گیلانیان
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ Sunday, 19 August , 2018
دی ۹, ۱۳۹۵ کد خبر : 55483 خبر ها

گمرک آستارا خبر داد

صادرات ۲۸۴ هزار تن کالای غیرنفتی از مرز زمینی گمرک آستارا / کاهش ۶ درصدی درآمد عمومی گمرک آستارا

صادرات ۲۸۴ هزار تن کالای غیرنفتی از مرز زمینی گمرک آستارا / کاهش ۶ درصدی درآمد عمومی گمرک آستارا

گیلانیان : مدیرکل گمرک آستارا از صادرات ۲۸۴ هزار تن کالای غیرنفتی از مرز زمینی گمرک این شهرستان در ۹ ماه سال جاری خبر داد.

رسول امیدی در آستارا با اشاره به صادرات کالای غیرنفتی در ۹ ماه سال جاری اظهار کرد: در این مدت، ۲۸۴ هزار تن کالا از مرز زمینی گمرک این شهرستان به کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان صادر شد.

وی کالای صادراتی مذکور را به ارزش ۱۳۳ میلیون دلار ذکر کرد و گفت: عمده کالای صادره محصولات کشاورزی، مواد غذایی، سیمان، گچ، شوینده‌ها، محصولات شیمیایی، پارچه، صنایع‌دستی، فرش و موکت، لباس، کیف و کفش، مصالح ساختمانی و پلاستیکی، محصولات معدنی و فلزی هستند.

مدیرکل گمرک آستارا با اشاره به واردات ۲۰۹ هزار تن کالا به ارزش ۶۴ میلیون دلار از مبدأ گمرک این شهرستان، تصریح کرد: عمده کالایی که از مبدأ گمرک آستارا از طریق کشورهای روسیه، گرجستان و جمهوری آذربایجان وارد کشور شدند مواد شیمیایی، چوب، آهن‌آلات، ماشین‌آلات و لوازم برقی هستند.

امیدی به ترانزیت خارجی ورودی کالا اشاره کرد و ادامه داد: از آغاز سال جاری تاکنون بالغ بر ۳۹ هزار تن کالا مانند لوازم چوبی، فرآورده‌های نفتی، پنبه، الیاف مصنوعی، شمش آهن، مس، پشم شیشه و ورق آهن به ارزش ۹۰ میلیون دلار از طریق گمرک آستارا ترانزیت شده است.

وی میزان ترانزیت خارجی ورودی کالای مذکور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته را از نظر وزن دو درصد و به لحاظ ارزش دلاری ۳۰ درصد با افزایش ذکر کرد و گفت: کالای مذکور از کشورهای آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین به مقصد ترکیه، عراق و امارات متحده عربی ترانزیت شده است.

مدیرکل گمرک آستارا میزان ترانزیت خارجی خروجی را ۱۸۸ هزار تن کالا به ارزش ۷۳۱ میلیون دلار از قاره‌های مختلف به کشورهای آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین بیان کرد و افزود: این مقدار ترانزیت کالا نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزن ۱۳ درصد و از نظر ارزش ۱۲ درصد افزایش داشته است.

به گفته این مسؤول، عمده کالای ترانزیت شده در مدت مذکور لوازم برقی، مصالح ساختمانی، گچ، سیمان، ظروف شیشه‌ای، لباس، محصولات کشاورزی، لوازم بهداشتی، خودروی سواری، مبلمان و ماشین‌آلات بوده است.

وی از صادرات ۳۲۱۱ تن کالا به ارزش یک‌ میلیون دلار در قالب تجارت چمدانی خبر داد و اظهار کرد: عمده کالای صادرات چمدانی از گمرک آستارا به جمهوری آذربایجان شامل مواد غذایی، محصولات کشاورزی و مواد پلاستیکی بوده است.

امیدی تعداد اتباع خارجی تردد کننده از مرز زمینی آستارا در مدت مذکور را ۵۶۵ هزار و ۹۵۳ نفر اعلام کرد و یادآور شد: آمار اتباع خارجی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ مسافران خروجی پنج درصد و از نظر مسافران ورودی چهار درصد افزایش داشته است.

مدیرکل گمرک آستارا درباره کاهش ۶ درصدی درآمد عمومی اداره‌ کل گمرک این شهرستان در ۹ ماه سال جاری خاطرنشان کرد: درآمد عمومی اداره کل گمرک آستارا در این مدت بالغ بر ۳۹۳ میلیارد و ۷۲۰ میلیون ریال برآورد شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*