گیلانیان
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ Monday, 20 January , 2020
آذر ۱۷, ۱۳۹۸ کد خبر : 76249 جدیدترین های صفحه اول خبر ها

صید ماهیان استخوانی در دریای خزر ۵۷ درصد کاهش یافت

صید ماهیان استخوانی در دریای خزر ۵۷ درصد کاهش یافت

گیلانیان : از ابتدای امسال تاکنون صیادان گیلانی ۳۳۶ تن ماهی استخوانی از دریای خزر برداشت کرده‌اند که این میزان صید به نسبت مدت مشابه سال گذشته ۵۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

طبق جدیدترین آمارها و ارقام ارائه شده توسط اداره کل شیلات گیلان از ابتدای امسال تاکنون صیادان گیلانی بالغ بر ۳۳۶ تن انواع ماهی استخوانی از بستر دریای خزر برداشت کرده‌اند که این میزان صید در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته چیزی حدود ۵۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات گیلان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در رشت مهم‌ترین علل کاهش صید امسال ماهیان استخوانی در این استان را برشمرد و عنوان کرد: شرایط نامساعد جوی اصلی‌ترین عامل کاهش صید است به طوری‌که از شروع فصل صید تاکنون به مدت ۱۲ روز دریای خزر طوفانی بود.

اکبر ایلدرم میزان کل ماهیان استخوانی صید شده در سواحل دریای خزر و ارزش اقتصادی آن را برشمرد و تصریح کرد: در ۵۵ روزی که از زمان شروع فصل صید در سواحل استان گیلان می‌گذرد بالغ بر ۳۳۶ تن انواع  ماهیان استخوانی به ارزش اقتصادی بالغ بر ۱۵۳ میلیارد ریال توسط صیادان گیلانی صید شده است.

معاون صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان گیلان گونه‌های مختلف ماهیان استخوانی که امسال به تور صیادان گیلانی افتاده‌‌اند را نیز مورد اشاره قرار داد و گفت: از کل ماهیان استخوانی صید شده امسال، نزدیک به ۱۹۲ تن از ماهی‌ها کفال، ۱۱۱ تن ماهی سفید و ۲۳ تن شامل دیگر گونه‌ها بوده است.

وی از اقدامات اداره کل شیلات استان گیلان برای تکثیر و رهاسازی میلیون‌ها قطعه بچه ماهی در رودخانه‌های منتهی به دریای خزر برای ادامه فعالیت صید و صیادی سخن گفت و خاطرنشان کرد: امیدواریم در زمان باقیمانده تا پایان فصل صید و با مهاجرت ماهیان سفید به آب‌های ساحلی کاهش صید امسال جبران شود.

ایلدرم با اشاره به اینکه فصل صید ماهیان استخوانی در سواحل گیلان طبق برنامه از ۲۰ مهر شروع شده و این روند تا ۲۰ فروردین سال آینده ادامه دارد ابراز داشت: ۴ هزار صیاد عضو ۴۹ شرکت تعاونی صید پره استان گیلان هستند و در طول سواحل دریای خزر از آستارا تا چابکسر ماهی استخوانی صید می‌کنند.

وی از رونق یافتن دیگر مشاغل و حرفه‌های مرتبط با حوزه صید و صیادی در استان گیلان سخن گفت و عنوان کرد: علاوه بر صید ماهیان استخوانی حرفه‌هایی نظیر بازارهای عرضه ماهی، کارخانجات توربافی و صنایع وابسته که به صورت زنجیروار به این شغل مرتبط هستند در گیلان گسترش بیشتری پیدا می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

علت وضع نامناسب منطقه فسادانگیزی آمریکا و رفقای آن است

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار امیر قطر و هیئت همراه:

علت وضع نامناسب منطقه فسادانگیزی آمریکا و رفقای آن است

قطر در سقوط هواپیمای اوکراینی نقش داشته است؟

به انگیزه امیر قطر به تهران :

قطر در سقوط هواپیمای اوکراینی نقش داشته است؟

حمایت بنیاد برکت از باغداران و کشاورزان گیلانی

با خرید 20 هزار تن محصول صورت گرفت؛

حمایت بنیاد برکت از باغداران و کشاورزان گیلانی

ساز و کار بین المللی حل اختلافات برجام پذیرفتنی نیست

یک مقام وزارت امور خارجه روسیه :

ساز و کار بین المللی حل اختلافات برجام پذیرفتنی نیست

با این ۱۰ راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

نامه ۲۴ اقتصاددان کشور به رئیس‌جمهور:

با این ۱۰ راهکار، بدون کمک خارجی اقتصادایران را نجات دهید

زندگی سردار سلیمانی

ار سلیمانی