گیلانیان
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 7 December , 2022
ژانویه 28, 2016 کد خبر : 45397 خبر ها

صادرات بیش از ۱۲۶ میلیون دلار محصولات کشاورزی از مرز آستارا

صادرات بیش از ۱۲۶ میلیون دلار محصولات کشاورزی از مرز آستارا

گیلانیان : مدیر جهاد کشاورزی آستارا از صادرات ۱۲۶ میلیون و ۹۷ هزار و ۵۰ دلار انواع محصولات کشاورزی از طریق گمرک این شهرستان از ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه خبر داد.

ایرج شیارکار گفت: طی این مدت ۳۳ نوع محصول کشاورزی به وزن ۱۶۳ هزار و ۹۸ تن شامل کیوی، پیاز، خربزه ، فلفل ، گوجه فرنگی ، سیب زمینی، کشمش ، کلم، سیب، سبزی، گل طبیعی ، انگور، هندوانه، گیلاس، لیمو ترش، چای، خرما و پسته از گمرک آستارا به کشورهای روسیه، گرجستان، آذربایجان ، اوکراین و کشورهای آسیای میانه صادر شده است.

وی با اشاره به اینکه صادرات این محصولات از لحاظ وزنی و ارزش اقتصادی نسبت به مدت مشابه سال قبل تغییری نکرده، افزود: همچنین در این مدت محصولات مختلف کشاورزی نظیر تخته سوزنی برگ، موز، ارزن، سبوس، کنجاله آفتابگردان ، کنجاله پنبه دانه ، مغز دانه آفتابگردان ، ریشه شیرین بیان و دسته بیل به وزن ۶۹ هزار و۶۰۰ تن از کشورهای روسیه و گرجستان از طریق مرز گمرک بندر آستارا وارد کشور شده است.

مدیر جهاد کشاورزی آستارا در ادامه بیان کرد: در ۱۰ ماه امسال، نظارت و اعمال کنترل بر ترانزیت پنج نوع محصول به وزن ۲۶ هزار و ۳۴۰ تن شامل تخته سوزنی برگ ، آرد گندم ، ریشه شیرین بیان ، مغز فندق و انار به کشورهای حاشیه خلیج فارس صورت گرفته است.

شیارکار افزود: طی این مدت ترانزیت محصولات کشاورزی نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۳ درصد افزایش یافته و واردات این محصولات نیز تغییری نداشته است.

گمرک آستارا به عنوان یک اداره کل در امور واردات و صادرات قطعی ، ورود و خروج موقت ، تعاونی مرزنشینان، ترانزیت داخلی و خارجی ، کارنه تیر بین المللی ، مبدا و مقصد کارنه تیر ، کاپوتاژ ، امور مسافری ، مرجوعی، امانت های پستی و قضایی فعالیت می کند.

این گمرک رتبه اول تجارت چمدانی در میان مرزهای زمینی و رتبه نخست صادرات در میان مرزهای شمال کشور را دارد.

شهرستان بندری آستارا با ۸۶ هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان واقع شده و به علت قرار گرفتن در نوار مرزی جمهوری آذربایجان، از مبادی مهم صادرات و واردات کشور و نیز تردد اتباع خارجی محسوب می شود.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی