گیلانیان
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ Sunday, 19 August , 2018
خرداد ۶, ۱۳۹۶ کد خبر : 59674 خبر ها

صادرات ۳۱ میلیون دلار کالای غیرنفتی از گمرک آستارا

صادرات ۳۱ میلیون دلار کالای غیرنفتی از گمرک آستارا

گیلانیان : مدیرکل گمرک آستارا اعلام کرد: امسال ۵۹ هزار تن کالا به ارزش ۳۱ میلیون دلار از گمرک این شهرستان به خارج از کشور صادر شده که از نظر ارزش اقتصادی در قیاس با مدت مشابه سال قبل، ۱۲ درصد افزایش داشته است.

رسول امیدی روز شنبه به ایرنا گفت: بیشتر کالاهای صادر شده شامل محصولات کشاورزی، مواد غذایی، سیمان، گچ، شوینده، محصولات شیمیایی، پارچه، صنایع دستی، فرش و موکت، البسه، کیف و کفش، مصالح ساختمانی و پلاستیکی و محصول های معدنی و فلزی بوده است.

وی مقصد این کالاها را کشورهای جمهوری آذربایجان، گرجستان و روسیه ذکر کرد.

وی با اشاره به اینکه امسال ۱۱ هزار تن کالا به ارزش ۱۶ میلیون دلار از گمرک آستارا ترانزیت شده، اضافه کرد: این میزان ترانزیت خارجی ورودی در مقایسه با ۲ ماه نخست سال قبل، از لحاظ وزن ۱۰۸ درصد افزایش و از نظر ارزش ۲۳ درصد کاهش داشته است.

امیدی بیشتر کالاهای ترانزیت ورودی را شامل لوازم چوب، فرآورده های نفتی، پنبه، الیاف مصنوعی، شمش آهن، مس، پشم شیشه و ورق آهن ذکر کرد و گفت: این کالاها از کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین به مقصد کشورهای ترکیه، عراق و امارت متحده عربی ترانزیت شده است.

وی ادامه داد: امسال ۴۰ هزار تن کالا شامل لوازم برقی، خودروی سواری، مبلمان، ماشین ها، لوازم بهداشتی، مصالح ساختمانی، کچ، سیمان، ظروف شیشه ای، البسه، مواد شیمیایی و محصول های کشاورزی به ارزش ۱۷۶ میلیون دلار از گمرک آستارا به کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه، گرجستان و اوکراین ترانزیت شده که در مقایسه با ۲ ماه نخست سال قبل، از لحاظ وزن و ارزش به ترتیب ۱۹ و ۶۰ درصد افزایش داشته است.

امیدی ادامه داد: امسال ۴۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۵ میلیون دلار از قبیل مواد شیمیایی، چوب، آهن، ماشین ها و لوازم برقی از کشورهای روسیه، گرجستان و جمهوری آذربایجان از گمرک آستارا وارد کشور شده است.

وی اظهار داشت: امسال ۱۸ تن کالا به ارزش ۴۵ هزار دلار در قالب تجارت چمدانی از گمرک آستارا به خارج از کشور صادر شده است.

امیدی بیشتر کالاهای صادرات چمدانی را مواد غذایی، مواد پلاستیکی و محصول های کشاورزی اعلام کرد و گفت: این کالاها اغلب به کشور جمهوری آذربایجان صادر شده است.

مدیرکل گمرک بندر مرزی آستارا تعداد ترددکنندگان از این مرز در فروردین و اردیبهشت ماه امسال را ۱۳۰ هزار و ۲۸۴ نفر ذکر و بیان کرد: تعداد تردد کنندگان خروجی و ورودی به ترتیب پنج و ۱۴ درصد افزایش داشته است.

اداره کل گمرک گمرک آستارا در امور واردات و صادرات قطعی، ورود و خروج موقت، تعاونی مرزنشینان، ترانزیت داخلی و خارجی، موافقت نامه تجارت بین المللی، صدور برگ خروج خودرو، امور مسافری، مرجوعی، امانت های پستی و قضایی فعالیت می کند و رتبه اول تجارت چمدانی مرزهای زمینی و رتبه نخست صادرات مرزهای شمال کشور را دارد.

شهرستان بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان و نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد کشور محسوب می شود و سالیانه نزدیک به ۸۰۰ هزار مسافر داخلی و خارجی از آن تردد می کنند./ منبع : ایرنا

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*