گیلانیان
جمعه ۷ بهمن ۱۴۰۱ Friday, 27 January , 2023
نوامبر 12, 2013 کد خبر : 22383 خبر ها

صادرات غیرنفتی گیلان امسال ۴۹ درصد افزایش داشته است

صادرات غیرنفتی گیلان امسال ۴۹ درصد افزایش داشته است

گیلانیان : پرویز تقوی در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان اظهار کرد : در این مدت ، ۷۸۳ هزار و ۹۲۱ تن کالا به ارزش ۲۷۷ میلیون دلار از گمرکات استان صادر شده که از نظر وزنی ۴۹ درصد و از نظر ارزش ۱۴ درصد افزایش داشته است .

وی محصولات نباتی ، صنایع شیمیایی ، سنگ و گچ ، محصولات معدنی و غذایی را از اولویت های صادراتی استان عنوان کرد و افزود : رتبه صادراتی گمرکات استان در کشور از نظر وزنی ۱۲ و از نظر ارزشی ۱۳ است .

ناظرگمرکات گیلان بیشترین صادرات انجام گرفته را به مقصد کشورهای آذربایجان ، روسیه ، ترکمنستان ، عراق ، گرجستان ، افغانستان ، ترکیه ، کنیا وآفریقای جنوبی عنوان کرد .

تقوی با اشاره به انجام پنج میلیون و ۷۷۸ هزارتن صادراتی چمدانی در هفت ماه امسال از گمرکات استان خاطر نشان کرد : این میزان کالا به ارزش ۹ میلیون و ۲۷۴ هزار و ۲۸۴ دلار صادر شده است .

وی گمرک آستارا را دومین گمرک صادرات چمدانی در کشور معرفی کرد .

ناظر گمرکات گیلان در ادامه سخنانش از کاهش ۵۹ درصدی واردات از نظر وزن و ۵۷ درصدی از نظر ارزش در هفت ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از گمرکات استان خبر داد و گفت : یک میلیون و ۴۴۳ هزار تن کالا به ارزش ۷۳۶ میلیون دلار حجم واردات انجام گرفته در این مدت است .

تقوی آهن آلات و تخته را از کالاهای وارداتی کاهش یافته عنوان کرد وافزود : گمرکات گیلان از نظر وزن در رتبه سوم و از نظر ارزش در رتبه پنجم واردات کشور قرار دارد .

وی روسیه ، امارات ، قبرس ، سوییس ، اوکراین ، چین ، آذربایجان و ترکیه را عمده ترین کشورهای دانست که از آنها کالا از طریق گمرکات استان وارد شده است .

به گزارش ایرنا ، جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان با حضور استاندار گیلان و مسئولان استانی عضو کارگروه عصر دوشنبه در استانداری گیلان برگزار شد ./منبع: ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی