گیلانیان
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ Tuesday, 29 November , 2022
دسامبر 16, 2015 کد خبر : 44005 خبر ها

شورای حکام پرونده «پی ام دی» ایران را مختومه اعلام کرد

شورای حکام پرونده «پی ام دی» ایران را مختومه اعلام کرد

گیلانیان : پیش‌نویس قطعنامه ۱+۵ برای بسته‌شدن موضوع پی‌ام‌دی روز سه‌شنبه ۲۴ آذر در جلسه فوق‌العاده شورای حکام با اجماع و به اتفاق آرا به تصویب رسید.

پیش‌نویس قطعنامه ۱+۵ برای بسته‌شدن موضوع پی‌ام‌دی روز سه‌شنبه ۲۴ آذر در جلسه فوق‌العاده شورای حکام با اجماع و به اتفاق آرا به تصویب رسید.طبق برجام، کشورهای ۱+۵ متعهد شده بودند پیش نویس قطعنامه ای را تهیه کنند که با تصویب آن پرونده پی.ام.دی یا همان مطالعات ادعایی بسته شود. در تهیه این پیش نویس با ایران هم مشورت شد. دومین کمیسیون مشترک ایران و ۱+۵ که ۱۶ آذر در وین با حضور سید عباس عراقچی رییس ستاد پیگیری اجرای برجام برگزار شد به همین موضوع اختصاص داشت.

به گزارش «تابناک»، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز سه‌شنبه با رأی به اتفاق آراء به قطعنامه پیشنهادی گروه ۱+۵، پرونده «ابعاد نظامی احتمالی» برنامه هسته‌ای ایران را مختومه اعلام کرد.

با تصویب این قطعنامه مسایل گذشته و حال پی ام دی ایران برای همیشه مختومه شد و راه برای اجرای برجام باز می شود.

به موجب این قطعنامه پرونده موسوم به پی.ام.دی یا همان مطالعات ادعایی بسته می شود و دستور کار آژانس از بررسی مسائل گذشته و حال ایران معطوف به آینده خواهد شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی ۱۶۷ عضو و شورای حکام ۳۵ عضو دارد که هر کدام یک حق رای دارند. آرژانتین ، استرالیا ، بلاروس ، برزیل ، کانادا ، شیلی ، چین ، مصر، فنلاند ، فرانسه ، آلمان ، غنا ، هندوستان ، ایرلند ، ژاپن ، کره جنوبی ، لاتویا(لتونی) ، مالزی ، مکزیک ، نامیبیا ، نیوزلند ، نیجریه ، پاکستان ، پاراگوئه ، فیلیپین ، روسیه ، عربستان سعودی ، آفریقای جنوبی ، اسپانیا ، سوییس ، مقدونیه ، ترکیه ، انگلیس ، آمریکا و اروگوئه، ۳۵ عضو شورای حکام برای دوره سال ۱۶-۲۰۱۵ میلادی هستند.

گزارش دفتر نمایندگی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

به دنبال انتشار گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در موضوع پی. ام. دی، کشورهای ۱+۵ پیش‌نویس پیشنهادی خود برای قطعنامه جدید شورای حکام در موضوع برنامه هسته‌ای ایران را پس از مشورت با ایران به رئیس برزیلی شورای حکام رسما ارائه و ثبت کردند. این پیش نویس امروز سه شنبه ۲۴ آذر در جلسه فوق العاده شورای حکام به تصویب رسید.

به گزارش دفتر نمایندگی ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، لازم به توجه است که این قطعنامه نه فقط برای بستن پی ام دی، بلکه از آن مهم تر به منظور تدوین فصل نوینی برای پرونده هسته‌ای ایران در شورای حکام، در پرتو برجام و قطعنامه جدید شورای امنیت، طراحی شده و به همین دلیل است که تمامی قطعنامه‌های گذشته خود را لغو می نماید.

مهم‌ترین محورهای این قطعنامه عبارتند از:

– استقبال از انعقاد برجام و نیز «نقشه راه» بین ایران و آژانس برای حل و فصل موضوعات باقیمانده گذشته و حال (پی ام دی)،

– همراهی با شورای امنیت سازمان ملل متحد مبنی بر اینکه «انعقاد برجام نشانگر یک تغییر بنیادین در رسیدگی به این موضوع است»،

– توجه به گزارش اخیر مدیرکل به شورای حکام در خصوص موضوعات باقیمانده گذشته و حال (پی ام دی) به عنوان مبنایی برای بستن پرونده و اعلام خاتمه رسیدگی به این موضوعات،

– ابراز رضایت از اینکه نقشه راه طبق برنامه زمانی توافق شده انجام گردیده است،

– ملحوظ داشتن صریح بسته شدن پرونده پی ام دی با عنایت به تکمیل نقشه راه،

– لغو ۱۲ قطعنامه شورای حکام که طی سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ در رابطه با موضوع اجرای پادمان با ایران و از جمله مطالعات ادعایی علیه ایران تصویب شده اند،

– لغو تصمیم های قبلی شورای حکام در مورد منع ارائه مساعدت های فنی به ایران،

– ختم رسیدگی به دستورکار جاری شورا: «اجرای موافقتنامه پادمان ان پی تی و مفاد ذیربط قطعنامه های شورای امنیت در جمهوری اسلامی ایران» که نگاه به گذشته داشت،

– ایجاد یک دستور کار جدید تحت عنوان: «اجرای برجام و راستی آزمایی و نظارت در ایران در پرتو قطعنامه شماره ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت» که نگاه به آینده دارد،

– مشخص کردن دوره زمانی ۱۰ ساله برای عادی سازی پرونده ایران در شورای حکام.

علاوه بر موارد فوق:

– در این قطعنامه برای اولین بار با لحنی مثبت در مورد همکاری ایران به منظور حل و فصل موضوعات هسته ای صحبت شده است، و هیچ نکته یا عبارت پردازی منفی همچون ابراز نگرانی و … در آن وجود ندارد.

– قطعنامه هیچ درخواستی از مدیرکل برای ادامه کار روی موضوعات گذشته ندارد. حتی قطعنامه های گذشته شورای حکام که در آنها از مدیرکل خواسته شده بود در مورد پی ام دی گزارش بدهد هم لغو شده اند. بدین ترتیب از نظر شورای حکام به عنوان رکن تصمیم گیری آژانس، مدیرکل دیگر در مورد پی ام دی وظیفه ای ندارد.

– از این به بعد طبق بند ۴ قطعنامه، مدیرکل تنها در خصوص اجرای برجام و یا بروز مشکلی خاص در اجرای برجام گزارش خواهد داد. در حقیقت مدیرکل منبعد فقط نگاه به آینده دارد.

به طور خلاصه این قطعنامه واجد کلیه مؤلفه های لازم برای مختومه شدن موضوع پی. ام. دی می باشد. این مولفه ها عبارتند از:

– اذعان به تکمیل نقشه راه بین ایران و آژانس،

– لغو ۱۲ قطعنامه پیشین شورای حکام در خصوص ایران،

– خاتمه دادن به موضوع «اجرای پادمان در ایران» در دستورکار آژانس و ایجاد موضوع جدیدی تحت عنوان «اجرای برجام»،

– اذعان صریح به بسته شدن پرونده و استفاده از کلمه close در بند ۹٫

پیام وزیر خارجه کشورمان درباره به تاریخ پیوستن پی ام دی

دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه از صدور قطعنامه جدید شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که با خاتمه دادن به بررسی موضوعات باقیمانده گذشته (موسوم به پی ام دی)، فصل نوینی را در رابطه با پرونده هسته ای ایران و همکاری های کشورمان با آژانس می گشاید، استقبال کرد.

وی اظهار داشت: سرانجام شورای حکام پس از ۱۲ سال، با اذعان به تکمیل نقشه راه بین ایران و آژانس، بسته شدن پرونده موسوم به پی ام دی را با استفاده از عبارت صریح close consideration در بند ۹ قطعنامه خود اعلام کرد.

ظریف افزود: این قطعنامه بسیار فراتر از بستن موضوع موسوم به پی ام دی رفته و رسماً ۱۲ قطعنامه پیشین شورای حکام در خصوص برنامه هسته ای ایران که حاوی اتهامات و محدودیت های جدی برای برنامه هسته ای کشور بود را لغو کرده است. همچنین شورا دستورکار ناظر به اقدامات گذشته را رسماً خاتمه داده و دستور کار جدیدی تحت عنوان «اجرای برجام» که نگاه به آینده دارد، برای مدت مشخصی ایجاد کرده است.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: بر اساس این قطعنامه می توان به صراحت گفت موضوع جعلی ابعاد به اصطلاح نظامی برنامه هسته ای ایران، موسوم به پی ام دی، به تاریخ پیوسته است. اکنون بر اساس نص صریح گزارش اخیر آقای آمانو، با همه نقاط ضعف آن، عدم انحراف مواد هسته ای به سوی فعالیت های غیر صلح آمیز رسماً تأئید و در نتیجه نداشتن هرگونه تخلف ایران در هیچ بازه زمانی از معاهده اشاعه (ان پی تی) احراز گردیده و ماهیت منحصراً صلح آمیز برنامه هسته‌ای ایران یک بار دیگر به اثبات رسیده است. جمهوری اسلامی ایران با تاکید مجدد بر سیاست همیشگی خود در زمینه حرمت سلاح های کشتار جمعی و پایبندی به مفاد معاهده عدم اشاعه (ان پی تی) برای اجرای کامل و با حسن نیت تعهدات خود در برجام، به شرط پایبندی کامل طرف های ۱+۵ به تعهدات متقابل خود، اعلام آمادگی می کند.

بیانیه آمانو

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین الملل انرژی اتمی در بیانیه مقدماتی خود خطاب به شورای حکام این نهاد بین المللی اعلام کرد: آژانس مدرکی دال بر اقدام ایران برای ساخت وسیله انفجاری هسته ای پس از سال ۲۰۰۹ نیافته است.در این بیانیه که متن آن در سایت آژانس بین المللی انرژی اتمی منتشر شده آمده است: آژانس هیچ مدرک معتبری دال بر فعالیت های مربوط به ساخت وسیله هسته ای انفجاری در ایران پس از سال ۲۰۰۹ در دست ندارد.

 متن کامل بیانیه آمانو مدیرکل آژانس انرژی اتمی خطاب به اعضای شورای حکام به شرح ذیل است :

آقای رئیس،

درخواست کردم که جلسه شورای حکام تشکیل گردد تا گزارش من تحت عنوان برآورد نهایی در مورد گذشته و حال موضوعات باقیمانده در مورد برنامه هسته ای ایران بررسی گردد. همانطور که به خاطر می آورید من ۱۲ حوزه مورد نگرانی در مورد ابعاد نظامی برنامه هسته ای ایران را در پیوست گزارش خود به شورا در نوامبر ۲۰۱۱ ارائه کردم.

بیان کردم که اطلاعات در دسترس آژانس نشان می دهد که ایران فعالیتهایی در ارتباط با ساخت وسیله انفجاری هسته ای انجام داده بود. آژانس آن اطلاعات را در مجموع موثق ارزیابی کرده بود.

در واکنش به گزارش من، شورا قطعنامه ای تصویب کرد که ایران و آژانس را ترغیب می کرد تا گفتگوهای خود را شدت بخشند تا موضوعات باقیمانده روشن شوند. در پی مذاکرات طولانی با ایران، سرانجام بر سر یک نقشه راه برای روشن ساختن این موضوعات توافق کردیم.

این گزارش نتیجه بیشترین تلاش های آژانس و در انطباق با روشهای راستی آزمایی مسبوق ما برای روشن ساختن موضوعات مربوط به ابعاد احتمالی نظامی می باشد. در حالیکه ممکن نبود که آژانس تمام جزئیات فعالیت های انجام شده ایران در گذشته را بازسازی کند، توانستیم که عناصر کافی برای ارائه برآوردی از کل موضوع را روشن سازیم.

جناب رئیس،

برآورد نهایی من پاسخ های روشنی به دو سوال بسیار مهم می دهد: آیا ایران مشغول فعالیت های مرتبط با ساخت وسیله انفجاری هسته ای بوده است؟ اگر اینطور بوده آیا هنوز مشغول به این فعالیت ها است؟اجزاء اصلی گزارش من به شرح ذیل است:

آژانس برآورد می کند که بخشی از فعالیتهای مربوط به ساخت وسیله انفجاری هسته ای به صورت اقداماتی هماهنگ پیش از پایان سال ۲۰۰۳ در ایران انجام شده بود و برخی فعالیت ها نیز پس از ۲۰۰۳ انجام گرفته است.

آژانس همچنین برآورد می کند که این اقدامات فراتر از مطالعات علمی و امکان سنجی و تهیه قابلیتها و توانمندیهای مشخص فنی مربوطه پیش نرفته است. آژانس نشانه موثقی از فعالیتهای مربوط به ساخت وسیله انفجاری هسته ای در ایران پس از سال ۲۰۰۹ نیافته است.

آژانس همچنین نشانه معتبری از انحراف مواد هسته ای در ارتباط با ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته ای ایران نیافته است.

همانند سایر گزارش هایم، این برآورد نیز بر مبنای حقیقت و از لحاظ فنی دقیق و متوازن می باشد. روش شناسی و اطلاعاتی که بر مبنای آن برآوردهای من شکل گرفته اند مشخص شده است.

امیدوارم که این گزارش بتواند شورا را قادر سازد تا در مورد اقدامات آتی تصمیم گیری نماید.

آقای رئیس،

باید فوراً به دو موضوع مهم رسیدگی کرد. نخست، ایران باید گامهای مقدماتی لازم برای آغاز انجام تعهدات خود در برجام را انجام دهد. روز اجرای برجام زمانی خواهد بود که آژانس تائید نماید ایران اقدامات مشخص شده در توافق را اجرا نموده است. زمانی که آژانس تائید نماید که گامهای مقدماتی برداشته شده است شورا را آگاه خواهم کرد.

دوم، چگونگی تامین مالی فعالیتهای اضافی مربوط به برجام آژانس در ایران

اجرای پروتکل الحاقی و تائید و نظارت بر تعهدات هسته ای ایران ذیل برجام شامل فعالیتهایی می شود که تامین مالی قابل تخمینی نیاز دارند. مطابق روشهای مسبوق تامین مالی، تخمین هزینه های اضافی سال ۲۰۱۷ را در پیش نویس بودجه ژانویه سال ۲۰۱۶ درج خواهم کرد.

در سالهای اخیر این تخمین های اولیه شامل هیچ افزایشی به جز تعدیل قیمت در سال دوم دوساله نشده است. اما در این مورد لازم خواهد شد که تامین مالی اضافی را برای عمل به مسئولیتهایمان ذیل برجام درخواست کنم.

حال که مشغول آماده سازی تخمین های اولیه برای سال ۲۰۱۷ هستم و در این مورد تصمیم گیری می کنم که آیا تمام هزینه ها در یک سال در بودجه عادی گنجانده شود یا در چند سال تقسیم شوند، محتاطانه و همانند گذشته ظرفیت کشورهای عضو را برای مشارکت مالی در نظر می گیرم.

آقای رئیس،

پیشرفت زیادی در موضوع هسته ای ایران به دست آمده است اما اکنون زمان استراحت نیست. این موضوع سابقه ای طولانی و پیچیده دارد و میراث بی اعتمادی بین ایران و جامعه جهانی باید برطرف شود. کار فراوانی پیش روی ما است. تمام طرف ها باید تعهدات خود را ذیل برجام تمام و کمال انجام دهند. نیل به این توافق مستلزم تلاش فراوانی بود. اجرای آن نیز مستلزم تلاش مشابه و مداومی است. آژانس در رسیدگی به موضوع هسته ای ایران همچون گذشته حرفه ای عمل خواهد کرد. در آینده نیز گزارش های خود را به شورا ارائه خواهم داد.

از خیل همکاران آژانس در گذشته و حال به خصوص معاونت پادمانها که در این موضوع بیش از یک دهه به سختی فعالیت کردند سپاسگزاری می کنم. همچنین از حمایت مداوم شورای حکام نیز قدردانی می نمایم.

متن کامل قطعنامه تصویب شده در شورای حکام آژانس بین‌المللی

قطعنامه کشورهای ۱+۵ درباره بسته شدن پرونده موسوم به ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته‌ای ایران (پی‌ام‌دی) با اجماع و اتفاق آرای کشورهای عضو شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تصویب شد.

اجرا، راستی آزمایی و نظارت برنامه جامع اقدام مشترک در جمهوری اسلامی ایران در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ ( ۲۰۱۵ ) شورای امنیت سازمان ملل متحد

قطعنامه تصویب شده از سوی شورای حکام در پانزده دسامبر ۲۰۱۵

شورای حکام،

الف) با یادآوری همه قطعنامه ها و تصمیم های مقرر شده از سوی شورای حکام در خصوص برنامه هسته ای ایران.

ب) با یادآوری تصمیمات شورای حکام در خصوص همکاری فنی با ایران.

ج ) با یادآوری گزارش های مدیر کل درباره این موضوع و مد نظر قرار دادن گزارش های اخیر وی مندرج در GOV/2015/53 – GOV/2015/54 – GOV/2015/68

د ) با تاکید بر ضرورت پایبندی کامل همه کشورهای عضو معاهده منع اشاعه تسلیحات هسته ای به وظایف خود و با یادآوری حق کشورهای عضو براساس بند اول و دوم این معاهده در زمینه توسعه تحقیقات ، تولید و استفاده از انرژی هسته ای برای مقاصد صلح آمیز بدون تبعیض به شکلی که در بند چهارم این معاهده آمده است.

ه ) با تمجید از دبیر کل و دبیر خانه برای تلاش های حرفه ای و بی طرفانه جهت اجرای موافقتنامه پادمان ها در ایران و به خاطر انجام فعالیت های ضروری راستی آزمایی و نظارت مرتبط با هسته ای در ایران براساس طرح اقدام مشترک بین ایران و گروه سه/ اتحادیه اروپا/ به علاوه سه E3/EU+3 در بیست و چهارم نوامبر دو هزار و سیزده.

و) با استقبال از دستیابی به برجام در چهاردهم ژوئیه دو هزار و پانزده بین ایران و گروه سه / اتحادیه اروپا/ به علاوه سه E3/EU+3 که طبق قطعنامه شماره ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت به تاریخ بیست ژوئیه دو هزار و پانزده مورد تایید قرار گرفت و نیز « نقشه راه برای شفاف سازی موضوعات باقیمانده گذشته و حال برنامه هسته ای ایران » که در چهاردهم ژوئیه دو هزار و پانزده مورد توافق ایران و آژانس قرار گرفت و در سند GOV/INF/2015/14 آورده شده است.

ز ) با توجه به موارد مندرج در بالا ، ازجمله تایید شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) ، دستیابی به برجام تغییری اساسی در رسیدگی به این موضوع است.

ح) با استقبال از اینکه همه طرف ها گام هایی را برای اجرای تعهدات مربوط به خود براساس برجام برداشته اند.

ط) با قبول ماهیت دراز مدت مفاد برجام و آثار آن بر آژانس.

ی) با آگاهی از پیوست شماره سه برجام که در آن مولفه های همکاری هسته ای غیر نظامی با ایران در چارچوب برجام ازجمله از طریق همکاری فنی آژانس به نحو مقتضی مشخص شده است.

ک) با یادآوری تصمیم مورخ بیست و پنج اوت دو هزار و پانزده برای ارائه مجوز به مدیر کل جهت اجرای راستی آزمایی و نظارت لازم درباره تعهدات مرتبط هسته ای ایران طبق برجام و ارائه گزارش بر این اساس در تمام مدت این تعهدات مشروط به وجود بودجه مورد نیاز و منطبق با رویه های پادمانی استاندارد آژانس و تصمیم مربوط به ارائه مجوز به آژانس برای مشاوره و مبادله اطلاعات با کمیسیون مشترک مطابق با گزارش مدیر کل براساس سند GOV/2015/53 .

ل) با تاکید بر نقش ضروری و مستقل آژانس در راستی آزمایی پایبندی ایران به تکالیف خود براساس پرتکل الحاقی و توافقنامه جامع پادمانی از جمله زمانی که به صورت موقت اجرا می شود و در این قالب از حیث ارائه تضمین معتبر در خصوص ماهیت کاملا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران و با تاکید بر نقش مهم آژانس بین المللی انرژی اتمی در راستی آزمایی اجرای کامل تعهدات مرتبط هسته ای ایران بر اساس برجام.

م) با استقبال از تاکید مجدد ایران در برجام مبنی بر اینکه این کشور تحت هیچ شرایطی اقدام به توسعه یا دستیابی به تسلیحات هسته ای نخواهد کرد و موافقت ایران مبنی بر اینکه این کشور وارد فعالیت هایی نخواهد شد که می تواند منجر به توسعه یک وسیله انفجاری هسته ای شود.

۱) از تعهدات پذیرفته شده ایران براساس برجام درخصوص اجرای موقت پرتکل الحاقی موافقتنامه جامع پادمانی این کشور براساس بند هفدهم (ب) پرتکل الحاقی ، تلاش برای تصویب آن طبق بازه زمانی پیش بینی شده در پیوست شماره پنج برجام و اجرای کامل کد اصلاحی

۳/۱ ترتیبات فرعی موافقتنامه پادمان که در تاریخ ۱۸ اکتبر ۲۰۰۵ توسط ایران به مدیر کل آژانس اعلام شد استقبال می شود.

۲) یادآور می شود که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل، همه بندهای برجام فقط با هدف اجرایی شدن بین ایران و سه / اتحادیه اروپا به علاوه سه E3/EU+3 است و نباید به عنوان سابقه ای برای کشوری دیگر یا اصول حقوق بین الملل و همچنین سابقه ای برای حقوق و تکالیف درچارچوب پیمان منع اشاعه تسلیحات هسته ای و سایر اسناد مرتبط و نیز برای اصول و رویه های شناخته شده بین المللی تلقی شود.

۳- در این خصوص تاکید دارد که نظارت و راستی آزمایی آژانس بر تعهدات مرتبط هسته ای ایران که در برجام آورده شده است نباید به عنوان سابقه ای برای عملکرد و رویه های استاندارد راستی آزمایی آژانس تلقی شود و همچنین تاکید می کند این امر نباید به نحوی تفسیر شود که به هر شکلی با حقوق و تکالیف آژانس برای راستی آزمایی پایبندی کشورها به موافقتنامه های پادمانی آنها و در موارد مرتبط با پروتکل های الحاقی و گزارش آنها به شورای حکام تعارض پیدا کند یا آنها را تغییر دهد.

۴) از مدیر کل می خواهد:

الف) پیش از هر نشست فصلی عادی شورای حکام و تا زمانی که شورای حکام رسیدگی به موضوع ایران را خاتمه نداده است گزارش مکتوبی در مورد اجرای تعهدات ایران در چارچوب برجام و موضوعات مرتبط با راستی آزمایی و نظارت در ایران در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل ارائه نماید و بعد از آن قبل از هر جلسه فصلی عادی شورای حکام گزارش های مکتوب به روز شده درخصوص اجرای تعهدات مربوطه ایران براساس برجام برای کل دوره آن تعهدات ارائه نماید ، مگراینکه شورا به گونه ای دیگر تصمیم گیرد.

ب) در این خصوص هر زمان که مدیر کل دلایل منطقی مبنی بر موضوع مورد نگرانی داشته باشد می تواند براساس قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت یا اساسنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی به شورای حکام برای اقدام مقتضی ، و همزمان به شورای امنیت سازمان ملل گزارش دهد.

۵) از دبیر خانه آژانس در انجام فعالیت هایی که براساس قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت و برجام بر عهده آن گذاشته شده است حمایت می شود.

۶) همچنین از رایزنی و تبادل اطلاعات آژانس با کمسیون مشترک حمایت می شود.

۷) از همه کشورهای عضو درخواست می شود با آژانس بین المللی اتمی برای انجام دادن وظایف مرتبط با این قطعنامه همکاری کنند.

۸) گزارش مدیر کل به شورای حکام مندرج در GOV/2015/68 ، در راستای نقشه راه برای شفاف سازی مسائل باقیمانده گذشته و حال مرتبط با برنامه هسته ای ایران از جمله ارزیابی نهایی همه موضوعات گذشته و حال چنانچه در گزارش نوامبر دو هزار و یازده مدیر کل GOV/2011/65 آورده شده است مورد توجه قرار می گیرد.

۹) همچنین توجه دارد که همه فعالیت ها در قالب نقشه راه برای شفاف سازی مسائل باقیمانده گذشته و حال برنامه هسته ای ایران براساس جدول زمانی توافق شده اجرا شده است و افزون بر آن توجه دارد این امر مسئله رسیدگی به این موضوع را از دستور کار شورای حکام خارج می کند.

۱۰) مجددا تاکید دارد که ایران از طریق اجرای موافقتنامه جامع پادمان ها و پروتکل الحاقی ازجمله فراهم کردن دسترسی ، به طور کامل و به موقع با آژانس همکاری خواهد کرد و بار دیگر تاکید می کند که این همکاری و اجرا ( اجرای موافقتنامه جامع پادمان ها و پروتکل الحاقی ) برای دستیابی به نتیجه ای جامع تر توسط آژانس مبنی بر اینکه همه مواد هسته ای در ایران در فعالیت های صلح آمیز به کار گرفته می شود ضروری است و همچنین تاکید می کند که ایران به طور کامل و به موقع از طریق اجرای تعهدات مرتبط هسته ای خود براساس برجام ازجمله به شرح مندرج در بخش Q پیوست شماره یک برجام و بند ۶/۷ پیوست شماره ۴ برجام با آژانس همکاری خواهد کرد.

۱۱) مقرر می کند که بلافاصله پس از وصول گزارش مدیر کل به شورای حکام مبنی بر اینکه آژانس تایید کرده است که ایران اقدامات مشخص شده در بندهای ۱۵/۱ تا ۱۵/۱۱ پیوست شماره پنج برجام را انجام داده است ، مفاد قعطنامه های GOV/2003/69 (دوازده سپتامبر دو هزار و سه)، GOV/2003/81 (بیست و شش نوامبر دو هزار و سه)، GOV/2004/21 (سیزده مارس دو هزار و چهار)، GOV/2004/49 (هجده ژوئن دو هزار و چهار)، GOV/2004/79 (هجده سپتامبر دو هزار و چهار)،‌GOV/2004/90 (بیست و نهم نوامبر دو هزار و چهار)، GOV/2005/64 (یازده اوت دو هزار و پنج)، GOV/2005/77 (بیست و چهار سپتامبر دو هزار و پنج)، GOV/2006/14 (چهار فوریه دو هزار و شش)، GOV/2009/82 (بیست و هفت نوامبر دو هزار و نه)، GOV/2011/69 (هجده نوامبر دو هزار و یازده) و GOV/2012/50 (سیزده سپتامبر دو هزار و دوازده) پایان خواهد یافت و همچنین مقرر می کند که تصمیم شورای حکام درباره GOV/2007/7 و تصمیم های بعدی در خصوص همکاری فنی با ایران که از طریق کمیته همکاری فنی آژانس بر مبنای اسناد GOV/2008/47/Add.3، GOV/2009/65، GOV/2011/58/Add.3، GOV/2013/49/Add.3 و GOV/2015/60/Add.3 ، اتخاذ شده بود پایان خواهد یافت.

۱۲) اهمیت پایبندی صادقانه همه شرکت کنندگان مربوطه را به تعهدات و تکالیف خودشان در چارچوب برجام مورد توجه قرار می دهد.

۱۳) مقرر می دارد بلافاصله پس از وصول گزارش مدیر کل آژانس مبنی بر اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید نموده است که ایران اقدامات مشخص شده در بندهای ۱۵/۱ تا ۱۵/۱۱ پیوست شماره پنج برجام را اجرا کرده است دیگر به موضوع اجرای موافقتنامه پادمان های ان پی تی و مفاد مربوطه قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل در جمهوری اسلامی پرداخته نخواهد شد و از این پس به یک دستور کار جداگانه راجع به اجرای برجام و راستی آزمایی و نظارت در ایران در چارچوب قطعنامه شماره ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت پرداخته خواهد شد.

۱۴) مقرر می دارد تا ۱۰ سال بعد از روز تصویب برجام یا تا تاریخی که مدیر کل گزارش دهد که آژانس به نتیجه ای جامع تر درباره ایران رسیده است ، هر کدام که زودتر فرا رسد ، این موضوع در دستور قرار داشته باشد./ منبع : تابناک

 

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد