گیلانیان
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ Saturday, 10 December , 2022
دسامبر 30, 2015 کد خبر : 44605 خبر ها

استاندار گیلان :

شورای کشاورزی استان تشکیل می شود

شورای کشاورزی استان تشکیل می شود

گیلانیان : استاندار گیلان در بازدید از موسسه تحقیقات برنج کشور که در رشت مستقر است گفت : شورای کشاورزی استان تشکیل می شود.

دکتر محمدعلی نجفی پس از این بازدید در نشست  با مدیران موسسه تحقیقات برنج کشور گفت : باید با تلفیق علم و پژوهش و بهره‌گیری از شرکت‌های دانش بنیان در جهت توسعه بخش کشاورزی تلاش کنیم.

وی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب بر ضرورت اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه باید فرصت بازیابی علوم با عمل فراهم شود تصریح کرد : در سفر دکتر روحانی به گیلان در طی دوره پنج ساله مکانیزسیون ۵۰ هزار هکتار از اراضی استان به تصویب رسید که با توجه به برنامه‌های جهاد کشاورزی ، نهضتی در این بخش شکل خواهد گرفت.

دکتر نجفی بر ضرورت احیاء شورای کشاورزی استان تأکید کرد و افزود : ، اقتصادی کردن ، افزایش بهره وری، استفاده از فن آوری های نوین ،  مکانیزه کردن و جلوگیری از ضایعات از جمله برنامه‌های مهم در بخش کشاورزی استان  است که در این شورا پیگیری خواهد شد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه  این  شورا به ریاست استاندار و با حضور مدیران ذیربط تشکیل خواهد شد افزود : باتوجه به وجود مراکز متعدد تحقیقات کشاورزی کشوری و بین المللی در استان همچون برنج ،شیلات ،چای ، زیتون و ابریشم تشکیل شورای کشاورزی در استان امری ضروری است.

وی با اشاره به تشکیل ستاد رفع موانع تولید برای نخستین بار در گیلان اشاره کرد وگفت : پس از عملکرد موفقی که این ستاد در گیلان داشت به عنوان یک الگو در کشور مطرح شد و تشکیل شورای کشاورزی هم میتواند این مسیر را طی کند.

دکتر نجفی ادامه داد :گیلان در بخش‌های مختلف کشاورزی به‌عنوان یک قطب مهم در کشور محسوب می‌شود و با توجه به اهمیت بالای محصولات کشاورزی گیلان در کشور ایجاد ستادی که به‌طور مرتب و مداوم هدایت کار مسائل کشاورزی را برعهده بگیرد در استان احساس می‌شود.

استاندار گیلان نداشتن تحقیقات و پژوهش میدانی کافی را از جمله مشکلات در بخش فارغ التحصیلان عنوان کرد و افزود : فارغ التحصیلان ما عمدتاً مدرکی که دریافت می‌کنند با تحقیقات و پژوهش واقعی ، میدانی و کاربردی همراه نیست.

وی خطاب به پژهشگران مرکز تحقیقاتی برنج کشور گفت  : این زیرساخت‌های تحقیقاتی که اکنون در اختیار شما قرار دارد فرصت و زمینه کار را برای شمار فراهم کرده و در دنیا نیز از این فرصت‌ها برای توسعه بهره گرفته‌اند.

وی همچنین بر ضرورت هدایت الگوی مصرف و سلامت جامعه توسط محققین تأکید کرد و افزود : مردم همواره بالاترین اعتماد را به محقققین و قشر دانشگاهی دارند و تحقیقات شما نقش بسزایی در هدایت الگوی مصرف و سلامت جامعه ایفاء می‌کند.

دکتر نجفی اظهار داشت : متأسفانه نگاه مرکز تحقیقات کشور و وزارت خانه ها به برنج همانند نگاهی نیست که به گندم وجود دارد.

استاندار گیلان بر ضرورت توجه به کاشت، نگهداری، بازاریابی ، بسته بندی وفراوری محصول برنج تأکید کرد و افزود : برنج اکنون جزو مصارف اصلی خانوارها قرار گرفته و روند رو به رشدی را طی می‌کند.

نماینده عالی دولت در گیلان از تأکید کشور به کشت محصول برنج تنها در ۲ استان گیلان و مازندران خبر دارد و افزود : کشت برنج غیر از استان‌های گیلان و مازندران باتوجه به مصرف بالای آب این محصول به صلاح نیست و در برنامه ششم نیز به آن تأکید شده است.

دکتر نجفی همچنین بر گسترش مراکز تحقیقاتی مرتبط با برنج گفت  : ایجاد برنجکده الگویی در استان از جمله موارد مهمی به شمار می‌رود که باید در جهت تحقق این مهم تلاش کنیم.

استاندار گیلان  افزود: برنج داخلی کاملا سالم و بدون هیچ مشکلی تولید می‌شود و به‌دست مصرف کننده می‌رسد.

گفتنی است موسسه تحقیقات برنج کشور که در رشت مستقر است  متولی تحقیقات برنج در کشور است و این موسسه هدایت برنامه‌های تحقیقاتی برنج در کلیه مناطق کشت برنج در ایران را برعهده دارد.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی