گیلانیان
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ Friday, 9 December , 2022
ژانویه 14, 2016 کد خبر : 45027 خبر ها

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات :

ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور ۹۲ درصد است

ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور ۹۲ درصد است

گیلانیان : معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از رشد پنج برابری تولیدمحتوای فناوری اطلاعات در برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت: نهضت تولید محتوا و سرویس فناوری اطلاعات در کشور شکل گرفته‌است.

مرتضی براری پیش از ظهر امروز در جلسه کارگروه دولت الکترونیک در سالن غدیر استانداری گیلان با اشاره به اهمیت اجرای دولت الکترونیک اظهار کرد: ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه پیشگام است.

وی با با بیان اینکه ۱۴۳ میلیارد تومان در بخش زیرساخت‌های فناوری اطلاعات کشور سرمایه‌گذاری شده‌است، افزود: این سرمایه‌گذاری در سال ۸۷ مبلغ ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود.

معاون زیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه تمام کشورهای پیشرفته برنامه توسعه خود را بر مبنای فناوری اطلاعات گذاشتند، گفت: در سال‌های ۹۲ و ۹۳ مبلغ ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان توسط بخش دولتی در بخش فناوری اطلاعات و پنج هزار میلیارد تومان توسط بخش‌خصوصی در توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات سرمایه‌گذاری شده‌است.

به گفته وی، امسال دو هزار میلیارد تومان توسط بخش دولتی و شش هزار میلیارد تومان توسط بخش‌خصوصی برای توسعه زیرساخت‌ها در برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور سرمایه‌گذاری می‌شود.

براری با اشاره به اینکه سرمایه‌گذاری حدود سه برابری بخش‌ خصوصی در مقابل سرمایه‌گذاری بخش دولتی از روش‌های وزارتخانه فناوری اطلاعات است، ادامه داد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سومین دستگاه کمک‌کننده به منابع بودجه عمومی کشور بوده و درآمد بخش فناوری اطلاعات طبق مصوبه هیئت دولت برای توسعه این بخش استفاده می‌شود.

وی درباره زیرساخت‌های فناوری اطلاعات گیلان تصریح کرد: پوشش تلفن همراه در گیلان ۹۱ درصد بوده، در حالی که این پوشش در کشور ۸۳ درصد است.

معاون زیر ارتباطات با بیان اینکه گیلان برای پایدار زیرساخت فناوری اطلاعات به استان‌های اردبیل، مازندران و قزوین متصل است، خاطرنشان کرد: یک مسیر پشتیبان نیز برای گیلان ایجاد شده‌است.

وی توسعه حوزه آی.سی.تی را نیازمند سه بخش زیرساخت فناوری اطلاعات، نیروی انسانی و انگیزه و علاقه مردم دانست و یادآور شد: اکنون در گیلان ۲ میلیون و ۸۶۰ هزار سیم کارت فعال است.

براری با اشاره به اینکه زیرساخت‌های بسیاری برای رسیدن به شاخص‌ها فراهم شده‌است، افزود: اکنون ۴۰۰ هزار نفر مردم گیلان از طریق گوشی تلفن همراه به اینترنت متصل هستند.

وی با تصریح بر اینکه تلاش کردیم نسبت ترافیک داخل به خارج از کشور افزایش پیدا کند، از ۳٫۵ برابر شدن پهنای باند بین‌المللی کشور خبر داد و یادآور شد: پهنای باند آی.پی کشور پنج برابر شده و پهنای باند کشور به ۲ هزار و ۴۰ گیگابایت رسیده‌است.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اتصال گوشی‌های همراه به اینترنت در ابتدای فعالیت دولت را ۲۵۰ هزار گوشی عنوان کرد و گفت: اکنون ۱۰ میلیون گوشی تلفن همراه به اینترنت وصل است.

وی از شکل‌گیری نهضت تولید محتوا و سرویس فناوری اطلاعات در کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: تولید محتوا در فناوری اطلاعات در برنامه ششم توسعه کشور پنج برابر رشد دارد و تا پایان برنامه مذکور تمام خدمات دستگاه‌های دولتی به صورت الکترونیکی به مردم ارائه می‌شود.

براری ارائه خرده‌بانکداری و دفاتر آی.سی.تی در تمام مناطق روستایی کشور را از جمله برنامه‌ها برشمرد و یادآور شد: توسعه پست‌بانک در روستاها از اولویت‌های کاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه ششم توسعه کشور است.

وی سهم فناوری اطلاعات را یک‌سوم اقتصاد کشور دانست و تصریح کرد: پنج اصل عدالت‌بنیان، اقتصاد مردمی، درون‌زا، برونگرا و دانش‌بنیان از اولویت‌های اقتصاد مقاومتی در حوزه فناوری اطلاعات است.

براری توسعه حوزه آی.سی.تی را نیازمند سه بخش زیرساخت فناوری اطلاعات، نیروی انسانی و انگیزه و علاقه مردم دانست و گفت: آماده همکاری با تمام دستگاه‌های اجرایی هستیم و باید به مرحله‌ای برسیم که بتوانیم با استفاده از ظرفیت زیرساخت‌ها، تمام خدمات را به صورت الکترونیکی ارائه کنیم.

وی با اشاره به اینکه فضای مجازی می‌تواند تولید ثروت کند، متذکر شد: هر استان می‌تواند استعدادهای شاخص خود را به صورت کلیپ تهیه کرده و در فضای مجازی انتشار دهد که می‌تواند در جذب گردشگر تاثیرگذار باشد.

معاون وزیر ارتباطات، معرفی نقاط گردشگری، غذاهای محلی و… را از طریق فضای مجازی با توجه به فراهم بودن زیرساخت‌ها اقدامی در راستای اقتصاد مقاومتی دانست و یادآور شد: اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه بتوانیم از زیرساخت‌های خود نهایت استفاده را برای تولید محتوای بهتر استفاده کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی