گیلانیان
چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ Wednesday, 30 November , 2022
دسامبر 26, 2012 کد خبر : 15785 خبر ها

ندیمی در مخالفت با طرح دهیاری ها:

طرح دهیاری ها مشکل اصلی کشاورزان را حل نمی کند

طرح دهیاری ها مشکل اصلی کشاورزان را حل نمی کند

گیلانیان : عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در طرح دهیاری ها به مشکل اساسی روستاییان که اقتصاد کشاورزی است اشاره ای نشده گفت: با این طرح نمی توان مشکلات فعلی روستاها را حل کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، ایرج ندیمی در نشست علنی امروز (چهارشنبه۶ دی ماه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با طرح دهیاری ها که از سوی کمیسیون  شوراها به صحن علنی ارائه شده است گفت: روستاییان ما گنجینه های کشورند که حاصل دسترنج خود را بی منت به مردم کشور هدیه می کنند اما بی تردید روستاییان ما از مشکلاتی رنج می برند که مهمترین آنها اقتصاد کشاورزی است اما می پرسند که اگر شما عمران را در کشور تسریع می کنید هر چند که هنوز در بسیاری از روستاهای ما آب آشامیدنی وجود ندارد فاضلاب که اساساً واژه ای مهجور در روستاها است گویی که روستائیان ما نیاز به بهداشت محیط ندارد.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی افزود: هنوز مشکل راه روستایی و توسعه گاز با موانعی رو به رواست اما این همه وقتی با فقر و تهی‌دستی کشاورز در جای جای زندگی اش و از جهت هزینه های جاری وی و  نابرابری هایی که دیده می شود همچنین در زمینه فروش کالاهای تولیدی روستائیان در شهرها و سود بی شماری که دلالان می برند را مقایسه کنید با خدماتی که به آنها داده می شود.

وی ادامه داد: اولویت این روستا چیست؟ اینکه هزینه های جدیدی به آنها تحمیل کنیم؟ اینکه به نام دهیاری و مانند آن هنوز مدیریت واحد را در روستا نداشته باشیم؟ وزارت جهاد کشاورزی به جای آنکه بازیگر باشد در این طرح تماشاگر است آیا می توان با این طرح هزینه های تولید کشاورزان را کاهش داد؟ آیا می توان همچنان به روستائیان که جز افزایش هزینه های تولید، کارگری، بهینه سازی و ایجاد ارزش افزوده برای کالاهای تولیدی شان و نیز نگهداری در سردخانه ها با این طرح خدمت کرد؟

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: با وجود  مشکلات زیادی همچون نبود تعاونی های روستایی و …بگوییم توانسته ایم مسئله کشاورزان را حل کنیم؟ آیا می توانیم به روستاییان بگوییم مسئله شما دهیاری ها بود که آن را با این شکل و طرح جدید حل کردیم؟ آیا واقعاً جای آن نیست که متولی واقعی روستا مشخص شود و مسئله اصلی آنها که اقتصاد کشاورزی است به او سپرده شود؟ علی رغم نگاه های مثبتی که در این طرح وجود  دارد و خودم نیز بعضاً در برخی جلسات کمیسیون شوراها در هنگام بررسی طرح دهیاری ها شرکت کردم باید بگویم که این طرح با انواع مباحثی پیچیده شده است که به نظر نمی رسد رهگشا باشد و کشاورزان ما را دستگیری کند.

وی خاطرنشان کرد: کشاورز ما حق دارد بپرسد آیا در مورد گرانی هایی که امروز مصرف کننده را به شدت تحت تأثیر قرار می دهد و فقط بدنامی اش برای کشاورز می ماند و چند دلال و حجره دار بازار به یغمای ثروت کشاورزان می پردازند برای من روستایی فکری کرده اید؟ آیا این طرح می تواند برای ما نمایندگانی که با فوج عظیمی از روستاییان و کشاورزان روبرو می شویم پاسخگوی انتقادات آنها باشد؟

این نماینده مجلس نهم تأکید کرد: از نظر من این طرح رهنمون به مقصود نیست و ما نمی توانیم  با چنین طرح هایی که مشخص نیست بتواند بخش روستایی را توسعه دهد همراهی کنیم. معلوم نیست در این طرح جهاد کشاورزی در روستاها مسئول است یا بنیاد مسکن یا وزارت کشور؟ ما نمی گوییم که نمی خواهیم برای حل مشکلات شوراهای روستاها و دهیاری ها فکری نکنیم چرا؛ به فکر آنها هستیم اما مشخص نیست که آیا این بندها و تبصره ها می تواند ما را به مقصود برساند یا خیر.

وی همچنین گفت: با تعمقی که در این طرح داشتم مشکلات بسیاری را دیدم و بخش های زیادی از آن را باید حذف کرد. ساختار مدیریتی روستا در حال حاضر در خدمت اربابانی است که به هر نحو ممکن کشاورزان و روستاییان را به خدمت خود در آورده اند به عنوان مثال موضوع تغییر کاربری در روستاهایی است که از ویژگی گردشگری برخوردارند اما با پرداخت های دیگری به مسئولین فعلی روستاها زمین های کشاورزی را به ویلا و منانند آن تبدیل می کنند. در این طرح به هیچکدام از مسائل اساسی اقتصاد کشاورزی پاسخ داده نشده است این طرح کاهش هزینه های تولید را در پی ندارد.

ندیمی با بیان اینکه آیا با این طرح تعامل بین کشاورزی، صنعت و تجارت را خواهیم دید با خیر گفت: بررسی همه این موارد ما را به این نتیجه می رساند که موضوع اصلی روستاهای ما اقتصاد کشاورزی است و در این طرح هیچ اشاره ای به آن نشده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

متاسفم مطلبی برای نمایش وجود ندارد