گیلانیان
سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023
فوریه 1, 2013 کد خبر : 16875 خبر ها

مدیرکل گمرک بندر مرزی آستارا خبرداد :

صادرات ۳۰۶ میلیون دلاری کالاهای غیرنفتی از گمرک زمینی آستارا

صادرات ۳۰۶ میلیون دلاری کالاهای غیرنفتی از گمرک زمینی آستارا

گیلانیان : مدیرکل گمرک بندر مرزی آستارا از صادرات ۵۶۰ هزار تن کالا به ارزش ۳۰۶ میلون دلار به خارج از کشور در ده ماه گذشته خبر داد.

دکتر «جهانگیر بخشی» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه گیلان، با اعلام این خبر خاطرنشان کرد: عمده کالاهای صادراتی شامل انواع محصولات کشاورزی، مواد غذایی، سیمان، گچ، شوینده‌ها، محصولات شیمیایی، پارچه، صنایع‌دستی، فرش و موکت، البسه، کیف و کفش، مصالح ساختمانی و پلاستیکی، محصولات معدنی و فلزی است که به کشورهای روسیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان صادر شده است.

وی اظهار کرد: این میزان صادرات از لحاظ وزن ۲۰ درصد و از لحاظ ارزش ۱۲ درصد افزایش داشته است.

بخشی در ادامه سخنان خود به واردات ۸۱ هزار تن کالا در مدت قید شده از طریق مرز زمینی آستارا به داخل کشور اشاره کرد و افزود: ارزش این میزان کالای وارد شده ۵۰ میلیون دلار است.

وی تصریح کرد: عمده کالاهای مذکور شامل مواد شیمیایی، چوب، آهن آلات، ماشین آلات و لوازم برقی است که از سه کشور جمهوری آذربایجان، روسیه و گرجستان وارد کشور شده است.

وی گفت: این میزان واردات از لحاظ وزن ۳۱ درصد و از لحاظ ارزش ۱۱ درصد کاهش داشته است.

مدیر کل گمرک آستارا به ترانزیت خارجی (ورودی و خروجی) از طریق این گمرک سخن گفت و عنوان کرد: در مدت ۱۰ ماه گذشته، ۳۸ هزار تن کالا، شامل لوازم چوب، فرآورده های نفتی، پنبه، الیاف مصنوعی، شمش آهن، مس، پشم، ورق آهن و شیشه به ارزش ۸۵ میلیون دلار از کشورهای اکراین، روسیه، جمهوری آذربایجان و گرجستان به مقصد کشورهای ترکیه، عراق و امارات متحده عربی ترانزیت (ورودی) شده است.

وی توضیح داد: این میزان ترانزیت خارجی از حیث وزن ۴۶ درصد و از حیث ارزش ۹۶ درصد افزایش داشته که در نوع خود قابل توجه است.

جهانگیر بخشی در پایان، ترانزیت خارجی (خروجی) از این گمرک را ۴۶۱ هزار تن کالا به ارزش ۳۰۶ میلیون دلار عنوان کرد و افزود: عمده کالاهای ترانزیتی شامل، لوازم برقی، خودروی سواری، مبلمان، ماشین آلات، لوازم بهداشتی، مصالح ساختمانی، گچ، سیمان، ظروف شیشه‌ای، البسه، مواد شیمیایی و محصولات کشاورزی است که از قاره‌های مختلف جهان بارگیری و به کشورهای اکراین، جمهوری آذربایجان، روسیه و گرجستان ترانزیت شده است.

وی تصریح کرد: ترانزیت خارجی(خروجی) از طریق مرز زمینی آستارا از لحاظ وزن ۴۰ درصد و از لحاظ ارزش ۴۶ درصد کاهش داشته است.

به گزارش ایسنا، در مدت مذکور، درآمد عمومی قدیمی ترین گمرک شمال کشور که بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد، ۶۹ میلیارد و ۵۶۶ میلیون ریال بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱ درصد رشد داشته است.

منبع : ایسنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی