد محور» باشند. نگاهی به تاریخ صنعت ساختمان ـ عمومی و خصوصی ـ تا قبل از شکل گرفتن حکومت پهلوی، نشان می دهد که «مسجد محوری» یکی از اصولی بود که در ساختن شهرها و محلات، به دقت رعایت می شد.

اما در دوران حکومت پهلوی ـ پدر و پسر ـ و نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به این مسئله بسیار مهم و زیربنایی بی توجهی گردید و جایگاه مساجد در شهرها و محلات، مورد غفلت عمدی مدیران دستگاههای مختلف قرار گرفت.

متأسفانه مدیرانی که خود به برکت مساجد، به مقامات مختلفی رسیده بودند، پس از تحقق اهدافشان، به «ولی نعمت» های خویش، پشت کرده و به کپی برداری از نقشه های مهندسی غربی پرداختند و ضربات سهمگینی را بر پیکر مساجد وارد ساختند.

مسئله عدم رسیدگی مناسب به مساجد موجود در مبلمان شهری و رعایت عدالت در این موضوع، امری است که در بیشتر شهرها ـ از جمله شهر رشت ـ کاملا به چشم می آید و به هیچ عنوان قابل اغماض نیست.

مساجد به دلیل آن که بیش از مراکز دیگر در معرض دید عموم قرار دارند به طور عام ، و مساجد مرکزی شهر به طور خاص، نیازمند تعمیر و نگهداری مداوم می باشند و به سبب آن که در زمره اماکن عمومی شهری به شمار می روند، باید از سوی شهرداری ها مورد توجه قرار گیرند تا همیشه این مکان های مقدس مذهبی، دارای ظاهری آراسته، زیبا سازی شده و مرتب جهت بهره برداری مؤمنین، در بهترین وضعیت قرار داشته باشند.

البته سخن در این باره بسیار است، ولی فقط به تذکر این نکته بسنده می نماییم که شوراهای قبلی، وظایف خود را در این بخش انجام نداده و اگر هم به وضعیت ساختمانی و زیباسازی مسجدی در فلان خیابان یا محله، رسیدگی کرده اند، بر اساس سلیقه های شخصی، اهداف تبلیغاتی برای آینده کاری خود، و وابستگی های محلی برخی اعضای شورای شهر بوده است نه در مورد همه یا اکثر مساجد.

مساجد کوچک و پرتعداد

نکته مهم دیگر، عدم ساخت مساجد جدید و کوچک، در سطح محلاتی که فاقد مسجد هستند، می باشد. اینک در زمان ما به دلیل گرانی بیش از حد زمین و کالاها و مصالح ساختمانی، ساخت مسجد، از توان چند نفر آدم معمولی، خارج است و نیازمند یاری همه جانبه شهرداری و برخی سازمان ها می باشد.

شهر رشت به دلیل گسترش جغرافیایی که در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی داشته ، در بسیاری از محلات از کمبود مسجد، به شدت رنج می برد. مساجد کوچک و پرتعداد و بدون تجمل، که هم سریع از جمعیت پر شوند و هم نگهداری از آن ها کم هزینه باشد. نکته ای که قدیمی ها به خوبی بدان توجه داشتند و جدیدی هم از آن غفلت نمودند.

وقتی که در یک محله، مسجدی نزدیک به خانه های اهالی آن وجود ندارد، چگونه می توان از شهروندان انتظار داشت که با مساجد ارتباط دایمی داشته باشند؟

۲ـ فضای سبز

دومین نیاز، توجه به گسترش مناسب فضای سبز شهری، مانند: احداث بوستان های متعدد در سطح محلات است. به دلیل بلندمرتبه سازی و از بین رفتن های خانه های حیاط دار و ویلایی که حداقل چند درخت و مقداری فضای سبز داشتند، شهر رشت به سوی تبدیل شدن به یک منطقه کویری پیش می رود. جهت پیشگیری از این حادثه، لازم است شهرداری نسبت به خرید برخی زمین ها و خانه های قدیمی در محلات اقدام کرده و آن ها را به فضای سبز با اندازه متوسط و بزرگ تبدیل کند تا حداقل تصویر درختان برای همیشه از ذهن مردم پاک نشود. در مرحله بعد، تداوم نظارت و نگهداری مکان های یاد شده، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می باشد.

۳ـ سالن های ورزشی محلات

سومین نیاز، احداث سالن های ورزشی در اندازه ی متوسط، در کلیه محلات است تا همه مردم ـ به خصوص بانوان ـ به طور دایم به امکانات ورزشی دسترسی داشته باشند. زیرا مراجعه مداوم به چند مکان ورزشی محدود موجود، از نظر هزینه های رفت و آمد و… برای بسیاری از همشهریان امکان پذیر نمی باشد.

۴ـ سرویس های بهداشتی عمومی

چهارمین نیاز ضروری، خرید املاک و خانه های قدیمی در خیابان های مرکزی شهر و احداث سرویس های بهداشتی عمومی بزرگ به جای آن ها است. عدم توجه به این مسئله، موجب خدشه دار شدن بهداشت عمومی همشهریان شده و رهگذران را به سوی ایجاد مزاحمت برای مساجد محدوده ی فوق، سوق می دهد که خود نوعی تهاجم فرهنگی از سوی شوراهای پیشین، به حریم مقدس مسجدهای مرکزی شهر، به شمار می رود.

۵ـ پارکینگ عمومی

پنجمین نیاز، ساخت پارکینگ های طبقاتی متعدد در خیابان های مرکزی است. به علت عدم وجود توقفگاههای بزرگ و پارکینگ های طبقاتی در سطح خیابان های شلوغ مرکز شهر، شهروندان و مسافران با یک معضل بسیار بزرگ روبرو هستند و آن پیدا کردن جای خالی برای پارک ماشین هایشان است.

۶ـ پارکینگ خانه ها و آپارتمان ها

ششمین نیاز، توجه مناسب به ساخت آپارتمان هایی است که به تعداد واحدهایشان، پارکینگ ندارند. وقتی سازنده ای برای احداث آپارتمان، زمین کافی جهت پارکینگ به تعداد واحدها، در اختیار ندارد، چگونه به او «مجوز ساخت» داده می شود؟

نکته تاسف بار آن است که نه تنها به مسئله ی به این مهمی بی توجهی می شود، بلکه سازندگان آپارتمان ها، با دادن خلافی و طرفندهای دیگر، پارکینگ های خود را به «مغازه» و «سوئیت» تبدیل کرده و از کوچه ها و خیابان ها به عنوان پارکینگ استفاده، و به بیان بهتر سوء استفاده می نمایند. این جریان انحرافی موجب شده که اکنون کوچه ها و خیابان ها به پارکینگ عمومی تبدیل شده و در امر روانی تردد وسایل نقلیه عمومی و خصوصی، مشکلات زیادی ایجاد گردد.

۷ـ زمان اجرای پروژه ها

نیاز هفتم، ـ جلوگیری از طولانی شدن مدت اجرای پروژه ها، و پیشگیری از خستگی و نارضایتی مردم از این مسئله است. معمولا این امر به عدم وجود هماهنگی میان شهرداری و سازمان های دیگری که در سطح شهر فعال هستند باز می گردد که با اعمال مدیریت مناسب از سوی شورای شهر و گذاشتن جلسات پیاپی و منظم با مدیران آن دستگاهها، می توان زمان تمام شدن پروژه ها را تا حد زیادی واقعی نمود.

۸ـ آبگرفتگی معابر عمومی

نیاز ضروری هشتم، توجه به مسئله آبگرفتگی معابر عمومی شهری در هنگام باران های شدید است که طی هر سال، چندین بار تکرار می شود و کسی به دنبال یافتن یک راه چاره قطعی برای آن نیست.

۹ـ دستفروشان

نیاز نهم، ساماندهی دستفروشان در سطح پیاده روها و پیشگیری از مزاحمت های مداوم آنان برای رهگذران، به خصوص در ساعات غروب و تا پاسی از شب است. آسیب فرهنگی و اختلال مداوم در امنیت عمومی که از طریق فعالیت شغلی دستفروشان مستقر در پیاده روهای شهر به مردم وارد می شود، به هیچ عنوان قابل چشم پوشی و تغافل نیست و اگر این داستان ادامه یابد، در آینده ای نه چندان دور، شاهد افزایش قابل توجه گروههای منحرف اخلاقی، باجگیران و عربده کشان خواهیم بود.

۱۰ـ کمپ های مجهز برای مسافران

دهمین نیاز، آماده سازی زیرساخت های مناسب جهت رفاه گردشگرانی است که از استان های دیگر به گیلان و نیز شهر رشت وارد می شوند. به عنوان مثال، می توان با احداث کمپ های مجهز مخصوص پذیرایی از مسافران نوروزی و تابستانی و… در ورودی و خروجی های شهرهای گیلان به خصوص شهر رشت، علاوه بر تأمین آسایش آنان، جمعیت مشتاق مسافرت به گیلان را به شکل قابل توجهی افزایش داد که مهمترین پیامدها آن رونق اقتصاد توریستی منطقه می باشد.

۱۱ـ تفکیک زباله ها

نیاز ضروری یازدهم، گسترش مسئله تفکیک زباله ها و استفاده بهینه از بازیافت زباله در تمام محلات است.

۱۲ـ استاندارد سازی پیاده روها

دوازدهمین نیاز، استاندارد سازی ساخت پیاده روهای خیابان ها است که عدم عنایت لازم به آن، نارضایتی شهروندان ـ به خصوص در روزهای بارانی ـ را فراهم می سازد.

۱۳ـ بلوار بین الحرمین

نیاز سیزدهم، احداث «بلوار بین الحرمین» میان بقعه خواهر امام و آقا سیدعباس است. این بلوار باید از خیابان شهید مطهری ـ روبروی مسجد بادی الله ـ شروع شده، به سوی «بقعه آقا سیدعباس» ادامه یافته و از آنجا به سمت «بقعه خواهر امام» رفته و در کنار مسجد سوخته تکیه، مجددا به خیابان شهید مطهری، متصل گردد.

تحقق طرح فوق، علاوه بر تاثیرات اقتصادی شگرف بر آن منطقه، موجب آسان سازی ترافیک خودروهای زائرین و نیز تردد دسته های عزاداری روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی و نیز مناسبت های مذهبی دیگر خواهد شد.

۱۴ـ قطار برقی و اتوبوسرانی

چهاردهمین نیاز، اهتمام جدی نسبت به پروژه قطار برقی شهری [در صورت امکان فنی]، یا گسترش سیستم اتوبوسرانی و مینی بوس رانی، در تمام خیابان ها و محلات است.

اگر شهروندی بداند که در هر پنج دقیقه، به طور منظم، یک اتوبوس یا مینی بوس در ایستگاه می ایستد و در رأس زمان معین شده حرکت می کند، افراد بسیاری از بیرون آوردن خودروهای شخصی جهت انجام کارهای روزمره، خودداری می نمایند و به همین نسبت از ترافیک خیابان ها کاسته شده و زمان رسیدن به مقصد، به شکل شگفت انگیزی کاهش می یابد.

۱۵ـ دریاچه مصنوعی منطقه عینک

پانزدهمین نیاز ضروری، اتمام پروژه ی دریاچه مصنوعی منطقه عینک است. برنامه ای که در صورت اتمام، می تواند به یکی از جاذبه های توریستی برای مسافران و تفریحگاهی جالب برای همشهریان تبدیل گردد. احداث بوستان های بزرگ در این منطقه نیز قادر است به تلطیف هوای آنجا کمک شایانی بنماید.

۱۶ـ کمربندی جدید اطراف شهر

نیاز شانزدهم، عدم احداث کمربندی های جدید پیرامون شهر رشت، جهت روان سازی ترافیک داخلی و خارجی است. کمربندی های فعلی به دلیل قرار گرفتن در وسط شهر، دیگر جوابگو نیستند و باید در فاصله های دورتر نسبت به ایجاد کمربندهای جدید اقدام شود. عدم توجه به این مسئله ی زیربنایی، موجب قفل شدن جریان عبور و مرور وسایط نقلیه ی شهری، در آینده ای نه چندان دور، خواهد گردید.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی