گیلانیان
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 7 December , 2022
ژانویه 11, 2013 کد خبر : 16313 خبر ها

در پی شکایت شهرداری رشت علیه "گیلانیان"

حکم شهردار رشت با شکایت علیه “گیلانیان” ابلاغ می شود ؟

حکم شهردار رشت با شکایت علیه “گیلانیان” ابلاغ می شود ؟

اختصاصی گیلانیان : پس از درج خبر “حکم ابلاغ نشده شهردا رشت پس گرفته شد” به تاریخ ۹۱/۹/۲۵ در سایت گیلانیان از سوی شهرداری رشت تلاش هائی در حذف خبر مذکور آغاز شد و در نهایت به دلیل عدم موفقیت این اداره با تسلیم شکایت علیه سایت گیلانیان به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان خواستار حذف خبر مذکور شد .

اداره کل فرهنگ ارشاد اسلامی نیز طی نامه شماره ۱۸۶۶۵ / ۹۱ / ۹ – ۱۶ / ۱۰ / ۹۱ بدون استناد به ماده یا تبصره قانون جرایم رایانه ای صرف اینکه ” اینگونه اخبار باعث تشویش افکار عمومی می گردد ” خواستار حذف فوری خبر  شد و تذکر کتبی داد  که ” در غیر اینصورت اقدام قانونی بعمل خواهد آمد ” !

صرفنظر از نتیجه شکایت شاکی و تهدید ارشاد بعید نیست با تلاشی که در جریان است دیر یا زود حکم شهردار رشت صادر و ابلاغ و مایع خرسندی همگان شود اما واقعیت این است .

بنا به گزارش منابع موثق حکم شهردار رشت قبل از انتشار خبر صادر و حتی روی خروجی سایت وزارت کشور قرار گرفته بود که برخی ها نیز موفق به تهیه کپی آن شدند اما قبل از انجام تشریفات قانونی برای ابلاغ ، اصل حکم از روی سایت وزارت کشور برداشته شد و تا پایان وقت اداری روز ۲۲ دی ماه ۹۱ هیچ حکمی به شهردار رشت ابلاغ نشده است . 

فراتر از این قضیه حکم شهردار رشت تا آنجا در هاله ابهام است که برخی از اعضای شورای اسلامی شهر رشت در جلسه روز دوشنبه مورخه ۱۸ دی ماه ۹۱ در صحن علنی شورا و  در حضور خبرنگاران خواستار رویت حکم ادعائی شهردار شدند که مدرکی برای ارائه به جلسه وجود نداشت !

این تمام موضوعی است که همه متولیان امر از استانداری گرفته تا اعضای شورای اسلامی شهر و حتی خود شهردار تا تاریخ ۲۲ دیماه ۹۱ نمی توانند منکر آن شوند ولی بعضی ها معتقدند که به زودی حکم شهردار رشت ابلاغ خواهد شد .

از آنجائی که قضیه عدم ابلاغ حکم شهردار رشت در محافل مربوطه مطرح و بسیاری از نزدیکان به شوارای اسلامی شهر و استانداری از آن مطلع هستند نمی تواند یک امر پنهان یا محرمانه ای باشد و انتشار این خبر هم نمی تواند مصداق مجرمانه و مستوجب شکایت یا تهدید باشد . بنابراین شکایت نوعی فرافکنی از سوی شهرداری است و نمی تواند وارد باشد .

اما آنچه در این میان مهم است اقدام اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است که به عنوان متولی فرهنگ و حامی رسانه به خوبی می داند اساتید ارتباطات و رسانه در تعریف خبر لااقل در چند مورد از جمله : ” خبر پیامی است که احتمال صدق و کذب در آن وجود دارد ” اتفاق نظر دارند که خبر ” گیلانیان ” نیز از این مقوله مستثنی نیست و می تواند از سوی شهرداری تایید یا تکذیب شود .

در عالم رسانه رسم بر این است هر خبری که منتشر می شود ذینفع با ارسال نظر خود اعم از تایید یا تکذیب به منتشره کننده خبر – سایت ، روزنامه و … – خواستار انتشار آن می شود و تا کنون دیده نشده خبری مخالف طبع اداره ای با استفاده از اهرم فشار تکذیب یا حذف شود !

اگر این روش اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی عملی شود بدون شک بدعتی خواهد شد برای آن عده قلیل از مدیرانی که تاب شنیدن انتقاد و یا تحمل خبر مخالف طبع خود را ندارند با استفاده از جایگاه مدیریت از انتشار هر گونه خبر ناموافق خود جلوگیری نمایند و در عمل لطمه های جبران ناپذیری به امر اطلاع رسانی وارد نمایند و باعث سلب اعتماد عمومی از رسانه ها شوند و در صورت تسری این بینش خطرناک دیگر برای رسانه ، استقلالی جز مدیحه سرائی باقی نخواهد ماند !

وقتی با ارسال نسخه ای از حکم ابلاغ شده شهردار رشت می توان ضمن تکذیب خبر منتشره حقانیت چیزی یا کسی را ثابت نمود شکایت چه معنائی می تواند داشته باشد ؟ با توجه به شرح ماوقع شکی وجود ندارد که شهرداری با استفاده از اهرم فشار قصد پنهان کردن حقیقتی را دارد که همه مسئولان از آن اطلاع دارند !

این از اتفاقات نادر است مدیری با استفاده از جایگاه مدیریتی خود و همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی که عاملیت فرهنگ سازی و هدایت و حمایت رسانه ها را به عهده دارد می خواهد جلوی انتشار حقیقتی را بگیرد !!؟؟

آیا صرف یک شکایت محض و بدون تحقیق مقدماتی می توان کسی را محکوم و مجازات کرد ؟ آیا بیم آن نمی رود با درج هر خبری این حق برای ادارات باب شود که علیه ناشر خبر شکایتی تسلیم ارشاد نماید ؟

“گیلانیان” همانگونه که در نامه خود به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام داشته با کسی نه عقد اخوت بسته و نه با مقامی دشمنی دارد اگر شهرداری معتقد به کذب بودن خبر مذکور است می تواند نسخه ای از حکم ابلاغ شده شهردار ، نه کپی حکم بر گرفته از سایت وزارت کشور را برای این سایت ارسال نماید تا با انتشار آن از سوی “گیلانیان ” مژده به شهروندان داده شود که کلانشهر رشت به سلامتی و بالاخره شهردار دار شد .

سایت گیلانیان در خبر خود تحلیلی در مورد دلیل تأخیر صدور حکم شهردار رشت ارائه نکرده و مدعی نشد که صدور حکم شهردار از سوی شورای اسلامی شهر مغایر با موضوع تبصره ۳ ماده ۷۱ (اصلاحی ۴ / ۴/ ۸۲ ) وظایف شوراهای اسلامی  شهر و عدم طی تشریفات قانونی از قبیل : وزارت کشور – شورای حل اختلاف – مصوبه شورای شهر است و ادعائی هم نکرد که صدور حکم شهردار از سوی وزارت کشور با توجه به مغایرت قانونی می تواند فراقانونی را در شوراهای اسلامی کشور تسری ببخشد.  حال چه این نظرها درست باشد که هست ، چه نادرست ولی این اطمینان وجود دارد که شکایت شهرداری رشت علیه “گیلانیان” مشکل حکم شهردار را حل نمی کند باید به فکر راه حل اساسی شد !

اخبار مرتبط

نظرات

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی