گیلانیان
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ Monday, 28 November , 2022
دسامبر 27, 2015 کد خبر : 44489 خبر ها

صادرات ۱۰۷ میلیون دلار کالای غیر نفتی از گمرک آستارا

صادرات ۱۰۷ میلیون دلار کالای غیر نفتی از گمرک آستارا

گیلانیان : سرپرست اداره کل گمرک آستارا اعلام کرد: در ۹ ماه گذشته، ۲۶۶ هزار تن کالا به ارزش اقتصادی ۱۰۷ میلیون دلار از گمرک این شهرستان به خارج از کشور صادر شده است.

محمد شهبازی روز یکشنبه گفت: عمده کالاهای صادر شده شامل محصول های کشاورزی ، مواد غذایی ، سیمان ، گچ ، شوینده ها ، محصولات شیمیایی ، پارچه ، صنایع دستی ، فرش و موکت ، البسه ، کیف و کفش ، مصالح ساختمانی و پلاستیکی ، محصول های معدنی و فلزی بوده است.

وی مقصد این کالاها را کشورهای جمهوری آذربایجان ، گرجستان و روسیه ذکر و اظهار کرد: همچنین طی این مدت ۳۳ هزار تن کالا به ارزش ۵۴ میلیون دلار از طریق گمرک آستارا ترانزیت شده است.

وی اضافه کرد: این میزان ترانزیت خارجی ورودی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزن ۶۴ درصد افزایش و از حیث ارزش ۴۸ درصد کاهش داشته است.

شهبازی عمده کالاهای ترانزیت ورودی را شامل لوازم چوب ، فرآورده های نفتی ، پنبه ، الیاف مصنوعی ، شمش آهن ، مس ، پشم شیشه و ورق آهن ذکر کرد و گفت: این کالاها از کشورهای جمهوری آذربایجان ، روسیه ، گرجستان و اوکراین به مقصد کشورهای ترکیه ، عراق و امارت متحده عربی ترانزیت شده است.

وی ادامه داد: در مدت یاد شده ۱۶۰ هزار تن کالا به ارزش ۶۱۰ میلیون دلار از طریق گمرک آستارا به خارج از کشور ترانزیت شده است.

وی عمده کالاهای ترانزیت خروجی را شامل لوازم برقی ، خودروی سواری ، مبلمان، ماشین ها، لوازم بهداشتی، مصالح ساختمانی ، کچ ، سیمان ، ظروف شیشه ای ، البسه ، مواد شیمیایی و محصول های کشاورزی عنوان کرد و افزود: این کالاها از قاره های مختلف به کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین ترانزیت شده است.

شهبازی ادامه داد: در این مدت ۱۸۵ هزار تن کالا به ارزش ۸۶ میلیون دلار از مبدا گمرک آستارا وارد کشور شده که از لحاظ وزن ۳۶درصد و از نظر ارزش ۱۴ درصد افزایش داشته است.

وی عمده کالاهای وارده را شامل مواد شیمیایی ، چوب ، آهن ، ماشین ها و لوازم برقی ذکر کرد و گفت: این کالاها از کشورهای روسیه ، گرجستان و جمهوری آذربایجان وارد کشور شده است.

وی اظهار داشت: همچنین طی این مدت پنج هزار و ۸۶۱ تن کالا به ارزش ۱۱ میلیون دلار در قالب تجارت چمدانی از طریق گمرک آستارا به خارج از کشور صادر شده است.

شهبازی عمده کالاهای صادرات چمدانی از گمرک آستارا را شامل مواد غذایی ، مواد پلاستیکی و محصول های کشاورزی اعلام کرد و گفت: این کالاها اغلب به کشور جمهوری آذربایجان صادر شده است.

سرپرست اداره کل گمرک بندر مرزی آستارا تعداد ترددکنندگان از این مرز را در ۹ ماه گذشته ۵۱۲ هزار و ۸۵۰ نفر ذکر و بیان کرد: تعداد ترددکنندگان مرز زمینی آستارا در سالجاری دو درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

وی درآمد عمومی اداره کل گمرک آستارا طی این مدت را مبلغ ۴۲۵ میلیارد و ۴۳۹ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: این میزان درآمد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۴ درصد افزایش یافته است.

گمرک آستارا به عنوان یک اداره کل در امور واردات و صادرات قطعی ، ورود و خروج موقت ، تعاونی مرزنشینان، ترانزیت داخلی و خارجی ، کارنه تیر بین المللی، مبدا و مقصد کارنه تیر، کاپوتاژ، امور مسافری، مرجوعی، امانت های پستی و قضایی فعالیت می کند.

این گمرک رتبه اول تجارت چمدانی در میان مرزهای زمینی و رتبه نخست صادرات در میان مرزهای شمال کشور را دارد.

شهرستان بندری آستارا با ۸۶ هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان واقع شده و به علت قرار گرفتن در نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد کشور محسوب می شود به طوری که سالانه نزدیک به ۸۰۰ هزار نفر مسافر داخلی و خارجی از این مرز تردد می کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد