گیلانیان
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ Friday, 30 October , 2020
دسامبر 22, 2019 کد خبر : 76435 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

مدیرکل شیلات گیلان :

شیلات صنعتی اشتغالزا در گیلان / وقتی گیلانی‌ها ‌سالانه ۵۰ هزار تن آبزی تولید می‌کنند

شیلات صنعتی اشتغالزا در گیلان / وقتی گیلانی‌ها ‌سالانه ۵۰ هزار تن آبزی تولید می‌کنند

صنعت‌ آبزی‌پروری و تولید انواع محصولات شیلاتی در گیلان رونق خاصی دارد به طوری‌که سالانه ۵۰ هزار تن آبزی در این استان تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

سالانه ۵۰ هزار تن آبزی در گیلان تولید می‌شود به همین دلیل و با توجه به موقعیت ویژه استان در حوزه صنعت آبزی‌‌پروری، افزایش تولید انواع محصولات شیلاتی در آن هدفگذاری شده ‌که تحقق این مهم ضمن ایجاد اشتغال در ارتقاء سطح اقتصادی مردم نیز تأثیر به‌سزایی دارد.

مدیرکل شیلات گیلان حمایت از طرح‌ها اقتصادی تولید آبزیان را از جمله اولویت‌های مهم این دستگاه ذکر کرد و بیان داشت: سوق دادن پروژه‌های شیلاتی و ترویج صنعت و حرفه آبزی‌پروری در بین مناطق روستایی گیلان در قالب طرح‌ها و مشاغل خرد خانگی از دیگر برنامه‌های شیلات محسوب می‌شود.

صمد درویشی بستر و پتانسیل‌های استان گیلان برای توسعه آبزی‌پروری را بسیار خوب و قابل قبول دانست و تصریح کرد: استفاده از تمام ظرفیت‌ها برای ایجاد کسب و کار و اشتغال در کنار هدفگذاری جهت ارتقاء سطح تولیدات شیلاتی امری است که با حمایت‌های خوب دولت و دستگاه‌های ذیربط تحقق پیدا می‌کند.

وی مصرف سرانه آبزیان در کشور و استان گیلان را مورد اشاره قرار داد و ضمن مقایسه آن با استاندارد جهانی خاطرنشان کرد: مصرف سرانه آبزیان در گیلان نسبت به متوسط کشوری بسیار بالا است به طوری‌که متوسط سرانه مصرف در استان ۱۶ کیلوگرم و معدل این مصرف در کشور ۱۲ کیلوگرم برآورد می‌شود.

مدیرکل شیلات گیلان سرانه مصرف جهانی آبزیان را طبق آمارهای اعلام شده چیزی در حدود ۲۱ کیلوگرم اعلام کرد و افزود: برای افزایش این سرانه مصرف در کشور نخست باید شرایط و زمینه را جهت تولید بیشتر آبزیان فراهم کرده و در درجه دوم باید ضمن توجه به ظرفیت‌های موجود در استان‌های مستعدی نظیر گیلان برنامه‌ریزی کنیم.

صمدی از تولید سالانه ۵۰ هزار تن انواع آبزی در استان گیلان سخن گفت و عنوان کرد: پرورش و تکثیر مقادیر بسیار زیادی بچه‌ماهی و رهاسازی آن در رودخانه‌های منتهی به دریای خزر از جمله اقداماتی است که شیلات گیلان هر ساله برای رونق و اقتصادی کردن صید و صیادی نسبت به انجام آن اهتمام دارد.

مدیرکل شیلات گیلان پرورش ماهیان گرم آبی، سردابی و ماهیان خاویاری در قالب مشاغل خرد خانگی و توسعه روز‌افزون آن را در استان امری ممکن ارزیابی کرد و گفت: گیلان هم‌اینک یکی از استان‌های پیشرو و پیشتاز در امر آبزی‌پروری محسوب می‌شود و امیدواریم با اجرای این برنامه‌ها جایگاه آن در آینده ارتقاء پیدا کند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

یادداشت شریعتمداری :

«بُرد – بُرد» این است نه آن!

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

سید عبدالله میرحسینی مقدم، مشاور فنی صندوق چای کشور

چایکاری در ایران یکصد و بیست ساله شد

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

رشت- علی کشت پرور بین کلایی

” مسئول بی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم “

سرمایه گذاری ۲۵۰۰ میلیاردی در گیلان/ ۶۰ هزار شغل ایجاد می شود

رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) :

سرمایه گذاری ۲۵۰۰ میلیاردی در گیلان/ ۶۰ هزار شغل ایجاد می شود